PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü

Mr.Muhendis
26.10.2013, 17:34
Bölümümüz, kültür bitkilerinde ürün kayıplarına neden olan zararlıların, bitki hastalıklarının ve yabancı otların biyolojilerinin, teşhis kriterlerinin, zarar şekillerinin ve kültür bitkilerinin bu zararlı etmenlerden nasıl korunacağının incelenmesi ve araştırılması, ayrıca bu konularda çalışabilecek elemanlar yetiştirilmesi amacıyla kurulmuştur.

Kuruluş :

Bölümümüz, kültür bitkilerinde ürün kayıplarına neden olan zararlıların, bitki hastalıklarının ve yabancı otların biyolojilerinin, teşhis kriterlerinin, zarar şekillerinin ve kültür bitkilerinin bu zararlı etmenlerden nasıl korunacağının incelenmesi ve araştırılması, ayrıca bu konularda çalışabilecek elemanlar yetiştirilmesi amacıyla kurulmuştur.

Mezunlarının Aldığı Unvan :

Ziraat Mühendisi

Mezun Olan Öğrencilerin Çalışma Alanları

Tarım Bakanlığı

Tarım İl Müdürlüğü- Bitki Koruma Şube Müdürlüğü (İç karantina dahil)

Karantina Müdürlüğü (Dış karantina- İhraç ve ithal edilen ürünler)

Araştırma Enstitüleri-Bölge Zirai Mücadele Araştırma Enstitüleri

Narenciye Araştırma Enstitüsü

Tarımsal Araştırma Enstitüleri

Ziraat Fakülteleri- Bitki Koruma Bölümleri

Zirai ilaç firmaları (Bayer, Hektaş, Dow Elenco, BASF, Altın Tarım, Koruma Tarım, Cansa, Sygenta gibi)

Tohum üretim şirketleri

Böcek üretim şirketleri-Biyolojik mücadele.

İlaçlama şirketleri- çevre sağlığı ilaçlaması.

Tarımsal danışmanlık şirketleri.

Özel çiftlikler ve seralarda iş olanağı.

İlaç bayi açmak.

Bölümün Entomoloji ve Fitopatoloji olmak üzere 2 Anabilim Dalı bulunmaktadır. Bölümün eğitim dili Türkçe’dir. Entomoloji ve Fitopatoloji Anabilim Dallarında yüksek lisans ve doktora programları yürütülmektedir.

Bölüm İmkanları

Bölümümüzde Entomoloji, Fitopatoloji ve öğrenci uygulama laboratuarları, iki adet iklim odası ve seminer salonu bulunmaktadır.

Mr.Muhendis
26.10.2013, 17:46
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü

Puan Türü: MF-2
Kontenjan: 36
2013 ÖSYS Tavan Puan: 422,37869
2013 ÖSYS Taban Puan: 248,68251