PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2013 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi

Sayfa : [1] 2

Mr.Muhendis
21.11.2012, 13:05
2013 Yılı Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancılık Sınavı Takvimi ve Uygulaması

2013 yılında yapılacak olan bayilik sınavıyla ilgili her türlü bilgiye aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz. Kafanıza takılan soruları da yine bu konuya yorum olarak yazarak yardım alabilirsiniz. Soru sormadan evvel yazımızın tamamını okumanız yararınıza olacaktır.

Bayilik ve reçete sınavlarıyla ilgili diğer üyelerle sohbet etmek için tıklayınız. (http://www.ziraatciyiz.biz/bayilik-sinavi-sohbeti-t10143.html)

Sınav giriş belgesine ulaşmak için tıklayınız (http://www.meb.gov.tr/sinavlar/sorgu/diger/sy/2014/BitkiKoruma1/Sy_Frm.asp?KeepThis=true&TB_iframe=true&height=650&width=850). Sayfa açılmıyorsa; www.meb.gov.tr adresinde sağ taraftaki duyurulardan ulaşabilirsiniz.

10.11.2013 tarihli iptal edilen sınav için ücret yatıran adayların dikkatine (http://www.ziraatciyiz.biz/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.meb.gov.tr%2Fs inavlar%2Fdokumanlar%2F2014%2Fduyuru%2FBitkiKoruma Byi_ToptanSnv.pdf)

ÖNEMLİ | 13 ARALIK 2013 Bayilik sınavıyla ilgili resmi tarihler ilan edilmiştir. Aşağıdaki kısımdan ulaşabilirsiniz.

Sınavla ilgili önemli tarihler aşağıdaki gibidir. KESİNDİR. Mağdur olmamak için yayınlanan uygulama talimatını kesinlikle okuyunuz. Talimatı okumak için tıklayınız (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t10271.html?p=22554#post22554).

Son Başvuru Tarihi: 31 Ocak 2014

Sınav Tarihi: 8 Mart 2014 Cumartesi

Sınav Saati: 10:00

Sınav Yeri: Ankara

Sınav Ücreti: 45 TL

Sınav Ücreti Yatırma Tarihleri: 03/02/2014 - 14/02/2014

Sınav Başvuru Yerleri: Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlükleri

Kimler Başvuru Yapabilir ?:

b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya kimya mühendisi veya kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni olmak,Yönetmeliğin tamamına burdan (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html) bakabilirsiniz.

ÖNEMLİ : 10 Kasım 2013 tarihinde yapılacak olan sınav iptal edildiği için, 8 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan sınav, yeni yönetmelik hükümlerine göre yeni bir sınav sayılmaktadır. Bu nedenle, 10 Kasım'daki sınava başvuru yapanların yeniden (bütün işlemleri en baştan) bu sınava başvuru yapmaları gerekmektedir.

Sınavın uygulanmasına ilişkin hazırlanan talimat için tıklayınız (http://www.ziraatciyiz.biz/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tarim.gov.tr%2 FGKGM_Belgeler%2FBitki%2520Sa%25C4%259Fl%25C4%25B1 %25C4%259F%25C4%25B1%2520Hizmetleri%2FKonular%2FBK U_SinavDuyuru_2013.pdf).

Soru: Sınav ücretini nereye ve ne kadar yatıracağız ?

Cevap: Sınava girecek adaylar, 45 TL ( Kırkbeş TL ) sınav ücretini Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile aday kendi T.C. Kimlik Numarasını belirtmek suretiyle 03/02/2014 - 14/02/2014 tarihleri arasında yatıracaklardır.

Soru: MEB sitesinden nasıl başvuru yapacağız ?

Cevap: Bakınız: Bayilik ve Reçete Yazma Sınavına İnternetten Başvuru Yapma (Resimli Anlatım) (http://www.ziraatciyiz.biz/bayilik-ve-recete-yazma-sinavina-internetten-basvuru-yapma-resimli-anlatim-t10019.html)

Soru: Gerekli belgeler nelerdir ?

Cevap: Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık İzin belgesi almak için sınava girecek adayların İl Müdürlüğümüze 30 Ocak 2014 tarihine kadar aşağıdaki belgelerle başvuru yapmaları ve duyuruda belirtilen diğer hususları da yerine getirmeleri gerekmektedir.

Ziraat Mühendisleri ve Eczacılar İçin
- Dilekçe
- Diploma veya mezuniyet Belgesinin kurumca onaylı sureti
- T.C. Kimlik Numarası (Nüfus Cüzdanı Fotokopisi)
- 2 adet vesikalık fotoğraf

Meslek Yüksek Okullarından Bitki Sağlığı İle İlgili Dersi Alarak Mezun Olmuş Teknikerler İçin
- Dilekçe
- Bitki Sağlığı İle İlgili Ders aldığını Gösteren Not Belgesi veya Transkript.

Ziraat Teknisyenleri İçin
- Dilekçe

Soru: Bayilik ve reçete sınavı için çalışabileceğim bir ders kitabı var mı ?

