PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eruh Meslek Yüksekokulu Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı

Mr.Muhendis
13.10.2013, 09:01
Dünya nüfusunun artışına paralel olarak gıda maddelerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Bu gıda maddelerinin içerisinde süt ve süt ürünleri önemli bir paya sahiptir. Beslenme açısından mükemmel bir gıda olan süt, özellikle protein, mineral ve vitaminler açısından zengindir. Ayrıca kemik gelişimi ve vücut oluşumunda en önemli yapı taşlarından biri olan kalsiyumun da ana kaynağını oluşturmaktadır.

Süt ve Süt Ürünleri Programı, peynir, yoğurt, tereyağı, içme sütü, süt tozu ve dondurma gibi süt ürünlerinin sağlığa uygun koşullarda üretiminin sağlanması ve elde edilen son ürünlerin, tüketilinceye kadar kalitelerinin muhafaza edilmesi olmak üzere iki amaca hizmet etmektedir. Bu konularda program öğrencileri teorik ve pratik olarak bilgilendirilmekte ve bu nedenle de süt kimyası ve biyokimyası, süt işleme teknikleri, kalite kontrolü, süt yan ürünleri bölümün temel konularını oluşturmaktadır.

Programı bitirenlerin unvanı ve çalışma alanları: Süt teknolojisi programını bitirenlere "Süt Teknolojisi Teknikeri" unvanı verilir. Süt teknolojisi teknikeri süt hayvanlarının elle veya makine ile sağılması, sütün pastörize edilmesi ve şişelenmesi, tereyağı, peynir, yoğurt, süt tozu, dondurma gibi süt ürünlerinin üretimi ile ilgili işleri yapar; ürünlerin kalitesini kontrol eder ve pazarlamasını planlar. Süt ürünleri teknikeri bu çalışmalarını ziraat mühendisinin gözetimi altında yürütür.

Eğitim Sırasında Yapılan Staj Uygulamaları ve Süresi: Bölüm öğrencileri, 2. yarıyıl sonunda 30 iş günü olmak üzere eğitim ve öğretim süresince zorunlu stajlarını yapmaktadırlar. Öğrenciler yaz stajlarını istedikleri yerlerde yapma imkânına sahiptirler.