PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara Üniversitesi Elmadağ Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
07.12.2012, 13:39
MİSYON

SINAİ, TİCARİ VE HİZMET SEKTÖRLERİNİN REKABET GÜÇLERİNİ ARTTIRACAK YÖNDE NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ YETİŞTİRMEK.

DİPLOMA EĞİTİMİNİN YANISIRA SERTİFİKA EĞİTİMİNE DE ÖNEM VERMEK.

HİZMETTE REKABET, VERİMLİLİK VE KALİTEYİ ESAS ALMAK.

İŞ DÜNYASI VE TOPLUMLA KARŞILIKLI YARAR ESASINA DAYALI BİR İLETİŞİM VE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE BULUNMAK.

KURUMUN, MESLEK YÜKSEKOKULLARININ GELİŞMESİNDE ETKİN OLMASINI SAĞLAMAK. BU MAKSATLA BİR “CAZİBE MERKEZİ” GÖREVİ YAPMAK.

ULUSAL VE ULUSLARARASI MTE ORGANİZAZYONLARINDA ETKİN ROLLER ÜSTLENMEK, SEMPOZYUM, KONFERANS, SEMİNER vb. FAALİYETLER DÜZENLEMEK VEYA BU TİP FAALİYETLERE KATILMAK.

ANLAŞMALAR YOLUYLA ULUSLAR ARASI BİLGİ VE DENEYİM PAYLAŞIMI YAPMAK.

AB, ABD, AVRASYA VE İŞ DÜNYASINA YÖNELİK PROJELER GELİŞTİRMEK.

VİZYON

MTE’DE KÜRESEL TRENDİ DE GÖZÖNÜNE ALARAK TOPLUMUN VE İŞ DÜNYASININ İHTİYAÇ, İSTEK VE BEKLENTİLERİNİ SÜREKLİ KARŞILAYACAK ŞEKİLDE KURUMUN GELİŞMESİNİ SAĞLAMAK.

MEZUNLARA YEREL, ULUSAL VE ULUSLARARASI ORTAMLARDA İSTİHDAM EDİLEBİLME NİTELİKLERİNİ KAZANDIRMAK.

KURUMU BİR CAZİBE MERKEZİ NİTELİĞİNE KAVUŞTURMAK.

KÜRESEL MTE TOPLUMUNUN İTİBARLI BİR ÜYESİ OLARAK TANINMAK.

MTE’DE ULUSLARARASI BİRİKİMİN ÜLKEYE AKTARILMASINA KATKIDA BULUNMAK. MESLEKİ VE TEKNİK YÜKSEKÖĞRETİM ÖNCELİKLİ OLMAK ÜZERE ULUSAL MTE POLİTİKALARI VE STRATEJİLERİNİN OLUŞTURULMASINDA ETKİN ROL ALMAK.

AB’YE GİRİŞ SÜRECİ BAŞTA GELMEK ÜZERE ORTAYA ÇIKAN FIRSATLARI KULLANARAK İMKANLARDAN AZAMİ ÖLÇÜDE YARARLANMAK.

Elmadağ Meslek Yüksekokulu Kurucu Müdürü Prof. Dr. Sabahattin Balcı'nın Ankara Üniversitesi Haber Bülteni ÜNİHABER'e okulumuzla ilgili olarak verdiği mülakat:

Ankara Üniversitesi’nin, Yeni Kurulan Elmadağ Meslek Yüksekokulu Kurucu Müdürü Prof. Dr. Balcı, Yüksekokulun Geleceğiyle İgili Planlarını Anlattı.

Ankara Üniversitesi, mevcut yüksekokullarına ek olarak, yeni bir Meslek Yüksekokulu da Elmadağ İlçesi’nde açıyor. Ankara’nın, daha önce hiç yükseköğretim kurumu bulunmayan ilçelerinden Elmadağ’daki Sağlık Meslek Lisesi binası ve arazileri, yeni yüksekokul için Ankara Üniversitesi’ne devredildi. İlk aşamada Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama, Endüstriyel Elektronik, Muhasebe ve Büro Yönetimi ve Sekreterlik programlarının açılmasına karar verilen Meslek Yüksekokulu’nun Kurucu Müdürlüğüne, yine geçtiğimiz akademik yılda yeni kurulan Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne bağlanan, Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Sabahattin Balcı atandı. Prof. Dr. Balcı, Elmadağ Meslek Yüksekokulu’nun gelecekle ilgili planlarını ve bölgede yaratacağı katma değerlerle ilgili Ünihaber’e bilgi verdi.

