PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi

rımat
24.11.2012, 22:56
Bakanlığımız, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanlığı tarafından Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında proje uygulanan illerdeki teknik personelin organik tarım konusundaki bilgi birikimlerini güçlendirmek, bilgi alışverişinde bulunmak ve diğer ülkelerdeki uygulamaları görmek amacıyla İtalya’ya 5 günlük Teknik İnceleme Gezisi düzenlendi.

05–09 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenen Teknik gezi; Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Vildan KARAARSLAN başkanlığında merkez personeli ile organik tarım projeleri uygulanan 11 ilin (Afyonkarahisar, Bartın, Kütahya, İzmir, Malatya, Giresun, Bayburt, Trabzon, Çankırı, Konya, Hatay) projede görev alan teknik personelinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

İtalya Tarım Bakanlığı (Italian Minister of Agricultural, Food and Forestry Policies)ziyaret edilerek konu hakkında yetkililerden bilgi alınmıştır. Organik tarımın yoğun olarak yapıldığı Toskana Bölgesinde incelemeler yapılmıştır. Bologna’da ICEA Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu ziyaret edilerek İtalya Ülkesinin organik tarımdaki mevcut durumu, mevzuatı, kontrol ve denetim sisteminin işleyişi, yapılan desteklemeler, üretilen ürünlerin pazarlanması konularında karşılıklı bilgi alış verişinde bulunulmuştur.

Organik bitkisel üretim, hayvansal üretim ve ekoturizm yapan işletmeler ziyaret edilerek bilgi alınmıştır. Organik ürün satışı yapan işletmeler ve satış yerleri ziyaret edilerek pazarlama konusunda bilgi alınmıştır.

rımat
24.11.2012, 22:58
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi” kapsamında “Proje Faaliyetleri Değerlendirme Toplantısı ve Organik Tarımsal Üretimin Çok Yönlü Değerlendirilmesi Çalıştayı” Mersin’de 8-12 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenmiştir.

Çalıştayın açılış konuşması Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı V. Dr. Talat ŞENTÜRK ve Mersin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir ÇİFTEPALA tarafından yapılmıştır.

Bakanlık temsilcileri ve öğretim görevlileri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü, Mersin Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU’nu makamında ziyaret etmiştir.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı V. Dr. Talat ŞENTÜRK başkanlığında gerçekleştirilen ziyarette, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Vildan KARAARSLAN ve çalışma ekibi, Mersin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir ÇİFTEPALA, Öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Uygun AKSOY ve Prof Dr. Orhan ÖZÇATALBAŞ’da eşlik etmiştir. Ziyarette çalıştayla ilgili Vali GÜZELOĞLU’na bilgiler verilmiştir.

Organik tarımla ilgili olarak yapılan çalışmaların değerlendirildiği çalıştaya 33 ilin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinin organik tarım görevlileri, araştırma enstitüleri konu uzmanları, organik tarım sertifikasyon kuruluşları ve ildeki organik tarım üretici birliği katılmıştır. Yapılan işlemler doğrultusunda yol haritasının çıkarıldığı çalıştayda neler yapılabileceği programlanırken, ülkemizdeki organik tarımın en üst düzeye çıkarabilmesi amacıyla fikir alışverişinde bulunulmuştur. Çalıştayın sonuç raporu hazırlanacaktır.

Çalıştayın sonunda Erdemli’de organik tarım işletmesine teknik inceleme gezisi düzenlenmiştir.