PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü

Mr.Muhendis
26.10.2013, 17:33
Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 1982 yılında 23 öğrenci ile lisans öğrenimine başlamıştır. Bahçe Bitkileri Bölümü eğitim-öğretimin yanında Meyvecilik, Sebzecilik ve Bağcılığa ilaveten Süs Bitkileri konularında bölge ve ülke tarımına katkı sağlamak üzere projeler geliştirmektedir. Bünyesinde 16 öğretim üye ve yardımcısının yanında 1 adet uzman personel yer almaktadır. Bölüm çalışmalarında ve eğitim-öğretim amaçlı olarak kullanılmakta olan meyvecilik laboratuarı (1 Adet), sebzecilik laboratuarı (1 Adet) ve mantar üretim laboratuarı (1 Adet) olmak üzere toplam 5 adet laboratuar bulunmaktadır. Ayrıca arazi uygulamalarının yürütülebilmesi için 6 farklı bölmeli 169 m2 cam sera (fizyolojik çalışmalar için), 12 adet 120 m2’lik plastik sera (1 adeti polikarbonat örtülü), 2 adet 240 m2’lik plastik örtülü blok sera, 1 adet alttan ısıtma, havalandırma ve mistleme sistemi mevcut otomatik programlamalı 110m2’lik çoğaltma (fide yetiştirme) amaçlı cam sera, 1 adet 110 m2’lik nem-sıcaklık ve sulama kontrollü fidan üretim serası, 6 dekar bağ tesisi ve farklı meyve türlerinden oluşan (elma, kestane, kivi, böğürtlen, ahududu vb..,) meyve bahçeleri mevcuttur.

Çalışma Konuları ve Alanları

Bahçe Bitkileri Bölümünde asma, değişik meyve ve sebze türleri ile süs bitkilerinin yetiştiriciliği, çoğaltılması, ıslahı, biyoteknolojisi, fizyolojisi ve hasat sonrası fizyolojisi konularında eğitim ve araştırmalar yapılmaktadır. Bölüm öğretim üyeleri değişik sebze, meyve, bağ ve süs bitkileri yetiştiriciliği ve ıslahı, örtüaltında topraksız ve organik yetiştiricilik, bitki fizyolojisi, hasat sonu fizyolojisi, sebze tohumculuğu ve biyoteknoloji konularında uzmanlaşmışlardır. 1987-88 eğitim ve öğretim yılından itibaren Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi yaptırılmaya başlanmıştır.

Bölüm İmkanları

Fakültenin bölüme ayrılan arazilerinde ve modern seralarında meyvecilik, sebzecilik (18 adet plastik ve 1 adet ısıtma sistemi buluna cam sera), bağcılık ve süs bitkileri yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bölüme ait bir adet soğuk hava deposu bir adet tohum odası ve iki adet laboratuar bulunmaktadır. Araştırmalar ve öğrenci uygulamaları buralarda yapılmaktadır.

Mr.Muhendis
26.10.2013, 17:45
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü

Puan Türü: MF-2
Kontenjan: 36
2013 ÖSYS Tavan Puan: 303,42759
2013 ÖSYS Taban Puan: 229,75885