PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2013 Reçete Yazma Yetki Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

Mr.Muhendis
21.11.2012, 13:09
2013 Yılı Bitki Koruma Ürünleri Reçete Yazma Sınav Takvimi ve Uygulaması

http://i.imgur.com/kg4vIVX.gif Aldığımız bilgilere göre 2013 yılı içerisinde Reçete Sınavı yapılmayacaktır.

2013 yılında yapılacak olan reçete yazma sınavıyla ilgili çeşitli sorular ve paylaşımlar geliyor. Bunları tek konuda toplamak için, baya erken olsa da, bu konuyu açtık. Sınavla ilgili sorularınızı buradan sorabilir, aynı şekilde paylaşımlarınızı da bu konudan yapabilirsiniz.

Bayilik ve reçete sınavlarıyla ilgili diğer üyelerle sohbet etmek için tıklayınız. (http://www.ziraatciyiz.biz/bayilik-sinavi-sohbeti-t10143.html)

Verilen tarihler geçmiş yıllara bakılarak tahminen yazılmıştır. Bilgi amaçlıdır.

Başvuru Tarihi: Eylül 2013

Sınav Tarihi: Kasım 2013

Sınav Saati: 10:00

Sınav Yeri: Ankara

Sınav Ücreti: 70 TL

2012 yılında yapılan sınavla ilgili bilgilere buradan (https://hotfile.com/dl/180259752/7b59ef2/recete_sinav_uygulamasi.zip.html) bakabilirsiniz. 2013 yılı bilgileri de duyurulduğunda eklenecektir.

Kimler Girebilir ?

Reçete yazma yetki belgesi almak için müracaatta bulunabilecek kişiler

Madde 10 - (1) Türk vatandaşı olmak koşulu ile aşağıda belirtilen kişiler, Reçete Yazma Yetki Belgesi almak için müracaatta bulunabilir.

a) Ziraat mühendisleri,

b) Sadece tütünlerde kullanılan bitki koruma ürünlerini reçeteye yazmak üzere tütün teknoloji mühendisleri,

c) Sadece ormanlık alanlardaki zararlı organizmalara karşı kullanılan bitki koruma ürünlerini reçeteye yazmak üzere, orman mühendisleri.

(2) Birinci fıkrada belirtilen unvanları yurtdışında almış olanların, eşdeğerliliklerinin belgelendirilmesi ve yetkili idarelerce onaylanması zorunludur.

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-receteli-satis-usul-ve-esaslari-hakkinda-yonetmelik-t9851.html

Çalışma konuları ve sunuları hakkında:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Bitki Koruma Ürünlerinin Reçeteli Satış Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-receteli-satis-usul-ve-esaslari-hakkinda-yonetmelik-t9851.html)

Sınava hazırlık için gereken her şey bu konuda yer almaktadır. Bunlara ek olarak geçmiş yıllarda çıkan reçete sorularına buradan (http://www.ziraatciyiz.biz/gecmis-yillarin-bitki-koruma-urunleri-recete-yazma-sinavi-sorulari-ve-cevaplari-t9918.html) bakabilirsiniz. Güncel dökümanlar geldikçe de aynı konuya eklenecektir.

teknisyen
08.02.2013, 23:59
bu sınava kımler gırebılır acaba

Mr.Muhendis
09.02.2013, 10:23
bu sınava kımler gırebılır acaba

Madde 10 - (1) Türk vatandaşı olmak koşulu ile aşağıda belirtilen kişiler, Reçete Yazma Yetki Belgesi almak için müracaatta bulunabilir.

a) Ziraat mühendisleri,

b) Sadece tütünlerde kullanılan bitki koruma ürünlerini reçeteye yazmak üzere tütün teknoloji mühendisleri.

(2) Birinci fıkrada belirtilen unvanları yurtdışında almış olanların, eşdeğerliliklerinin belgelendirilmesi ve yetkili idarelerce onaylanması zorunludur.