Üniversitemiz Elmadağ Meslek Yüksekokulu için Kurucu Müdür olarak nasıl bir vizyon öngörüyorsunuz?

Kurduğu ve kendi bünyesinden çıkarttığı pek çok Üniversite ile Üniversitelerin anası olarak da ifade edebileceğimiz Ankara Üniversitemiz, yeni kurulan Çankırı Karatekin Üniversitesine, benim de müdürlüğünü yaptığım Çankırı Meslek Yüksekokulu ile birlikte, öğrencilerin yanısıra, onlarca yıldır elde etmiş olduğu teknik ve teknolojik birikim, okul-sanayi işbirliği tecrübesi ve uyguladığı projeler ile bu alandaki uluslararası ilişkilerde sağlanan ileri gelişlmeleri de devretmiş oldu. Tam bu noktada Ankara Üniversitesi Elmadağ Meslek Yüksekokulu’nun kuruluşunun gerçekleştirilmesi, mesleki ve teknik eğitimdeki 25 yıllık bilgi, birikim ve itibarını Elmadağ Meslek Yüksekokulunun kuruluşunda değerlendirilmesi fırsatını doğurmuştur. Böylece, nüfusu 4,5 milyonu bulan Ankara ilimizin sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerindeki gelişmişlik düzeyine uygun talepleri karşılayacak nitelikte ve nicelikte meslek yüksekokullarının yeterli olmamasını da dikkate aldığımızda, Elmadağ Meslek Yüksekokulu gerçek bir ihtiyacı karşılayacak bir misyon okulu olacaktır. Teknoloji, ticaret ve hizmet sektörlerinde öncelikli bölgesel ve sonra ulusal nitelikli eleman ihtiyaçlarını karşılama ve uygulamalı teknolojilerde sorunların çözümüne katkıda bulunmayı görev kabul edecek Elmadağ Meslek Yüksekokulu, öncelikle KOBİ düzeyindeki işletmeleri destekleyerek, Ülkemizde sınai, ticari ve hizmet sektörlerindeki rekabet gücünü desteklemeyi vizyon olarak benimsemektedir.

Hangi programları açmayı ve eğitim öğretim yapmayı düşünüyorsunuz?

Üniversitemiz Senatosunun almış olduğu kararla Elmadağ Meslek üksekokulu’nda Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama, Endüstriyel Elektronik, Muhasebe ve Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programlarının açılmasına karar verilmiş bulunmaktadır. Bu programların her birine ek yerleştirme ile 30’ar öğrenci almayı Üniversitemiz Senatosu uygun bulmuş olup, Yükseköğretim Kuruluna sunmuştur. şu anda Elmadağ Kaymakamlığınca Yüksekokulumuza tahsis edilen binanın bakım, onarım, tefriş, donanım, çevre düzenlemesi ve sosyal tesisler gibi fiziki altyapısının hazır hale getirilmesinin yanı sıra yönetim oluşumu, idari ve teknik personel ile akademik personel temini çalışmalarını sürdürmekteyiz. Uzun yılların bilgi ve birikimi üzerine inşa edeceğimiz Yüksekokulumuzun her bakımdan yeni, gözalıcı olmasına dikkat ediyor ve çok iyi bir başlangıç yapması için her türlü çabayı başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nusret Aras, Rektör Yardımcılarımız, Genel Sekreterimiz, Daire Başkanlarımız ve diğer görevlilerimiz ile sürdürmekteyiz. Hedefimiz; Ankara Üniversitesine yaraşır nitelikte bir meslek yüksekokulu olarak Elmadağ Meslek Yüksekokulumuzu Kasım ayı içerisinde törenle açarak kamuoyuna takdim etmek olacaktır. Bu güzel başlangıcın akabinde, Yüksekokulumuza tahsis edilen arazi üzerinde kampus projemizi süratle başlatarak en kısa zamanda tamamlamayı hedef alıyoruz. Kampus projesinin gelişim ve tamamlanışına paralel olarak eğitim programları adedimizi ve öğrenci sayısı artışımızı da planlamış durumdayız. Gelecek altı yıl içerisinde 15 eğitim programında 2500 öğrenciye hitap eden bir mesleki ve teknik eğitim cazibe merkezini Ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz.

