PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikası Hakkında

Ziraat Uzmanı
24.06.2013, 15:11
Merhaba Arkadaşlar,

Sitemizde zaman zaman görüyorum Tarımsal Danışmalık ve Yayım Sertifikası'nı kiraya vermek isteyenler veya bu belgeyi bir danışman firmalarda çalışmak için kullananlar var. Bu şekilde çalışan veya çalışmak isteyen arkadaşlara bir kaç şahsi önerim olacak:

Arkadaşlar bu belgenin kiralanmaması gerekiyor, nasıl eczacılık diplomaları artık kiraya verilmiyorsa bu sertifikalarda kiraya verilmiyor. Aksi taktirde hem sertifikanız iptal olur hemde cezai işlem görme durumunuz olabilir her ne sebepten dolayı ne olursa olsun sakıncalıdır. Bazı arkadaşların "sertifikalar boş boş duruyor" dediğini duyuyor gibiyim :) Buna da geleceğim.

Diğer bir konu ise şu: bazı danışmanlık firmaları bu sertifikalara ihtiyaç duyuyor daha doğrusu sertifikalı ziraat mühendislerine ihtiyaç duyuyor. 1500 tl civarında ücret verilerek hem sertifikalarını değerlendiriyorlar hemde çalışan ziraat mühendisine 70 ile 90 arasında üretici veriliyor ve bu çiftçilerle yıl boyunca iletişim halinde olmanız gerekiyor. Zaten vermiş oldukları 1500 tl de KOSGEB in Nitelikli Eleman Desteği kapsamından tedarik ediliyor yani ceplerinden çıkan para çok az miktar oluyor, yani ZM'nin maaşını KOSGEB vermiş oluyor.Demem şudur ki; TZMO'sının belirlediği ziraat mühendisleri askeri ücreti en az 2500tl civarında iken siz 1500tl civarı alıyorsunuz. Bunu her firma yapmıyor tabi, doğru olan firmayı bulmak sizin elinizde.

"Madem bu sertifikalar ne işe yarayacak"?

Arkadaşlar bu sertifikalarınızı çok iyi değerlendirebilirsiniz ben bur da birine örnek vereceğim. Bu belgelerle sizde danışmanlık ofisi açıp bur da sadece danışmanlık değil aynı zamanda tarımsal projelerde yazabilirsiniz. Tabi bu işi bir kaç arkadaş olmalısınız. Her üretici ile 600 tl yıllık sözleşme yapacaksınız, ve kaç tane üretici bulursanız o kadar da alacağınız ücret değişecektir. üreticileri de nereden bulacaksınız? Bunun için de yardımcı olmaya çalışırım. Danışmanlık firması açmak için maddi sıkıntısı olanlara hibe ve teşviklerde mevcut. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Özetle;
Emek verip aldığınız sertifiklarınızı en iyi şekilde değerlendirin, emeğinizi kiraraya vermeyin çöpe atmayın, ancak bu şekilde mesleğimiz önem taşıyacaktır.

Sorularınızı yazabilirsiniz:a025:

safe88
05.07.2013, 16:08
daha detaylı bilgi veriri misiniz

partenocarpi
05.07.2013, 18:05
Seracılık alanında sertifikam var ve Ziraat teknikeriyim.iş bir firmada şirkette seracılık üzerine iş bulamadım...
Kendim serbest tarım danışmanlığı yapmayım dedım bu seferde bölgemde Doğu da ve Güneydoğu da seracı üretici bir elin parmaklarını geçmiyor...İşimiz kolay değil.

Ziraat Uzmanı
05.07.2013, 19:07
Merhaba partenocarpi,

Öncelikle seracılık alanı günümüzde gittikçe artan bir ranta sahip bu yüzden seracılık geleceği olan bir meslek. Özellikle topraksız tarım günümüzde artan bir eğilim göstermekte.
Siz bu belgenizle bir danışmanlık firması açıp burada yanınıza bir kaç arkadaş ile birlikte başka alanlarda da danışmanlık yapabilirsiniz ,ayrıca kendi bölgenizden ayrılmak durumunda kalacaksınız çünkü bahsettiğiniz bölgeler de seracılık biraz az yapılıyor bunun için yoğun olarak yapılan bölgelere kaymanız gerekecektir.

sabır
25.07.2013, 11:17
hocam bu tarım danışmanlık sınavı aralıkta yapılacakmı ? başvurular ? zamanı herhangi bir bilginiz varmı acaba

Mr.Muhendis
25.07.2013, 11:20
hocam bu tarım danışmanlık sınavı aralıkta yapılacakmı ? başvurular ? zamanı herhangi bir bilginiz varmı acaba

Henüz kesin bir bilgi yok.

bayram_yolcu
29.07.2013, 20:32
hocam ben ıkı yıllık bahçe bitkileri mezunuyum danısmanlık sertıfıkasını kazandım . ben sımdı kendı memleketımde tek basıma danısmanlık bürosu aça bılırmıyım . eger açabılırsem çıftçıyı ben mı bulacam yoksa zıaat odasımı verecek teşekkur ederım

Ziraat Uzmanı
29.07.2013, 21:30
hocam ben ıkı yıllık bahçe bitkileri mezunuyum danısmanlık sertıfıkasını kazandım . ben sımdı kendı memleketımde tek basıma danısmanlık bürosu aça bılırmıyım . eger açabılırsem çıftçıyı ben mı bulacam yoksa zıaat odasımı verecek teşekkur ederım

Merhaba Bayram Bey,

Kendınız ofıs acıpta calısabılecegınız gıbı serbest olrak da calısabılırsınız. Uretıcılerı kendınız bulmanız gerekmekte.

Majestiga
02.08.2013, 18:37
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikasını alarak aynı büroda hem danışmanlık hemde bir kısmını Zirai ilaç bayiliği yaparak hizmet verilebilir mi?

Ziraat Uzmanı
03.08.2013, 07:39
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sertifikasını alarak aynı büroda hem danışmanlık hemde bir kısmını Zirai ilaç bayiliği yaparak hizmet verilebilir mi?

Merhaba,
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, Tarımsal Danışmanlık yapacağınız ofis/büro ile ilgili yönetmelikteki kararaların yaptırımı ile zirai ilaç bayii kararlarının yaptırımları farklıdır. Zirai ilaç bayiisinin yaptırımları daha fazladır. Demem odur ki Danışmanlık bürosunda zirai ilaç satabilmeniz kolay olduğunu varsayarsak, zirai ilaç bayiisinde ise danısmanlık yapmanız daha zordur. Tabi bunlar varsayımlar. Her iki Yönetmeliği incelediğim kadarıyla her ıkı işide aynı ikamette yapılmayacağı hususu yer almadığını farkettim, zaten ikiside farklı alanlar olduğu için böylede olmalıdır. Ama TTK(Türk ticarek kanunu)nu da gözatmak gerekir çünkü her ikiside işletmedir. Size tavsiyem öncelikle il/ilçe tarım müd, sormanız eğer yeterli cvap alamaz iseniz il ticaret odasına sorunuz.Muhtemel olrak buralardan size gereken cevabı vereceklerdir. Aldığınız cevapları formumuzda paylaşırsanız bizde memnun kalırız.BİLGİ PAYLAŞTIKÇAK GÜZELDİR.

Saygılarımla

harbibey
22.08.2013, 00:18
Henüz kesin bir bilgi yok.
arkadaşlar tarımsal yayım ve danişmanlık sınavina giren yada sınavi kazanmak için çalişanlar zaten bu sordugunuz bütün sorularin cevaplarini bulacaklardir.
birincisi tarımsal yayım danişmanlık prosedürünü şöyle kısaca açıklayim sizlere tarımsal yayım danişmanlık sinavini kazandiktan sonra büra açabilmeniz için bütün evraklari hazirlayip,belediye işyeri açma izin belgesi,maliye kaydı,sigorta girişinizide yapip o şekil bütün evraklarinizi UTEM e yolluyorsunuz ve utem size büro açmak için YETKİ BELGESİ yollar o belge elinize geçtiği andan itibaren büronuz resmi olarak çaliştirmaya izinli olacak bundan sonraki işlemler ise çiftçi arayip bulmak 50 çiftçi bulup imza aldiktan sonra işinize devam edebiliyorsunuz tabi daha fazla şeyler varda hepsini burda açikca yazmak mümkün değil kısacasini anlattim
ikinicisi tarımsal yayım danişmanlik işini yapan arkadaşlar asla hiçbir şekilde tarımsal girdi satişinda bulunamaz yani zirai ilaç bayiilik iş yerini açamaz yasaktir ya tarımsal danişmanlık yapacak yada zirai ilaç bayiiliği ikisinden biri çünkü her ikisindede sigorta (sgk) ssk yada bag-kur kaydi esas aliniyor danişmanliğa kayitli olan bir şahis danişmanlık için ssk yada bagkur yaptirmak zorunda iş böyle oluncada zirai ilaç iş yeri açmaya müracaat ettiğinde zaten sigorta kaydı oldugu için kabul edilmiyor bilmem anlatabildimmi ikisinden sadece birini yapabilir kısacasi:img-yes:

