PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Humik Asitli Gübre

burner866
11.12.2012, 23:11
Merhabalar
Ben Tekirdağdan yazıyorum. Hem buğday hem arpa hem ayçiçeği yetiştiriciliği yapmaktayım ve bu yıl humik asitlili gübre hakkında araştırma yapıyorum. Bazıları diyor içerisinde leonardit olması gerekli bazıları diyor fulvik asitte olmalı. Bunun doğrusu nedir ? Bu yıl bunu denemek istiyorum Yalnız ben tarlaya atmayı planlıyorum ekin yatağı hazırlarken. Ne kadar atmalıyım ? (buğdayda , arpada, ayçiçekte ) Bunun getirisi götürüsü ne olur ? Her sene uygulasam ne gibi değişimler olur ? Ve tavsiye olabilecek bir marka var mı ? Çünkü merdiven altından aynı fiyatla piyasaya mal sokuyorlar...
İlginize teşekkürler
Kurtulay Yörük

Epsody
12.12.2012, 08:39
Merhabalar humik asitlili gübre hakkında araştırma yapıyorum. Bazıları diyor içerisinde leonardit olması gerekli bazıları diyor fulvik asitte olmalı. Bunun doğrusu nedir ?

Arkadaşım burner866; Öncelikle lenordit iyi bir toprak düzenleyicisi olduğunu belirteyim, hümik asit ve fulvik asit leonarditin içeriğinde bulunmaktadır, bazı işlemlerden geçirilerek bu asitler açığa çıkarılır, bir nevi rafine edilir.

Bazı çevrelerde leonardide gübre tanımı yapılsada gübre değil sadece toprağa uygulanan gübrelerin yarayışlılığını arttıran bir özellikte bir organik madde katkısı olarak düşünülebilir.

Bu yıl bunu denemek istiyorum Yalnız ben tarlaya atmayı planlıyorum ekin yatağı hazırlarken. Ne kadar atmalıyım ? Her sene uygulasam ne gibi değişimler olur ? Ve tavsiye olabilecek bir marka var mı ?
Kurtulay Yörük

Arkadaşım bu deneme düşünceni bırakda, nasıl her sene ekim yaptığın mahsule göre toprağını gübreleme mecburiyetin varsa bu minerallerde beraberinde kullanma mecburiyetin vardır, memleketimiz insanı bilim dünyasını hep gerilerden takip etmesiyle bu uygulamalara hep yabancı kaldığından, ülkemizdede bu ürünlerin tanıtımı yapacak uzmanların konuyu kırsal insanımaza anlatmakta gecikmişlerdir.

İnsanımız da gelişmeleri kapalı bir anlayışla babadan görme uygulamaları bir hurefe anlayışla sürdürme tutumundan kendilerini kurtaramamışlardır, Bırakalım bu gelişmeleri daha ahır gübrelerini kullanımları bile en ilkel en vahşi yöntemlerle doğaya bırakarak olgunlaşmalarını beklemektedirler, bu açıklamalarım atlanmadan öncelikle kırsal insanımızın elinde bulunan bu hazine değerindeki bu hayvan dışkılarının gerektiği gibi olgunlaştıralımda, hem gübre niteliği hemde toprak düzenleme özelliği bulunan malzemeleri dışarda aramaktan kurtulalım.

Arkadaşım bu sözlerimle haddimi aşmış gibi görülsede, bilinizki sizin bu hümik asitlerin özelliğinin aynısının ahır gübrelerdede olduğunu anlamayışınız beni bu tür açıklama mecburiyetinde bıraktı. Saygılarımla.

burner866
13.12.2012, 19:13
Teşekkürler
Arkadaşım cevap yazarken önce piyasanın ne olup ne olmadığını iyi araştır.
1 - Yükselen saman balya fiyat
2- Yükseleni yem fiyatı
1 tanesi (25 kg ) 16 lira olan saman balyası ve 1 çuvalı 50 lira olan yem. Bunun ahır gübresi kaç para ediyor senin haberin var mı ? Artı o kadar gübreyi nasıl tedarik edeceksin ? Bunun taşıması var yayması var ve ot sorunu olacaktır. Ki kaldı şunu da bilmiyorsun köylerde hayvancılık azaldı...

Epsody
13.12.2012, 23:34
Teşekkürler
Arkadaşım cevap yazarken önce piyasanın ne olup ne olmadığını iyi araştır.
1 - Yükselen saman balya fiyat
2- Yükseleni yem fiyatı 1 tanesi (25 kg ) 16 lira olan saman balyası ve 1 çuvalı 50 lira olan yem. Bunun ahır gübresi kaç para ediyor senin haberin var mı ? Artı o kadar gübreyi nasıl tedarik edeceksin ? Bunun taşıması var yayması var ve ot sorunu olacaktır. Ki kaldı şunu da bilmiyorsun köylerde hayvancılık azaldı...