Cevap: Çoğunlukla üniversite yayınları olan "genel bitki koruma" isimli kitaplardan faydalanabilirsiniz. Bayilik sınavına hazırlık kitabı olarak satılanlara itimat etmeyiniz. Çünkü, bu kitapların büyük çoğunluğu internette ücretsiz olarak sunulan ders notlarının yazıcı çıktısı alınarak hazırlanmış. Bir üyemizin de bu konu hakkında yorumu şu şekildedir:

Bayilikle ilgili kitap almayı düşünenler için bir kaç önerim olacak... bayilikle ilgili olarak bu sene bir kitap siparişi verdim...bir internet sitesinde satılıyor ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..63 sayfalık bir kitap ve yanında cd veriyorlar..kitapdaki yazım hataları berbat...cd ise zaten internette olan bilgiler... yani resmen para tuzağı...hazırladıkları kitap yasal olmadığı için ben hakkımı aradım ve para iademi aldım... yani kesinlikle bayilikle ilgili satışta olan kitabı tavsiye etmiyorum... buradaki dokümanlar zaten yeterli olacaktır... iyi günler .)

Soru: bayi açmanın maaliyeti hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

Cevap: Bir üyemizin soruya cevabı şu şekildedir:

ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
zirai ilaç bayiliği belgesi
kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesi
TODAB üyeliği
Belediyeden İş Yeri Açma Belgesi
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

yukarıda yazdıklarım sadece birer A4 kağıdı fakat bunları almak 4-5 bin lira tutuyor sadece kağıtlara bu parayı veriyorsun hiç mal almadan..

Çalışma konuları ve sunuları hakkında:

Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

Sınava hazırlık için gereken her şey bu konuda yer almaktadır. Güncel dökümanlar geldikçe de aynı konuya eklenecektir.

ÖNEMLİ | 2 ARALIK 2013 Bayilik sınavı 2014 yılı Mart ay içerisinde yapılacak.

ÖNEMLİ | 12 KASIM 2013 Bugün yapılan değişiklikle beraber artık zirai ilaç bayi açmak isteyenlerde şu şartlar aranacak:

“b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya kimya mühendisi veya kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni olmak,"

DİKKAT | 8 EKİM 2013

Sonunda bakanlık iptal nedeniyle ilgili olarak bir açıklama yayınladı. Açıklamayı direkt aktarıyorum:

"Kimya Mühendisleri Odası tarafından Bakanlığımız aleyhine açılan dava sonucunda; Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkındaki Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, eksik düzenlendiği, kimya mühendisleri ve kimyagerlerin de bayi veya toptancı izin belgesi alabilecek kişiler arasında olması gerektiği ileri sürülerek Danıştay 10 uncu Dairesince iptal edilmiştir.
Söz konusu mahkeme kararı gereğince 10 Kasım 2013 tarihinde yapılacak olan sınav ileri bir tarihe ertelenmiştir.
Sınav uygulama takvimine göre, Bakanlığımız İl Müdürlüklerine başvurularını yapan, sınav ücretini yatıran ve internet başvurularını yapan adaylar, başvuru ile ilgili herhangi bir hak kaybı yaşamayacaktır.
İleri bir tarihte yapılacak olan sınavın, hangi tarihte yapılacağı, sınav takvimi ve uygulaması hakkındaki hususlar daha sonra Bakanlığımız web sayfasından ve İl Müdürlükleri aracılığı ile adaylara duyurulacaktır."

ilgili resmi yazı için tıklayınız..... (http://www.ziraatciyiz.biz/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tarim.gov.tr%2 FGKGM_Belgeler%2FBitki%2520Sa%25C4%259Fl%25C4%25B1 %25C4%259F%25C4%25B1%2520Hizmetleri%2FDuyurular%2F bku_bayi_toptancilik_sinav_iptali.pdf)

nagano
26.02.2013, 20:51
Bu işi yapan arkadaşlara sormak istiyorum bu işin zorlukları nelerdir.üç beş kuruşta olsa kazandırıyor mu bari.Tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyoruz.:a014:

Mr.Muhendis
26.02.2013, 20:57
Bu işi yapan arkadaşlara sormak istiyorum bu işin zorlukları nelerdir.üç beş kuruşta olsa kazandırıyor mu bari.Tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyoruz.:a014:

Pahalı ilaçlardan pek bir şey kalmıyor. Ama ucuz ilaçlardan/diğer ürünlerden kazanılıyor.

bera
20.03.2013, 16:31
arkadaşlar bu sınav hakkında hiç bir bilgim yok organik tarım mezunuyum yardımcı olursanız sevinirim

Mr.Muhendis
20.03.2013, 16:49
arkadaşlar bu sınav hakkında hiç bir bilgim yok organik tarım mezunuyum yardımcı olursanız sevinirim

2012 Zirai İlaç Bayilik Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/2012-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t9701.html)

Yukardaki konuda birçok bilgi bulunmaktadır. Bulunmayan ve aklınıza takılan soruları da bu konu altından sorabilirsiniz.

miroglu
02.04.2013, 03:21
emegı gecen arkadaşlarımıza teşekkurler. Konunun takıpcısı olacagım gecen sene kazanamadım bu sene inşallah..

gkhn3535
02.04.2013, 19:14
arkadaşlar bende zeytin yetiştiriciliği ve değerlendirilmesi mezunuyum..teknikerim yani bende bu sınava girebilirmiyim

Mr.Muhendis
02.04.2013, 19:31
arkadaşlar bende zeytin yetiştiriciliği ve değerlendirilmesi mezunuyum..teknikerim yani bende bu sınava girebilirmiyim

