PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara Yarı Açık Besi Ahırı Hakkında Düşünceleriniz ?

cosanbahri
12.04.2013, 02:49
Merhaba .. Benim kafamda et besiciliği gibi bir proje var. Araştırdığım kadarıyla yarı açık besi sistemi hem maliyet açısından olumlu , hem de hayvanların sağlığı açısından olumlu olduğu hakkında bilgiler edindim. Ankara'da yaşıyorum ve köyümde 40 dönüm kadar arazim var. Bu arazi üzerinde besicilik yapmayı düşünüyorum. Ankara'da hava kış aylarında soğuk oluyor bu yarı açık besi ahırı hayvanlar için sıkıntı olur mu ? hastalık vs.. bu konuyu güncel tutup tecrübeli ve bilgili kardeşlerimden ve büyüklerimden bana yön göstermelerini bekliyorum.

Zooteknist
17.04.2013, 13:48
Merhabalar;

Öncelikle yarı açık, tam açık ve kontrollü yarı açık sistemler besicilik için en güzel ahır sistemleridir. Besicilikte ahır yapıları süt sığırı ahırları gibi pahalı olmaz. Ahır kurarken, hayvan refahına, havalanma durumuna, hakim rüzgarlar ve eğime dikkat etmelisiniz. Besicilikte başarı istiyorsanız, hayvanların altını kuru tutun ve hayvanları çok sert rüzgarlara maruz bırakmayın.

İç Anadolu Bölgesi'ni çok iyi bilen biriyim. Buralarda besicilik için en uygun ahır tipi, bence kontrollü yarı açık sistemdir. Bu ahırların yem yolu ve hayvan yataklarının üstü kapalı diğer taraflar açık yapılır. Kışın ve sert rüzgarların estiği mevsimlerde kenarlara branda çekilerek rüzgar akışı engellenebilir. maliyet açısından bakarsak da, hem duvar masrafı olmayacak hem de istenildiğinde açılarak daha ferah ahır ortamı sağlayacaktır.