PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siirt Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü

Mr.Muhendis
07.07.2013, 10:44
Tarla Bitkileri Bölümü farklı alanlarında bilim ve teknoloji üretimine katkıda bulunmak, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış,problem çözme ve analitik düşünme yeteneğine sahip üstün nitelikli mühendisler yetiştirmek,tarım ve sanayi ile işbirliği içerisinde yürütülen mühendislik faaliyetleriyle ülkemizin tarımsal ve teknolojik gelişimine destek olmaktır. Ayrıca öğrencilerimizin mühendislik mesleğinde ve araştırma çalışmalarında bağımsız hareket edebilme, kariyer sahibi olma ve alanlarında birer lider olma özelliklerini kazanmaları temel hedeflerimizdendir. Verilen eğitimin her zaman öğrencilerin birbirleri ve öğretim elemanları ile içten bir bilgi alış-verişi içinde olmasını sağlayacak şekilde yapılması en önemli düşüncelerimizdendir. Diğer taraftan Bölümümüz üniversite dışına açılarak toplum ve sanayi ile işbirliğine önem vermektedir. İl ve bölge bazında bölümümüz mezunu mühendislerin bu işbirliğini daha da kolaylaştıracağı düşünülmektedir.Programda kalite kültürünün yerleşmesi, hazırlanan program stratejik planı ve onun parçası olan program misyonuna özel önem verilmesine bağlıdır.

Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Lisans Programının misyonu, iş dünyasında, sanayide vekamuda bütünleşik ve uygulamalı süreç yönetimi odaklı teknik ya da idaripozisyonlara yönelik Ziraat Mühendisi yetiştirmektir

Tarla Bitkileri Bölümüne Duyulan Gereksinim

Günümüzdeki teknolojik gelişmelere paralel olarak Türkiye'de ve dünyada Tarla Bitkileri üretim sektöründe önemli boyutlarda eleman açığı bulunmaktadır. Bitkisel üretim, iletim ve dağıtımındaki gelişmeler, ıslah alanındaki gelişmeler ile üstün nitelikli çeşitlerin sayısının artırılması, ülke hayvan sayısındaki artışa bağlı olarak kaba yem açığının artması, endüstri bitkilerine olan talebin hızla artması Tarla Bitkileri Bölümünün önemini öne çıkarmaktadır. Her gün yeni bir gelişme ile karşı karşıyayız. Mesleki alandaki bu gelişmelere mezunlarımızı güncel bilgilerle hazırlamak hatta bu gelişmelerin içerisinde yer almalarını sağlamalıyız. Ülkemizin de bu gelişmelere hızlı bir şekilde ayak uydurabilmesi ve katkıda bulunabilmesi için yeterli sayıda Tarla Bitkileri Bölü mezununa gereksinim duyacağı açıktır. Ayrıca Siirt ili sınırlan içerisinde bulunan akarsular çevresinde bulunan tarım alanlarının işletmeye açılabilmesi bölümümüzün konumunu daha da önemli bir hale getirmektedir. (http://www.ziraatciyiz.biz)