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-receteli-satis-usul-ve-esaslari-hakkinda-yonetmelik-t9851.html

Emre Yılmaz
10.02.2013, 00:56
e) Ziraat fakültelerinin bitki koruma bölümü dışındaki diğer bölümlerinden mezun olan ziraat mühendisleri,

peki diğer bölümler ne alanda reçete yazabilirler?

Mr.Muhendis
10.02.2013, 11:56
e) Ziraat fakültelerinin bitki koruma bölümü dışındaki diğer bölümlerinden mezun olan ziraat mühendisleri,

peki diğer bölümler ne alanda reçete yazabilirler?

Aynıdır. Herbisit, fungisit, insektisit vs. Başka ne olabilir ki ? Bilemiyorum.

Emre Yılmaz
10.02.2013, 22:24
yani bitki koruma bölümü olmadan eğer bu yetkiyi alırsak bitki korumacı gibi reçete yazabiliriz

Mr.Muhendis
10.02.2013, 22:28
yani bitki koruma bölümü olmadan eğer bu yetkiyi alırsak bitki korumacı gibi reçete yazabiliriz

Ben öyle biliyorum. Başka ne olabilir diye düşündüm bir şey bulamadım. Sizin aklınıza gelen bir şey var mı ?

Emre Yılmaz
10.02.2013, 22:34
bitki koruma bölüm mezunu olmayanlar bayilik sınavına giremezler onu biliyorum ama bitki koruma uzmanının olmadığı yerde de bu eksikliği kapatmak için veriliyor olabilir.Yani taşrada veya bitki korumacının olmadığı bir yerde bir tarlacı bir bahçeci, zooteknist vb. uzmanlarda bu yetkiyi alırlarsa reçete yazabilirler. Ben böyle düşünüyorum ama doğrusu nedir bende bilmiyorum açıkçası..)

Mr.Muhendis
10.02.2013, 22:40
bitki koruma bölüm mezunu olmayanlar bayilik sınavına giremezler onu biliyorum ama bitki koruma uzmanının olmadığı yerde de bu eksikliği kapatmak için veriliyor olabilir.Yani taşrada veya bitki korumacının olmadığı bir yerde bir tarlacı bir bahçeci, zooteknist vb. uzmanlarda bu yetkiyi alırlarsa reçete yazabilirler. Ben böyle düşünüyorum ama doğrusu nedir bende bilmiyorum açıkçası..)

Renkli kısımla gösterdiğim yerde bir hata var. Şöyle ki;

MADDE 6 - (1) Bitki koruma ürünleri bayi veya toptancı izin belgesi verilecek kişilerde aranacak şartlar şunlardır:

b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya ziraat teknisyeni veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker olmak,

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html

demet5870
21.03.2013, 12:31
merhaba recete sınavına hazırlanmak ıcın kıtaplara konulara nerden ulasabılırım bilen varmı

Mr.Muhendis
21.03.2013, 13:04
merhaba recete sınavına hazırlanmak ıcın kıtaplara konulara nerden ulasabılırım bilen varmı

Merhaba,

Konuda yer alan ders notlarına, sunularına, yönetmeliklere ve sorulara çalışarak hazırlanabilirsiniz.

elagnus
07.04.2013, 23:56
Önlisans Fidan ve Fidecilik mezunuyum. Bitki koruma derslerimiz vardı. o dönemki öğretmenimiz bu sınava girebileceğimizi söylüyordu. Ön lisansların girme durumu var mı?_

---------- Mesaj eklendi (23:56) ---------- Önceki mesaj (23:54) ----------

a) Ziraat mühendisleri,

b) Sadece tütünlerde kullanılan bitki koruma ürünlerini reçeteye yazmak üzere tütün teknoloji mühendisleri.

