Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnegöl Alası Çerezlik Ayçiçeği Tescil Edildi

organik memo
23.06.2013, 11:28
İnegöl Alası Çerezlik Ayçiçeği Tescil Edildi

İnegöl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İnegöl Belediye Başkanlığı ve İnegöl Ziraat Odası Başaklığının ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında İnegöl Alası Çerezlik Ayçiçeği tescil edildi. İnegöl İlçesinde her yıl yaklaşık 16 bin dekar alanda genellikle tohumluk olarak kullanılan 10 bin ton çerezlik ayçiçeği üretiliyor.

Tescil Çalışmaları Beş Yıl Sürdü

İnegöl Alası Çerezlik Ayçiçeği' nin tescil edilmesi amacıyla 2008 yılında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne yapılan müracaat, İnegöl'e bağlı Şehitler ve Sipali Köylerinde beş yıl süren seleksiyon çalışmaları neticesinde mutlu sona ulaştı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü 2012 yılında yapılan müracaatı olumlu değerlendirerek, 10 Nisan 2013 tarihinde "İnegöl Alası Çerezlik Ayçiçeği" nin tescil işlemlerini tamamladı.

Ürün Tanıtım Toplantısına Yoğun İlgi

İnegöl Alası Çerezlik Ayçiçeği' nin ürün tanıtım toplantısı 05 Haziran 2013 tarihinde İnegölde yapıldı. Toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer ÇELİK, İnegöl Kaymakamı Aziz İNCİ, İnegöl Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Alper KUMRAL, İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai ÇELİK, Kamu Kurumu Yöneticileri, Sivil Toplum

Kuruluşlarının temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Toplantı sonunda Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer ÇELİK, İnegöl Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ'a ekmek israfının önüne geçilmesi ile ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle Teşekkür Belgesi takdim etti

bursatarim.gov.tr