PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü

Mr.Muhendis
26.10.2013, 17:38
2009 yılında lisans eğitimine başlayan Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü, Eğitim ve Öğretim yanında bilimsel ve teknolojik katma değer oluşturacak projeler gerçekleştirmektedir. Toplam 6 Öğretim üyesi ile hizmet veren bölümde 2 adet laboratuvar bulunmaktadır. Yurt dışı deneyimli konularında uzman elemanlardan oluşan bölümde tarım alanında kullanılabilecek biyoteknolojik araştırmalara öncelik verilmektedir.

Çalışma Konuları
Bilim ve teknoloji ağırlıklı çalışma yapılan bölümde; marka, patent tescil için hedeflenen projelerde tohum ıslahı, tohum kaplama teknolojisi(nano), hayvan ıslahı, mikrobiyolojik ajanlar, enzim üretimi, GDO testi, hastalık ve ebeveyn test kitleri, DNA testleri gibi konularda uzman araştırmacılar yer almaktadır. Bölüm elemanlarının 200 den fazla eseri bulunmaktadır. Bölümün yurt içi ve dışından birçok ziyaretçisi bulunmaktadır.

Bölüm İmkanları
Laboratuar ağırlıklı çalışma olan bölümde 2 adet laboratuvarda doku kültürü, DNA testleri, DNA analizleri, enzim üretimi, mikrobiyolojik testler, embiryo üretimi, protein testleri gibi çalışma imkanları sunulmaktadır. Ayrıca tohum üretimi için sera ve tarla deneme alanlarından yararlanılmaktadır.

Staj İmkanları ve İşbirlikleri

Bölüm öğrencileri staj yapmak üzere il kontrol laboratuvarları, ilaç üretimi yapan firma laboratuvarları, mikrobiyolojik laboratuarlar, özel firma laboratuvarları, kamu laboratuarları, tohum firmaları, biyoteknoloji firmaları laboratuvarları gibi alanlarda proje hazırlama, analiz etme, sonuç değerlendirme eğitimleri için katılabilirler. Bölüm elemanları, SANAYİ-ÜNİVERSİTE işbirlikleri şeklinde SANTEZ, TEYDEB, KOSGEB ortaklıklarında projelere açıktır. Bu kapsamda proje hazırlama, girişimcilik, proje yürütme ve analiz etme yetisinde ortak TEKNOLOJİK çalışmalar teşvik edilmektedir.

Mr.Muhendis
26.10.2013, 17:47
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü

Puan Türü: MF-3
Kontenjan: 36
2013 ÖSYS Tavan Puan: 247,51578
2013 ÖSYS Taban Puan: 226,24788