PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sivaslı Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Programı

Mr.Muhendis
21.10.2013, 11:25
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın 17/07/2007 - 24/10/2007 tarih ve 017777-28446 tasarısıyla 2008-2009 öğretim yılında 60 öğrenci ile eğitime başlamıştır. Öğrenci kontenjanı 2011-2012 öğretim yılında 30’a düşürülmüştür. Ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu bozulan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin hastalık ve zararlılara karşı direncini artırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulmasını öneren, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidi organik tarımdır.

Son yıllarda gerek tarımsal ilaçların, gerekse gübrelerin bilinçsizce kullanım sonucu bitkisel üretimde artışın yanında kalitesiz ve insan sağlığını tehdit edecek ürünler piyasaya sürülmüştür. Toprağın derinlerine sızan fosfor ve nitrat tatlı su kaynaklarına ulaşmakta bu da insan, evcil hayvan ve yaban hayatı açısından ciddi problemlere yol açmaktadır. Ayrıca kimyasal tarım ilaçları toprakta birikmekte, bitki sağlığını olumsuz yönde etkileyerek ekolojik dengeyi bozmaktadır. Çevrenin, doğal kaynakların korunması ve bozulan ekolojik dengenin yeniden tesisi, sürdürülebilir tarım, toprağın yaşatılması, flora ve faunanın korunması, biyolojik çeşitliliğin devamı ve kimyasal kirlilik ile zehirli kalıntının da sonlandırılması temel amaç olmuştur. Günümüzde tüm dünyada çevrenin, insan ve toplum sağlığının korunması konusunda ülkelere göre farklı düzeylerde olmakla birlikte büyük gelişmeler meydana gelmiştir.

Organik tarımı savunanların genel olarak ifade ettikleri iddialar aşağıdaki gibidir;
-Gelecek nesillerin korunması
-Toprak erozyonunun önlenmesi
-Su kalitesinin korunması
-Enerji tasarrufu
-Kimyasal maddelerin gıdadan uzaklaştırılması
-Çiftlik işçisinin sağlığının korunması
-Küçük çiftçilere yardım edilmesi
-Gerçek bir ekonominin desteklenmesi
-Biyolojik çeşitliliğin teşvik edilmesi
-Lezzetin daha iyi tadılması

Ekolojik hayvancılık, ekolojik denge yanında hayvan refahının etik açıdan da dikkate alındığı ve ürün miktarından çok ürün kalitesinde sağlık kriterlerinin öncelikli olduğu bir üretim şeklidir. Bu üretim şeklinde, hayvanlara çevrebilimle ilgili yetiştirme ve besleme olanakları verilmelidir. Hayvan refahı, ekolojik hayvan yetiştirmede iyi bir barınak ve dikkatli bakım koşulları ile ekolojik hayvan beslemede de, rasyonları oluşturan yemlerin kalitesi, miktarı, veriliş şekillerinin düzenlenmesi ve izin verilen katkı maddelerinin kullanılmasıyla sağlanmalıdır.

Ekolojik hayvan beslemede, ekolojik bitkisel kaynaklı yemlere olan ihtiyacın fazlalığı özellikle ekolojik büyükbaş ve küçükbaş hayvansal üretim işletmelerinde, ekolojik bitkisel üretimin de yer almasının önemli olduğunu göstermektedir. Çünkü, bu şekilde sağlıklı hayvansal ürünler elde edilirken, işletmedeki bitkisel üretim birimine yem bitkisi münavebesi getirilmesi, gübre temin edilmesi, hem toprağın strüktür ve içeriğini iyileştirecek hem de işletmeden elde edilecek ekolojik hayvansal ve bitkisel ürünlerin maliyetini düşürecektir. Nitekim, son günlerde sağlıklı hayvansal ürünlerin elde edilmesi için önerilen ekolojik hayvan çiftliklerinde de, bu iki üretim sistemi birlikte yer almaktadır.

Türkiye'de organik hayvancılığın avantajları ise şunlardır;
-Kanuni alt yapının hazır olması
-Sertifikasyon ve kontrol kuruluşlarının tecrübeli ve akredite olması
-Hayvansal üretimin yapılabileceği kirletilmemiş arazi varlıklarının olması
-Küçük boyutlu işletmeler için alternatif bir üretim yapabilme olanağı olması
-Üretilen hammaddenin fiyat farkı yaratarak pazar bulabiliyor olması dış pazarlara satış yapılabilme şansının konvansiyonel ürünlere göre daha fazla oluşudur

İLETİŞİM

Adres : Evrenli Mh. N.Ahmetçioğlu Cad. No:68 64800 Sivaslı/UŞAK
Telefon/Fax : 0.276.221 21 56 0.276.221 21 57
Web: http://sivaslimyo.usak.edu.tr/
E-Posta : sivaslimyo@usak.edu.tr