Konuda yazıyor.

b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya ziraat teknisyeni veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker olmak,

miroglu
03.04.2013, 02:24

ARKADASIM HANGI ILDEYSEN TARIM İL MÜDÜRLÜGÜNE GİDECEKSİN transkript ile birlikte dıploman sınava girip giremeyecegine müdürlük bunyesındekı yetkılıler karar verecek almış oldugun derslere bakacaklar uygun görulurse sınava hak kazanabılırsın

ofelya80
10.04.2013, 10:46
merhabalar sınav öncesi bir eğitim alıyormuyuz alınıyorsa ne kadar sürüyo ve nerede alıyoruz .mesul mudurluk için 1 hafta ankarada kalmıstık bır otelde ve egıtım orada verılmıs egıtım sonu aynı yerde sınava tabii tutulmustuk aynı sıstem burada da gecerli mi sorularımı yanıtlarsanız sevınirim kolay gelsin

Mr.Muhendis
10.04.2013, 10:50
merhabalar sınav öncesi bir eğitim alıyormuyuz alınıyorsa ne kadar sürüyo ve nerede alıyoruz .mesul mudurluk için 1 hafta ankarada kalmıstık bır otelde ve egıtım orada verılmıs egıtım sonu aynı yerde sınava tabii tutulmustuk aynı sıstem burada da gecerli mi sorularımı yanıtlarsanız sevınirim kolay gelsin

Merhaba,

Hayır, tamamen farklı. Burada bir eğitim söz konusu değil. Bakanlık, sınavın yapılacağı tarihi ve başvuru sürelerini duyuruyor. İsteyen başvuru yapıyor ve sınava giriyor. Sınava hazırlık kısmı tamamen size kalmış bir şey. Hazırlanmak isteyenler için biz bazı notları toparladık ve foruma "Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları" başlığıyla ekledik. Temin etmek isterseniz konunun ilk mesajından indirebilirsiniz.

ugur_03
10.04.2013, 22:36
merhabalar bölümüm tarla bitkileri bu sınava girebilir miyim ? bitki koruma dersini 2 kredi olarak gördüm duyduğuma göre 4 kredi olması gerekiyormuş doğru mu

Mr.Muhendis
11.04.2013, 08:09
merhabalar bölümüm tarla bitkileri bu sınava girebilir miyim ? bitki koruma dersini 2 kredi olarak gördüm duyduğuma göre 4 kredi olması gerekiyormuş doğru mu

Merhaba,

Tarla Bitkileri lisans programı ise başvurabilirsiniz. Önlisans ise bulunduğunuz yerdeki il/ilçe müdürlüğünden ya da Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nden öğrenebilirsiniz.

ugur_03
11.04.2013, 17:53
evet tarla bitkileri lisans 3.sınıfım teşekkürler

Mr.Muhendis
11.04.2013, 17:54
evet tarla bitkileri lisans 3.sınıfım teşekkürler

Hala öğrenci iseniz giremezsiniz. Mezuniyet şartı aranıyor.

ugur_03
11.04.2013, 21:06
biliyorum mezun olunca için sormuştum da yani alınan bitki koruma dersi 4 kredi falan olması gerekiyor diye duydum o yüzden sordum

Mr.Muhendis
11.04.2013, 21:58
biliyorum mezun olunca için sormuştum da yani alınan bitki koruma dersi 4 kredi falan olması gerekiyor diye duydum o yüzden sordum

Ziraat Mühendisliği okuyanlar kendi içerisindeki bölümlerden ders aldığı için bunu ayrıca belirtmiyorlar. Mevcut yönetmeliğe göre ziraat mühendisi olmak yeterli oluyor. Ziraat teknikerleri için "bitki sağlığı"yla ilgili ders alınmış olmasını istiyorlar.

miroglu
12.04.2013, 13:05

Hanımefendı ben gecen sene sınava girdim dediğiniz gibi bir uygulama olmadı ankarada sınava giriş çıkış başka bir işleme tabi olmadık

fetanet_zm
16.04.2013, 14:29
Merhaba ben yeni üyeyim de bi sorum olacaktı öncelikle iyi günler.
İlaç yazma yetkisi, bayilik ruhsatı ve tarım danışmanlığı sınavlarına hazırlanmak için piyasada kitaplar olduğunu duymuştum. İlgili sınavlara yakın tarihlerde çıkıyormuş. Nereden temin edebilirim?

Mr.Muhendis
16.04.2013, 14:43
Merhaba ben yeni üyeyim de bi sorum olacaktı öncelikle iyi günler.
İlaç yazma yetkisi, bayilik ruhsatı ve tarım danışmanlığı sınavlarına hazırlanmak için piyasada kitaplar olduğunu duymuştum. İlgili sınavlara yakın tarihlerde çıkıyormuş. Nereden temin edebilirim?

Merhaba,

Kitapları birebir incelemedim. Ama bazı uyanık kişiler oradan buradan içerikleri alıp bunu sözde kitap haline getirmişler ve satıyorlar. Yani, yasal olarak telif hakkı sahibi bile değiller. Bu nedenle böyle kitapları tavsiye etmiyorum.