Çankırı MYO olarak kaynak geliştirme, ulusal ve uluslararası ilişkiler konularında çok başarılı oldunuz. Elmadağ MYO için de benzer düşünceleriniz var mıdır?

Elmadağ Meslek Yüksekokulu için bütçe imkanlarının çok ötesinde, özellikle Avrupa Birliği fonları olmak üzere ulusal ve uluslararası kaynaklar, çok taraflı yarar sağlama prensibine uygun olarak geliştirilecek projelerle değerlendirilme yoluna gidilecektir. Böylece başta insan kaynakları, teknik ve teknolojik altyapı olmak üzere tanıtım ve bilgi değişiminde büyük kazanımlar elde edilecektir. Ulusal düzeyde yine öncelikle yerel ve bölgesel ölçekten başlamak üzere iş dünyasının bütün kesimleri ile karşılıklı yarar ilkesine hizmet edecek arayüzler oluşturarak somut işbirlikleri sağlanacaktır. Uluslararası mesleki ve teknik eğitim toplumunun içerisinde itibarlı bir üye olarak yer almak için geçmiş işbirliği tecrübelerimiz ve Üniversitemizin birikiminden süratle yararlanarak ikili ve çok taraflı değişim veya proje tabanlı işbirliklerine gidilecektir. Nihayet, altı yıllık bir stratejik plan neticesinde, Üniversitemiz Elmadağ Meslek Yüksekokulu, eğitim verdiği alanlarda nitelikli öğretim elemanları, gelişmiş atölye ve laboratuvarları, yetiştirdiği aynı zamanda sosyal yönden de gelişmiş, ihtiyaca uygun aranan mezunları, toplum ve iş dünyasıyla entegre olmuş yönetim ve eğitim-öğretim anlayışı, somut işbirliklerine dayanan toplumsal ve iş dünyası ilişkileri ile uluslararası mesleki eğitim toplumuna katkıda bulunabilir.

Çankırı Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevinizi de sürdürecek misiniz?

Bu soruya çok kısa bir şekilde evet demek isterim. Çünkü; Çankırı Meslek Yüksekokulu, Ankara Üniversitesine bağlanan Türkiye’nin en eski Meslek Yüksekokullarından birisi olarak 25 yıl boyunca Üniversitemiz bünyesinde benim yönetimimde öğrenci sayısı bakımından 25 kat, program sayısı bakımından yedi kat, atölye ve laboratuvar sayısı bakımından 45 kat, öğretim elemanı, teknik ve idari personel bakımından altı kat, bina ve tesis bakımından ise üç kat daha büyüyerek Ülkemizin en gelişmiş meslek yüksekokullarından birisi olarak mesleki ve teknik eğitim alanında bir model ve marka haline gelmiş bulunmaktadır. Bu haliyle, yeni kurulan Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin de bugün olduğu gibi gelecekte de en kıymetli varlığı olmaya devam edecektir. Henüz kuruluş aşamasında olan Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin kuruluş süreci tamamlanana kadar, Türk Yükseköğretimine mesleki ve teknik alanda bir öncü ve önder kurum olarak hizmet etmekte olan Meslek Yüksekokulumuzun Müdürü olarak görevimi sürdürmekten büyük onur duyacağım.

Tatlıca Mah. Petir Sok. No:20 06780 Elmadağ / ANKARA

Santral: 0 (312) 863 55 78

Faks: 0 (312) 863 06 89

E-posta: emyo@ankara.edu.tr