PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GAP Bölgesinde Organik Tarım Çalışmaları

rımat
24.11.2012, 23:05
GAP Eylem Planı (Eylem No: ED 7.1, 2008-2012) kapsamında yer alan ve “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” altında yürütülen GAP bölgesinde organik tarım çalışmaları kapanış toplantısı 14-15 Haziran 2012 tarihleri arasında Mardin ili Midyat ilçesinde düzenlenmiştir.

Toplantı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Vildan KARAARSLAN, Birim Koordinatörü Suat PARILDAR, Proje Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Keziban ÖZKAN, GAP Eylem Planı kapsamında yürütülen “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” nin uygulandığı ilerden Mardin İl Tarım Müdürü Mehmet Salih SÖĞÜT ve elemanları, Siirt İl Tarım Müdürü İlhan ÖZEL ve elemanları, Adıyaman İl Tarım Müdürü Adil ALAN ve elemanları, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı elemanları ve Midyat İlçe Tarım Müdürü HilalAKKAYA’nın katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Toplantının açılış konuşması Mardin İl Tarım Müdürü Mehmet Salih SÖĞÜT ve Genel Müdürlüğümüz İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Vildan KARAARSLAN tarafından yapılmıştır. GAP illeri konu uzmanları tarafından proje kapsamında yapılan faaliyetler ve Bakanlığın çalışmaları hakkında sunum yapılmıştır.

GAP Eylem Planı kapsamında Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi altında, 2009-2012 yılları arasında GAP Bölgesinde toplam 9 GAP ilinde organik tarımsal üretim faaliyetlerini artırmak amacı ile genel bütçeden yıllık 500.000 TL olmak üzere toplam 2.000.000.TL ödenek tahsis edilmiştir. Tahsis edilen ödenekler, GAP illerinden talep edilen; bölge için önem arz eden ürünlerin organik olarak yetiştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacı ile demonstrasyon ve eğitim projeleri şeklinde Bakanlık Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri tarafından uygulanmıştır.

Toplantıda GAP Bölgesinde proje kapsamında organik tarımsal üretim faaliyetleri verilen sürede başarı ile tamamlanmıştır.

Toplantı sonunda Mardin Midyat Söğütlü beldesinde proje kapsamında kurulan organik bağ tesisine inceleme gezisi düzenlenmiştir. Müteşebbis tüm alanlarını organiğe dönüştüreceği beyan etmiştir.