PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek lisans yaparak zirai ilaç bayi izni almak

Bulut01
27.10.2013, 02:52
İyi günler
Ben makine mühendisliği son sınıf öğrencisiyim, gelecek sene için denklik sağlayabilirsem ziraat mühendisliği-bitki koruma bölümünden yüksek lisans yapıp işerde zirai ilaç bayisi açmak istiyorum. size sorum ;
1-böyle bir imkan var mı?
2- olurda bitki koruma bölümünden yüksek lisans yaparsam, zirai ilaç bayisi açmak için yeterli mi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler, iyi günler

Mr.Muhendis
27.10.2013, 09:38
Merhaba,

1) Üniversiteden üniversiteye başvuru koşulları farklılık gösteriyor. Örneğin; bazı üniversiteler Bitki Koruma'da yüksek lisans için Bitki Koruma Lisans Mezunu Olmak şartı koyarken, bazıları diğer bölümleri de katabiliyor. Yani, başvurmak istediğiniz üniversitenin ilanlarına bakmanız gerekiyor.

2) Mevcut yönetmeliğe göre bayilik sınavına giriş için şu şartı yerine getirmek yeterlidir:
b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya ziraat teknisyeni veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker olmak,
Yönetmeliğin tamamına burdan (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html) bakabilirsiniz.

Tarım makineleri mezunu olarak bu şartı yerine getiriyorsunuz.

Bulut01
27.10.2013, 10:27
Çok teşekkürler cavabınız için ama aklıma en son yazdığınız cümle takıldı, ben tarım makineleri mezunu değilim, ben makine mühendisliğinden mezun olacağım, eğer kabul edilebilirsemde yüksek lisans dersleri alarak bitki korumadan mezun olup , bitki sağlığı dersleri almış olacağım, bu durumda zirai ilaç bayi açma hakkı kazanıyor muyum? Çünki lisans derecemin ziraatle bi ilgisi yok diye biliyorum

---------- Mesaj eklendi (10:27) ---------- Önceki mesaj (10:25) ----------

Yada makine mühendisliğini de bitirdikten sonra bitki korumadan yüksek lisans dersleri almak bana tekniker veya ziraat mühendisi ünvanı da katar mı?

Mr.Muhendis
27.10.2013, 12:50
Kusura bakmayın, makine mühendisliğini tarım makineleri şeklinde okumuşum.

Yüksek lisansa kabul edilme ihtimaliniz çok düşük. Tarım makinelerinde yapmak isteseniz "belki olabilir" denilebilir ama ona bile kabul edileceğinizi sanmıyorum. Yine de yüksek lisans kontenjanları duyurulduğunda ilanları inceleyin. Belki bitki koruma olmaz ama tarım makineleri kabul edebilir.

Yüksek lisansa kabul edilseniz bile bitirdiğinizde "ziraat mühendisi" ünvanı almazsınız. Çünkü, ziraat mühendisi olabilmek için 4 yıllık temel ziraat ve mühendislik eğitimlerinden geçmiş olmanız gerekmektedir. Alacağınız derece sadece "Bitki Koruma Bölümünde Yüksek Lisans Yapmış" gibi bir şey olur.

Bu ünvanı bile almış olsanız mevcut yönetmeliğe göre yine bayilik sınavına başvuru yapamazsınız. Zira, başvuru koşullarında "ziraat mühendisi olmak" ifadesi geçmektedir. Bitireceğiniz yüksek lisans programı bu ünvanı vermemektedir.