PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme

Mr.Muhendis
24.10.2009, 18:36
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin temeli 1933 yılında kurulan Yüksek Ziraat Enstitüsü ile atılmıştır. Orman, Veteriner ve Tabii İlimler Fakültelerinin yanısıra adı geçen enstitüde yer alan Ziraat ve Ziraat Sanatları Fakülteleri 1948 yılına kadar faaliyetlerini sürdürmüşlerdir.1948 yılında Yüksek Ziraat Enstitüsünün Ziraat ve Ziraat Sanatları Fakülteleri birleştirilmiş ve Ziraat Fakültesi adı altında Ankara Üniversitesine bağlanmıştır. Ziraat Fakültesi, ülke tarımının gelişmesinde etkili olmuş, Ziraat Mühendisleri ve bilim adamlarının yetiştirilmesinde önemli rol oynamıştır. Özellikle 1955 yılına kadar ülkemizin tek ziraat fakültesi olarak eğitim-öğretim ve araştırma hizmetlerini sürdüren Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, daha sonra Ege, Atatürk ve Çukurova Üniversitelerini kuran, bu üniversitelerin ziraat fakültelerini geliştiren ve diğer ziraat fakültelerinin de kurulmalarına katkıda bulunan "ana fakülte" olmanın sorumluluğunu ve onurunu taşımaktadır. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi kuruluşundan bu yana 20000 civarında Ziraat Yüksek Mühendisi ve Ziraat Mühendisi mezun etmiş 600'e yakın ders kitabı, binlerce araştırma, inceleme ve makale yayınlamıştır.

Bugün yaklaşık 500 000 m² kampus alanı içinde, modern dershane, laboratuvar, atölye, kitaplık, sosyal tesisler, açık ve kapalı spor alanlarında, ayrıca altı araştırma ve uygulama çiftliği ile eğitim-öğretim, mesleki uygulama ve staj hizmetlerini başarı ile sürdürmektedir.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 11 Bölümde görev yapan 290 öğretim elemanı kadrosuyla ülkemizin güçlü eğitim-öğretim ve araştırma kuruluşları arasında yer almaktadır.

İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI

Ziraat Fakültesi’ne yeni kaydolan öğrenciler isterlerse, Bilgisayar eğitimi de verilen bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Sınıfına girmek için başvurabilirler. Hazırlıkta geçen süre normal öğrenim süresi dışındadır. Hazırlığı başarı ile bitiren öğrencilerin hazırlık notu lisans mezuniyet not ortalamasına katılmaktadır.

KONTENJAN: 40 kişi

ÖĞRETİM SÜRESİ: 4 yıl

Toprak Bölümünde genel olarak toprak bilimi ve bitki besleme konuları ile ilgili çalışılmaktadır. Öğrencileri; toprakların oluşumu, karakter kazanması, sınıflandırılması, etüdü ve haritalanması, fiziksel, kimyasal, biyolojik ve mineralojik özelliklerin saptanması, toprak-su-bitki ilişkileri, toprak mekaniği, toprak teknolojisi, toprak organik maddesi ve besin elementlerinin oluşumu ve özellikleri su ve rüzgar erozyonuna karşı alınacak toprak muhafaza önlemleri, toprak ıslahı ve çevre kirliliği, toprak verimliliği, bitkilerin beslenmesi ve gübrelenmesi, bitki fizyolojisi, tarla ve sera araştırma yöntemleri, laboratuvar analiz teknikleri, toprak idaresi, Türkiye toprak ve sularının tanıtılması konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verilmektedir.

Toprak Bölümü mezunları kamu sektöründe başta Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü olmak üzere Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Çevre Bakanlığı gibi kamu kurumlarında arazi etüt ve haritalama, toprak ıslahı, toprak verimliliği, arazi değerlendirme ve planlama, doğal kaynaklar yönetimi gibi konularda çalışmaktadır.Özel sektörde ise başta gübre fabrikaları, özel toprak ve bitki analiz laboratuvarları, inorganik ve organik gübre pazarı, organik tarım işletmeleri ve sera işletmelerinde çalışmaktadırlar.