PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çin Tuzu Hakkında

müdür
03.09.2013, 08:34
bilgi edindiğim kadarıyla çin tuzunun lezzet verici bi etkisi varmış hamburgerciler, cips sanayinde falan baya kullanılıyormuş ben bu hammaddeyi,SIĞIRLARIN karma yeminde kullansam bi sorun olurmu, döl tutmada veya kızgınlığa gelmede bi etkisi olurmu acaba. hayvanlara karşı olumlu yada olumsuz etki yapabileceği hakkında pek bilgi yok, yada ben bulamadım. bilgisi olan arkadaşlar bi cevap verirse sevinirim

Zooteknist
03.09.2013, 11:05
bilgi edindiğim kadarıyla çin tuzunun lezzet verici bi etkisi varmış hamburgerciler, cips sanayinde falan baya kullanılıyormuş ben bu hammaddeyi,SIĞIRLARIN karma yeminde kullansam bi sorun olurmu, döl tutmada veya kızgınlığa gelmede bi etkisi olurmu acaba. hayvanlara karşı olumlu yada olumsuz etki yapabileceği hakkında pek bilgi yok, yada ben bulamadım. bilgisi olan arkadaşlar bi cevap verirse sevinirim

Merhabalar;

Sığırların kaba yemlerine kaya tuzu karıştırılarak veriliyor. Aynı zamanda önlerine büyük parçalar halinde konularak, hayvanların yalamaları sağlanıyor. Tuz hayvanların sodyum, klor, potasyum gibi mineral ihtiyaçlarını karşılayarak, döl tutma, yavru atma, süt verimi düşüklüğü gibi problemlerin önüne geçiyor.

Çin tuzu pratik üretimde kullanılıyor mu, bilmiyorum. Hem ekonomikliğinin hem piyasada bulunabilirliğinin hem de hayvanlara yarayışlılığının araştırılıp deneme olarak kullanılması gerektiği kanaatindeyim. Böyle bir konuyu açtığınız iyi oldu, ben de bu konu hakkında araştırmalar yapacağım.

müdür
04.09.2013, 12:46
Tuzun normal kullanımı hakkında bilgim var rasyona %1 oranında en az kullanıyorum ben ama bu çin tuzunun lezzet artrırıcı ve iştah açıcı özellikleri varmış. Rasyonumda kullansam yemin tüketimini artırıp müşteri memnuniyetini sağlayabilirmiyim acaba diye düşündüm. Kullansam hayvanlarda bi sorun oluştururmu, aşırı yağlanma, karaciğerde herhangi bi sorun veya döl tutmayada bir problem yaratırmı, onu merak ediyorum.