PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gübreleme Programı

xemrox
24.01.2013, 11:05
Arkadaşlar merhabalar, biz yeni yeni fidancılık işine girmiş bir aileyiz. Ben de kendimi bu konularda geliştirmeye çabalıyorum. Fidanlığımız genel olarak Servi tipleri üstüne Cupressosypari leynadii, cupressocyparis arizonica, cupressocyparis gold rider gibi... Fidanlığımızın gübre programı için çeşitli gübre firmalarından yardımlar aldım, fakat kendime ait bir fikrim de oluşması için çalışıyorum. Elimde yapmış olduğumuz gübre programını tecrübeli arkadaşlarla paylaşıp fikir almak isterim. Listedeki ürünler, genelde Timac Agro firmasının ürünleridir, içeriklere dari eğer ihtiyaç olursa firma sitesinden içerikleri paylaşmaya çalışırım. Şimdiden teşekkürler,

http://i49.tinypic.com/hvc3o4.jpg

ali__saban
25.01.2013, 10:46
bu programını bana açıklayabilir misin? örnek;marta 45 gr k gibi..

xemrox
28.01.2013, 09:18
Elbette, kullanılan gübrelerin içerikleri açısından da bilgi verebilirim. Kısaca açıklama yaparsam eğer;
KSC 1 Fosfor ağırlıklı bir NPK
KSC 2 Azot
KSC 3 ise Potasyum ağırlıklı, Tüm bunlar damlama sulama sistemi ile verilecek olan gübreler, ve yan tarafta yazan değerler KG 35000 fidan için. Bu programda benim kafama takılan asıl konu, Potas kullanımı için Haziran öncesi biraz erken gibi ve eylül ekim aylarındaki doz arttırımı konusunda kararsızım. Lüks tüketime girebilir mi acaba diye düşünüyorum.

Epsody
28.01.2013, 10:17
Elbette, kullanılan gübrelerin içerikleri açısından da bilgi verebilirim. Kısaca açıklama yaparsam eğer;
KSC 2 Azot
KSC 3 ise Potasyum ağırlıklı, Tüm bunlar damlama sulama sistemi ile verilecek olan gübreler, ve yan tarafta yazan değerler KG 35000 fidan için. Bu programda benim kafama takılan asıl konu, Potas kullanımı için Haziran öncesi biraz erken gibi ve eylül ekim aylarındaki doz arttırımı konusunda kararsızım. Lüks tüketime girebilir mi acaba diye düşünüyorum.

Arkadaşlar bitkilerimizi yetiştimek için kullanacağımız gübreleri belirleme açısından bitkinin toprak istekleri bilinerek, bu yönde yapılacak toprak analizleri ile toprakta eksik olanların tamamlanmasını sağlıyan ölçüleri uygulamak zorundayız, burada bilinmesi gereken kural minumum yasası içinde açıklanmaktadır.

Rast gele tayin edilen miktarların topraklara ilave edilen bitki besin maddelerinin toprakta dengesizlikler yaratarak bazı besin maddelerini alımını zorlaştımaktadır, toprağı asla boş kumbaraya benzetilerek gübre katkısı yapamayız.

ali__saban
28.01.2013, 17:15
KSC 2 Azot

bence haziran öncesi erken değil ve eylül ekim de vereceğin dozu artırman mantıklı olmuş çünkü potas bitkiyi kartlaştıracaktır böylece kış soğuk ve donlarına karşı daha dayanıklı olacaktır. yanlız yetiştireceğiniz bölgede erken soğuklar başlıyorsa bitki vereceğiniz besinlerden yararlanamayabilir.

kirsehirli06
22.03.2013, 20:50
arkadaşlar sitenize yeni üye oldum. buğday ve arpa ekimi yaptım bu sene ekimin ilk haftasında. bana kooperatifte humas toprak düzenleyicisi ve sıvı gübre önerdiler ve satın aldım. 33 lük üst gübresini atalı 15 gün oldu. bana ilaç makinesi ile su an yesermiş olan ekine ot ilacı ile düzenleyici ve sıvı gubreyi karıstırıp atmamı önerdiler. sizin bu konuda bir öneriniz varmı ?? yada bu düzenleyicileri ve sıvı gübreleri kullanıp denemiş olan arkadaşlar var mı ?

nexus
29.12.2013, 23:54
Buğday için Orkitar buğday gübresini öneririm. faydasını görürsün.