PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Danışmanlık Bölüm Değişikliği

ali__saban
18.01.2013, 11:13
merhaba. 2009 dan beri danışmanlık sertikesına sahibim yalnız danışmanlık satifika bölümüm su ürünleri. ben aktif olarak tarım ilaçları satmakta ve danışmanlık yapmaktayım. yeni dönem de kurulmaya başlanan danışmanlık firmalarında danışmanlık bölümümden dolayı resmi görev yapamıyorum. bu danışmanlık bölümümü bahçe bitkileri olarak değiştirebilir miyim?

Mr.Muhendis
18.01.2013, 11:18
Merhaba,

Bildiğim kadarıyla mezuniyet alanınız dışında başvuruda bulunamıyorsunuz. En azından ben aldığımda o şekilde söylenmişti. Kesin cevap için UTEM'i aramalısınız.

Adres : Gayret Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı (İstanbul Yolu) 3. km No:36 06170 Yenimahalle/ANKARA

TELEFONLAR
0312 315 61 04
0312 343 30 75

FAX
0312 343 30 77

E-Posta
utem@utem.gov.tr

ali__saban
18.01.2013, 11:22
bana herhangi özel ya da kamu tarım kuruluşunda 5 yıl görev ve bunu kanıtlamam takdirde uzmanlık alanımı değitire bileceğim söylendi ama ben yine de verdiğiniz telefonları arayacam. teşekkürler.

Mr.Muhendis
18.01.2013, 11:29
O konuda bilgim yok. Sınava başvuru sırasında "farklı bölümle başvuru oluyor mu?" şeklinde sormuştum. Yanıt olarak da: "hayır, mezun olduğunuz alanla başvuru yapıp o alanda belge alabilirsiniz." denilmişti.

Bilgi aldıktan sonra bu konudan bizlere de bilgi verirseniz iyi olur.

ali__saban
18.01.2013, 12:20
aradım ben de olumsuz bir yanıt aldım. en az 5 yıl olmak kaydı ile terımsal bir işlermede çalışmamla belki değişebileceği söylendi. şimdi dedim ıhracat yapan bir fimada çalışıyorum bunu göstersem olurmu dedim. satış yapan bir yer orası dedi olmaz. ilaç bayı olurma dedim son karar ankarada dedi. herhalde yüksek lisans yapıp bölüm değiştirecem. bunun başvuruları ne zaman oluyor biliyor musunuz?

Mr.Muhendis
18.01.2013, 12:24
aradım ben de olumsuz bir yanıt aldım. en az 5 yıl olmak kaydı ile terımsal bir işlermede çalışmamla belki değişebileceği söylendi. şimdi dedim ıhracat yapan bir fimada çalışıyorum bunu göstersem olurmu dedim. satış yapan bir yer orası dedi olmaz. ilaç bayı olurma dedim son karar ankarada dedi. herhalde yüksek lisans yapıp bölüm değiştirecem. bunun başvuruları ne zaman oluyor biliyor musunuz?

Böyle bir konuda "belki" olmaz ki. Ya değişir ya da değişmez... Telefondaki arkadaşımız biraz daha kesin konuşsaymış keşke. Yüksek lisans başvuruları şu sıralarda devam ediyor. Bazı üniversitelerde bitti hatta. Elinizi çabuk tutmalısınız.

ali__saban
18.01.2013, 12:31
ales dedikleri sınav mı her üniversite ayrı sıvav nı yapıyor.

Mr.Muhendis
18.01.2013, 12:34
Son 2 yıl içerisinde alınmış bir ALES puanınız yoksa başvuru yapamazsınız. Öncelikle ALES'e girmelisiniz. Bazı üniversiteler dil puanı istemiyor, ama, isteyenler içinde YDS'ye girmelisiniz.

ALES ve YDS hakkında bilgilere şu bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

2013 ALES Başvuru ve Sınav Tarihleri (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-ales-basvuru-ve-sinav-tarihleri-t10018.html)
2013 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-yabanci-dil-bilgisi-seviye-belirleme-sinavi-t10454.html)