PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü

Mr.Muhendis
26.10.2013, 17:35
Kuruluş: Tarla Bitkileri Bölümü, 1976 yılında kurulan Ziraat Fakültesinin Eğitim-Öğretime başlayan ilk bölümüdür.

Mezunlarının aldığı unvan: Ziraat Mühendisi

Çalışma konuları ve alanları: Tahıllar, Yemeklik Tane Baklagiller, Endüstri Bitkileri, Çayır mera ve Yem Bitkileri. Tarla Bitkileri Bölümü mezunları; Tarım ve Köy işleri Bakanlığı, Çevre, Orman, Yem-Gübre-Şeker fabrikaları, tohumculuk alanları ile tarım alanında özel kuruluşlarda çalışmaktadır.

Bölümün iki araştırma (Bitki Analiz Laboratuvarı ve Biyoteknoloji Laboratuvarı) ve bir uygulama laboratuarı vardır. Eğitim-Öğretim Ziraat Fakültesi bünyesindeki derslikler ve seminer salonlarında yürütülmektedir. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora konusunda eğitim verilmektedir.

Tarla Bitkileri Bölümünde; Tahıllar, Baklagiller, Endüstri Bitkileri, Çayır-Mer’a ve Yem Bitkileri Yetiştirme ve Islahı konularında eğitim ve araştırma yapılmaktadır. Ayrıca Tarla Bitkileri Yetiştirme ve Islahı alanında uzmanlaşmış elemanları ile yöre ve yurt genelinde tarımsal sorunları çözen ziraat mühendisleri yetiştirerek araştırmalar yapmaktadır.

Mr.Muhendis
26.10.2013, 17:46
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü

Puan Türü: MF-3
Kontenjan: 36
2013 ÖSYS Tavan Puan: 278,21010
2013 ÖSYS Taban Puan: 227,69541