PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ziraatçıların Çalışma Koşulları Nasıldır ?

ZiraatAdayı
25.12.2012, 00:37
öncelikle başarılı bir forum tebrikler.
Ben bu yıl kazanırsam ziraat okuyacam.

Ziraat bölümlerinden en çaplısı bitki koruma galiba.

Bu bölümü okuyup devlette çalışabilme imkanım varmı.
Yüksek puanlamı ataması gerçekleştirilir.

Ben biraz böceklerden tırsarım.
Sizce böcek yenip bu bölümü sevebilirmiyim.

Birde ziraat okumayı tavsiye ederrmisiniz?
Iş olanakları en yüksek bölüm hangisidir?

Çok soru sordum kusura bakmayın :D

dalya
25.12.2012, 00:42
öncelikle hoşgeldiniz diyorum :)
böceklerden korkma konusunda şunu söyleyebilirim ben de sizin gibi idim tam bir hanım evladı gibi ama ziraat mühendisliğinde hangi bölümü secerseniz secin artık bir seydek kormuyorsunuz buna emin olun ; hatta elinizde dolaşıyor böcekler :) ben bahçe bitkileri bölümü mezunuyum lakin koruma ölümü cok ezber ağırlıklı tabi ki mezun olduktan sonra ki iş sahası size hangısı daha yakınsa ona göre seçim yapın derim
basarılar ve saygılar :a025:

Mr.Muhendis
25.12.2012, 09:19
öncelikle başarılı bir forum tebrikler.
Ben bu yıl kazanırsam ziraat okuyacam.

Ziraat bölümlerinden en çaplısı bitki koruma galiba.

Bu bölümü okuyup devlette çalışabilme imkanım varmı.
Yüksek puanlamı ataması gerçekleştirilir.

Ben biraz böceklerden tırsarım.
Sizce böcek yenip bu bölümü sevebilirmiyim.

Birde ziraat okumayı tavsiye ederrmisiniz?
Iş olanakları en yüksek bölüm hangisidir?

Çok soru sordum kusura bakmayın :D

Devlette her bölümün ataması oluyor. Hatta 2 gün sonra atamalar var. Oradan kontenjanlara ve puanlara bakabilirsiniz.

ZiraatAdayı
25.12.2012, 14:54
öncelikle hoşgeldiniz diyorum :)
böceklerden korkma konusunda şunu söyleyebilirim ben de sizin gibi idim tam bir hanım evladı gibi ama ziraat mühendisliğinde hangi bölümü secerseniz secin artık bir seydek kormuyorsunuz buna emin olun ; hatta elinizde dolaşıyor böcekler :) ben bahçe bitkileri bölümü mezunuyum lakin koruma ölümü cok ezber ağırlıklı tabi ki mezun olduktan sonra ki iş sahası size hangısı daha yakınsa ona göre seçim yapın derim
basarılar ve saygılar :a025:

Hoşbulduk

ben öyle böyle değilim ama sinekten bile korkarım :D
Hele hamam böcekleri var ya allahım düşmanıma göstertme o böceği :D

http://www.hamambocegi.name/images/buyuk/oryantal_hamam_bocegi.jpg

ıyy şuna bak ekrandan çıkacakmış gibi duruyo.

Ben şimdi bitki korumayı seçsem (ki bu bölümü istiyorum) şu yukarıda ki lanet böcekle aramı düzeltebilirmiyim :D
yani gün geldiğinde bu böceği elime alıp Allah'ım ne güzel canlı yaratmışsın diyebilecekmiyim :D

bide arkadaşın biri bana ziraat atamaları adlı pdf vermişti (2011 atamalarıydı galiba) bitki koruma ve bahçe bitkileri bölümünden 60-65 puanla atanan vardı. o kadar düşük puanla atama oluyormu?

Mr.Muhendis
25.12.2012, 15:29
Bu dönem biraz daha yukselebilir. Gün gectikce mezun sayisi artıyor. Okuyacaksanız sadece devlet icin dusunmeyin. Özel sektorun de eleman ihtiyacı var. Bu arada puan dosyasını bana gönderebilir misiniz ?

ZiraatAdayı
25.12.2012, 17:44
Bu dönem biraz daha yukselebilir. Gün gectikce mezun sayisi artıyor. Okuyacaksanız sadece devlet icin dusunmeyin. Özel sektorun de eleman ihtiyacı var. Bu arada puan dosyasını bana gönderebilir misiniz ?

KPSS 2011/4 Yerleştirme En Küçük ve En Büyük Puanlar (http://www.ziraatciyiz.biz/kpss-2011-4-yerlestirme-en-kucuk-ve-en-buyuk-puanlar-t10429.html)

ziraat mühendisi ağır işlerdemi çalışır?

Mr.Muhendis
25.12.2012, 18:41
ziraat mühendisi ağır işlerdemi çalışır?

Ağır işlerden kasıt nedir ?

