PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seralarda Buharlı Sistemler

Mr.Muhendis
16.08.2013, 14:05
Buharın uzun mesafelere kolayca hareket edebilir olması nedeniyle büyük boyutlu seralar ile seranın ısıtma sisteminden 35 m'den daha uzak olduğu durumlar için uygun bir ısıtma sistemi şeklidir. Genel bir ölçüt olarak 1500 m2 den daha büyük alana sahip seraların ısıtılması için uygun bir sistemdir. Bu sistemlerde ana boru üzerinde bir çıkışın sağlanmış olduğu koşullarda toprak sterilizasyonu için de gerekli buhar kolayca sağlanabilir. Modern buharlı sistemler kapalı devreli olup su 100 °C veya daha fazla ısıtılabilir. Sistemde oluşan su buharı sera içerisindeki ısıtma borularına dağıtılmak üzere ana boruya verilir. Buhar ısı kaybedip soğumaya başlayınca yoğunlaşarak tekrar su haline dönüşür. Bu yoğunlaşan su bir pompa vasıtası ile boilere iletilerek tekrar ısıtılır ve işlem bu şekilde devam eder. Küçük seralarda buhar 0.21-0.7 kg/cm2 gibi düşük basınç değerleri arasında dolaşır. Ana ve dağıtım boru uzunluklarının oldukça büyük olduğu seralarda boilerdeki buhar basıncı 4.22 kg/cm2 veya daha büyük değerlere, oldukça büyük seralarda ise bu değer 9.0 kg/cm2 veya daha büyük değerlere kadar çıkabilir.
Buharlı ısıtma sistemleri için kontrol vanaları ve otomatik ateşleme aygıtlarının geliştirilmesi sonucunda bu sistemle ilgili birçok sakınca da ortadan kaldırılmıştır. Sistemdeki buhar tutucu buharın suya dönüşmesine yardım ederek, cazibe veya bir yoğunlaşma pompası yardımıyla boilere dönmesini sağlar (Şekil 8.9)

http://i.imgur.com/wFO1zI4.jpg

Buharlı sistemlerde borularda meydana gelen sürtünme kaybı daha düşük olduğundan, sıcak sulu sistemlerde SO mm çaplı borular kullanılırken, buharlı sistemlerde 32-37.5 mm çaplı borular kullanılır. Isıtma gereksinimine göre oluşturulacak boru uzunluğu boru tipine bağlı olarak borunun ısı iletim değerinden yararlanılarak hesaplanır. Farklı ısı dereceleri ve ısıtma sistemi tipine göre kullanılacak boru çapı ve boruların ısı iletim değerleri Çizelge 8.8'de verilmiştir. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Çizelge 8.8. Sıcak sulu ve buharlı sistemlerde boru çapına göre ısı iletim değerleri (Nelson, 1985)*

Isı kaynağı, °C------Boru*çapı, mm------Isı iletim değeri, W/m
Buhar 102------38------202
Buhar 102------32------173
Sıcak su 82------51------154
Sıcak su 95------51------192

* Sera içi sıcaklığının 16 °C olması durumunda

Isı iletim değerlerinden ve sera için toplam ısı gereksiniminden yararlanılarak ısıtmada kullanılacak boru uzunluğu aşağıdaki şekilde bulunur;

L = Toplam Isı Gereksinimi / Borunun Isı İletim Değeri