Bayilik ve ilaç yazma yetki belgesi sınavları için eklediğimiz ders notları bulunuyor. Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html) konusundan bunlara ulaşabilirsiniz. Kitap olarak satın almak isterseniz de; bitki korumayla ilgili olan kitapları öneririm. Üniversitelerin ilgili satış birimlerinde, yayınevlerinde, kitapçılarda bulunmaktadır.

Danışmanlık sınavına hazırlık içinse bakanlığın kendi yazdığı kitap bulunmaktadır. Kitapla ilgili bilgi almak için:

E-posta : tyds@utem.gov.tr
Telefon : (312) 315 61 04 Dahili 670 - 615
Faks : (312) 343 30 77

fetanet_zm
16.04.2013, 14:52
Teşekkür ederim bilgilendirme için.

ibrahim_knll
17.04.2013, 14:41
mrb arkadaşlar.. ben organik tarım teknikeriyim 2012 yılında ybayili sınavına girdim, bu sınava 2013 yılında da girebiliyomuyum_? bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olursanız sevinirim..

Mr.Muhendis
17.04.2013, 14:57
mrb arkadaşlar.. ben organik tarım teknikeriyim 2012 yılında ybayili sınavına girdim, bu sınava 2013 yılında da girebiliyomuyum_? bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana yardımcı olursanız sevinirim..

Merhaba,

Şartları sağladığınız sürece her zaman girebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

ibrahim_knll
17.04.2013, 15:04
verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim sağolunn..

selamı
23.04.2013, 22:50
ben şuan hazırlık okuyorun ileride zirai ilaç bayisi açmak ve bağları bakmak istiyorum ama toprak bilimi bitki beslame okicam bayi açabilir ve bağlar bakabilirmiyim

Mr.Muhendis
24.04.2013, 08:17
ben şuan hazırlık okuyorun ileride zirai ilaç bayisi açmak ve bağları bakmak istiyorum ama toprak bilimi bitki beslame okicam bayi açabilir ve bağlar bakabilirmiyim

Merhaba,

Mevcut yönetmeliğe göre başvuru yapabilirsiniz.

b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya ziraat teknisyeni veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker olmak,

Yönetmeliğin tamamına burdan (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html) bakabilirsiniz.

suskun cocug
07.05.2013, 01:57
ben ziraat teknikeriyim dükkan açma yetkim varmı bilen varsa mesajıma cevap vermesini isterim

Mr.Muhendis
07.05.2013, 08:03
ben ziraat teknikeriyim dükkan açma yetkim varmı bilen varsa mesajıma cevap vermesini isterim

Merhaba,

Konudaki yorumlara bakarak bilgi alabilirsiniz. Çok defa soruldu.

eskişehir
31.05.2013, 22:01
bayi açmanın maaliyeti hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

musabican
04.06.2013, 13:11
bayi açmanın maaliyeti hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?

ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
TODAB üyeliği
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

yukarıda yazdıklarım sadece birer A4 kağıdı fakat bunları almak 4-5 bin lira tutuyor sadece kağıtlara bu parayı veriyorsun hiç mal almadan..

ilyas2420
25.06.2013, 18:13
hocam sınav oncesı hıcbır egıtıme ltabı tutulmuyrsunuz sadece kendı bılgınız ve yardımcı kaynakdan yararlanabılırsınız benden sıze bır tavsıye en yakın ılac bayısınde ucretsızde olsa calısın :)

ilyas baysöz bio sistem müh

miroglu
04.07.2013, 03:26
başvuru tarihi hakkında bılgısı olan varmı?

Mr.Muhendis
04.07.2013, 04:45
başvuru tarihi hakkında bılgısı olan varmı?

Bakanlık henuz bilgi vermedi.

big_tiger88
10.07.2013, 02:15
arkadaşlar yapılan yorumların hepsini okudum, ancak merak ettiğim konu şu, hem bayilik açıp hemde tarım danışmanlığı yapabiliyor muyuz ya da bu ilaçların reçetesini yazmak için hangi belge gerekiyor, üretici direkt bayiye gelip mesela benim zeytinimde böcek var bana ilaç ver mi diyor yoksa reçeteyle mi geliyor ve bu reçeteyi biz mi yazıyoruz?

---------- Mesaj eklendi (02:15) ---------- Önceki mesaj (02:06) ----------

ben yeni bayi açtım ;

tohumluk bayi belgesi
TODAB üyeliği
Ticaret odası Kayıt
Vergi Dairesi Kayıt
Ödeme Kayıt Edici Cihaz

buradaki tohumluk bayi belgesi ve kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesini nasıl alacağız bununda sınavı var mı yada ne zaman?

Mr.Muhendis
10.07.2013, 02:31
arkadaşlar yapılan yorumların hepsini okudum, ancak merak ettiğim konu şu, hem bayilik açıp hemde tarım danışmanlığı yapabiliyor muyuz ya da bu ilaçların reçetesini yazmak için hangi belge gerekiyor, üretici direkt bayiye gelip mesela benim zeytinimde böcek var bana ilaç ver mi diyor yoksa reçeteyle mi geliyor ve bu reçeteyi biz mi yazıyoruz?

buradaki tohumluk bayi belgesi ve kimyevi gübre ve organik gübre dağıtıcılığı belgesini nasıl alacağız bununda sınavı var mı yada ne zaman?