---------- Mesaj eklendi (00:18) ---------- Önceki mesaj (00:12) ----------

bide çiftçiyide kapina getirsinler :)) yok artık daha neler arkadaşim nasil sinavi kazandin şaşiyorum madem kazandiysan kurallarida biliyor olman gerekiyor zaten sınav bu tür sordugun soruların cevaplariyla alakali bir sinav ... eğerki kazanmadiysan neden soru suruyorsun yada nasil kazandin bence sen o işi yürütemezsin ve gerçekçi bir soru sormamişsin bende kazandim ama bakin senin sorunun cevabini girdiğim sınava dayanarak cevapliyorum okiş:a050:

karaduman
22.08.2013, 23:08
Kardeşim,sen hangi masal dünyasında yaşıyorsun? Sertifikasını kiraya verenlere veya vermeyi düşünenlere şunu yazmışın''sertifikanız iptal olur hemde cezai işlem görme durumunuz olabilir her ne sebepten dolayı ne olursa olsun sakıncalıdır.''Söyler misin cezai işlem dediğin şeyi kim verecek, mevzuat okurmusun ,mevzuat nedir biliyo musun? Kim kime neye göre cezai işlem uyguluyomuş? Türkiye'de tarım danışmanlığı yapan gerçekten bir firma olduğunu mu düşünüyosun sen?,,Danışman mısın yada danışmanlık yaptın mı? Sakıncalıdır demişsin,,neye göre kime göre sakıncalı??? Bir de şunu yazmışınız ''
Zaten vermiş oldukları 1500 tl de KOSGEB in Nitelikli Eleman Desteği kapsamından tedarik ediliyor yani ceplerinden çıkan para çok az miktar oluyor, yani ZM'nin maaşını KOSGEB vermiş oluyor.Demem şudur ki; TZMO'sının belirlediği ziraat mühendisleri askeri ücreti en az 2500tl civarında iken siz 1500tl civarı alıyorsunuz.'' Siz TZMO nun Ziraat Mühendisleri için birşeyler yapmaya çalıştığını mı düşünüyorsunuz? Kosgeb ten birşey tedarik etmelerine gerek yokki zaten normal şartlarda da ceplerinden para çıkmdan 1500 tl maaş verebilir şirketler.Sadece şirketlere kar kalmaz o kadar.Teorik bilgiler vererek ziraat mühendislerini kandırmayın,pratikte danışmanlık uygulanmazken neyin danışmanlığını anlatıosunuz siz? Eczacı ekonomik anlamda işine nasıl geliyorsa öyle davranır,mühendiste davranabilir.Tzmo nun asgari belirlediği miktar 2500 tl imiş.Türkiye de ziraat ın kimlerin tekelinde olduğunu biliyor musunuz? Yazdıklarınızı okuduktan sonra sizin ziraat mühendisi olmadığınızdan net olarak emin oldum,Türkiyede ziraatın işleyişini,işlevini ve yürürlüğünü bilen biri sizin gibi ütopik yazılar yazmaz.Umarım sert bir yazı olmamıştır.Saygılarımla

azadcab
03.09.2013, 23:27
ikinci sınav ne zaman herhangi bir bilginiz varmı?

Mr.Muhendis
04.09.2013, 07:06
ikinci sınav ne zaman herhangi bir bilginiz varmı?

Henüz belli değil.

chnglr
10.09.2013, 00:35
tarımsal yayım ve danışmanlık sertifikam var iş arıyorum :(( bolu /merkez

mur
10.09.2013, 15:54
merhaba arkadaslar , organik tarım mezunuyum ; danısmanlık sınavına girip kazandıkdan sonra ; bütün danısmanlıklara mı bakıyorum yoksa sadece organık tarım danısmanı mı oluyorum , il tarımda bi kac kısıye sordum kımsenın bilgisi yok :)

Mr.Muhendis
10.09.2013, 19:59
tarımsal yayım ve danışmanlık sertifikam var iş arıyorum :(( bolu /merkez

http://www.ziraatciyiz.biz/ziraat-muhendisi-ilanlari-f83.html

merhaba arkadaslar , organik tarım mezunuyum ; danısmanlık sınavına girip kazandıkdan sonra ; bütün danısmanlıklara mı bakıyorum yoksa sadece organık tarım danısmanı mı oluyorum , il tarımda bi kac kısıye sordum kımsenın bilgisi yok :)

2-3 yıl önce il müdürlüğündeki görevli organik tarımla ilgili yerlerde danışmanlık yapabilirler demişti. Yanlışsa bilemiyorum artık. :)

Zooteknist
11.09.2013, 15:40

Danışmanlık yapacağınız alan, bölümünüzle ilgili olmak zorundadır. Dolayısıyla siz danışmanlık belgesini aldıktan sonra, organik üretim yapan çiftçilere bakabilirsiniz.

Ziraat Uzmanı
11.09.2013, 17:52
Kardeşim,sen hangi masal dünyasında yaşıyorsun? Sertifikasını kiraya verenlere veya vermeyi düşünenlere şunu yazmışın''sertifikanız iptal olur hemde cezai işlem görme durumunuz olabilir her ne sebepten dolayı ne olursa olsun sakıncalıdır.''Söyler misin cezai işlem dediğin şeyi kim verecek, mevzuat okurmusun ,mevzuat nedir biliyo musun? Kim kime neye göre cezai işlem uyguluyomuş? Türkiye'de tarım danışmanlığı yapan gerçekten bir firma olduğunu mu düşünüyosun sen?,,Danışman mısın yada danışmanlık yaptın mı? Sakıncalıdır demişsin,,neye göre kime göre sakıncalı??? Bir de şunu yazmışınız ''
Zaten vermiş oldukları 1500 tl de KOSGEB in Nitelikli Eleman Desteği kapsamından tedarik ediliyor yani ceplerinden çıkan para çok az miktar oluyor, yani ZM'nin maaşını KOSGEB vermiş oluyor.Demem şudur ki; TZMO'sının belirlediği ziraat mühendisleri askeri ücreti en az 2500tl civarında iken siz 1500tl civarı alıyorsunuz.'' Siz TZMO nun Ziraat Mühendisleri için birşeyler yapmaya çalıştığını mı düşünüyorsunuz? Kosgeb ten birşey tedarik etmelerine gerek yokki zaten normal şartlarda da ceplerinden para çıkmdan 1500 tl maaş verebilir şirketler.Sadece şirketlere kar kalmaz o kadar.Teorik bilgiler vererek ziraat mühendislerini kandırmayın,pratikte danışmanlık uygulanmazken neyin danışmanlığını anlatıosunuz siz? Eczacı ekonomik anlamda işine nasıl geliyorsa öyle davranır,mühendiste davranabilir.Tzmo nun asgari belirlediği miktar 2500 tl imiş.Türkiye de ziraat ın kimlerin tekelinde olduğunu biliyor musunuz? Yazdıklarınızı okuduktan sonra sizin ziraat mühendisi olmadığınızdan net olarak emin oldum,Türkiyede ziraatın işleyişini,işlevini ve yürürlüğünü bilen biri sizin gibi ütopik yazılar yazmaz.Umarım sert bir yazı olmamıştır.Saygılarımla

Merhaba Karaduman İsimli Üyemiz;

Öncelikle katılımınız için teşekkür ederim. Bu şekilde çıkışlar yapmanız bizler için ve tecrübesiz arkadaşlar için faydalı olacaktır.Anlaşılan yazılanlar sizi epey kızdırmış, ya danışman olarak bir firmada çalışıyorsunuz, ya belgenizi kiraya verdiniz yada kendiniz firma sahibisiniz ve benim bu yazdıklarımla eleman sıkıntısı yaşayacağınızı düşünüyorsunuz. Sorun değil yazdıklarınıza tek tek cevap vereceğim. Sadece şahsi sorular sormuşunuz onlara burda cevap veremem.Özelden sorarsanız onlara cevap veririm.

Cevap 1. Tarımsal yayım ve danışmanlık belgenizi başkasına kullandırtmanız belgenizin iptaline sebep olacaktır.

Kaynak:

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİNİN DÜZENLENMESİNE DAİR
YÖNETMELİK

SEKİZİNCİ BÖLÜM
Denetleme, Cezalar, Cezalarının Uygulanması, Cezalar İle İlgili Yasaklara Uymama

bakıldığında;

Sertifikanın/yetki belgesinin iptali cezası
MADDE 28 – (1) Sertifikanın/yetki belgesinin iptali cezası aşağıdaki hallerde verilir.

c) Danışmanlık sertifikasını/yetki belgesini herhangi bir şekilde bir başkasına kullandırmak.
ç) Başka tarım danışmanlarının ve danışmanlık hizmeti veren kuruluşların ad ve unvanlarını kullanarak sözleşme imzalamak ve hizmet vermek.

Daha ayrıntılı bilgi için ;http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10633&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

Cevap 2. Türkiye'de danışmanlık yapan birçok firma vardır.Bunlar bölgesel olmakla birlikle ulusal olarak da mevcuttur.İsim olarak burada bahsetmek doğru olmayacaktır.Yine talep ederseniz özelden cevabını verebilirim.
Ayrıca Türkiye'de sadece danışmanlığı firmalar değil, dernekler,birlikler vakıflar da yapmaktadır.Buna örnek olarak Önder çiftçi projesi(ÖÇP) Türkiye genelinde aktif bağlı dernekleri vardır bu dernekler danışmanlık konusunda aktif faaliyettedirler.Web sitesine girip gerekli detaylı bilgi edinebilirsiniz.Ayrıca en çok da koyun keçi birlikleri danışmanlık faaliyeti yürütmektedirler gerek kendileri danışman çalıştırarak gerekse , bir danışmanlık firmasından hizmet alarak bunu gerçekleştirirler. Ayrıca Ziraat odaları da danışmanlık hizmeti verirler.

Cevap3.Danışmanlık firmaları veya herhangi bir firma kar elde edebilmek için giderleri azaltmak zorundadır. Bunun için devletin kobilere destekleri mevcuttur.Bu desteklerden haberi olan her firma yararlanmak ister ve yararlanır da.Bu desteklerden biri de Nitelikli İstihdam Desteğidir. Ayrıntılı bilgi için; http://kobicep.kosgeb.gov.tr/Pages/Basic/SupportInfo.aspx?i=70

Cevap4.TZMO ziraat mühendislerinin meslek örgütüdür.Yaptığı veya yapamadığı faaliyetlerini burada sorgulamak gereksizdir. Ancak TZMO'nun belirlediği ziraat mühendisleri için asgari ücretler vardır.Bu ücretleri ziraat mühendislerinin hakkıdır ve alanlarda vardır alamayanlarda. Alamayanlar ; donanımsızdır, tecrübesizdir, haklarını bilmez,uzmanlaşmamıştır vb. sebeplerden dolayıdır. TZMO'nun asgari olarak belirlediği ücretin fazlasını da alanlar vardır. Benim demek istediğim hakkınız olan bu ücrettir, alabilen alır alamayan da alamaz bu tamamen kişiseldir.

