Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tire Süt Kooperatif Ortağı Olmak Fark Yaratıyor

organik memo
23.06.2013, 10:48
Tire Süt Kooperatif Ortağı Olmak Fark Yaratıyor

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, kooperatifin 2004 yılından bu yana büyük yatırımlar yaparak, toplam 63 köyde oluşturduğu soğuk zincir altyapısının meyvelerini verdiğini söyledi. Kooperatif ortaklarının tamamının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın soğuk süte artı 5 kuruş prim uygulamasından yararlandığını ifade eden Eskiyörük, "Soğutma tankı olmayan üreticiler süt desteklemesinden litre başına 4 kuruş olarak prim alırken, kooperatif ortağı olan üreticiler ise sütünü kooperatif tankında soğuttuğu için 9 kuruş prim alıyor" dedi. Ortalama 10 hayvanı olan bir üreticinin, süt desteklemelerinden 4 kuruş üzerinden faydalanıp, yılda ortalama 2 bin 880 TL prim alacağını kaydeden Eskiyörük, "Oysa kooperatif ortağı üretici nokta alım merkezlerindeki soğutma tankları sayesinde litre başına 9 kuruş primden faydalanarak, yılda ortalama 6 bin 480 TL alacak" diye konuştu.

"Azmettik başardık"

Ortaklarının üretim maliyetlerini düşürerek, kaliteli üretim yapmalarını sağlamaya yönelik önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirten Eskiyörük konuşmasını şöyle sürdürdü: "10 yıl önce soğuk zincir çalışmalarına başlayarak soğutma tankı olmayan üreticilerin de kaliteli üretim yapmaları için köylere ortak kullanımlı soğutma tankları kurduk. Üreticinin, sağımın hemen ardından tanka getirdiği sütleri, ziraat mühendislerimiz ve nokta alım personelimizle analizlerden geçirip, kontrol ederek aldık. Gıda mühendislerimiz ve veteriner hekimlerimiz ise üreticilerimize kaliteli üretimle ilgili sürekli eğitim verdi. Bu çalışmalara bütçemizden büyük kaynaklar ayırdık. Mücadelemiz sonucunda, ortaklarımız artık Avrupa standartlarında süt üretimi yapıyor. Azmettik, başardık."

Eskiyörük, İzmir'in tarım ve hayvancılık alanında son yıllarda büyük bir ivme yakaladığını ve sütün başkenti olarak marka haline geldiğini söyledi.

Örnek sinerji

Eskiyörük şunları kaydetti, "Süt fiyatlarının artışı ve saman fiyatlarının düşmesiyle üretici önümüzdeki günlerde bir nebze olsun rahat nefes alabilecek. Tarım ve hayvancılık konusunda önemli bir sorun da dağılmış ve parçalanmış arazi yapısıydı. Bugüne kadar miras hukukumuz nedeniyle gittikçe bölünerek, küçülen ve ekonomik değerini kaybeden tarım arazilerimizle ilgili sorunu kökten çözebilmek maksadıyla hazırlanan kanun tasarısını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu gelişmeyi, verimliliği geliştirme ve çiftçimizin refahını artırma yolunda önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Dağınık arazilerin toplulaştırılması, gıda güveliğinin sağlanması ve kaliteli üretimin teşvik edilmesi yönündeki çalışmalarından dolayı Bakan Mehdi Eker'e tüm üreticiler adına teşekkür ederim. Bakanlık önemli düzenlemeleriyle, İl Müdürlüğü gayretli çalışmalarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi ise kooperatiflere verdiği desteklerle İzmir'de takdire şayan bir sinerji oluşturdu. İnanıyorum ki, İzmir önümüzdeki yıllarda tarım ve hayvancılık alanında dünya markası haline gelecek."

yeniasir.com.tr