Sanırım ikisi aynı anda olmuyor. Tarım danışmanlığı belgemi alırken sormuştum, oradaki görevli olmuyor demişti. Üzerinden 2 yıl geçti. Belki bir değişiklik olmuştur. Tekrar sormakta yarar var.

Kişi reçeteyle gelecek ve ona göre ilaç vereceksiniz. Hem reçete yazıp hem de ilaç satamıyorsunuz.

Bulunduğunuz yerdeki il/ilçe müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz.

miroglu
13.07.2013, 00:37
tarım danışmanlığı sınavına teknıkerlerde katılabılıyormu? ve sınav tarıhı hakkında bılgınız varmı? sınav aralık ayında dıye duymuştum emın degılım başvuru ıcın ne yapmamız gereklı?

Mr.Muhendis
13.07.2013, 00:40
tarım danışmanlığı sınavına teknıkerlerde katılabılıyormu? ve sınav tarıhı hakkında bılgınız varmı? sınav aralık ayında dıye duymuştum emın degılım başvuru ıcın ne yapmamız gereklı?

http://www.ziraatciyiz.biz/2013-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t10371.html

Evet, girebiliyor. Henüz kesinleşmedi. Şu konudan takip edebilirsiniz.

miroglu
13.07.2013, 00:55
kasım ayında bayılık sınavı aralık ayında tarım danışmanlıgı sınavına basvuru yapabılıyoruz almış oldugumuz ıkı belgeyı de kıralama yoluna gıdebılırmıyız ve ne kadar ucrete tabi olur bılgı verdıgınız ıcın cok tesekkurler ....

Mr.Muhendis
13.07.2013, 08:54
kasım ayında bayılık sınavı aralık ayında tarım danışmanlıgı sınavına basvuru yapabılıyoruz almış oldugumuz ıkı belgeyı de kıralama yoluna gıdebılırmıyız ve ne kadar ucrete tabi olur bılgı verdıgınız ıcın cok tesekkurler ....

Sınav tarihleri kesin değil, sık sık takip etmeniz iyi olur. İki belgenin aynı anda kullanıp kullanılmadığını soruşturmak gerekiyor.

Mr.Muhendis
19.07.2013, 10:30
Sınavla ilgili bilgiler güncellenmiştir.

appou3509
19.07.2013, 15:33
Sınav ve başvuru tarihleri açıklandı söylentileri var. Bakanlığın böyle bir duyurusuna rastlamadım resmi yayın organlarından. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Mr.Muhendis
19.07.2013, 15:41
Sınav ve başvuru tarihleri açıklandı söylentileri var. Bakanlığın böyle bir duyurusuna rastlamadım resmi yayın organlarından. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Bir il müdürlüğünün sitesinde var olduğu söylendiği için tarihleri girmiştim. Lâkin, ne bahsi geçen müdürlük sitesinde ne de bakanlık sitesinde henüz tarih yazmıyor. Bu nedenle, konuya tarihlerin resmi olarak doğrulanmadığı notunu ekledim. Resmi bilgi gelirse duyuru yapacağız.

DHeMLy-CHaY
19.07.2013, 19:13
faydalı bilgiler için teşekkürler.
imkanı olanın çalışıp alınması gereken bir belge , mutlaka lazım olacaktır.

sınava çalışmadan geçmiş yılların sorularına göz atarak kazanmak da mümkün değil :)

DHeMLy-CHaY
21.07.2013, 02:25
Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancı İzin Belgesi almak için mevzuat hükümlerine göre sınava girecek olan ziraat mühendisi veya eczacı veya ziraat teknisyeni veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş teknikerlerin İl Müdürlüğümüze 25 Eylül 2013 tarihine kadar aşağıda belirtilen bilgi ve belgelerle müracaat etmeleri gerekmektedir.
Başvuru Dilekçesi
Diploma veya Mezuniyet Belgesinin Onaylı Sureti
Transkript (Sadece Teknikerler için Bitki Sağlığı ile ilgili dersi aldığını gösteren)
T:C.Kimlik Numarası(Kimlik Fotokopisi)
2 adet vesikalık fotoğraf
Sınav ile ilgili bilgilendirme amaçlı hazırlanan Sınav Uygulama Duyurusu,20/09/2013 tarihinde www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.
Sınava girecek adaylar 45 TL(kırkbeş TL) sınav ücretini Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin T.C.Ziraat Bankası Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Proğramı” aracılığı ile aday kendi T.C.Kimlik Numarasını belirtmek suretiyle 01/10/2013 – 21/10/2013 tarihleri arasında yatıracaklardır.

http://www.afyonkarahisartarim.gov.tr/index_tr.asp?mn=93&bn=0&in=844

ylz2711
22.07.2013, 01:12
nasıl çalışıcaz burdaki sunular ve çıkmıs sorular yeterli olurmu herkes şikayet etse geçme notunu 60 a düşürsek :)

Mr.Muhendis
22.07.2013, 02:46
nasıl çalışıcaz burdaki sunular ve çıkmıs sorular yeterli olurmu herkes şikayet etse geçme notunu 60 a düşürsek :)

Kimine yeterli geliyor kimine 40 bile aldırmıyor. Biraz da size bağlı.