Arkadaşım burner866; Konunun yeni boyutlar içersinde tartışılmasına getirmiş olduğun açıklamaların için bende sana teşekkür ederim, Senin çiftçilik anlayışın piyasa şartları içinde çözüm üretemiyorsa buradaki yanlışlık senin çiftçilik uygulamaların sorgulanmalıdır.

Senin çiftçiliğin üretim yapmıyor tüketim yapmaktadır, her girdiyi sen dışarıdan sağlıyarak tarım yapıyorsan bu işlem aksaktır topaldır, çiftçilik demek tarım ve hayvacılığın birlikteliği içinde yapılmadığı takdirde dışa bağımlı üretimin, piyasanın şartları içinde sürdürülmesi imkanısız hale gelmektedir.

Siz açıklamalarınızda sadece tarımdan bahsederek, hayvancılğın azaldığından bahsediyorsunuz, yapılmayan şey bitecektir, sen yapmazsan öteki yapmazsa kim yapacak bu hayvancılığı, işin parayla olucağından bahsettiğine göre hayvan yetiştirmeyi hazır yemle samanla yaparsan, yani dışardan alırsan hazıra paramı dayanır.

Yetiştirdiğin ürünlerin bir kısmını hayvanı yeminde kullanırsan samanınıda satmazsan hayvanlarınında bakımı sağlanarak kendi kendine yeten bir çiftçilik sistemi içinde dışa bağımlılıktan kurtulmuş olursunuz.

Benim yorumum senin çitçiliğinin ciddi bir sorgulama gerektirdiğidir, emeğe dayalı olmayan sistemler kapitalist sistemlerdir, bizim ülke insanımıza uymadığı içinde bu yaşananların zorluğu buradan ileri gelmektedir.

burner866
15.12.2012, 00:32
Merhaba
Hayvanımda var bakın beyefendi Ben sizin çözüm sunduğunu çözümün uygun olmadığını söylüyorum Şuan sütün fiyatı burada 80 kuruştur. Biz bu işi yeni yapmıyoruz 100 yıllık hayvancılık ve tarım mazimiz var . Yemi kendin ek sorun değil yine aynı kapıya çıkıyor. Hepsini kalem kalem hesaplıyoruz. Eğer bu işten kar ederim diyorsan buyur gel adresimide vereyim sen çabala ? Bu konuyu sıradan biriyle tartışmıyorsun ....

Epsody
03.01.2013, 10:10
Merhaba
Hayvanımda var bakın beyefendi Ben sizin çözüm sunduğunu çözümün uygun olmadığını söylüyorum Şuan sütün fiyatı burada 80 kuruştur. Biz bu işi yeni yapmıyoruz 100 yıllık hayvancılık ve tarım mazimiz var . Yemi kendin ek sorun değil yine aynı kapıya çıkıyor. Hepsini kalem kalem hesaplıyoruz. Eğer bu işten kar ederim diyorsan buyur gel adresimide vereyim sen çabala ? Bu konuyu sıradan biriyle tartışmıyorsun ....

Arkadaşım burner866; Burada paylaştığımız bilgilerle, net fikirler üreterek çalışmalarımızdan azami yarar sağlarken zamandan da tasarruf edebiliriz, açıklamalarım size çözüm ürtememiş olabilir, bu durumda atladığımız gözden kaçan ayrıntılar var demektir.

Arkadaşım yemi aldığın adamın maliyetine üretim sağlıyamıyorsan burada hatayı ben sende bulurum, bu adam yani yem üreten adam kazanmadığı işi yaparmı? benim sana vurgulamak istediğim bu örnekteki adamın üretimden kazancına sen sahip olacaksın.

Şu aynı kapıya gelen maliyetlerin bir dökümünü yapta kaç kalem girdi ile bu iş bu maliyete ulaşıyor, burada senin imkanların içinde kaç kalem girdiyi kendin üreterek katma değer sağladığını öğrenmek isterim.

Arkdaşım niyetim tartışma yaratmak değil çözüme etkili paylaşımlarda bulunmak istiyorum, bir işten azami yarar sağlamak için girdi kalemlerini azaltmakla olur bu da bu işe ayıracağın zamanı arttırmalısın kendi yapacağın girdilerin kazancını başkalarıyla paylaşırsan, elbette maliyetler alehine artacaktır, bu da senin rekabet gücünü azaltır.

burner866
11.01.2013, 13:30
1 kilo arpa 950 kuruş
1 kilo saman 1 lira
1 kilo silaj 200 kuruş
1 fıçı Melas 120 lira
1 tane vitamin tozu 90 lira
Tanesi 25 lira ( mineral tuz )
Hastanmasınıda koymuyorum ....
Günlük 3 Balya
Yemin içine 20 kilo toz yem ( arpa )
Günlük 50 kiloda silaj
Günlük 5 kilo Melas

Elektirik , su değişken maliyette bizim emeğimiz o da yok Ben girdi kalemlerini girdim .şimdi gelelim düz hesaba dün arkadaşım 5 hayvan verdi. 15 bin tl aldı. 1000 balya saman satsaydı 20 bin tl alacaktı şimdi sana soruyorum Burdan nasıl kar edilir ? Bu hayvanları satmak için en az 1,5 sene gerekli ? Eğer ben karlı çıkarım diyorsan bu işi biliyorum diyorsan Adresimi verebilirim gel yap kar et bizde doğru yolu öğrenmiş olalım ???

