PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kenevir Yetiştirme Hakkında Soru

megalanya
06.02.2013, 01:44
Merhabalar. Arşivlerden okuduğum kadarıyla kenevir bitkisinin dişisini, tarım bakanlığından izin alınmamışsa yetiştirmek suç olduğu belirtilmiş. Erkek kenevir bitkisinden esrar elde edilmediği için yetiştirmek suç değil. Süs bitkisi olarakda yetiştirilebiliniyor ancak merak ettiğim husus ise bazı yerlerde kuş yemi olarak kenevir tohumu satıyorlar. Satılan bu tohumlar yasal olduğuna göre gerçek kenevir bitkisinin tohumları mıdır ? Örneğin erkek bitkiden yetiştirmek istiyorum ve Kumbüz adı verilen yemler ekilebilir tohumlar mıdır ? Yani eksem filizlenir mi ? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

Mr.Muhendis
08.02.2013, 06:55
Merhaba,

Bu konuya cevap yazdım sanıyordum. Hatta aynı gün bununla ilgili bir konu açmıştım. Bunama belirtileri sanırım :)

Madde 7 - Her ne maksatla olursa olsun kenevir ekimi yapacak çiftçiler , İl veya İlçe Müdürlüklerinden izin almak zorundadırlar. Çiftçiler her yıl 1 Ocak - 28 Şubat tarihleri arasında bulundukları yerin İl veya İlçe Mülki amirliklerine ( EK - 1 ) 'deki dilekçe örneğine göre doldurulmuş bir dilekçe ile müracaat ederler. Dilekçede ekiliş amacı olan Lif ve tohum ayrı ayrı belirtilir. Müracaat tarihleri dışında çiftçi müracaatları değerlendirilmez ve kenevir ekim izni verilmez.

Madde 5'te geçen il veya ilçelerde değilseniz ekimi yapamazsınız. Yönetmeliğin tamamına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/kenevir-ekimi-ve-kontrolu-hakkinda-yonetmelik-t10581.html) bakabilirsiniz.

megalanya
09.02.2013, 02:26
Teşekkürler. Acaba yasal yetiştirme yapanlar tohumları nereden sağlıyorlar ?