Gelelim diğer yorumlarınıza.

Bu şekilde toplu platformlarda şahsınızı ilgilendiren sebeplerden dolayı alenen tahrik yapamazsınız, suça teşvik suçtur.Bildiğinizi zannettiğiniz her bilgi doğru değildir ve bu şekilde toplu platformlarda ne şekilde iletişimde bulunmayı bilmelisiniz.Yazının sonuna "saygılarımla"yazıp saygısız ve meslek etiğine utanç verici kelimeler kullanmanız hiç doğru değildir.Şahsi sorularınızı özelden yazınız.

Yararlı olması dileğiyle.:good:

karaduman
12.09.2013, 23:09
Öncelikle mesajıma geç te olsa cevap verildiği için teşekkür ederim.Ben bir Ziraat Mühendisi'yim ve yüksek lisans yapmaktayım,ar-ge çalışmalarında da bulunuyorum.Lisans döneminde Tübitak projelerinde hizmet vermiş biriyim ve memleketime hizmet etmekten onur duyan birisiyim.Meslek etiğine uymayan davranışlarda bulunmaktan ziyade mesleğe ''etik katmak'' derdinde olan,bugün değer verilmeyen mesleğime saygı kazandırma derdi taşıyan ve mesleğini çok seven birisiyim.Bugün bir ziraat mühendisinde bulunması gereken tüm belgelere sahibim ve bu mesleğe sahip olmaktan ötürü gurur duyuyorum.Eleştiri niteliği taşıyan ilk yazımda danışmanlıkla ilgili yanlış yönlendirme yaptığınızdan bahsederken eleştirim; şahsınızdan ziyade sizin yazmış olduğunuz yazının özel sektör ve devlet kurumlarının bakış açısıyla aynı direktifte olmasından kaynaklanmaktadır.
Cevap-1 de yazmış olduğunuz mevzuat içeriklerinin uygulanması için il tarımların kontrolü ve daha sonra ilk teknik komitelerinin denetimi sonrası uyarı,ihtar vb.cezaların uygulanabilir olması için ''denetim'' yapılmasının da gerekli olduğunu biliyorsunuzdur ama uygulanabilir olmayan veya uygulanmayan mevzuat hükümlerini takip edecek yapı maalesef yoktur.Tekrar ediyorum kağıt üzerinde bulunan hükümlerin uygulanmadığı bir durumdan bahsediyoruz.
Cevap – 2 de yazmış olduğunuz işletmelerin,kurumların,birliklerin ve vakıfların da danısmanlık yaptığından bahsetmişsiniz ki Türkiye’de tarım yapılan her yere gitmiş ve araştırmış biri olarak şunu söylemeliyim ki elbette bu işi ciddiye alarak yapan şahış ve kurumlar olmasına karşın gayri ciddi yapan şahıs ve kurum daha fazladır.
Cevap – 3 te yazdıklarınıza katılıyorum aksini iddia etmemiştim ama kosgeb desteği olmadan da şirketlerin veya danısmanlık yapan kurumların rahat gelir elde ettiği ve bu şekilde mühendis arkadaşların ücretlerinde dolgunluk yapabileceklerini söylemiştim,çiftçi başına ödenen ücret üzerinden sayısı 10 mühendisten fazla olan bir şirket veya kurum bu ödemeleri rahatlıkla yapabilir.
Cevap -4 te TZMO’nun asgari alınabilecek Z.M. ücretini alamayanları; deneyimsiz,tecrübesiz vs…gibi kelimelerle isimlendirmişsiniz.Bence o ücreti vermeyen her şirket veya kurum o isimlerle adlandırılmalıdır.O ücreti veren şirket veya kurumlara söylenecek söz, işlerine ve personellerine saygı duymalarından ötürü tebriktir.
Ve son olarak ta Türkiye’nin 34 vilayetinin tarım potansiyelini ve il tarım müdürlüklerin çalışmalarını araştıran biri olarak ve zirai danışman olarak ta hizmet vermiş biri olarak ülkemizde maalesef mücadelesini verdiğimiz tarımın gün geçtikçe küresel sermayenin kucağına doğru kaydığına şahit olmakta ve çiftçi-mühendis işbirliğinin gücünü, sermayenin ve tekelleşmenin aldığına şahit olmaktayız.Tarım bu ülkenin tek milli politikasıdır ve bundan çıkarılmaya çalışmasını görmek en üzüntü veren taraftır.
Cevap verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Ziraat Uzmanı
13.09.2013, 12:49
Öncelikle mesajıma geç te olsa cevap verildiği için teşekkür ederim.Ben bir Ziraat Mühendisi'yim ve yüksek lisans yapmaktayım,ar-ge çalışmalarında da bulunuyorum.Lisans döneminde Tübitak projelerinde hizmet vermiş biriyim ve memleketime hizmet etmekten onur duyan birisiyim.Meslek etiğine uymayan davranışlarda bulunmaktan ziyade mesleğe ''etik katmak'' derdinde olan,bugün değer verilmeyen mesleğime saygı kazandırma derdi taşıyan ve mesleğini çok seven birisiyim.Bugün bir ziraat mühendisinde bulunması gereken tüm belgelere sahibim ve bu mesleğe sahip olmaktan ötürü gurur duyuyorum.Eleştiri niteliği taşıyan ilk yazımda danışmanlıkla ilgili yanlış yönlendirme yaptığınızdan bahsederken eleştirim; şahsınızdan ziyade sizin yazmış olduğunuz yazının özel sektör ve devlet kurumlarının bakış açısıyla aynı direktifte olmasından kaynaklanmaktadır.
Cevap-1 de yazmış olduğunuz mevzuat içeriklerinin uygulanması için il tarımların kontrolü ve daha sonra ilk teknik komitelerinin denetimi sonrası uyarı,ihtar vb.cezaların uygulanabilir olması için ''denetim'' yapılmasının da gerekli olduğunu biliyorsunuzdur ama uygulanabilir olmayan veya uygulanmayan mevzuat hükümlerini takip edecek yapı maalesef yoktur.Tekrar ediyorum kağıt üzerinde bulunan hükümlerin uygulanmadığı bir durumdan bahsediyoruz.
Cevap – 2 de yazmış olduğunuz işletmelerin,kurumların,birliklerin ve vakıfların da danısmanlık yaptığından bahsetmişsiniz ki Türkiye’de tarım yapılan her yere gitmiş ve araştırmış biri olarak şunu söylemeliyim ki elbette bu işi ciddiye alarak yapan şahış ve kurumlar olmasına karşın gayri ciddi yapan şahıs ve kurum daha fazladır.
Cevap – 3 te yazdıklarınıza katılıyorum aksini iddia etmemiştim ama kosgeb desteği olmadan da şirketlerin veya danısmanlık yapan kurumların rahat gelir elde ettiği ve bu şekilde mühendis arkadaşların ücretlerinde dolgunluk yapabileceklerini söylemiştim,çiftçi başına ödenen ücret üzerinden sayısı 10 mühendisten fazla olan bir şirket veya kurum bu ödemeleri rahatlıkla yapabilir.
Cevap -4 te TZMO’nun asgari alınabilecek Z.M. ücretini alamayanları; deneyimsiz,tecrübesiz vs…gibi kelimelerle isimlendirmişsiniz.Bence o ücreti vermeyen her şirket veya kurum o isimlerle adlandırılmalıdır.O ücreti veren şirket veya kurumlara söylenecek söz, işlerine ve personellerine saygı duymalarından ötürü tebriktir.
Ve son olarak ta Türkiye’nin 34 vilayetinin tarım potansiyelini ve il tarım müdürlüklerin çalışmalarını araştıran biri olarak ve zirai danışman olarak ta hizmet vermiş biri olarak ülkemizde maalesef mücadelesini verdiğimiz tarımın gün geçtikçe küresel sermayenin kucağına doğru kaydığına şahit olmakta ve çiftçi-mühendis işbirliğinin gücünü, sermayenin ve tekelleşmenin aldığına şahit olmaktayız.Tarım bu ülkenin tek milli politikasıdır ve bundan çıkarılmaya çalışmasını görmek en üzüntü veren taraftır.
Cevap verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Merhaba Karaduman Üyemiz,

Bir önceki cevabınıza göre bu daha yumuşak olmuş.Ben sizi anlıyorum ,birçok şeyden yakınıyorsunuz, durumlar muzdarip malesef. Ancak sitemizde siyasal olayların konuşulmamasından yanayız.Ayrıca yazımızda yanlış yönlendirme asla yapmadık, yapılması ve olması gerekeni vurguladık, yasalar uygulanır uygulanmaz denetim yapılır yapılmaz onu bu platformda tartışamayız. Yalnız şu hususu bilmelisiniz denetim yapılır , örneğin bir danışman 80 çiftçi ile sözleşmişse bu seksen çiftçiden en az 10 tanesine gidilir teyit alınır il müdürlüğü tarafından.Cevap3 te yazdıklarınıza hitafen şunu söyleyeyim, bende sizinle aynı görüşteyim , firmalar malesef 1200 tl civarında ücret veriyorlar halbuki bir danışman 56 bin kazanma şansı var ama alamıyor.
Diğer bir husus ZM lere düşük ücretin sebepleri içinde tecrübesizlik ve deneyimsizlik elbellte var bunu yadsıyamazsınız ,çünkü meslekte 5 yılını doldurmuş bir zm ye verilen ücretle yeni mezuna verilen ücret aynı olmayacaktır hatta terfi durumlarına buna dahil.Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yararlı olması dileğiyle

fsm
24.09.2013, 11:01
Merhaba, cevabınızda danışmanlık ofisi açabileceğimizi, çiftçi bulma konusunda yardımcı olabileceğinizi yazmışsınız. Ben bu konuda sizden yardım alabilir miyim. Teşekkür ederim. Saygılarımla.

necdet_akar
14.11.2013, 13:45
HOCAM MERHABALAR,

ben daha önce tarımsal yayım ve danışmanlık sınavına katıldım. ama üç puan la kaçırdım. 2014 de inşallah bir sınav daha olacak. ona da gireceğim. amacım bunu kazanıp ya serbest çalışmak yada bir danışmanlık firması açmak. bana bu konuda verilecek destek ve hibeler hakkında bilgi verirmisiniz? ve nereler bu destekleri veriyor. bilgi verirseniz sevinirim. teşekkür ediyorum.

