PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RASYONDA CA/P DENGESİ SAĞLAMA

müdür
10.09.2013, 14:44
Arpa kırması, silaj, 19 protein 2700 enerji yemi, yonca ve buğday samanı ile rasyon hazırlıycam proteini enerjisi ayarlayabiliyorum ama ca/p dengesini ayarlayamıyorum. nasıl bir denge kurmam gerekli

Zooteknist
11.09.2013, 15:29
Arpa kırması, silaj, 19 protein 2700 enerji yemi, yonca ve buğday samanı ile rasyon hazırlıycam proteini enerjisi ayarlayabiliyorum ama ca/p dengesini ayarlayamıyorum. nasıl bir denge kurmam gerekli

Ca/P oranı hayvanların dönemlerine göre farklılık gösterir. Siz besi sığırcılığı mı, süt sığırcılığı mı veya küçükbaş mı belirtmemişsiniz. Kaldı ki Ca/P dengesi bu hayvanların laktasyon(erken-orta-geç), kuru, buzağı gibi dönemlerine göre farklı oranlar alıyor.

Pratik olarak rasyonda kalsiyum fosfor oranını (Ca/P) tutturmak için, piyasadan satın alabileceğiniz, DCP(Dikalsiyumfosfat), mermer tozu, vitamin+mineral premiksleriyle dengeleyebilirsiniz. Tabi kullandığınız yem hammaddelerinde de kalsiyum ve fosfor bulunur. Bunları da yaklaşık olarak bilirseniz hesaplama daha sağlıklı olur.

Ca/P ince bir dengedir. Size önerim; fabrika yemi satın aldığınız yerle temasa geçip, ilgili rasyon hazırlama programlarını kullanarak hem hayvanlarınızın ihtiyaçlarını öğrenmiş olursunuz hem de bilgisayar desteği ile sağlıklı Ca/P dengesini sağlamış olursunuz.