Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ülkemizin İlk Sultani Çekirdeksiz Üzüm Hasadı Başladı.

organik memo
28.07.2013, 13:46
Ülkemizin İlk Sultani Çekirdeksiz Üzüm Hasadı Başladı.

Ülkemizin ilk Sultani çekirdeksiz üzüm hasadı Buldan ilçemiz Doğanköy'de gerçekleştirildi.

Hasat gününde konuşma yapan Buldan Ziraat odası Başkanı Muammer AL bu yıl çok iyi bir üretim dönemi geçirdiklerini belirterek ”geçen yıl yaşadığımız dolu afeti bu yıl çok şükür olmadı. Bu yıl rekoltenin 100 bin ton civarında olmasını bekliyoruz. Üretimimizin tamamına yakını iyi tarım uygulamalarına göre kontrollü olarak yapılıyor. Bu konuda il Tarım Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Üzümlerimizin %70'i ihraç ediliyor. Yurtiçindeki vatandaşlarımız da Buldan üzümünü güvenle tüketebilir” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sezgin KUTLU ise konuşmasında Buldan bölgesinin Sultani çekirdeksiz üzüm üretiminde ülkemizin ilk üretimini gerçekleştirdiğini belirterek” bu sene kalite ve verimimiz çok iyi. İl müdürlüğü olarak üreticilerimizin daha kaliteli ve bol üretim yapmalarını sağlamak amacıyla bu bölgede Çiftçi Tarla Okulu ve Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) projeleri uyguluyoruz. Ayrıca bölgede konuşlanmış erken uyarı istasyonlarımız ve tuzaklarımız sayesinde zamanında doğru ilaç kullanımını sağlıyoruz. Bu sayede hem ürün, hem kalite artıyor hem de ilaç kalıntısının önüne geçerek güvenli gıda üretimi sağlıyoruz. Tüm üreticilerimize bol kazançlı ve bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

Son olarak konuşan Buldan Kaymakamı Ahmet ERDOĞDU, Buldan'ın ülkemizin en erken ve en güzel üzümlerinin yetiştiği yer olduğunu belirterek “Bu topraklarda yetiştirilen ürünler Avrupaya, Rusya'ya İngiltere'ye, Arabistan'a gidiyor. Saray sofralarını süslüyor. Üzümlerimizin kalitesi her geçen yıl daha da artıtor. Burada Tarım Bakanlığımızın büyük katkısı var. İlçe teşk,iletı ve köylerdeki danışmanlar sayesinde üreticilerimiz sürekli bilinçlendiriliyor. Ben tüm üreticilerimize hayırlı hasatlar diliyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra İlk üzüm hasadı gerçekleştirildi.

İlimiz 436.857 dekarlık bağ alanı ve yıllık 395.682 ton üzüm üretimi ile Türkiye'de Manisa'dan sonra 2. sıradadır. İlimiz bağ alanları ağırlıklı olarak Çal, Güney, Buldan ve Bekilli ilçelerinde yer almaktadır.

Buldan İlçemiz 38.242 da bağ alanına sahiptir ve Ülkemizin ilk turfanda Sultani Çekirdeksiz Üzümü Buldan'da yetiştirilmekte ve pazara sunulmaktadır. İlçenin Yenicekent, Doğanköy, Oğuz ve Bölmekaya köylerinde erkenci olarak yetiştirilen sultani çekirdeksiz üzüm yurtiçi ve yurtdışına kolaylıkla pazarlanabilmektedir.

Özellikle AB ülkelerine ihracatta birlik üyesi ülkelerde üzüm üretiminin henüz gerçekleşmediği bu erken dönemde yetiştirilen üzümlerimizin ihracat şansı daha yüksektir. Ana ürün olarak Sultani çekirdeksiz üzümün hakim olduğu yörede son zamanlarda diğer erkenci ve çekirdeksiz üzüm çeşidi Superior Seedless'da yayılma göstermekte ve üreticisine iyi kazanç sağlamaktadır.

Buldan'da 2013 yılı hasat sezonu başlamış olup, Oğuz ve Doğanköy, Bölmekaya Köylerinde 1,10 TL/kg ile 1,30 TL/kg arasındaki fiyatlarla üzüm satışları yapılmaktadır. Üreticilerimize bol kazançlı ve bereketli bir yıl diliyoruz.

Kaynak: denizlitarim.gov.tr