Ziraat Uzmanı
14.11.2013, 15:31
HOCAM MERHABALAR,

ben daha önce tarımsal yayım ve danışmanlık sınavına katıldım. ama üç puan la kaçırdım. 2014 de inşallah bir sınav daha olacak. ona da gireceğim. amacım bunu kazanıp ya serbest çalışmak yada bir danışmanlık firması açmak. bana bu konuda verilecek destek ve hibeler hakkında bilgi verirmisiniz? ve nereler bu destekleri veriyor. bilgi verirseniz sevinirim. teşekkür ediyorum.

Merhaba Necdet Bey,

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık sınavının 2014 yılı içerisinde olacağı hakkında şuanlık kesin bir bilgi henüz yok.Bu bağlamda, aldığımız duyumlara göre sınavın yılda bir kez yapılacağı, diğer bir duyum ise, ihtiyaca göre sınav ilanına çıkılacağıdır. Ancak bunlar sadece duyumdur. Bimer'e ve UTEM'e sorulan sorular yanıt alınamamıştır. Bu konuda sizler gibi bizler haber beklemekteyiz.

Bahsettiğiniz konuda KOSGEB'in girişimcilik desteği söz konusu.Ancak bu desteği alabilmeniz için KOSGEB 'in veya İşkur'un açmış olduğu kurslara katılmanız gerekiyor. Bu kurs ve destek hakkında web ortamında yeterli bilgiyi bulabilirsin. Bunun haricinde başka destekler yoktur sanırım. Size önerim kendi işletmenizi açmanız. Özellikle Güney Doğu'da ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Başka firmaların düşük ücretlerine ve streslerine katlanmayınız, tabiki işi biliyorsanız açmalısınız.Başka bir konuda yardımcı olmamı istediğiniz konular varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Yararlı olması dileğiyle.

---------- Mesaj eklendi (16:31) ---------- Önceki mesaj (16:20) ----------

Merhaba, cevabınızda danışmanlık ofisi açabileceğimizi, çiftçi bulma konusunda yardımcı olabileceğinizi yazmışsınız. Ben bu konuda sizden yardım alabilir miyim. Teşekkür ederim. Saygılarımla.

Merhaba,

Evet dediğim gibi danışmanlık ofisi açabilirsiniz, çünkü şuan bölgesel olarak ihtiyaç olan bölgeler var. Bunun en güçlü kanıtı, sadece bir merkezde olan danışmanlık firmaları birçok ilde şube açıyorlar, diğer bir kanıtı ise, danışmanlıkla alakası olmayan birçok proje ofisi veya başka danışmanlık firmaları , sırf bu işten rant sağmak amacıyla bu ofislerine tarımsal danışmanlık belgesi olan elemanlar alarak yetki belgesine başvuruyorlar. Sözün kısası şudur ki; bizim meslek dallarımızın başkaları tarafından sabote edilmesine karşı olunmalıdır.

Üretici bulma konusunda, buradan yardım olamayacağım çünkü birçok yörenin ve bölgenin, ekstrem farklılıkları söz konusu ayrıca, yöreye ve bölgeye özgü tarım danışmanlığı ofisleri mevcut, o yüzden o firmaların taleplerine hedef alınmış olur. Bu yüzden özelden pm atarsanız yardımcı olabilirim.

Yararlı olması dileğiyle.

meydan47
15.11.2013, 22:19
bişey merak ediyorum ben mardinliyim ve istediğim kadar çks ayarlayabilirim danışmanlık belgesi olanlardan diplomasını kiralayıp orda iş yapabilir miyim bilgisi olanlardan yorum bekliyorum...

mehmetselim
17.11.2013, 14:23
hocam danışmanlık burosu açtığımızda üreticiyi bulmamız yeterli olurmu kaç üretici bulmamız gerekiyor birde ücreti üreticiden mi alacağız yoksa tarım bakanlığı mı veriyor aydınlatırsanız sevinirim. şimdiden cevabınız için teşekürler.

Ziraat Uzmanı
07.12.2013, 21:58
bişey merak ediyorum ben mardinliyim ve istediğim kadar çks ayarlayabilirim danışmanlık belgesi olanlardan diplomasını kiralayıp orda iş yapabilir miyim bilgisi olanlardan yorum bekliyorum...

Merhaba,

Her bir bölüm için, belli miktarlar söz konusu. Mesela büyükbaş hayvancılıkla danışmanlık hizmeti vereceksiniz diyelim, örneğin en fazla 80 üreticiyle sözleşme yapıyorsunuz. Bu küçükbaşta veya sulu arazide üretici sayıları değişiklik göstermektedir. Ama şu şekilde de yapabilirsiniz, kendiniz bir danışmanlık şirketi açıp danışman çalıştırabilirsiniz. Malum şehir kökenli danışmanların çiftçi bulma konularında sıkıntıları olacaktır. Bunun için kırsalda veya saha kökenli olan danışmanlar daha avantajlı olacaktır.

hocam danışmanlık burosu açtığımızda üreticiyi bulmamız yeterli olurmu kaç üretici bulmamız gerekiyor birde ücreti üreticiden mi alacağız yoksa tarım bakanlığı mı veriyor aydınlatırsanız sevinirim. şimdiden cevabınız için teşekürler.

Yararlı olması dileğiyle...
-------------------------------------------------------------------------

Merhaba Selim Bey,

Öncelikle şunu belirmekte fayda var, bir yukarıdaki cevapladığım soruda da aynı şeye değindim. Üretici miktarlarına ve çalışacağınız alana göre bu değişiklik gösterecektir. Bu ayrıntıları tarımsal danışmanlık mevzuatında bulabilirsiniz. Ücret konusunda da önceden ücreti bakanlık üreticilere ödeme yapıyordu bu desteği aldıkları için ama artık ücreti danışmanlara yapmakta. Ücret bu yıl itibariyle 600 tl civarında 2014 yılında üreticiyle yaptığınız sözleşme başına 700 tl olacağı söylenmektedir. Ödemeler iki dönem şeklinde toplu şekilde ödeme yapılıyor.

tarımsal danışmanlık mevzuatı_1 (http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10633&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=)

tarımsal danışmanlık mevzuatı_2 (http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=9.5.18481&sourceXmlSearch=tar%C4%B1msal&MevzuatIliski=0)

Yararlı olması dileğiyle...:bye:

nilay90
17.12.2013, 20:24
tıbbi ve aromatik bitiler mezunuyum danışmanlık belgemde var ama malesef işsizim birçok yer hangi alanda danışmanlık yapıcagımı bilmedigi için olumsuz cevap veriyor yardımcı olurmusunuz danşmanlık alanlarım nereleridir

Ziraat Uzmanı
18.12.2013, 12:16
tıbbi ve aromatik bitiler mezunuyum danışmanlık belgemde var ama malesef işsizim birçok yer hangi alanda danışmanlık yapıcagımı bilmedigi için olumsuz cevap veriyor yardımcı olurmusunuz danşmanlık alanlarım nereleridir

Merhaba Nilay,

Maalesef böyle bir durum söz konusu. Tarım danışmanlarının bölümleri ile yapacak oldukları tarımsal danışmanlık alanları net belli değil.Bu konuda UTEM'i arayarak yada il ve ilçe tarım merkezinize danışarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ancak şöyle bir durumda var, sizi işe alacak olan firma da bunu bilmek zorunda yada siz kabul ettirmek zorundasınız. Benim tahminim siz bitkisel üretime danışmalık yapabilirsiniz.Ama yine sormanızda fayda var. İlave olarak şunuda tavsiye edebilirim, Yaşadığınız bölge ve ilde TKDK'nın projeleri var. Bu proje konularından birisi de, Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapanlara TKDK %50 traktör desteği veriyor. Bu destek sadece traktör değil, bunun yanında birçok tarım makinasını da alabiliyorlar. Ancak bunun için prıjelerin yazılmış olması gerekiyor. Size önerim bu projeleri yazmasını öğrenin. İster bireysel evden home office olarak çalışın isterseniz kendiniz bir ofis açın yada tarımsal proje yazan firmalarda çalışmayı deneyin. Ancak deneyim isteyeceklerdir. Bunun için de ücretsiz 1 ay çalışmayı teklif edin, bu konuda karlı çıkacağınızı garanti edebilirim.Ayrıca bu projeler hakkında bilgi edinmeniz için aşağıdaki paylaştığım konuları inceleyiniz.

http://www.pazarcik.gov.tr/haber/2013/duyuru001.pdf

http://www.tkdk.gov.tr/BasvuruFiles/BasvuruPaketiHazirlamaDokumanlari/BasvuruCagriRehberi/Version2.0/302-1.pdf

http://www.tkdk.gov.tr/BasvuruFiles/BrosurBilgiKartlari/BilgiKartlari/Traktor.pdf

Yararlı olması dileğiyle...:good:

nilay90
18.12.2013, 21:23
Merhaba Nilay,

Maalesef böyle bir durum söz konusu. Tarım danışmanlarının bölümleri ile yapacak oldukları tarımsal danışmanlık alanları net belli değil.Bu konuda UTEM'i arayarak yada il ve ilçe tarım merkezinize danışarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ancak şöyle bir durumda var, sizi işe alacak olan firma da bunu bilmek zorunda yada siz kabul ettirmek zorundasınız. Benim tahminim siz bitkisel üretime danışmalık yapabilirsiniz.Ama yine sormanızda fayda var. İlave olarak şunuda tavsiye edebilirim, Yaşadığınız bölge ve ilde TKDK'nın projeleri var. Bu proje konularından birisi de, Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapanlara TKDK %50 traktör desteği veriyor. Bu destek sadece traktör değil, bunun yanında birçok tarım makinasını da alabiliyorlar. Ancak bunun için prıjelerin yazılmış olması gerekiyor. Size önerim bu projeleri yazmasını öğrenin. İster bireysel evden home office olarak çalışın isterseniz kendiniz bir ofis açın yada tarımsal proje yazan firmalarda çalışmayı deneyin. Ancak deneyim isteyeceklerdir. Bunun için de ücretsiz 1 ay çalışmayı teklif edin, bu konuda karlı çıkacağınızı garanti edebilirim.Ayrıca bu projeler hakkında bilgi edinmeniz için aşağıdaki paylaştığım konuları inceleyiniz.