Meslek olarak çok fazla birlik olamadığımız için etkili olacağını düşünmüyorum. :)

ylz2711
22.07.2013, 17:50
Sadece sunular ve çıkmış sorular yeterli olurmu başka kaynak nerden bulabiliriz

Mr.Muhendis
22.07.2013, 17:54
Sadece sunular ve çıkmış sorular yeterli olurmu başka kaynak nerden bulabiliriz

Bir üstteki mesajımda söylediğim gibi... Ek kaynak olarak bitki korumayla ilgili genel bilgileri içeren kitaplar, dergiler olabilir.

sadettin4747
22.07.2013, 22:14
:mad::mad::mad:
Arkadaşlar aslında ziraat Mühendisleri olarak bu sınavları kabul etmememiz gerekli. Her nedense bu sınav sadece ziraat mühendislerine uygulanıyor. Veterinerler ve eczacılar böyle bir sınava tabi tutulmadıkları gibi eczacılarada bu sınava girme hakki veriliyor.
:mad::mad::mad:

DHeMLy-CHaY
23.07.2013, 00:37

aslında bu sınavı geçme notu 80 90 puanlara çıkartılmalı.
sizin mantığınıza göre 60a düşse 45 lira veren belge sahibi olacaktır.
iş güvenliği uzmanlığı gibi , 2000 lirayı veren uzman oluyor :)

ylz2711
24.07.2013, 01:55
O konuda haklısınız ama biz zaten bu işin eğitimini alıyoruz ve ziraat olarak fazla iş imkanımız yok bu sınavda yılda bir defa yapılıyor başka şansımız yok veteriner ve eczacılarda girebiliyorsa bizde eczane açabilelim

Mr.Muhendis
25.07.2013, 08:43
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİ VEYA TOPTANCILIK SINAVI TAKVİMİ VE UYGULAMA TALİMATI

Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKGM) ile Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) arasında imzalanan protokol çerçevesinde sınav ile ilgili olarak aşağıdaki hususlar belirlenmiştir.
Sınava girmek isteyen adayların, protokol ile belirlenerek aşağıda belirtilen takvim ve hükümlere uygun olarak hareket etmeleri zorunludur.

1- Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancı İzin Belgesi almak için Yönetmelik hükümlerine göre sınava girecek olan ziraat mühendisi veya eczacı veya ziraat teknisyeni veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş teknikerlerin, Bakanlığımız İlgili İl Müdürlüklerine 25/09/2013 tarihine kadar aşağıda belirtilen bilgi ve belgelerle müracaat etmeleri gerekmektedir.
- Diploma veya Mezuniyet Belgesinin onaylı sureti,
- Transkript (Sadece Teknikerler için bitki sağlığı ile ilgili dersi aldığını gösteren)
- T.C. Kimlik Numarası

2- Sınav ile ilgili bilgilendirme amaçlı hazırlanan Sınav Uygulama Duyurusu, 20/09/2013 tarihinde www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

3- Sınava girecek adaylar, 45 TL ( Kırkbeş TL ) sınav ücretini Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile aday kendi T.C. Kimlik Numarasını belirtmek suretiyle 01/10/2013 - 21/10/2013 tarihleri arasında yatıracaklardır.

SINAV BAŞVURUSU

4- Sınav ücretini yatıran her aday başvurusunu, 01/10/2013 - 21/10/2013 tarihleri arasında www.meb.gov.tr adresinde oluşturulacak sistem üzerinden kendisi yapacaktır.

www.meb.gov.tr adresinde oluşturulacak başvuru sisteminde aşağıdaki bölümler bulunacaktır.

TC Kimlik No, Ad Soyad, Doğum Tarihi ve Yeri, Unvanı, Mezun Olduğu Okul, Bölümü, Diploma Tarihi, Diploma No, Başvuru Yaptığı İl, GSM No

a) Adayların, 01/10/2013 - 21/10/2013 tarihleri arasında www.meb.gov.tr adresinden yapacakları başvuru, sınava girişe esas başvuru olacaktır.

b) Adayların www.meb.gov.tr adresinden yapacakları başvuruda girilmesi gerekli tüm bilgileri doğru ve eksiksiz girmeleri gerekmektedir.

c) Başvurularını tam ve eksiksiz yapan adaylar için, başvurusunun kabul edildiğine dair YEĞİTEK tarafından sms yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.

ç) 01/10/2013 - 21/10/2013 tarihleri arasında başvurusunu yaptığı halde beyan ettiği gsm numarasına sms gelmeyen aday, yeniden başvuru bilgilerini kontrol ederek başvurusunu yenilemesi gerektiğine dair, YEĞİTEK tarafından sms yolu ile bilgilendirilecektir.

d) Adayın başvurusu sırasında girdiği bilgilerde hata olması veya başvurusunu süresi içerisinde yapmaması durumunda, tüm sorumluluk adayda olacak ve bu durumdaki aday/adaylar sınava alınmayacaktır.

e) Başvuru sırasında girilen bilgiler, 25/10/2013 - 08/11/2013 tarihleri arasında Bakanlık İl Müdürlükleri tarafından Sınav Giriş Belgesinin onaylanması aşamasında kontrol edilecek, başvuru bilgilerinde eksik ve yanlışlık olan adayların Sınav Giriş Belgeleri Bakanlık İl Müdürlükleri tarafından onaylanmayacaktır. Bu durumda olan adayların sınava girmeleri mümkün olmayacaktır.