ZiraatAdayı
25.12.2012, 21:58
Ağır işlerden kasıt nedir ?

yani ziraatçi deyince benim aklıma; elinde kürek toprak kazan bi dayı geliyo :D

Mr.Muhendis
25.12.2012, 22:17
yani ziraatçi deyince benim aklıma; elinde kürek toprak kazan bi dayı geliyo :D

O dayıyı silin kafanızdan :)))

İşimiz tam olarak öyle olmasa da yeri gelince bir yeri de kazarız, sırtımızda gübrede taşırız, elle otta yolarız... Mesela, işçi sayısı az, akşam olmuş yağmur da geliyor. Gübrelerin hepsinin inmesi lazım. Ben mühendisim el atmam mı diyeceksiniz ? Olmaz tabi ki öyle şey. Neticede işçiler de sizin işinizi yapıyor. Ha burnundan kıl aldırmayanlar da olmuyor değil. Ama öyleleri saygıyı sadece isimlerinin önünde yazanlardan ötürü görüyor, insanlıklarından değil. :)

Kısacası, işinizi sevdiğiniz sürece bunların hiç biri ağır gelmeyecektir. Islandınız mı eve gidip kurulanırsınız. Üstünüz toz, toprak mı oldu yıkarsınız geçer. :)

ZiraatAdayı
26.12.2012, 00:05
O dayıyı silin kafanızdan :)))

İşimiz tam olarak öyle olmasa da yeri gelince bir yeri de kazarız, sırtımızda gübrede taşırız, elle otta yolarız... Mesela, işçi sayısı az, akşam olmuş yağmur da geliyor. Gübrelerin hepsinin inmesi lazım. Ben mühendisim el atmam mı diyeceksiniz ? Olmaz tabi ki öyle şey. Neticede işçiler de sizin işinizi yapıyor. Ha burnundan kıl aldırmayanlar da olmuyor değil. Ama öyleleri saygıyı sadece isimlerinin önünde yazanlardan ötürü görüyor, insanlıklarından değil. :)

Kısacası, işinizi sevdiğiniz sürece bunların hiç biri ağır gelmeyecektir. Islandınız mı eve gidip kurulanırsınız. Üstünüz toz, toprak mı oldu yıkarsınız geçer. :)
hele bi kazanıyımda şu üniyi.
Mezun olunca sırf devlette çalıışmak için bütün işi kendim yaparım :D

bişey daha soracam devlette veya özelde ziraatçı olarak çalışırken diplomamızı başka birine kiraya (zirai dükkan açması için) verebiliyormuyuz.
Birde mezun olduğun üni.nin kalitesi diploma kirasına etki ediyomu?

Ortalama bi ziraat diplomasının geliri ne kadar olur tahmininizce??

ZiraatAdayı
07.01.2013, 00:06
ya arkadaşlar ziraatçılar günde kaç saat çalışırlar?
Haftada kaç gün tatilleri olur.

Ziraat okuyup kendime aile kursam. Çocuklarıma veya eşime ayıracak zaman bulabilirmiyim.
Ya ben polislik istiyordum ama bu ülkede polisleri aşırı çalıştırıyorlar adamlar nefes alamıyolar. Bende bu yüzden ziraate yöneldim bu yıi bitki ya da bahçe kazanmak istiyorum. Yani ben bu mesleğe ısınmak için sebepler arıyorum ve %80 kadar beni tatmin edici sebep buldum. En güzel sebep insanla değil bitkiyle uğraşıyor olman. Bitki senin emeğine cevap verir, yarın öbür gün sırtından vurmaz insansa bunun tersidir birgün dost bellersin ertesi gün arkandan vurur seni. İnsanların çoğu laf anlamaz zaten de neyse nasıl girdim buraya :) konuma döneyim.
Dediğim gibi bu meslek beni kendine bir şekilde çekti ama ben daha çok tatmin edici sebepler arıyorum.

Arkadaşlar aranızda bitki veya bahçe mezunu olup bi işte çalışıyo olan varsa bana mesleğin + larını ve - lerini yazabilirmi?
Ziraatçı günde kaç saat çalışır ve haftada kaç gün çalışır?
Kendinden veya çevresinden bilen varsa yazabilirmi?
Biraz farklı konu oldu da, eğer admin bu mesajı konu olarak farklı bi bölümde açarsa daha iyi olur heralde?

cengiz5230
07.01.2013, 11:33
Gün gectikce mezun sayisi artıyor.

ZiraatAdayı
07.01.2013, 20:50
Gün gectikce mezun sayisi artıyor.

O her meslek için geçerli bi durum :D ben bunun dışında yardımlar bekliyorum. yine de sağol konu hergün güneldir arkadaşlar.

MiKRoP
07.02.2013, 14:57
Gün geçtikçe sayısı artıyor ama ihtiyaç da artıyor.

Ben de geçen sene kararsızdım bu sitede yardımcı oldular bana da sağolsunlar.Ben de geçen sene yerleştim :))

Emre Yılmaz
07.02.2013, 19:36
Öncelikle merhabalar..Konuyu görünce bende fikrimi söylemek istedim uludağ da zootekni 3. sınıf öğrencisiyim.Ziraat okumakta ziraatle uğraşmakta güzeldir,pişman olmassın gibime geliyor keza sizde istekli gibisiniz.Daha okula başlamadığınız için önünde daha 4 yıl var 4 yılda birçok şey değişir bu ülkede.O sebeple iş imkanları vb. etmenleri de düşün tabi ama önce bölümüne karar ver ve kararından emin ol derim bitki koruma ezber ağırlıklı bir bölümdür bitki doktoru olursun bitkiler için reçete yazarsın bayilik sınavını da kazanırsan bayi açabilirsin iş imkanları da iyidir.Dediğim gibi lafın kısası siz önce bölümünüze karar verin mezun olana kadar çok şey değişir ama bölümünüz değişmez :) Bu arada ben zootekniyide tercihlerine kat derim pişman olmazsın çok zevklidir :) başarılar ..