http://www.pazarcik.gov.tr/haber/2013/duyuru001.pdf

http://www.tkdk.gov.tr/BasvuruFiles/BasvuruPaketiHazirlamaDokumanlari/BasvuruCagriRehberi/Version2.0/302-1.pdf

http://www.tkdk.gov.tr/BasvuruFiles/BrosurBilgiKartlari/BilgiKartlari/Traktor.pdf

Yararlı olması dileğiyle...:good:

benim için çok iyi ama neyi nasl yapıcam çiftçileri bulmak projeyi yazmak peki bunu home office olarak yapmamın bir zararı yok değil mi ? birde kazancı nasıl oluyor ayrıca size çok teşekkür ederim

Ziraat Uzmanı
19.12.2013, 14:15
benim için çok iyi ama neyi nasl yapıcam çiftçileri bulmak projeyi yazmak peki bunu home office olarak yapmamın bir zararı yok değil mi ? birde kazancı nasıl oluyor ayrıca size çok teşekkür ederim

Tekrar Merhaba Nilay,

İlinizdeki TKDK ofisine gidiniz ve burada detaylı bilgiyi vereceklerdir. Ancak proje yazmayı öğrenmeniz için, birilerinden yardım almanız gerekiyor bunun için de bu işi yapan firmalara gidip bu konuda yardım almanız gerekiyor, daha doğrusu onlarla kısa sürede olsa çalışmanız gerekiyor, diğer cevapta bahsettiğim gibi. Üretici bulma konusuna gelince; bunun için üreticilerle diyalogta olacağınız iş lazım yada, kartvizit bastırıp köylerde dağıtmanız, yada traktör yardımıyla alakalı afişler hazırlayıp köy kahvelerine yapıştırmanız lazım. Diğer bir yardımcı olacak kuruluş ise, traktör bayiileridir. Traktör bayilerine kartvizit bırakın, bayiilerle çalışama anlaşmaları yapın, onlar sizin reklamınızı yaparak üreticiye referans olsunlar bu şekilde üretici size ulaşacaktır.:e010: Burası karışık gibi görünse de aslında kolay anlaşılacaktır :). Öncelikle evden çalışmanız için profesyonel olmalısınız, önce işi öğrenin sonra evden çalışın. Bunun için herhangi bir yakınınızın iş yerini kartvizit adresinize ekleyebilirsiniz, tabi iznini alarak :) bu şekilde gelen müşteriler yerinizi en azından bilirler. Daha birçok yöntem var aslında, ama tek sorun girişimci olabilmekte.Ofis açmanız için gerekli bütçeniz yoksa, KOSGEB'in girişimcilik desteğini alabilirsiniz 30 bin tl hibe ve 70 bin tl de kredi sağlıyor. Bunu alabilmek için kurslarına gitmeniz gerekiyor. Kursta dahi işkur günlük yol ve yemek masrafınıza karşılık 20 tl ücret ödüyor. YANİ bu işi yapmanız için birçok bahane var :) :a025:

Kolay gelmesi ve yararlı olması dileklerimle...

nilay90
27.12.2013, 16:26
Bişey sormak istiyorum benden başka tıbbi ve aromatik bitkiler danışmanı varmı.Tek olduğumu düşünmeye başladım.geçen gün tarım ile gittim ziraatciler dernegine üye oldum hangi alanlara bakabilirim araştırma yaptım malesef kesin bir bilgi yok utemi aradım sadece kendi alanımda yapabilirimişim ama kafamı karıştıran çok kapsamlı bir bölüm yane tıbbi ve aromatik bir bitki süs bitkileindede de var bahçe bitkilerindede tarla bitkilrinde de :)

yokole1sey
28.12.2013, 08:58
Nilay Bence Gir bi topraksız tarım sektörüne :)

partenocarpi
03.01.2014, 10:06
Merhaba partenocarpi,

Öncelikle seracılık alanı günümüzde gittikçe artan bir ranta sahip bu yüzden seracılık geleceği olan bir meslek. Özellikle topraksız tarım günümüzde artan bir eğilim göstermekte.
Siz bu belgenizle bir danışmanlık firması açıp burada yanınıza bir kaç arkadaş ile birlikte başka alanlarda da danışmanlık yapabilirsiniz ,ayrıca kendi bölgenizden ayrılmak durumunda kalacaksınız çünkü bahsettiğiniz bölgeler de seracılık biraz az yapılıyor bunun için yoğun olarak yapılan bölgelere kaymanız gerekecektir.

Başka alanlarda danışmanlık yapabilirisniz diyorsunuz...seracılar sadece seracılık üzerine danışmanlık yapabilir yanılıyormuyum acaba_?

muhendis53
16.01.2014, 23:09
tüm üyelere iyi akşamlar diliyorum. Aktif olarak 2 yıldır danışmanlık yapıyorum. Benim şahsi görüşüme göre sistemde çok yanlışlar var. Bununla ilgili olarak sizlerle şunu paylaşmak istedim. Maaşlar 1000-1500 bandında serbestte yapsan maaşada çalışsan aylık bu fazlasını kazanma şansın yok. Ayrıca bence komik olan bir şey daha var saygıdeğer bakanlık lise,önlisans ve mühendis hiçbir ayırım yapmadan standart bir sayı vermiş ama ne yazık ki kurumlar bunu atlayıp mühendisle tekniker ve teknisyenlere ayrı maaş veriyo buda sıkıntı oluşturuyor. bence bakanlığın ayırmadığı yerde kimse bu pastadaki paylaşımı bozmamalı saygılarımla

Ziraat Uzmanı
17.01.2014, 16:56
tüm üyelere iyi akşamlar diliyorum. Aktif olarak 2 yıldır danışmanlık yapıyorum. Benim şahsi görüşüme göre sistemde çok yanlışlar var. Bununla ilgili olarak sizlerle şunu paylaşmak istedim. Maaşlar 1000-1500 bandında serbestte yapsan maaşada çalışsan aylık bu fazlasını kazanma şansın yok. Ayrıca bence komik olan bir şey daha var saygıdeğer bakanlık lise,önlisans ve mühendis hiçbir ayırım yapmadan standart bir sayı vermiş ama ne yazık ki kurumlar bunu atlayıp mühendisle tekniker ve teknisyenlere ayrı maaş veriyo buda sıkıntı oluşturuyor. bence bakanlığın ayırmadığı yerde kimse bu pastadaki paylaşımı bozmamalı saygılarımla

Merhaba Mühendis Bey,

Ücretlendirme konusunda takılmışınız sanırım. Ancak şöyle bir durum var, 4 yıl üniversite okuyup mühendis olan biri ile lise mezunu ve önlisans mezununun ücreti aynı olamaz. Zaten bu konuda da GTHB'nin kamuda ücretlendirmeleri farklı. Özelde de farklı. ZMO' nun belirlediği asgari ziraat mühendisi maaşları da farklı. Yani sonuç olarak deneyim ve tecrübe konusunda bir mühendisten daha tecrübeli bir ön lisans mezunu yada lise mezunu olabilirsiniz ama ünvan olarak bu farklılık gösterdiği için, ücrete de bu farklılık yansıyacaktır.

muhendis53
18.01.2014, 01:47
Sayın Ziraat Uzmanı öncelikle cevabınıza teşekkür ederim.
Ancak bir yanlış anaşılma var tebliğ ve uygulama esaslarında TYDD için Bu saydığım üç okuldan mezun kişilere saygıdeğer bakanlığımız 2013 yılına kadar 50 işletme ( Meyvecilik İçin) Karmada ise 60 İşletme bakma hakkı tanıyarak bunun karşılığı olarakta 50*600=30.000 TL veya 60*600=36.000 TL para yatırıyor mu dolayısıyla bende diyorum ki neden bakanlık burada adaletsiz davranıyor. Lise, Önlisans veya Lisans mezunu olarak maaşta sınıflandırma varsa gelen para da bence farklı olmalı ama tabi siz derseniz ki mühendis adam 1500 TL çalışsın kazanç 30-36 bin arası ee Teknisyen Yada Tekniker Arkadaşlarımız ise 1100 TL çalışsın ee kazanç ne kadar 30-36 bin adil mi ? sizce saygılarımla ben bunu demek istedim. Ben tekniker idim ama şimdi lisansı bitirdim ve mühendis oldum. Önemli olan ünvan değil bence adil olmak eğer adaletse teknikerler ve teknisyenler arasındaki okul farklarını bakanlık açık bir şekilde belirtmelidir.

Saygılarımla

Ziraat Uzmanı
19.01.2014, 00:58
Sayın Ziraat Uzmanı öncelikle cevabınıza teşekkür ederim.
Ancak bir yanlış anaşılma var tebliğ ve uygulama esaslarında TYDD için Bu saydığım üç okuldan mezun kişilere saygıdeğer bakanlığımız 2013 yılına kadar 50 işletme ( Meyvecilik İçin) Karmada ise 60 İşletme bakma hakkı tanıyarak bunun karşılığı olarakta 50*600=30.000 TL veya 60*600=36.000 TL para yatırıyor mu dolayısıyla bende diyorum ki neden bakanlık burada adaletsiz davranıyor. Lise, Önlisans veya Lisans mezunu olarak maaşta sınıflandırma varsa gelen para da bence farklı olmalı ama tabi siz derseniz ki mühendis adam 1500 TL çalışsın kazanç 30-36 bin arası ee Teknisyen Yada Tekniker Arkadaşlarımız ise 1100 TL çalışsın ee kazanç ne kadar 30-36 bin adil mi ? sizce saygılarımla ben bunu demek istedim. Ben tekniker idim ama şimdi lisansı bitirdim ve mühendis oldum. Önemli olan ünvan değil bence adil olmak eğer adaletse teknikerler ve teknisyenler arasındaki okul farklarını bakanlık açık bir şekilde belirtmelidir.

