PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uşak Üniversitesi Erasmus Öğrenci Değişimi Programı

Mr.Muhendis
13.05.2013, 19:02
AB ve Uluslararası İlişkiler Ofisi, 30 Kasım 2007 tarihinde Brüksel’de bulunan Avrupa Komisyonu’na Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi (EUC) almak üzere başvurusunu yapmış ve Avrupa Komisyonu’nun Yürütme Ajansı (The Education, Audiovisual and Culture Executive Agency - EACEA) tarafından 20 Mayıs 2008 tarihinde aldığı kararla Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi (EUC-Extended University Charter) almaya hak kazanmıştır. Almış olduğumuz Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi (Extended Erasmus University Charter) sayesinde AB ve Uluslararası İlişkiler Ofisi; 2008-2009 akademik yılından başlayarak 2013 yılına kadar Avrupa Yüksek Öğretim Alanındaki (EHEA) yüksek öğretim kurumları ile Hayatboyu Öğrenme Programı (Lifelong Learning Programme) kapsamında ikili anlaşmalar (bilateral agreements) imzalamış ve öğrencilerimize/personelimize yurtdışında işbirliği içinde olduğumuz kurumlarda eğitim, araştırma ve staj programlarına katılma konusunda destek verme ve bu süreçleri yönetme misyonunu üstlenmiştir.

Misyonumuz

AB ve Uluslararası İlişkiler Ofisi'nin amacı, üniversitemizin yurtdışındaki üniversiteler, eğitim ve araştırma faaliyetlerine katkı sağlayan kuruluşlarla ilişkilerini koordine etmek ve geliştirmektir.

Yukarıdaki misyon çerçevesinde AB ve Uluslararası İlişkiler Ofisi’nin görevi; öğrenci ve personel değişimine olanak sağlayan ikili anlaşmalarımız aracılığıyla öğrencilerimize ve personelimize yurtdışında işbirliği içinde olduğumuz kurumlarda eğitim, araştırma ve staj programlarına katılma konusunda destek vermek ve bu süreçleri yönetmektir. Ofisimiz ayrıca, ikili anlaşmalar aracılığıyla üniversitemizi bir süreliğine ziyaret edecek olan öğrenci ve personelin başvuru sürecini de koordine etme görevini üstlenmiştir.

Vizyonumuz

Uşak Üniversitesi’nin eğitim-öğretim, araştırma, sosyal ve kültürel faaliyetlerinin uluslararası düzeyde talep ve kabul gördüğü cazibe merkezi bir üniversiteye dönüşmesinde önemli rol oynamak.

AB ve Uluslararası İlişkiler Ofisinin Yürüttüğü Faaliyetler

Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği
Türkiye'de örgün eğitim veren Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) sahibi bir yüksek öğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler bir akademik yıl içinde 1 veya 2 (En az 3 ay-En fazla 12 ay arasında) dönemliğine diğer bir Avrupa ülkesi EÜB sahibi yükseköğretim kurumunda değişim öğrencisi olma ve program dahilinde yurtdışında kaldıkları süre için mali destek(hibe) alma şansına sahip olurlar. Verilen mali destekle, öğrencilerin bütün masraflarını karşılamak amaçlanmamakta, yalnızca hareketlilikten kaynaklanan ek masraflara yardımcı olmak istenmektedir. Bu faaliyetten yararlanan öğrenci, değişim programında yer aldığı sürece aylık Erasmus destek ödeneği almaya hak kazanır ve gittiği kurumda öğrenim harcı ödemez.

Öğrencilerin gittikleri ülkede geçirdikleri zaman ve aldıkları derslerin, özellikle Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS-ECTS) sayesinde, öğrencinin bağlı olduğu üniversite tarafından tanınması sağlanır.

Erasmus Öğrenci Staj Hareketliliği
Erasmus Staj Hareketliliği kapsamında yapılacak olan faaliyet, yükseköğretim kurumunda kayıtlı olan öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede veya organizasyonda staj yapmasıdır. Staj bir yararlanıcının programa katılan başka bir ülkedeki bir işletme ve organizasyonda mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir.

