PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bitkilerde Erken Uyanmaya Teşvik

ali__saban
20.01.2013, 11:33
bitkilerde erken uyanmayı erken uynmayı teşvik eden ürünler nelerdir? tavsiyeniz nedir?

HERHALDE KİMSENİN BİLGİSİ YOK NU KONUDA?
GİBBERELİK ASİT OLDUĞUNU BENDE BİLİYORUM FAKAT YANLIŞ ZAMANDA UYGULANMASI OLUMSUZLUĞA YOL AÇABİLİYOR BUNU TARTIŞALIM İSTEDİM. BİLGİSİ OLAN VARSA...

organik memo
08.06.2013, 11:17
bitkilerde erken uyanmayı erken uynmayı teşvik eden ürünler nelerdir? tavsiyeniz nedir?

HERHALDE KİMSENİN BİLGİSİ YOK NU KONUDA?
GİBBERELİK ASİT OLDUĞUNU BENDE BİLİYORUM FAKAT YANLIŞ ZAMANDA UYGULANMASI OLUMSUZLUĞA YOL AÇABİLİYOR BUNU TARTIŞALIM İSTEDİM. BİLGİSİ OLAN VARSA...

Meyvelerde Erken Uyanma

Çiçek ve genç meyve döneminde 2,4,5-T uygulamaları bademde hasadı 18 gün kadar erkene almıştır.

Hasat öncesi uygulamalarda NAA, 2,4,5-T yazlık elma çeşitlerinde 3-4 haftalık erkencilik sağlamıştır. Yine 2,4,5-T şeftali, erik ve incirde aynı şekilde erkencilik meydana getirmiştir. Erken yazda etilen uygulaması (100-1000 ppm) çiçeklenmenin erken başlamasına sebep olmuştur (Westwood, 1993).

Sebzelerde Erken Uyanma

Çileklerde, GA uygulamalarıyla çiçeklenmenin daha erken olabileceği, bu amaçla 12,5 – 25 ppm’lik GA’in kullanılabileceği bildirilmektedir. Bunun tabii sonucu olarak daha erken meyveye yatma sağlanabilir (Özgüven, 1994).

GA, 30 – 200 ppm arasında değişen konsantrasyonlarda verildiğinde enginarlarda erkenciliği teşvik etmektedir. Bu şekildeki yapraklara püskürtülerek yapılan uygulamalar sonucu 1 – 3 ay arasında erkencilik sağlanmıştır (Şalk, 1987).