Saygılarımla
Tekrar Merhaba,

Dedikleriniz doğru aslında ama bu model ülkemizde adaptasyonu daha yeni yeni gerçekşeşiyor. Elbette eksiklikleri olacaktır, ama bu durumların bakanlığa aksettirilmesi lazım bir şekilde.Sonuçta çalışanlar ancak bu durumu daha iyi anlar.

seyhmus
23.01.2014, 08:45
tarımsal danışmanlık sınavı notlarına ulaşamıyorum bana link atabilirmisiniz ve bu sınava ne zaman ve nereden başvurucagımız hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz

Mr.Muhendis
23.01.2014, 10:08
tarımsal danışmanlık sınavı notlarına ulaşamıyorum bana link atabilirmisiniz ve bu sınava ne zaman ve nereden başvurucagımız hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz

2014 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2014-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t11456.html)

Bu konudan bilgi alabilirsiniz.

mühendis40
23.01.2014, 12:47
BURADA BİRAZ NOT VAR

hilmi0000
28.03.2014, 16:16
merhabalar. büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği mezunuyum. tarımsal yayım ve danışmanlık sertifikasıyla yıllık 600 tl anlaşma yattığımız vakit parayı devletten mi alıyoruz üreticiden mi. bide bu sayıda sınırlama var mı? 60 tane üreticiyle anlaşma yapılabiliyor diye duydum doğru mu ?

Mr.Muhendis
28.03.2014, 17:40
merhabalar. büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği mezunuyum. tarımsal yayım ve danışmanlık sertifikasıyla yıllık 600 tl anlaşma yattığımız vakit parayı devletten mi alıyoruz üreticiden mi. bide bu sayıda sınırlama var mı? 60 tane üreticiyle anlaşma yapılabiliyor diye duydum doğru mu ?

Merhaba,

Devletten. Sınırlama var. Detaylı bilgiyi tarım müdürlüklerinden alabilirsiniz.

alicengiz32
17.04.2014, 19:07
Ziraat mühendisi tarım danışmanlarının Ziraat Odalarında güncel maaşları ne kadar?Bilgisi olan acil cevap yazabilirse memnun olurum.

onur kuscu
24.04.2014, 10:50
merhaba ben tarımsal danısmanlık sınavına basvuru yapmayı unuttum bu yıl içinde yeni bir sınav daha olur mu

Mr.Muhendis
24.04.2014, 11:32
merhaba ben tarımsal danısmanlık sınavına basvuru yapmayı unuttum bu yıl içinde yeni bir sınav daha olur mu

Merhaba,

Düşük bir ihtimal. 2013 yılında Aralık ayı içerisinde olmadı.

melk
22.05.2014, 17:41
merhaba ben tarla bitkilerinden mezun oluyorum hocamız tarımsal danısmanlık hakkında kısa bir bilgi verdi daha detaylı bilgiyi nerden edinebilirim acaba

Mr.Muhendis
22.05.2014, 17:50
merhaba ben tarla bitkilerinden mezun oluyorum hocamız tarımsal danısmanlık hakkında kısa bir bilgi verdi daha detaylı bilgiyi nerden edinebilirim acaba

Merhaba,

Bakanlığın yayım kitabından...

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Kitabı (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-kitabi-t11811.html)

fetanet_zm
12.06.2014, 16:32
Özel bir firmada ziraat mühendisi olarak çalışıyorum.Danışmanlık sınavını kazandım 2 sorum olacak size:
1-Çalıştığım firmaya, adına da dahil olmak üzere ekstra olarak danışmanlık hizmeti ekleterek zaten olan müşterilerimize danışmanlık hizmeti verebilir miyim?
2-Eğer hukuki olarak olmuyorsa, mevcut müşterilerimize dışarıdan hizmet veriyor gibi mi danışmanlık yapabilirim?

Şimdiden teşekkürler..

tecniker
20.06.2014, 11:50
hocam ben ziraat teknikeriyim organik tarım mezunuyum danışmanlık sertifikam var, serbest tarım danışmanlığı yapmak istiyorum ama iç anadolu bölgesinde ikamet ediyorum yozgat ta, burada organik tarım yapan yerler çok az demem o ki danışmanlık tebliğinde organik tarım mezunlarının hangi alanlara bakabileceği yerler yazılmamış diplomam da bitkisel ve hayvansal üretim yazıyor bu durumda hem bitkisel alanda hemde hayvansal üretim alanlarına bakma gibi bir durmumuz var mı ?

Mr.Muhendis
20.06.2014, 12:38
hocam ben ziraat teknikeriyim organik tarım mezunuyum danışmanlık sertifikam var, serbest tarım danışmanlığı yapmak istiyorum ama iç anadolu bölgesinde ikamet ediyorum yozgat ta, burada organik tarım yapan yerler çok az demem o ki danışmanlık tebliğinde organik tarım mezunlarının hangi alanlara bakabileceği yerler yazılmamış diplomam da bitkisel ve hayvansal üretim yazıyor bu durumda hem bitkisel alanda hemde hayvansal üretim alanlarına bakma gibi bir durmumuz var mı ?

Kesin bilgiye sahip değilim. İl müdürlüğünü arayarak kesin bilgi alabilirsiniz.

aslnisml
12.07.2014, 02:09
Arkadaşlar ZMO ne işe yarar ? Biz Ziraat Mühendislerini en iyi şekilde örgütlemektir aslında temel vazifesi. ''c) Üyelerin hak ve yetkilerini savunmak ve bu yetkilerin kullanılabilmesini sağlamak üzere resmi ve özel kuruluşlarda girişimlerde bulunmak,'' görüldüğü gibi tüzüğün kopyası 3. madde
fakat her yerde görünüyor ki Ziraat Mühendisi yine asgari ücrete maruz kalıyor. Danışmanlık belgelerimiz, bayilik belgelerimiz var ama bunları bizden kira olarak alanlar daha yüksek paralar kazanıyor. herkes bulunduğu ilin ZMO başkanıyla görüşüp bu odaların, işverenlere baskılarını arttırması gerekiyor arkadaşlar. Yada il temsilcilerini ve başkanları değiştirmek, seçmek bizim oylarımızla oluyor.

Ziraat Uzmanı
14.07.2014, 01:39
Özel bir firmada ziraat mühendisi olarak çalışıyorum.Danışmanlık sınavını kazandım 2 sorum olacak size:
1-Çalıştığım firmaya, adına da dahil olmak üzere ekstra olarak danışmanlık hizmeti ekleterek zaten olan müşterilerimize danışmanlık hizmeti verebilir miyim?
2-Eğer hukuki olarak olmuyorsa, mevcut müşterilerimize dışarıdan hizmet veriyor gibi mi danışmanlık yapabilirim?

Şimdiden teşekkürler..

Merhaba Fetanet Hanım,

danışmanlıkyaptığınızda başka bir iş yapamazsınız yönetmelik bu şekilde

---------- Mesaj eklendi (01:39) ---------- Önceki mesaj (01:33) ----------

Merhaba,

Tarımsal danışmanlıkta uygulamada hangi alanlara bakabileceğiniz, ildeki il teknik komite tarafından belirlenir.

ziraat045
22.07.2014, 09:35
maalesef şu anda yapılacak bir iş gibi gözükmüyor. Bence tam oturmuş değil. Aynı zamanda serbest tarım danışmanlığında devletin üretici başına verdiği 600 TL'nin %40'ı vergiye gidiyor. Tanıdığım pek çok kişi bu işten vazgeçiyor. Devlet bu oranda vergi almaya devam ettiği sürece hiç kimse de bu işi yapmayacaktır.

FARİS
04.08.2014, 15:14
Merhaba Arkadaşlar,

Sitemizde zaman zaman görüyorum Tarımsal Danışmalık ve Yayım Sertifikası'nı kiraya vermek isteyenler veya bu belgeyi bir danışman firmalarda çalışmak için kullananlar var. Bu şekilde çalışan veya çalışmak isteyen arkadaşlara bir kaç şahsi önerim olacak:

Arkadaşlar bu belgenin kiralanmaması gerekiyor, nasıl eczacılık diplomaları artık kiraya verilmiyorsa bu sertifikalarda kiraya verilmiyor. Aksi taktirde hem sertifikanız iptal olur hemde cezai işlem görme durumunuz olabilir her ne sebepten dolayı ne olursa olsun sakıncalıdır. Bazı arkadaşların "sertifikalar boş boş duruyor" dediğini duyuyor gibiyim :) Buna da geleceğim.

Diğer bir konu ise şu: bazı danışmanlık firmaları bu sertifikalara ihtiyaç duyuyor daha doğrusu sertifikalı ziraat mühendislerine ihtiyaç duyuyor. 1500 tl civarında ücret verilerek hem sertifikalarını değerlendiriyorlar hemde çalışan ziraat mühendisine 70 ile 90 arasında üretici veriliyor ve bu çiftçilerle yıl boyunca iletişim halinde olmanız gerekiyor. Zaten vermiş oldukları 1500 tl de KOSGEB in Nitelikli Eleman Desteği kapsamından tedarik ediliyor yani ceplerinden çıkan para çok az miktar oluyor, yani ZM'nin maaşını KOSGEB vermiş oluyor.Demem şudur ki; TZMO'sının belirlediği ziraat mühendisleri askeri ücreti en az 2500tl civarında iken siz 1500tl civarı alıyorsunuz. Bunu her firma yapmıyor tabi, doğru olan firmayı bulmak sizin elinizde.

"Madem bu sertifikalar ne işe yarayacak"?

