PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarihçesi

Mr.Muhendis
10.04.2009, 21:44
ÇOMÜ Ziraat Fakültesi, 11.07.1992 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu’nun 3837 Sayılı Kanunun Ek 21. maddesine göre 1992 yılında kurulmuştur. 1995-1996 eğitim-öğretim yılında Bahçe Bitkileri ve Zootekni Bölümleri’ne öğrenci alarak öğrenime açılmıştır. Eğitim-öğretime iki yıl süreyle Üvecik’te bulunan Yahya Çavuş Kampüsünde, 1997-1998 öğretim yılından itibaren Çanakkale merkezindeki Terzioğlu Kampüsünde Meslek Yüksekokulu binalarında devam etmiştir. 2001-2002 öğrenim yılından itibaren ise Terzioğlu Kampüsünde bulunan kendi binasında öğrenime devam etmektedir.

Diğer Ziraat Fakültelerinde olduğu gibi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesinde de 1999-2000 öğrenim yılından itibaren Bitkisel Üretim ve Hayvansal Üretim Programları açılmış, bu programlara 2001-2002 öğrenim yılında Tarım Teknolojisi Programı eklenmiştir. Yeniden yapılanma sürecinde 2002-2003 öğretim yılından itibaren eski programlar kapatılıp Ziraat Mühendisliği programına öğrenci alınmıştır. Son değişikliklerle Ziraat Mühendisliği Programına alınan öğrenciler son sınıfta Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Tarım Ekonomisi, Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak ve Zootekni Bölümlerine ayrılmaktadır. Yakın gelecekte Peyzaj Mimarlığı Programı da açılarak Fakültemizin tüm bölümlerinde öğrencili eğitime geçilecektir. Ziraat Mühendisliği Programında Temel Bilimlerin üzerine uygulamalı doğa bilimleri inşa edilmekte, ikinci yarıyıldan itibaren Tarım Bilimlerine ağırlık verilmekte, son sınıfta ise konu uzmanlığına yönelik eğitim verilmektedir.

Bugün itibariyle 5316 sayılı af yasası ile tekrar aramıza katılan öğrencilerimiz nedeniyle Bahçe Bitkileri Bölümü, Zootekni Bölümü Proğramı, Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim, Tarım Teknolojileri Proğramları ile son olarak Ziraat Mühendisliği Proğramlarında eğitim devam etmektedir. Tüm bu proğramlardaki öğrenci sayımız 660’a ulaşmıştır. 1998-99 öğrenim yılından itibaren mezun vermeye başlayan Fakültemiz bugüne kadar 395 Ziraat Mühendisi mezun etmiştir.

Kuruluşundan bugüne kadar Fakültenin akademik düzeyde kadrolaşmasında da önemli bir mesafe alınmıştır. Nisan 2006 itibariyle Fakültemiz kadrosunda 11 adet Prof., 14 adet Doç., 22 adet Yard. Doç., 5 adet Dr. Araş. Görevlisi, 32 adet Araş. Gör. (12 ad. 33. madde, 8 adet 35. madde, 13 ad. 50/d maddesi) görev yapmaktadır. Tüm Bölümlerimizde bazı bilim dallarında uzman öğretim elemanı açığımız olmasına karşılık, birçok bölümün doktora proğramı açabilecek düzeye ulaşması sonucu kendi elemanlarımızı yetiştirecek düzeye ulaşmış bulunmaktayız. Dekanlık ve tüm bölümlerimizin yönetim faaliyetlerini ise 10 adet İdari personelle gerçekleştirmekteyiz.

Yaklaşık 13 000 m2 kapalı alana sahip Fakülte binası amfi ile birlikte 18 adet derslik, 1 adet kütüphane ve okuma salonu, 1 adet konferans salonu, 12 adet laboratuar, 1 adet bilgisayar laboratuarı ve 1 adet öğrenci kafeteryası ile donatılmıştır. Dersliklerin tamamında slayt, tepegöz, sinevizyon, video ve televizyon gibi görsel araçlardan yararlanma olanağı bulunmaktadır.
Fakültemizdeki eğitim öğretimde özellikle ders uygulamaları ve araştırma projelerinin yürütülmesi ve öğrenci tezlerinin yapılmasında Üniversitemizin değişik yerleşkelerinde bulunan birimlerden yararlanılmaktadır. Bu birimlerde bölgede tarım ve hayvancılığın geliştirilmesinde, kısa sürede uygulamaya aktarılabilecek çalışmaların yanında, bilime yenilik getirme, uluslar arası normlara uygun araştırmalar da yürütülmektedir. Araştırma ve Uygulama Birimlerinde, sulu tarıma yönelik araştırmalar yapılabilmektedir. Bölgede yetiştirilebilecek meyve, sebze, bağ, tarla ve yem bitkileri tür ve çeşitlerinin belirlenmesi, en fazla ekimi ve üretimi yapılan ürünlerde ekim zamanı, toprak işleme, gübre dozu, bitki sıklığı, hasat zamanı ve şekilleri gibi çalışmalara ağırlık verilerek yeni tür ve çeşitlerin belirlenmesi yanında yeni tarım teknikleri de saptanarak üreticilerimize aktarılmaktadır. Elde edilen bulgular, öğrencilerimize de önemli kaynak bilgiler sunmaktadır. Zootekni Bölümünce ise Saanen gibi üstün verim özelliklerine sahip keçi ırkının populasyonu hızla artırılmaya çalışılmakta, üreticiye damızlık sunumu da gerçekleştirilmektedir.

Terzioğlu Araştırma ve Uygulama Birimi. Merkez kampus içerisindeki birimde, 85 dekar bağ ve 250 dekar kıraç tarla arazisi bulunmaktadır. Kampus içerisindeki bağ ve tarla arazilerinde Döner Sermaye İşletmesi tarafından üretim faaliyetleri ile yöre tarımına yönelik araştırmalar yapılmakta, ayrıca öğrencilerin bazı ders uygulamaları da bu alanlarda gerçekleştirilmektedir.

Dardanos Araştırma ve Uygulama Birimi. 350 dekar araziye sahip olan bu birimde ağırlıkla sosyal tesisler yer almaktadır. Geriye kalan 160 dekarlık alan, sulu ve kuru tarıma uygun tür ve çeşitlerin geliştirilmesi, ileri tarım tekniklerinin araştırılması amacıyla değerlendirilmekte, sosyal tesisleri ile öğrencilerimize staj ve kamp olanakları da sunmaktadır.

TETAM Araştırma ve Uygulama Birimi. Bu birimimiz Merkez Sarıcaeli köyünde bulunmaktadır. Yaklaşık 250 dekarlık alana sahip olan birimimizde; ağıl, kümes gibi hayvansal üretim tesisleri bulunmaktadır. Tesislerde, Türk Saaneni keçi ırkı yetiştirilmektedir. Bölgenin damızlık süt keçisi gereksinimi bu birimimizden karşılanmaktadır. Tesisler dışında kalan arazide yem bitkileri yetiştiriciliği yapılmaktadır.