PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesinin Sahip Olduğu İmkanlar

organik memo
30.06.2013, 19:29
Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesinin Sahip Olduğu İmkanlar

Ziraat Fakültesi, Dicle Üniversitesi kampusu içerisinde 45 dekarlık bir Araştırma Alanına, 15 dekarlık bağ alanına , 20 dekarlık meyve bahçesine (10 da vişne, 10 da elma- armut), 20 dekarlık damla sulama tesisine, 1 traktör, 1 el traktörü, 1 çim biçme makinesi ve 1 harman makinesine sahiptir.

Ziraat Fakültesi yeni kurulduğundan fiziki binaları yeterli değildir. Bu nedenle istenilen laboratuarlar kurulamamış, bütün bölümlerin ortaklaşa kullandığı bir laboratuar bulunmaktadır. Bu laboratuarda, 1 azot-protein tayin cihazı, 1 gaz kromotografi cihazı, 2 inkubator, 1 steril fırın, 2 otoklav (12 ve 75 litrelik), 2 mikroskop, 10 öğrenci mikroskopu, 1 manyetik karıştırıcı, 1 termehigrometre, 1 magnetik karıştırıcı, 1 pH metre, 1 refrektometre, 1 penetrometre, 1 mikropipet, 1 nem ölçme cihazı, 2 buzdolabı, yeteri miktarda cam malzeme, kimyasal maddeler ve besi yerleri bulunmaktadır.

Fakültede eğitim-öğretim, iletişim ve enformasyon için gerekli olan alet ve cihazlar bulunmaktadır. Bu amaç için 3 tepegöz, 2 slayt gösterme makinesi, 1 faks, 2 fotokopi makinesi, 1 ofset baskı makinesi, 1 epidiyoskop, 3 fotoğraf makinesi, 1 video gösterme cihazı, 1 televizyon, 1 kamera, 21 bilgisayar ve 12 printer satın alınmıştır. Ayrıca ihtiyaç halinde Üniversitemizin diğer birimlerinin ve Diyarbakır’da bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı Araştırma Kuruluşlarının olanaklarından yararlanılmaktadır.

Türkiye genelinde Ziraat Fakültelerinde eğitim-öğretim yeniden yapılandırılarak, Bitkisel Üretim Programı, Hayvansal Üretim Programı, Tarım Teknolojisi programı, Gıda Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı konularında öğrenci alınmaktadır. Fakültemizde iki yıldır Tarla Bitkileri Bölümüne öğrenci alınmamakta, sadece Bitkisel Üretim Programına öğrenciler alınmaktadır.