PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İş Sağlığı ve Güvenliği - İş Güvenliği Uzmanı Sertifikası

toprak müh
10.05.2013, 22:07
Aşağıdaki haberlerde detayı yazan "İş Güvenliği Uzmanı" belgesi hakkında kendi bildiklerimi söyleyim: Sınav Ankara'da, yani tek bir merkezde yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasındaki protokole göre kurs, ilk olarak 15 gün sanal eğitim, hemen ardından 15 gün de örgün eğitim olarak yapılacak. Kursu almadan başvuru yapamıyorsunuz. Sertifika fiyatları ise 1900-2200 TL arasında değişiyor. 2014'te yürürlüğe girecek bir yasayla bu belge sayesinde bizlere yeni iş imkanları çıkacaktır. Almakta fayda olduğunu düşünüyorum. Zaman içerisinde yeni bilgiler edindikçe sizlerle paylaşacağım.

Konuyla ilgili haberler ve diğer bilgiler...

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLABİLECEK BÖLÜM SAYISI ARTIRILIYOR

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılması öngörülen değişiklikle, mühendis ve mimarlar dışında, iç mimar, şehir plancısı, şehir ve bölge plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı, endüstriyel tasarımcı, peyzaj mimarı gibi teknik eğitim veren fakültelerin tüm mezunlarının “iş güvenliği uzmanı” olmasına imkan sağlanması amaçlanıyor.

Milletvekili H.Hami YILDIRIM ve Milletvekili arkadaşları tarafından Meclis Başkanlığına sunulan Kanun Teklifi ile, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 3. Maddesi birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan;

“f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, işgüvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,”

ifadesi

“f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunlarını veya teknik elemanı,”

şeklinde değiştiriliyor.

Kanun Teklifinin gerekçesinde;

-Kanunda yer alan “iş güvenliği uzmanı” tanımının, aynı fakültelerden benzer eğitimleri alarak mezun olmalarına rağmen, bazı meslek mensuplarını kapsadığı ve bazılarını dışarda bıraktığı,

-Mevcut düzenlemenin esasen bütün mühendislik, mimarlık veya mühendislik-mimarlık fakültesi mezunlarını kapsadığı, ancak mevcut tanımın, yazım şekli itibariyle bu genel anlamı yansıtmadığı,

-İç mimar, şehir plancısı, şehir ve bölge plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı, endüstriyel tasarımcı, peyzaj mimarı gibi unvanlara sahip meslek mensuplarının dışarıda bırakılabildiği,

-Konunun sık sık yargıya taşındığı ve verilen farklı yargı kararlarıyla belirsizliğin arttığı,

-Eşitlik ilkesine aykırı olan ve mağduriyete yol açan bu hükmün, kastedilen amaca uygun düzenlenmesi gerektiği,

belirtildi.

Söz konusu Kanun Teklifi metni

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPRMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 20/6/20 12 tarih ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunlarını veya teknik elemanı,”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Türkiye tarımda, hayvancılıkta da büyüyor, gelişiyor. Ama bu büyümenin bedeli insan sağlığı veya hayatı olmamalı" dedi.
Bakan Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, bakanlıkları ile Harran, Çukurova ve Ankara üniversitelerinin işbirliğiyle hazırlanan "Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Protokolü"nü imzaladı.
Çelik, törende, uzun yıllardır konuşulan ancak bir türlü çıkarılamayan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın TBMM'den geçtiğini, 1 Ocak itibarıyla da önemli bölümünün uygulamaya girdiğini hatırlattı.
Bu önemli yasayla bütün iş yerleri ile çalışanların, iş güvenliği ve sağlığı kapsamına alındığına işaret eden Çelik, ancak bu alandaki sıkıntıların giderilmesi, sağlıklı ve verimli yatırım, üretim, işletme ortamına geçilebilmesi için yasanın uygulanmasının önemli olduğunu belirtti.

---------- Mesaj eklendi (22:01) ---------- Önceki mesaj (18:53) ----------

1. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI KİMDİR ?

İş Sağlığı ve Güvenli konusunda , eğitim almış ve gerekli sınavlardan geçen ve iş sağlığı ve güvenliğini sağlamak için görev almış mühendis,mimar veya teknik elemandır ( Teknik öğretmen,Üniversitelerin Fizik ve Kimya bölümü mezunu. ) Tüm mühendislik mezunları uzman olabilir. Aynı şekilde iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları uzman olabilir.

2. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NERELERDE ÇALIŞABİLİR ?

Şuan ki düzenlemeye göre, en az 50 kişinin devamlı olarak 6 aydan fazla süren işlerde ve sanayiden sayılan işlerde iş güvenliği uzmanının çalıştırılması yasal zorunluluktur.Tehlike sınıflandırması mevcuttur, bu sınıflandırma hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıda açıklayacağız.

3. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NASIL OLUNUR ?

Mühendis, mimar veya teknik elemanlar; İş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini vermek üzere, gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseler tarafından düzenlenen eğitimlere katılıp daha sonra İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak, ya da yaptırılacak sınavda başarılı olduklarında ÇSGB tarafından düzenlenen iş güvenliği uzmanlığı belgesi alırlar.

4. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI BELGESİNE SAHİP OLANLAR HER İŞLETMEDE GÖREV YAPABİLİR Mİ ?

Hayır, işyerleri tehlike olarak sınıflandırılmıştır.Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli olacak şekilde 3 sınıflandırma mevcuttur.Buna göre, İş güvenliği uzmanı sertifkalarıda 3 çeşittir. A sınıfı uzman, B sınıfı uzman ve C Sınıfı Uzmanlıktır.Bu şekilde belgelendirilirler.A sınıfı uzman tüm işletmelerde görev alabilir, B sınıfı uzman az tehlikeli ve tehlikeli sınıfındaki işletmelerde görev alabilirler.C Sınıfı uzmanlar ise sadece az tehlikeli işletmelerde görev alabilirler.

5. A SINIFI UZMANLIK BELGESİNİ KİMLER ALABİLİR ?

(A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
1) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
2) İş sağlığı ve güvenliği alanında en az beş yıl teftiş yapmış mühendis, mimar veya teknik eleman olan iş müfettişleri, en az beş yıl uzman olarak çalışmış Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği doktorası yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlar ile Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az on yıl görev yapmış olanlardan (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara
Bakanlıkça verilir.

6- B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Belgesi Kimlere Verilir?

(B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
2) İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği yüksek lisansı yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara,
Bakanlıkça verilir.

7- C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Belgesi Kimlere Verilir?

(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;
(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi; (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca verilmektedir.

---------- Mesaj eklendi (22:07) ---------- Önceki mesaj (22:01) ----------

9- Kimler İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Düzenleyebilecek?
İş güvenliği uzmanlarının eğitimleri, İş güvenliği uzmanlarının eğitimlerini vermek üzere, gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseler tarafından düzenlenebilecek.
10- Eğitimler Ne Kadar Sürecek?
Sertifika eğitimleri her sertifika sınıfı için 220 saat olup, bunun 180 saati teorik, 40 saati pratik eğitim olarak gerçekleştirilmektedir. Teorik eğitimin 90 saati uzaktan eğitim yöntemi ile düzenlenmektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Müfredatını öğrenmek için tıklayın.
11- Uzaktan Eğitim Nasıl Verilecek?

İş güvenliği uzmanlığı standart eğitim programının uzaktan eğitimle verilebilecek bölümünü Internet üzerinden verecektir.

12. Uzaktan eğitim nasıl Oluyor ?

Uzaktan eğitim, eğitim için anlaştığınız özel kurumun internet sitesinde yapılıyor.Size verilen kişisel şifre ve bilgiler ile sistem’e giriş yapıyorsunuz.Bu sistemde sözel,sesli ve video olarak dersler mevcut.İstediğiniz zaman bu notlara ulaşıp çalışma yapabiliyorsunuz.Bu notları ve testleri firmanızın belirtmiş olduğu tarihe kadar tamamlamanız gerekiyor. Uzaktan eğitim sisteminde aynı zamanda canlı eğitimler mevcut.Grubunuza göre size belirtilen saatte o canlı eğitime katılmanız gerekiyor, yani bilgisayar başında olmalısınız sisteme giriş yapmış olmalısınız.Bu sistemdeki bilgiler bakanlık tarafından denetleniyor.Kim nekadar süre sistemde kalmış,konular nezaman bitirilmiş, hepsi tamamlanmış mı, canlı eğitimlere katılmış mı, konular hakkında yapılan ölçme değerlendirme testlerinde başarılı olmuşlarmı gibi bilgiler sizin sınava girmeye hak kazanmanızı sağlıyor.

13. İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Nasıl oluyor ?