Erasmus Staj Faaliyeti belirli bir öğretim programı kapsamında yapılan akademik çalışmalara ilişkin araştırma ödevleri, analiz çalışmaları gibi çalışmalar yapmak üzere kullanılamaz. Staj faaliyeti, öğrencinin kendisinin öğrenim gördüğü mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde etmesidir.

Erasmus Personel Eğitim Alma Hareketliliği - Staff mobility for training (STT)

1. Eğitim alma hareketliliğinin hedefleri
• Eğitim alma hareketliliğinin hedefleri şunlardır:
• Faydalanan kişilerin bilgi ve tecrübe aktarımı ile öğrenmelerine ve pratik beceriler edinmelerine imkân vermek,
• Faydalanan kişilerin farklı bir kurumun deneyim/iyi uygulamalarını öğrenmelerine ve mevcut işleri için gerekli becerileri geliştirmelerine imkan vermek. Eğitim alma faaliyeti kapsamında kısa süreli görevlendirme, işbaşı eğitimi alma, çalışma ziyareti gerçekleştirme gibi faaliyetler gerçekleştirilebilmektedir. Faaliyet kapsamında dil eğitimi alınması, seminer ve konferanslara katılım sağlanması da mümkün olabilmekle birlikte, bu çeşit faaliyetlerin, yükseköğretim kurumunun hibelendirdiği eğitim alma faaliyetleri arasında çoğunluğu oluşturmaması gerekmektedir.

2. Eğitim alma hareketliliğinin alt faaliyetleri
Eğitim alma hareketliliği 2 şekilde gerçekleştirilebilir:
1. Türkiye’de EÜB sahibi bir yükseköğretim kurumunda çalışan akademik/idari personelin yurtdışındaki bir işletmeye eğitim almak üzere gitmesi.
2. Türkiye’de EÜB sahibi bir yükseköğretim kurumunda çalışan akademik/idari personelin yurtdışında ortak olunan EÜB sahibi bir yükseköğretim kurumuna eğitim almak üzere gitmesi.

Erasmus Personel Ders Verme Hareketliliği - Staff mobility for teaching assignments(STA)

1. Ders verme hareketliliğinin hedefleri
Ders verme hareketliliğinin hedefleri şunlardır:
• Avrupa ülkelerindeki yükseköğretim kurumlarının akademik personeli ile işletme personelinin bilgi ve deneyiminden faydalanma imkanı vermek,
• Pedagojik yöntemler konusunda uzmanlık ve deneyim değişimini teşvik etmek,
•Yükseköğretim kurumlarına sundukları derslerin çeşit ve içeriğini genişletme ve zenginleştirme konusunda destek olmak.

2. Ders verme hareketliliğinin alt faaliyetleri

Ders verme hareketliliği 2 şekilde gerçekleştirilebilir:
1. Türkiye’de EÜB sahibi bir yükseköğretim kurumunda çalışan akademik personelin yurtdışında ortak olunan EÜB sahibi bir yükseköğretim kurumuna ders vermek üzere gitmesi
2. Yurtdışında bir işletmede çalışan personelin Türkiye’de EÜB sahibi yükseköğretim kurumuna ders vermek üzere davet edilmesi.

İş Olanakları
Erasmus programı öğrenci ve personelin yurt dışı tecrübesine sahip olmanın yanında, iş dünyasında ciddi bir avantaj elde edebilmekte ve yabancı dil yeterliliğini arttırarak CV’lerini iş platformlarında daha çekici hale getirmektedir.

Kuruluşundan bu yana AB ve Uluslar arası İlişkiler Ofisinin AB üyesi 10 ülkeden 19 üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Bu ülkeler, üniversiteler ve anlaşması yapılan programlar aşağıdaki tabloda yer almaktadır.