Önlisans Fidan ve Fidecilik mezunuyum. Bitki koruma derslerimiz vardı. o dönemki öğretmenimiz bu sınava girebileceğimizi söylüyordu. Ön lisansların girme durumu var mı?_

Mr.Muhendis
08.04.2013, 01:33

---------- Mesaj eklendi (23:56) ---------- Önceki mesaj (23:54) ----------

Alıntı yaptığınız kısımda girebileceklerin listesi yer alıyor. Mevcut yönetmeliğe göre giremiyorsunuz.

byhilali
22.04.2013, 17:52
Merhabalar. Şimdi ben Seracılık yüksek okulundan mezun ziraat teknikeriyim. Ben de bu sınava girebiliyor muyum ?

Mr.Muhendis
22.04.2013, 17:53
Merhabalar. Şimdi ben Seracılık yüksek okulundan mezun ziraat teknikeriyim. Ben de bu sınava girebiliyor muyum ?

Merhaba,

Bir üstteki mesajım sizin içinde geçerli maalesef.

aysgl07
02.05.2013, 21:53
bayilik sınavı ile reçete yazma sınavı ders notları aynı mı? aynı konulardanmı çıkıyor?

Mr.Muhendis
02.05.2013, 21:55
bayilik sınavı ile reçete yazma sınavı ders notları aynı mı? aynı konulardanmı çıkıyor?

Hemen hemen aynı konular çıkıyor. Ek olarak da başka tarzda sorular oluyor. Çıkmış sorulara bakarak kıyas yapabilirsiniz.

aysgl07
02.05.2013, 22:03
teşekkür ederim..

Mr.Muhendis
02.05.2013, 22:06
teşekkür ederim..

Rica ederim. Başarılar.

neslim
17.05.2013, 22:10
ön lisans mezunları giremiyor mu?

Mr.Muhendis
17.05.2013, 22:15
ön lisans mezunları giremiyor mu?

a) Ziraat mühendisleri,

muppet
13.08.2013, 22:04
reçete sınavının başvuru tarihleri yayınlanacak dimi sitede

Mr.Muhendis
14.08.2013, 02:43
reçete sınavının başvuru tarihleri yayınlanacak dimi sitede

Belli olduğunda yayınlayacağız.

peker05
18.08.2013, 15:43
Merhaba değerli meslektaşlarım,
Sınav tarihi belli oldu mu?
Nereye ve hangi belgeler ile başvuracağız.
Teşekkür ederim.

Mr.Muhendis
18.08.2013, 16:09
Merhaba değerli meslektaşlarım,
Sınav tarihi belli oldu mu?
Nereye ve hangi belgeler ile başvuracağız.
Teşekkür ederim.

Merhaba,

Henüz belli olmadı.

tugse
21.08.2013, 13:01
iyi günler bugün bir haber vardı. Bakan Tarım ilaçlarına reçete yazabilen meslek mensuplarını açıklamış...artık reçete sınavı olmayacak mı yani ? sınavla ilgili bir açıklama yapılmamış ama bölüm olarak bitki koruma bölümünü almış sadece...bu konuda bilgisi olan cevaplayabilir mi acaba ?

Mr.Muhendis
21.08.2013, 13:09
iyi günler bugün bir haber vardı. Bakan Tarım ilaçlarına reçete yazabilen meslek mensuplarını açıklamış...artık reçete sınavı olmayacak mı yani ? sınavla ilgili bir açıklama yapılmamış ama bölüm olarak bitki koruma bölümünü almış sadece...bu konuda bilgisi olan cevaplayabilir mi acaba ?

İyi günler.

İlgili haberde bakanın söylediği meslek grupları 2011 yılındaki yönetmelikte geçenlerle aynı...