Epsody
14.01.2013, 11:07
1 kilo arpa 950 kuruş
1 kilo saman 1 lira
1 kilo silaj 200 kuruş
1 fıçı Melas 120 lira
Günlük 3 Balya
Günlük 50 kiloda silaj
Günlük 5 kilo Melas

Elektirik , su değişken maliyette bizim emeğimiz o da yok Ben girdi kalemlerini girdim .şimdi gelelim düz hesaba dün arkadaşım 5 hayvan verdi. 15 bin tl aldı. 1000 balya saman satsaydı 20 bin tl alacaktı şimdi sana soruyorum Burdan nasıl kar edilir ? Bu hayvanları satmak için en az 1,5 sene gerekli ? Eğer ben karlı çıkarım diyorsan bu işi biliyorum diyorsan Adresimi verebilirim gel yap kar et bizde doğru yolu öğrenmiş olalım ???

Arkadaşım burner866; Verdiğiniz bilgiler de sizin dışa bağımlı bir besicilik yaptığınızı ortaya koymaktadır, girdilerin bir çoğunun sizin imkanlarınızın çiftçiliği içinde karşılanmadığını ortaya konması ile her halde maliyetler şişerek artacaktır, benim sizin üzerizdeki şahsi kanaatim, sizin arapayı, samanı. silajı kendi imkanlarınız içinde üretmiyerek dışardan karşılamanız maliyetleri arttırmaktadır, bu saydığım girdilerin katma değerlerinden sağlanan geliri göz ardı ederek gelirinizin düşmesiylede beklediğiniz gelire başkaları ortak oluyor.

Son paragraftaki açıklamalarınızdan anlaşılıyorki saman ürtimi daha karlı bir kalem olarak ortaya çıkıyor, sizin bu olayı anlamama zaafınız da etkili oluyor, mademki saman fiatları yetiştiricilikte önemli bir kalemi teşkil ediyorsa, tarımınızda saman ağırlıklı üretim modeline geçmediğiniz sizin için önemli bir görüş eksikliğini de ortaya koymaktadır.

Size daha önceki mesajımda emek ağırlıklı üretim içinde olmanızı önermiştim, lakin siz girdilerin dışarıdan yoğun karşılandığı bir listeyi ortaya koymanız sizin zamanı kullamaktada bir acizlik içinde olduğunuzu müşahade etmiş bulunuyorum, bu açıklamalarımı yapıcı bir eliştiri olduğunu belirterek size katkı sağlamayı hedef alan görüşlerim olduğunu belirterek size toprakla olan mücadelenizde başarılar dilerim. Saygılarımla.

tankut2004
20.01.2013, 19:59
1 kilo arpa 950 kuruş
1 kilo saman 1 lira
1 kilo silaj 200 kuruş
1 fıçı Melas 120 lira
Günlük 3 Balya
Günlük 50 kiloda silaj
Günlük 5 kilo Melas

beyefendi ben humas 15 gübretaşın ürününü kullanıyorum ama uzun süreli kullanmak gerek

nexus
30.12.2013, 00:05
Merhabalar
Ben Tekirdağdan yazıyorum. Hem buğday hem arpa hem ayçiçeği yetiştiriciliği yapmaktayım ve bu yıl humik asitlili gübre hakkında araştırma yapıyorum. Bazıları diyor içerisinde leonardit olması gerekli bazıları diyor fulvik asitte olmalı. Bunun doğrusu nedir ? Bu yıl bunu denemek istiyorum Yalnız ben tarlaya atmayı planlıyorum ekin yatağı hazırlarken. Ne kadar atmalıyım ? (buğdayda , arpada, ayçiçekte ) Bunun getirisi götürüsü ne olur ? Her sene uygulasam ne gibi değişimler olur ? Ve tavsiye olabilecek bir marka var mı ? Çünkü merdiven altından aynı fiyatla piyasaya mal sokuyorlar...
İlginize teşekkürler
Kurtulay Yörük

Buğday ve ayçiçeği için Orkitar markasını önerebilirim. Buğday ve ayçiçeği için özel gübreleri var ve ciddi verim artışı sağlıyor. humik ve fulvik asit içeriyor. biz memnun kaldık, denemenizi tavsiye ederim