Sınav MEB tarafından yapılıyor, şimdiye kadar çeşitli şekillerde sorular oluşturuldu.Uzman eğiticiler tarafından bir komisyon hazırlanıyor ve bu komisyon sınav sorularını hazırlıyor.Fakat aynı şekilde son zamanlarda üniversiteler ve eğiticilerden sorular toplanıyor ve bu sorular seçilerek hazırlanıyor.Sınav 100 Soru. Başarılı olmak için 70 ve üzeri puan almanısınız. Sorular 4 şıklı ve yanlış doğruyu götürmüyor.110 Dk süreniz var.Sınavlar, sınav yapıldığı andan 15-20 gün içerisinde açıklanıyor.

14. İş Güvenliği uzmanlığı eğitim konuları için belirlenmiş bir kitap yada yayın mevcut mu ?
Belirlenen herhangi bir kitap yada yayın mevcut değil.

15. İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesini kim hazırlıyor ?

Hayır, hiçbir eğitim kurumu Uzmanlık Sertifikası düzenlemeyecek, sadece katılım belgesi düzenleyecek, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce yapılan ya da yaptırılan sınavda 70 veya daha üzeri puan alanlar, uzmanlık sertifikası almaya hak kazanacaklar.

16. İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim için istenen Belgeler nelerdir ?

Nufüs Cüzdanı onaylı örneği , 1 Adet Resim , Diploma Onaylı Örneği , Eğitim alacağınız kurum için başvuru belgesi , Ücreti ödediğinize dair dekont.

17. Snavda Başarısız olanlara ne oluyor ?

Yapılan sınavda başarısız olmanız durumunda yani 70 puandan daha düşük almanız halinde 1 kere daha sınava girme hakkınız var. Herhangi bir eğitime ücret ödemeden 1 kere daha sınava girebilirsiniz.Yani eğitim için ödediğiniz ilk ücret karşılığında 2 sınav hakkı kazanıyorsunuz. Kazanamadığınız zaman, 2 sınav için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz sadece sınav ücreti olan 35 TL’yi yatırıyorsunuz. Eğer 2 sınav sonucundada başarısız olursanız tekrar eğitim almanız gerekiyor ve tekrar eğitim ücretini yatırmalısınız.

Mr.Muhendis
08.06.2013, 21:46
Eğitimler nasıl gidiyor, sınava girdiniz mi ? Şu anki süreç hakkında da bilgi verebilir misiniz ?

toprak müh
08.06.2013, 21:49
Eğitimler nasıl gidiyor, sınava girdiniz mi ? Şu anki süreç hakkında da bilgi verebilir misiniz ?

merhabalar
hayır 15 haziranda başlayacak işlerim çok yoğun hiç yazmaya fırsatım olmadı ama eğitimler başlar başlamaz izlenimleri anlatırım :) sınav kasım ayında olacak urfada harran üniversiteside kurs düzenleyecek son başvuru tarihi 12 haziran

Mr.Muhendis
08.06.2013, 21:53
Sürecin nasıl işleyeceğini merakla bekliyoruz. :)

Mr.Muhendis
20.12.2013, 15:41
@toprak müh

Kasım ayında sınava girdiniz sanırım. Sonuçlar nasıl ?

21 Aralık'ta yapılacak sınava girecek arkadaşlara da şimdiden başarılar.

fetanet_zm
12.06.2014, 11:40
Aralık ayındaki iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek istiyorum.Uzmanlık alan arkadaşlar süreç nasıl işliyor yardımcı olabilir mi?

ziraat1356
06.11.2014, 18:27
kursa yazılmanız şartı var ehliyet sınavı gibi düşünün yalnız burada sınavdan belli bir süre önce( örneğin 2 ay) kursu bitirmiş ve stajı yapmış olmalısınız.(staj naylon oluyor çoğunda)
daha sonra da sınava gireceksiniz... Burda çalışacağınız konu sayısı çok fazla ama sınava girenler yönetmelikleri okuyun yeterli diyorlar lakin ki öyle değildir :) çünkü çok fazla yönetmelik var ve üstelik sayfalarca...

fetanet_zm
12.11.2014, 15:03
bu sınav için katılamadım kursa maalesef çalıştığımdan dolayı; hiç kolaylık sağlamıyorlar. Kurs en geç akşam 9'da bitmeliymiş. 3'te eğitime başlıyorlar. Çalıştığım için katılamadım :)