SINAV GİRİŞ BELGELERİ VE ONAYLANMASI

5- Adayların sınava girecekleri yerleri, sınavın yapılacağı bina ve salonları belirten Sınav Giriş Belgeleri, 25/10/2013 - 08/11/2013 tarihleri arasında www.meb.gov.tr internet adresinden yayınlanacaktır.
Adaylar; 25/10/2013 - 08/11/2013 tarihleri arasında Sınav Giriş Belgesini www.meb.gov.tr internet adresinden alıp, fotoğraf yapıştırarak yine aynı tarihler arasında başvuruda bulundukları ilin Bakanlık İl Müdürlüğüne veya GKGM’ye başvurarak onaylatacaklardır.

Sınav Giriş Belgelerini, GKGM’ye onaylatacak adaylar, onay aşamasında sınav başvurusunda istenilen bilgilerin kontrol edilmesi için gerekli belgeleri (nufüs cüzdanı, fotoğraf, diploma v.b) yanında bulunduracaklardır.

SINAV UYGULAMASI

6- Sınava başvuranlar arasında sınav öncesinde ve sınav anında YEĞİTEK tarafından tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir özür durumuna sahip olan aday/adaylar var ise, adaya ait sağlık kurulu raporunun, özürlü kimlik kartının kurum onaylı örneği veya adayın özür durumunun resmi olarak işlenmiş olduğu nüfus cüzdanı örneğinin herhangi birini bir nüsha halinde adayın bağlı bulunduğu kuruma teslim etmesi, aday tarafından elektronik başvuru ekranından “özür durumu” ve “almak istediği hizmet” ile ilgili uygun olan kutucukların işaretlenmesi gerekmektedir. Beyan edilen özür durumunun doğruluğundan başvuruyu yapan aday, raporun geçerliliğinden ise ilgili kurum sorumlu olacaktır. Sınavla ilgili yapılacak duyurularda bu husus belirtilecektir.

7- Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir.

8- Sınav, 10/11/2013 Pazar günü saat 10.00’da Ankara’da yapılacaktır.

9- Adaylar, sınava fotoğraflı sınav giriş belgesi ve özel kimlik belgelerinden birisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) ile gireceklerdir. Fotoğraflı sınav giriş belgesi ile özel kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

10- Sınav soru ve cevap anahtarı 13/11/2013 tarihinden sonra www.meb.gov.tr ve www.tarim.gov.tr internet adresinde yayınlanacaktır.

DEĞERLENDİRME VE İTİRAZLAR

11- Adaylar, sınav sonuçlarını 09/12/2013 tarihinden sonra www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir.

12- Adaylar, sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde GKGM’ne yapabileceklerdir. GKGM’ye gelen evrak kayıt tarihi geçerli olacaktır.
Sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren en geç 10 (on) günü içerisinde GKGM’ne yapılacaktır. GKGM’ne bu itirazları YEĞİTEK’e gönderecektir. YEĞİTEK bu itirazları 10 (on) gün içerisinde inceleyip sonuçlandırarak GKGM’ne bildirecektir. YEĞİTEK’e gelen evrak kayıt tarihi geçerli olacaktır.
Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı ile ilgili konulara ait sorulara ilişkin itirazları ise GKGM inceleyip sonuçlandıracaktır. İtirazlara yönelik tüm sonuçlar adaylara GKGM tarafından bildirilecektir.
Adaylar, itiraz başvurularını Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (On Türk Lirası KDV Dahil) itiraz ücreti yatırarak alınan banka dekontu ve itiraz konusunun ve iletişim adreslerinin açıkça yazılı olduğu dilekçe ile yapacaklardır.
Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve banka dekontu olmayan dilekçeler ile yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.
13- Sınav takvimi ve uygulaması hakkında yukarıda belirtilen talimattaki hükümlere uymayan adayların, Sınav başvurularının kabul edilmesi, sınava alınması veya sınav sonuçlarının değerlendirilmesi mümkün olmayacaktır.

oyuncu
25.07.2013, 13:51
reçete yazma sınavı yokmu bu sene onun başvuruları ne zaman bilgisi olan varmı acaba

Mr.Muhendis
25.07.2013, 14:20
reçete yazma sınavı yokmu bu sene onun başvuruları ne zaman bilgisi olan varmı acaba

Bu yıl onunla ilgili duyuru bulunmuyor.

tanasbey
25.07.2013, 20:09
peki danışmanlık gibi bize istediğimiz taktirde çalışma kitabı da gönderiyorlar mı

Mr.Muhendis
25.07.2013, 20:27
peki danışmanlık gibi bize istediğimiz taktirde çalışma kitabı da gönderiyorlar mı

Hayır. Forumdaki ders notlarından faydalanabilirsiniz.

