PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sebze fideciliği

ali__saban
18.10.2013, 16:08
merhaba arkadaşlar ben sebze fideliği kurmayı planlıyorum.bu işi yapan mühendis arkadaşlar fideler için önereceğiniz viyoller kaç gözlü?:e010:

ali__saban
20.10.2013, 10:11
sanıyorum bu konularla uğraşan yok.

sins
07.01.2014, 14:56
merhaba. öncelikle bu iş için ciddi bir maddi birikim gereklidir. 50bin 100binle yapılacak iş değildir eğer teknolojik bir tesis kuracaksanız. onun dışında firmaların kullandığı farklı viyol çeşitleri vardır ama genel standartlar 150'lil, 216'lık ve 184'lük viyollerdir. 150'lik viyollerde karpuz, kavun gibi sebzelerin fideleri yetiştirilebilir, aşılı yapmak için de bu viyoller uygundur. domates, hıyar, patlıcan türü yazlık sebzeler için 216'lık viyolleri önerebilirim. 384'lük viyollerde ise marul, lahana, karnabahar gibi kışlık sebze fidelerini yetiştirebilirsiniz. bu konuyla ilgili başka sormak istediğiniz bir şey olursa buralardayım..

ali__saban
14.01.2014, 09:20
teşekkürler. ne işle uğraştığınızı sorabilir miyim? bilgi alış verişinde bulunmak isterim.

sins
14.01.2014, 23:48
sebze fidesi pazarlamasi yapiyordum :) su an calismiyorum.. fide ile ilgili yardimci olabilirsem mutlu olurum tabi ki sizin alan nedir?

ali__saban
26.01.2014, 11:07
merhaba iletişimde geş kaldıgım için kusura bakmayın. çok yoğundum. şu an ben bir ihracat firmasına tarım danışmanlığı yapıyorum narenciye ihraç ediyoruz bu dönemde. yaz aylarında çiftçilere tarım danışmanlığı yapıyorum. bitki besleme ve koruma konusunda. simdi yüksek sera yaptım fide çimlendirmeyi düşünüyorum. iyi bir kalite yakalamak için bilgisi olan kerkesin önerisine ihtiyacım var..

ali__saban
28.01.2014, 09:08
sebze fidesi pazarlamasi yapiyordum :) su an calismiyorum.. fide ile ilgili yardimci olabilirsem mutlu olurum tabi ki sizin alan nedir?

merhaba. şunu sormak istiyorum. acaba fidelerin vejetatif aksam gelişimini yavaşlatıp kök gelişimini hızlandırmak için nasıl bir formul uyguluyorsunuz?

ali__saban
03.02.2014, 18:31
sayın ''sins'' merhaba

sins
04.02.2014, 13:09
merhaba. kusura bakmayın yeni gördüm mesajınızı. bu söz ettiğiniz şey için herhangi bir yöntem olduğunu sanmıyorum. satış yaptığım dönemde serayla bağlantım olduğu kadarıyla şunu söyleyebilirim; durdurucuya rağmen 30-40 cm boyuna gelmiş patlıcanlar görüyordum bekletildiği için. eğer böyle bi uygulama olsaydı mutlaka yaparlardı. fide yetiştirme konusuna gelince bence hiç bulaşmayın zira kaybınız büyük olur çiftçi de sizin başınıza üşüşür çünkü en ufak bir sorunda bile (buna verim de dahil) suçlu her zaman fidedir, dolayısıyla fideci.

ali__saban
12.02.2014, 18:27
merhaba. kusura bakmayın yeni gördüm mesajınızı. bu söz ettiğiniz şey için herhangi bir yöntem olduğunu sanmıyorum. satış yaptığım dönemde serayla bağlantım olduğu kadarıyla şunu söyleyebilirim; durdurucuya rağmen 30-40 cm boyuna gelmiş patlıcanlar görüyordum bekletildiği için. eğer böyle bi uygulama olsaydı mutlaka yaparlardı. fide yetiştirme konusuna gelince bence hiç bulaşmayın zira kaybınız büyük olur çiftçi de sizin başınıza üşüşür çünkü en ufak bir sorunda bile (buna verim de dahil) suçlu her zaman fidedir, dolayısıyla fideci.

:D bulaştım bile. sera yaptım. zaten ziraatçi olmamız günah keçisi olmak için yeterli zaten. çok yağmur yağar fide çürür ilaç çürüttü, sıcak olur domatesler kavrulur mühendisin verdiği ilaç yakmıştır.....vs