Arkadaşlar bu sertifikalarınızı çok iyi değerlendirebilirsiniz ben bur da birine örnek vereceğim. Bu belgelerle sizde danışmanlık ofisi açıp bur da sadece danışmanlık değil aynı zamanda tarımsal projelerde yazabilirsiniz. Tabi bu işi bir kaç arkadaş olmalısınız. Her üretici ile 600 tl yıllık sözleşme yapacaksınız, ve kaç tane üretici bulursanız o kadar da alacağınız ücret değişecektir. üreticileri de nereden bulacaksınız? Bunun için de yardımcı olmaya çalışırım. Danışmanlık firması açmak için maddi sıkıntısı olanlara hibe ve teşviklerde mevcut. (http://www.ziraatciyiz.biz)

Özetle;
Emek verip aldığınız sertifiklarınızı en iyi şekilde değerlendirin, emeğinizi kiraraya vermeyin çöpe atmayın, ancak bu şekilde mesleğimiz önem taşıyacaktır.

Sorularınızı yazabilirsiniz:a025:
sayın ziraat uzmanı bnm tekniker tarım danışmanlığı sertifikam var organik tarım üzerine ve serbest tarım danışmanlığı veya şirket açmak istiyorum bu konuda bilgi paylaşabilir misiniz neler gerekli nasıl yapılabilir ve ya kaç kişi olmamız lazım gibi teşekkür ederim şimdiden

alperknc
06.08.2014, 13:54
Tabi ki her gün her an burada yazılanları takip etme imkanım olmasa da her zaman yardımcı olmaya çalışırım. İşsiz meslektaşlarıma(ziraat müh.) bir önerim olacak danışmanlık yolunda, -sınavı 2015 haziranda- ancak bu süre zarfında hiç çekinmeden TKDK-IPARD'a proje hazırlayan danışmanlık firmalarına çekinmeden başvurun derim, kendinize güvenin gerekli offıce programlarına vakıf iseniz ve dıplomayı almışsanız siz zaten bu konunun uzmanısınızdır. Zaten her firma gerekli eğitimi ve yönlendirmeyi yapıyor. Hatta bana kalsa eğer durumu iyi yatırımcı tanıdıklarınız var ise hiç bir firmaya para kazandırmadan kendınız yapın. %65 hibelere varan bu destekleme 2023'e kadar sürmesi planlanıyor.Bunun yanı sıra kalkınma ajansları, kosgeb, tübitak... bu sektöre dışarıdan bakınca çok zor gözükse de o konuda bir projeniz geçmiş ise artık o konuda üstünüze tanımazsanız. İş güvenliği gibi herkesin bir anda yönlendiği işler yerine, oturup internet başına projenizi yapın firmalara gönderin bu işe yatkınlığınız ile kazanacağınız ücreti belirliceksiniz. Mühendislik kavramını tamamiyle hakkını veren sektördür.Haddimi aştığımı düşündürmemiştir umarım bu mesaj, işsizliği 6 ay çektim mezun olunca ve bu sektöre girince kendime güvensizliğime kızdım aslında,kendime yakarışım bu :)

TKDK-IPARD konularında sorusu olanlara hatta projesı olanlara yardımcı olurum.Esen kalın...

katetsa
15.08.2014, 01:14
Merhabalar.Bu sene Ziraati yeni kazandım ziraat mühendisliğine dair bu tür sertifikalar hakkında pek bir bilgim yok Tarımsal yayım ve danışmanlık sertifikası ne oluyor okurken ziraat mühendisliğine katkı olarak başka kurslar varmı biraz aceleci davranabilririm ama ziraat istemeyerekte yazsamda yazdıktan sonra çok ilgimi çeken bir bölüm haline geldi.Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

Mr.Muhendis
15.08.2014, 07:34
Merhabalar.Bu sene Ziraati yeni kazandım ziraat mühendisliğine dair bu tür sertifikalar hakkında pek bir bilgim yok Tarımsal yayım ve danışmanlık sertifikası ne oluyor okurken ziraat mühendisliğine katkı olarak başka kurslar varmı biraz aceleci davranabilririm ama ziraat istemeyerekte yazsamda yazdıktan sonra çok ilgimi çeken bir bölüm haline geldi.Anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Bu konudaki bütün mesajları okursanız sertfika hakkında bilgi alabilirsiniz.

bardem
16.08.2014, 01:14
meraba TKDK-IPARD hakkında bilgi verebilirmisiniz projeler nasıl hazırlanıyo firmalar adınamı hazırlanıyo yoksa kendi basına bir proje hazırlayabilirmiyiz

Baran21
25.08.2014, 00:22
Tabi ki her gün her an burada yazılanları takip etme imkanım olmasa da her zaman yardımcı olmaya çalışırım. İşsiz meslektaşlarıma(ziraat müh.) bir önerim olacak danışmanlık yolunda, -sınavı 2015 haziranda- ancak bu süre zarfında hiç çekinmeden TKDK-IPARD'a proje hazırlayan danışmanlık firmalarına çekinmeden başvurun derim, kendinize güvenin gerekli offıce programlarına vakıf iseniz ve dıplomayı almışsanız siz zaten bu konunun uzmanısınızdır. Zaten her firma gerekli eğitimi ve yönlendirmeyi yapıyor. Hatta bana kalsa eğer durumu iyi yatırımcı tanıdıklarınız var ise hiç bir firmaya para kazandırmadan kendınız yapın. %65 hibelere varan bu destekleme 2023'e kadar sürmesi planlanıyor.Bunun yanı sıra kalkınma ajansları, kosgeb, tübitak... bu sektöre dışarıdan bakınca çok zor gözükse de o konuda bir projeniz geçmiş ise artık o konuda üstünüze tanımazsanız. İş güvenliği gibi herkesin bir anda yönlendiği işler yerine, oturup internet başına projenizi yapın firmalara gönderin bu işe yatkınlığınız ile kazanacağınız ücreti belirliceksiniz. Mühendislik kavramını tamamiyle hakkını veren sektördür.Haddimi aştığımı düşündürmemiştir umarım bu mesaj, işsizliği 6 ay çektim mezun olunca ve bu sektöre girince kendime güvensizliğime kızdım aslında,kendime yakarışım bu :)

TKDK-IPARD konularında sorusu olanlara hatta projesı olanlara yardımcı olurum.Esen kalın...

bahsettiğiniz projeler hakkında en ufak bir bilgim yok. biraz bilgi verebilir misiniz?

bu projeler nedir, kimler çizer? hiç bir tecrübesi olmayanlar bu işin altından nasıl kalkabilir?

elbistanlı46
06.09.2014, 12:33
danışmanlık bürosu açıp çalışabileceginiz gibi serbeste çalışabilirsiniz demişsiniz o nasıl olacak

Zooteknist
10.09.2014, 08:21
danışmanlık bürosu açıp çalışabileceginiz gibi serbeste çalışabilirsiniz demişsiniz o nasıl olacak

Tarım Danışmanları, sahada Serbest Tarım Danışmanı olarak çalışabildikleri gibi, tarımsal yayım ve danışmanlık şirketi kurup danışmanlık yapabilirler. Uygulama esaslarına bakınız.

aslnisml
15.09.2014, 01:35
Üstad; ben her iki belgeye de sahibim. Her iki belgeyi de hakkettirecek kapasitem var. İşim gereği sürekli sahada ve çiftçilerle iletişim halindeyim. Ancak bu iki belgeyi de işim gereği kullanamıyorum. O yüzden işten ayrılıp örneğin; eşimin üzerine tarım market açıp ve %25 ortaklık sözleşmesi yaptıktan sonra, bir anonim şirketi kurup, ve belgemi eşimin üzerine olan benim ortağım olduğum dükkanda çalıştırmak, daha sonra sadece kendi şahsıma tarımsal danışmanlık bürosu açıp fakat aynı ofiste değil. Ortada bir duvar farklı isimde iki yanyana dukkan gibi düşünüyorum. ikisi de aynı isim altında ve aynı binada olmuyor o kesin. Ama benim yukarıda anlattıgım gibi oluyor mu bunu biraz tartışsak??

bedi
23.10.2014, 23:30
merhaba ben 2009 yılında danışmanlık sertifikası aldım ve hiç vizeletmek için kursa katılmadım ...sertifikam iptal olmuşmudur..........ayrıca reçete yazma sınav başvuruları bittimi acaba....teşekkürler
:e010:

Mr.Muhendis
23.10.2014, 23:43
merhaba ben 2009 yılında danışmanlık sertifikası aldım ve hiç vizeletmek için kursa katılmadım ...sertifikam iptal olmuşmudur..........ayrıca reçete yazma sınav başvuruları bittimi acaba....teşekkürler
:e010:
İlgili hükümler aşağıdaki gibidir. Üzerinden 5 yıl geçtiği için %99 iptal olmuştur, olması gerekir.

Reçete sınavı henüz duyurulmadı.
Sertifikaların vize edilmesi
MADDE 17 – (1) (Değişik:RG-11/3/2009-27166) Sertifikalar üç yılda bir vize ettirilmek zorundadır. Vize başvurusu yapan kişinin bu süre içerisinde tarımsal konularda en az iki eğitime katıldığını belgelemesi gerekir.
(2) (Değişik:RG-8/11/2012-28461)(2) Süresi bitiminde vize ettirilmeyen sertifikalar geçerliliğini kaybeder. Sertifikasını vize ettirmeyen kişiler yeniden sertifika almak istediğinde sınava girmek zorundadır.
(3) Sertifikanın geçici olarak alıkonması cezasının verilmesi durumunda bu kişiler, sertifikalarını cezanın bitimini müteakip en geç bir hafta içerisinde vize ettirirler.
(4) (Değişik:RG-8/11/2012-28461)(2) Tarım danışmanı/tarım yayımcısı sertifikalarının vize işlemi bulundukları il müdürlüklerince, Bakanlık merkez teşkilatında çalışanların tarım yayımcısı sertifikaları ile tarımsal yayım ve danışmanlık eğitimi eğitici belgelerinin vize işlemi ise Başkanlık tarafından yapılır.

...

