PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi” Konulu Toplantı

ziraatci2941
14.12.2012, 19:03
Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi” Konulu Toplantı

Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca düzenlenen “Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi” konulu toplantı, 11-12 Aralık 2012 tarihleri arasında Ankara’da Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde yapılmıştır.
Toplantıya; Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü, Kayısı Araştırma İstasyonu, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi ve Orta Anadolu Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsü yayım koordinatörleri ile Tekirdağ, Tokat, Sakarya, Ordu, Mersin, Kırşehir, Diyarbakır, Malatya, Denizli, Bursa, Van, Siirt, Antalya, İzmir, Ankara ve Karabük İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürleri ile TAGEM ve EYYDB’ ndan konunun ilgilileri katılmıştır.
Toplantı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Tarımsal Ekonomi ve Politika Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Muhammet DEMİRTAŞ ve Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı, Çiftçi Eğitimi ve Yayım Daire Başkan Vekili Süleyman BULUT’ un açılış konuşmaları ile başlamıştır.
Çiftçi Eğitimi ve Yayım Daire Başkan Vekili Süleyman BULUT, konuşmasında; Bakanlığımızın en önemli fonksiyonlarından birinin eğitim ve yayım çalışmaları olduğundan bahsederek yayımcı-araştırmacı ortak çalışma alanının sağlanması ve sürdürülmesi amacıyla düzenlenmekte olan bilgi alışveriş toplantıları ve bu toplantılar sonucunda ortaya çıkacak çalışmaların yapılacak eğitim ve yayım faaliyetlerinin etkili ve sürekli olmasına önemli ölçüde katkı sağlayacağını ifade etmiştir.
İlde tarımsal yayım çalışmalarından sorumlu şubeler tarafından çiftçi sorunlarına odaklanmak, gerçekçi ve amaca uygun programlar yapmak, yapılmış yayım çalışmalarını irdelemek, gelecekte yapılacak çalışmalara yön vermek ve tarımsal yenilikleri en kısa sürede kullanıcısına ulaştırmak üzere düzenlenmekte olan bilgi alışveriş toplantıları ile bölgesel düzeyde bir bağ ve ortak çalışma alanı oluşturması nedeniyle söz konusu toplantıların önemini vurgulamıştır.
Ancak bu kapsamda yürütülen çalışmaların zaman içerisinde çeşitli nedenlerle amacından uzaklaştığı, istenilen düzeyde etkili ve verimli olmadığı tespit edildiğinden dolayı, daha sağlıklı işleyen, amacına uygun, kurumsallaşmış bir yapının oluşturulması yönünde bazı düzenlemelerin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu ve bu nedenle de Daire Başkanlığımızca “Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi” taslağının hazırlandığını ifade etmiştir.
Tarımsal Ekonomi ve Politika Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Muhammet DEMİRTAŞ, ülkemizde tarımsal yayım ve araştırma işbirliğinin gereğini ve önemini ve bu konuda geçmişte yapılan çalışmaları anlatan bir sunum yapmıştır.
Yeni “Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi” taslağının Merkezde üst düzey yöneticilere, İllerde Vali Yardımcısından başlayarak her kademedeki yöneticilere anlatılması gerektiğini söyledi. Ayrıca TAGEM tarafından her yıl düzenlenen program değerlendirme toplantılarına yayım elemanlarının mutlaka katılması gerektiğini söylemiştir.
Toplantıda katılımcılar tarafından “Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi” ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması” kapsamında İl Müdürlükleri ve Araştırma Enstitülerince ortak yürütülen projelerle ilgili görüşmeler yapılmıştır.
Katılımcılar toplantının son derece verimli geçtiğini belirttiler. Katılımcıların “Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi” taslağı ile ilgili öneri ve katkılarının Başkanlığımızca değerlendirilerek taslağa yön verileceği belirtilmiş ve herkes için başarı dilekleriyle toplantı sona ermiştir.