Madde 10 - (1) Aşağıda belirtilen kişiler, Reçete Yazma Yetki Belgesi almak için müracaatta bulunabilir:

a) Bitki koruma bölümü mezunu veya bitki koruma ana bilim dalında yüksek lisans veya doktora yapmış ziraat mühendisleri,

b) Ziraat Fakültesi bitki koruma bölümlerinde görevli öğretim elemanları,

c) Bitki koruma bölümü mezunu olmayan ancak zirai mücadele araştırma enstitülerinde veya diğer araştırma enstitülerinin bitki koruma ile ilgili araştırma bölümlerinde en az üç yıl süre ile görev yapan konu uzmanı ziraat mühendisleri,

ç) İl müdürlüklerinde bitki koruma şubelerinde ve ilçe müdürlüklerinde bitki koruma hizmetlerinde en az beş yıl süre ile görev yapan bitki koruma bölümü mezunu olmayan ziraat mühendisleri,

d) Ziraat Fakültesi bitki koruma bölümlerinde görev yapmış emekli öğretim elemanları, bitki koruma bölümü mezunu olmayan ancak zirai mücadele araştırma enstitülerinde veya diğer araştırma enstitülerinin bitki koruma ile ilgili araştırma bölümlerinde en az üç yıl süre ile görev yapmış konu uzmanı emekli ziraat mühendisleri, il müdürlüklerinde bitki koruma şubelerinde ve ilçe müdürlüklerinde bitki koruma hizmetlerinde en az beş yıl süre ile görev yapmış emekli ziraat mühendisleri,

f) Sadece tütünlerde kullanılan bitki koruma ürünlerini reçeteye yazmak üzere resmi ve özel kuruluşlarda görevli tütün teknoloji mühendisleri.

2012 yılındaki son yönetmelikte şu ibareler geçiyor;

a) Ziraat mühendisleri,

muppet
21.08.2013, 18:26
Yani eskisi gbi tum ziraat muhendisleri yazabilecek mi recete

Mr.Muhendis
21.08.2013, 18:51
Yani eskisi gbi tum ziraat muhendisleri yazabilecek mi recete

Mevcut yönetmeliğe göre, evet;

a) Ziraat mühendisleri,

mystery_
03.09.2013, 14:43
kayıtlar nerden nasıl ve ne zaman yapılmaktadır

Mr.Muhendis
03.09.2013, 14:51
kayıtlar nerden nasıl ve ne zaman yapılmaktadır

Tarihler henüz belli değil.

muppet
06.09.2013, 21:50
Merhaba recete sınavı sinav başvuru tarihleri belli oldu mu

Mr.Muhendis
07.09.2013, 00:13
Merhaba recete sınavı sinav başvuru tarihleri belli oldu mu

Hayır.

tyszirmüh
07.09.2013, 15:52
reçete yazma sınav ücretlerini hangi bankaya yatırıyoruz acil cevap verebilirseniz sevinirim ben ilçede oturduğum için tüm bankalar burda bulunmuyor.

Mr.Muhendis
07.09.2013, 16:01
reçete yazma sınav ücretlerini hangi bankaya yatırıyoruz acil cevap verebilirseniz sevinirim ben ilçede oturduğum için tüm bankalar burda bulunmuyor.

Reçete yazma sınavı tarihleri resmi olarak duyurulmadı, henüz kesinleşmedi.

buyukgazez
11.09.2013, 09:59
ziraat mühendisliği bölümlerinin hepsi de bayilik sonavına girebilir...

Mr.Muhendis
25.09.2013, 19:31
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından:

BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN REÇETELİ SATIŞ USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 21/4/2011 tarihli ve 27912 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bitki Koruma Ürünlerinin Reçeteli Satış Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki (c) bendi eklenmiştir.

“c) Sadece ormanlık alanlardaki zararlı organizmalara karşı kullanılan bitki koruma ürünlerini reçeteye yazmak üzere, orman mühendisleri.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı yürütür.

muppet
26.09.2013, 17:31
Recete sinavi basvurulari basladi mi

Mr.Muhendis
26.09.2013, 17:54
Recete sinavi basvurulari basladi mi

Hayır.

fetanet_zm
09.10.2013, 10:42
Olmayacak herhalde bu sınav.. Bayilik bile ertelendi ne zaman olacağı belli değil. ALES vb. sınavlarla denk gelmez inşallah..

vanesa
19.10.2013, 20:00
başvuru tarihi bitti mi?