Geçiş sürecinde sertifikaların uyumu
GEÇİCİ MADDE 5 – (Ek:RG-8/11/2012-28461)(2)1/11/2012 tarihinden önce verilen tarım yayımcısı/danışmanı sertifikalarından bu Yönetmelik hükümlerine uygun olmayanlar, takip eden ilk vize işlemi sırasında bu Yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilir. Aksi durumda sertifikalar vize edilemez.

(2) Bu değişiklik 1/11/2012 tarihinde yürürlüğe girer.

necla1987.
28.11.2014, 22:04
Merhaba hocam.danismanlik belgem var .ben projeler hakkinda pek bilgim yok bilgilendirirseniz sevinirim.

tarık01
05.02.2015, 11:59
Zootekni mezunuyum. Zirai ilaç bayiliği açabilirmiyim. Tarımsal danışmanlık sınavına girebilirmiyim.

Mr.Muhendis
05.02.2015, 13:00
Zootekni mezunuyum. Zirai ilaç bayiliği açabilirmiyim. Tarımsal danışmanlık sınavına girebilirmiyim.

Her iki sınava da girebilirsiniz.

mesa
13.04.2015, 02:01
Hocam merhabalar ya merak ettigim konu sizce ttarimsal danismanlik sertifikasimi almaliyim yoksa zirai bayi sertifikasimi karar vereme
dim

Mr.Muhendis
13.04.2015, 07:58
Hocam merhabalar ya merak ettigim konu sizce ttarimsal danismanlik sertifikasimi almaliyim yoksa zirai bayi sertifikasimi karar vereme
dim
Merhaba,

Ikisini de alın. Sonra ne iş yapacağınıza karar verirsiniz.

osman03
05.05.2015, 02:02
Merhaba. Ziraat lisesi tarla bitkileri mezunuyum. Haziran da önlisans bitki koruma bölümü bitiriyorum. İlk sınavda danışmanlık belgesi alcam. Serbest danışmanlık için büro açmayı düşünüyorum bunun için ne yapmam lazım ve kaç çiftçi ile iş yapabilirim belirli bir sınırı varmı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Mr.Muhendis
05.05.2015, 08:15
Merhaba. Ziraat lisesi tarla bitkileri mezunuyum. Haziran da önlisans bitki koruma bölümü bitiriyorum. İlk sınavda danışmanlık belgesi alcam. Serbest danışmanlık için büro açmayı düşünüyorum bunun için ne yapmam lazım ve kaç çiftçi ile iş yapabilirim belirli bir sınırı varmı? Yardımcı olursanız sevinirim.

http://i.imgur.com/0sra6bo.png
http://i.imgur.com/v23LSkA.png

Kaynak: Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Uygulama Esasları (http://www.tarim.gov.tr/EYYDB/Belgeler/TDYH/uygulama_esaslari.pdf)

zooteknist.
28.05.2015, 11:26
Merhabalar, 2015 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı tarihi belli oldumu ?

Mr.Muhendis
28.05.2015, 11:28
Merhabalar, 2015 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı tarihi belli oldumu ?

Merhaba,

Hayır, henüz belli olmadı. Şu konuyu takip ederseniz daha iyi olur: 2015 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2015-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t12115.html)

adigedane
01.06.2015, 20:11
Merhaba arkadaşlar. Danışmanlık belgem vardı 2009 yılında kurs görüp alanlardanım ama vizesini yaptırmadığım için iptal oldu. bu sene eğer açılırsa tekrar alacağım. Ziraat odasına bi başvuru yaptım danışman olarak işe alındım sayılır belge bekleniyor. Ortalama ücret beklentimiz ne olmalıdır. Bir arkadaşım KOSGEB zaten bizim ücretimizi ödüyor demiş 2500 tl civarı bi ücrete anlaşabilirsiniz dedi. Sizlerin yorumları nelerdir?

Zooteknist
03.06.2015, 21:04
Merhaba arkadaşlar. Danışmanlık belgem vardı 2009 yılında kurs görüp alanlardanım ama vizesini yaptırmadığım için iptal oldu. bu sene eğer açılırsa tekrar alacağım. Ziraat odasına bi başvuru yaptım danışman olarak işe alındım sayılır belge bekleniyor. Ortalama ücret beklentimiz ne olmalıdır. Bir arkadaşım KOSGEB zaten bizim ücretimizi ödüyor demiş 2500 tl civarı bi ücrete anlaşabilirsiniz dedi. Sizlerin yorumları nelerdir?

Merhabalar;
Tarım Danışmanlarının aylık maaşları ziraat odası ve üretici birlikleri tarafından verilir. Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetine ait paralar yatınca, oda veya birlik ödediği maaşların parasını çıkartır. Genelde danışmalara 1200-1750 TL arasında aylık maaş veriliyor. Maaşın tam olarak hangi düzeyde olacağı, oda veya birliklerin başkanına göre değişiyor. Bildiğim kadarıyla, tarım danışmanlığının KOSGEB ile bir ilgisi yok.

haticeperuz
06.06.2015, 14:23
hocam 2015 tarımsal danışmanlık sınavı tarihini biliyor musunuz

Mr.Muhendis
06.06.2015, 14:34
hocam 2015 tarımsal danışmanlık sınavı tarihini biliyor musunuz

Henüz belli değil. Şu konuyu takip ediniz: 2015 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2015-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t12115.html)

neslihanyitm
08.06.2015, 14:01
danısmanlık sertifikası nasıl degerlendirebilirim

Mr.Muhendis
08.06.2015, 14:54
danısmanlık sertifikası nasıl degerlendirebilirim

Bu konudaki mesajları okuyarak.

Mervevar
14.06.2015, 23:42
Ben ziraat fakültesi tarım ekonomisi öğrencisiyim 3. Sınıf bitti artık som sınıf oldum bende bu sertifikayı almak istiyorom fakat bunun için napmam gerek hiç bilmiyom nerden alınıyo nasıl alınıyo hiç bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkür ediyorum iyi Akşamlar

Mr.Muhendis
14.06.2015, 23:48
Ben ziraat fakültesi tarım ekonomisi öğrencisiyim 3. Sınıf bitti artık som sınıf oldum bende bu sertifikayı almak istiyorom fakat bunun için napmam gerek hiç bilmiyom nerden alınıyo nasıl alınıyo hiç bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkür ediyorum iyi Akşamlar

Mezun olduktan sonra açılan sınava girip başarılı olarak bu belgeyi alabilirsiniz.

Son sınavın duyurusu: 2014 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2014-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t11456.html)

Yapılması planlanan sınav: 2015 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2015-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t12115.html)

Bu bağlantılardaki yorumları okuyarak da bilgi alabilirsiniz.

ömer047
23.06.2015, 23:54
hocam merhabalar danışmanlık sınavı ile ilgi bir haber var mı ?

Mr.Muhendis
24.06.2015, 02:28
hocam merhabalar danışmanlık sınavı ile ilgi bir haber var mı ?
Merhaba. Maalesef.

bitki4
04.07.2015, 05:16
hocam ben yeni bıtkıkoruma mezunuyum. acaba danışmanlık veya zirai bayii için sınava girmem lazım mı

Mr.Muhendis
04.07.2015, 06:55
hocam ben yeni bıtkıkoruma mezunuyum. acaba danışmanlık veya zirai bayii için sınava girmem lazım mı
Zorunlu değil ama belgeleri almak istiyorsanız girmek zorundasınız.

bitki4
06.07.2015, 07:01
Hocam ben Bitki koruma mezunuyum acaba bu danışmanlık veya zirai bayilik için sınava girmem gerekiyor mu

Mr.Muhendis
06.07.2015, 09:03
Hocam ben Bitki koruma mezunuyum acaba bu danışmanlık veya zirai bayilik için sınava girmem gerekiyor mu
Bir üstteki mesajımda cevap vermiştim.

milanokan21
06.07.2015, 23:37
Mrb. Bitki koruma toptancılık sınavı soruları nasıl oluyor acaba ? 50 soru içerisinden geçmişe ait cıkmıs sorular cıkıyomu ??

Mr.Muhendis
06.07.2015, 23:56
Mrb. Bitki koruma toptancılık sınavı soruları nasıl oluyor acaba ? 50 soru içerisinden geçmişe ait cıkmıs sorular cıkıyomu ??
http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=8759

http://www.ziraatciyiz.biz/showthread.php?t=9918

Mr.Muhendis
23.10.2015, 14:32
Başvurular başladı.

Detaylı bilgi: http://www.ziraatciyiz.biz/2015-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t12115.html

akcora75
04.03.2016, 15:37
bitki koruma bölumu mezunuyum. danısmanlık belgemı turkıye nın her yerınde kıralayabılırım. ilgilenenler arayabılır. 0534 738 69 44

Mr.Muhendis
04.03.2016, 16:03
bitki koruma bölumu mezunuyum. danısmanlık belgemı turkıye nın her yerınde kıralayabılırım. ilgilenenler arayabılır. 0534 738 69 44

Aynı mesajı bir kere yazmanız yeterli. İrtibat kurmak istiyorsanız siz arayabilirsiniz.

ardıl
18.03.2016, 10:43
Danışmanlık belgesini aldık iş yok :( Pasif olarak bahçe bitkileri belgemi değerlendirmek istiyorum bütün illerde olabilir.. 0535 938 64 50

konsaray4268
19.01.2017, 16:07
slm ben büyükbaş ve küçükbaş hay. yet. bölümünden mezun oldum bu bölüm diploması ile danışmalık belgesi aldım iki yıl da aksaray dsyb de çalıştım... sorum ise şu: ben bir diğer bölüm olarak tarımsal işletme bitirdim şimdi ben danışmanlık alanı olarak sadece hayvan ile ilgilimi danışmanlık yapabilirim karma veya toprak tarımı ile de ilgi danışmanlık yapabilir miyim teşekkürlr....

eyp.
20.09.2017, 22:01
Danışmanlık snavı ne Zaman yapılacak

Mr.Muhendis
21.09.2017, 08:12
Danışmanlık snavı ne Zaman yapılacak

Henüz belli değil.