PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tarım Makinaları Bölümü

Mr.Muhendis
26.10.2013, 17:37
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü, 1991 yılında kurulmuştur. Bölüm mezunları; Ziraat Mühendislerinin çalışabildiği tüm alanlarda çalışabilmelerinin yanı sıra, bölüm müfredatında yer alan Tarımsal Elektrifikasyon, Doğal Enerji Kaynakları, Sera Tekniği, Tarım Traktörleri, Termik motorlar, Ergonomi, Toprak İşleme Mekanizasyonu, Ekim, Dikim Gübreleme Mekanizasyonu, Tarımsal Savaş Mekanizasyonu, Hasat ve Harman Mekanizasyonu, Hasat Sonrası İşlemler Mekanizasyonu, Tarım Makinaları İşletmeciliği ve Planlama, Hayvansal Üretim Mekanizasyonu, Tarımda Bilgisayar Uygulamaları gibi uzmanlık konularında da görev yapabilme bilgi ve becerisine sahip olabilmektedirler. Ziraat Fakültesine, Ziraat Mühendisliği adı altında kayıt yaptıran öğrenciler, birinci yılın sonunda bölüm seçmektedir. Tarım Makinaları Bölümünü seçen öğrenciler, 6 yarıyıl Ziraat Mühendisliği Temel Derslerini aldıktan sonra 7. ve 8. yarıyıllarda Bölüm Uzmanlığı Derslerini alarak 4 yıllık eğitim sonunda mezun olmaktadırlar.

Tarım Makinaları Bölümü, Lisans programı yanında Fen Bilimleri Enstitüsü Kapsamında Lisans Üstü programına da sahiptir.

Bölümümüzün üstlendiği önemli görevlerden bir diğeri de, Socrates Erasmus kapsamında yurt dışına açılmaktır. Bu çerçevede, Çek Tarım Üniversitesi ile İkili Anlaşma imzalanarak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile Çek Tarım Üniversitesi arasında yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile öğretim üyesi değişimi mümkün kılınmıştır.

Olanaklar
Termik Motor Laboratuarı
Ölçü Cihazları Laboratuarı
Elektrifikasyon Laboratuarı
Enerji Sistemleri Laboratuarı
Tarım Alet ve Makinaları Laboratuarı

Bölümümüzün üstlendiği önemli görevlerden bir diğeri de Socrates Erasmus kapsamında yurt dışına açılmaktır. Bu kapsamda, Çek Tarım Üniversitesi ile İkili Anlaşma imzalanarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile Çek Tarım Üniversitesi arasında yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile öğretim üyesi değişimi mümkün kılınmıştır. Benzer şekilde, İspanya’da bulunan Leon Üniversitesi (Universidad de Leon) ile, 2005-2007 tarihleri arasını kapsayan Erasmus İkili Anlaşması imzalanmıştır. Leon Üniversitesi ile lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile öğretim üyesi değişimi gerçekleştirilecektir.
Ayrıca, Danimarka’da bulunan The Royal Veterinary and Agriculture University ile İkili Anlaşma imzalanmıştır.

Uygulama Alanları
Tarım Makinaları Bölümü Uygulama Laboratuvarları
Tarım Makinaları Atölyesi
Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği

Çalışma Konuları

Bölümümüzdeki çalışmaların temel hedefleri :

Tarımsal Üretim için gerekli olan Tarımsal Mekanizasyon araçlarının tasarımı, imalatı, seçimi, verimli
işletilmesi, sağlıklı ve güvenli kullanılması, koruması için bilgi üretmek ve yaymak,
Mevcut tarım makinalarının daha verimli kullanımını sağlamak,
Diğer ülkelerde olup ülkemizde bulunmayan Tarım Makinaları örneklerini imalatçı ve üreticilere
sunmaktır.
Enerji sistemlerinin tarımda kullanılmasını yaygınlaştırmak.
Bu hedeflerle birlikte Bölümümüz, yüksek öğretimde eğitim öğretim faaliyetlerini de sürdürmektedir. Bu görevlerin gerçekleştirilmesi doğrultusunda, Bölümümüzdeki uzmanlık alanları aşağıdaki gibi şekillenmiştir :
Enerji sitemleri, Enerji Kaynakları, Tarımsal Elektrifikasyon,
Tarım Traktörleri, Termik motorlar, Ergonomi,
Toprak İşleme Mekanizasyonu,
Ekim, Dikim Gübreleme Mekanizasyonu,
Tarımsal Savaş Mekanizasyonu,
Hasat ve Harman Mekanizasyonu,
Hasat Sonrası İşlemler Mekanizasyonu,
Tarım Makinaları İşletmeciliği ve Planlama,
Serada mekanizasyon
Hayvansal Üretim Mekanizasyonu,
Tarımda Bilgisayar Uygulamalarıdır.

Analiz ve Testler
Tarım Alet-Makinalarının ve Tarımda Kullanılan Enerji Sistemlerinin Deneylerinin Yapılması
Bölümümüz laboratuarlarında Testi Yapılan Tarım Alet-Makinaları, Sistemler ve Ekipmanlar
Ekim Makinaları
Harman Makinaları
Traktörler
Traktör Kabinleri
Traktör Çeki Halkası ve Kancası
Toprak İşleme Aletleri
Su Tankı
Elektropomp
Su Pompası
Brinell Sertlik Ölçme Deneyi
Tarımsal Ürünlerinin Biyolojik Özelliklerini Saptama Deneyi
Tarımsal Ürünlerin Kuruma Özelliklerini Saptama Deneyi