Mr.Muhendis
19.10.2013, 20:30
başvuru tarihi bitti mi?

Başlamadı ki bitsin.

chnglr
09.12.2013, 13:34
merhabalar reçete yazma sınavı 2014 ne zamna olur nisanda tekrar olurmu öğrenebilirmiyim .

Mr.Muhendis
09.12.2013, 13:36
merhabalar reçete yazma sınavı 2014 ne zamna olur nisanda tekrar olurmu öğrenebilirmiyim .

Merhaba,

Şu an için belli değil. Bayilik sınavı belli olduktan sonra bilgi alırsak duyuru yapacağız.

chnglr
09.12.2013, 23:38
reçete yazma sınavı 2014 te ne zaman olacak yakın tarihlerde warmı öğrenebilirmiyim.

Mr.Muhendis
10.12.2013, 08:59
reçete yazma sınavı 2014 te ne zaman olacak yakın tarihlerde warmı öğrenebilirmiyim.

Bir üstteki mesaja baktınız mı ?

chnglr
10.12.2013, 23:32
kusura bakmayın pc sorunu ) gelişmeler oldukca haberdar ederseniz cok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

Mr.Muhendis
10.12.2013, 23:56
kusura bakmayın pc sorunu ) gelişmeler oldukca haberdar ederseniz cok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

Sayfa üzerinden bilgi geldikçe duyuru ekliyoruz. Sık sık takip etmeniz yararlı olacaktır.

URBANBAD
31.05.2014, 16:17
Hocam bitki koruma mezunlarının reçete yazma yetkisi varmış böyle birşey duydum tanıdığım bir ilçe müdürü dedi ben öyle değil sınavı var dedim yok dedi bitki koruma bölümü mezunuysan reçete yazabilrsin sınava gerek yok dedi doğrumu bu ya

Mr.Muhendis
31.05.2014, 17:25
Hocam bitki koruma mezunlarının reçete yazma yetkisi varmış böyle birşey duydum tanıdığım bir ilçe müdürü dedi ben öyle değil sınavı var dedim yok dedi bitki koruma bölümü mezunuysan reçete yazabilrsin sınava gerek yok dedi doğrumu bu ya

Yönetmelikte "bitki koruma mezunları girmesin, onlara bu hakkı direkt veriyoruz" diye bir şey yazmıyor. Yönetmelik sürekli değişiyor. Belki ilerde bu hakkı verirler. Yine de emin olmak istiyorsanız, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nü arayıp bilgi alabilirsiniz.

İlgili madde şöyle;

a) Ziraat mühendisleri,

b) Sadece tütünlerde kullanılan bitki koruma ürünlerini reçeteye yazmak üzere tütün teknoloji mühendisleri,

c) Sadece ormanlık alanlardaki zararlı organizmalara karşı kullanılan bitki koruma ürünlerini reçeteye yazmak üzere, orman mühendisleri.

fetanet_zm
12.06.2014, 11:34
Merhaba, bu sınavın yapılmayacağı gibi bir duyum aldım müşterim olan birkaç bayimden. Tarım ilden söylemişler. Doğruluk payı var mı?

Mr.Muhendis
12.06.2014, 12:48
Merhaba, bu sınavın yapılmayacağı gibi bir duyum aldım müşterim olan birkaç bayimden. Tarım ilden söylemişler. Doğruluk payı var mı?

Merhaba,

2014 Reçete Yazma Yetki Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/2014-recete-yazma-yetki-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t11526.html)

Bu konuda da söylediğimiz gibi henüz kesin bir şey yok. Tarım müdürlükleri şu an için net bilgi sahibi değildir.