Buradan: Zirai İlaç Bayiliği Sınavına Hazırlık Ders Notları (http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html)

muppet
28.07.2013, 19:41
meraba 2013 reçete sınavı başvuru tarihleri yayınlandı mı:)

Mr.Muhendis
28.07.2013, 20:12
meraba 2013 reçete sınavı başvuru tarihleri yayınlandı mı:)

Merhaba,

Henüz yayınlanmadı.

tolgaozc
29.07.2013, 23:41
hayirli olsun tum arkadaslara , notlar icinde eyvallah

nurcişş
30.07.2013, 23:04
bu zirai ilaç ders notlarını nasıl indirecez bn bişe anlamadım..

amine6363
30.07.2013, 23:49
tıbbi ve aromatik bitkiler mezunuyum bnde bayilik ve reçete yazma sınavına girebilir miyim

Mr.Muhendis
31.07.2013, 00:16
bu zirai ilaç ders notlarını nasıl indirecez bn bişe anlamadım..

http://www.ziraatciyiz.biz/zirai-ilac-bayiligi-sinavina-hazirlik-ders-notlari-t9976.html

ylz2711
31.07.2013, 00:58
merhaba bazen latince insektisit isimleri soruluyor bunları nasıl öğrenicez hepsini ezberlemek zor ilaç bayindemi çalışsam sınava kadar :)

Mr.Muhendis
31.07.2013, 08:29
merhaba bazen latince insektisit isimleri soruluyor bunları nasıl öğrenicez hepsini ezberlemek zor ilaç bayindemi çalışsam sınava kadar :)

Merhaba,

Bayide çalışınca sürekli içli dışlı olacağınız için zamanla öğrenirsiniz. Diğer türlü mecburen ezberleyeceksiniz.

serhan7
02.08.2013, 02:15
merhaba. benim sorum başarılı sayılabilmemiz için en az kaç puan yapmamız gerekiyor ? aldığım bilgilere göre 70 ve üzeri başırılı sayılıyor. bu da 50 soruda 35 doğru cevaba denk geliyor. cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Mr.Muhendis
02.08.2013, 03:49
merhaba. benim sorum başarılı sayılabilmemiz için en az kaç puan yapmamız gerekiyor ? aldığım bilgilere göre 70 ve üzeri başırılı sayılıyor. bu da 50 soruda 35 doğru cevaba denk geliyor. cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhaba,

Verdiğiniz cevap doğru.

konsaray
03.08.2013, 12:13
slm arkadaşlar ben 2 yıllık tarımsal işletmecilik okuyorum bu sene inşallah bitecek bu sene bende bu sınava katıla bilirmiyim... katıldımda sınavdan başarılı olursam ve bölümü bitirirsem hemen bayi açabilirmiyim açmak için şartlar nedir şimdiden teşekkürler

---------- Mesaj eklendi (12:13) ---------- Önceki mesaj (12:11) ----------

slm arkadaşlar ben 2 yıllık tarımsal işletmecilik okuyorum bu sene inşallah bitecek bu sene bende bu sınava katıla bilirmiyim... katıldımda sınavdan başarılı olursam ve bölümü bitirirsem hemen bayi açabilirmiyim açmak için şartlar nedir şimdiden teşekkürler

Mr.Muhendis
03.08.2013, 14:32

---------- Mesaj eklendi (12:13) ---------- Önceki mesaj (12:11) ----------

Merhaba,

Bütün sorularınızın cevaplarına bu konudan ulaşabilirsiniz. Konudaki ilk mesajı okuyunuz.

resultas
04.08.2013, 02:41
merhaba ben tarla bitkileri bölümü mezunuyum ilaç bayiliği sınava girebiliyor muyum yoksa giremiyor muyum birde bu sınavı geçenler danışmanlık sınavına da girebiliyor mu

Mr.Muhendis
04.08.2013, 02:45
merhaba ben tarla bitkileri bölümü mezunuyum ilaç bayiliği sınava girebiliyor muyum yoksa giremiyor muyum birde bu sınavı geçenler danışmanlık sınavına da girebiliyor mu

Merhaba,

Her iki sorunuz için de; evet, girebilirsiniz.

mustafa90
08.08.2013, 13:39
hocam ben sınava gircem yeni mezun oldum sınava hazırlık için çıkmış sorulari çözmek yeterli olur mu ?

Mr.Muhendis
08.08.2013, 18:38
hocam ben sınava gircem yeni mezun oldum sınava hazırlık için çıkmış sorulari çözmek yeterli olur mu ?

Çıkmış sorulara ek olarak ilk sayfada verdiğimiz ders notlarına bakmanız iyi olur.

mustafa90
08.08.2013, 19:39
tsk edrm hocam :) geçme ihtimalim yüksek olur mu ?

Mr.Muhendis
08.08.2013, 20:19
tsk edrm hocam :) geçme ihtimalim yüksek olur mu ?

Biraz altyapiniz varsa, konulara calisip soruları çözerseniz geçme ihtimaliniz yüksek tabi.

espial
13.08.2013, 13:26
Sınav tarihlerinin resmi olarak bildirildiği kurum sitesi var mı acaba. Buradaki tarihler arasında tutarsızlıklar var. Örneğin sınav son başvuru tarihi ile banka para yatırma tarihleri arasında.

Mr.Muhendis
13.08.2013, 13:34
Sınav tarihlerinin resmi olarak bildirildiği kurum sitesi var mı acaba. Buradaki tarihler arasında tutarsızlıklar var. Örneğin sınav son başvuru tarihi ile banka para yatırma tarihleri arasında.

Daha önce bu sınava girmediniz sanırım. Bayilik sınavında önce başvuru yapılıyor. Daha sonra para yatırılıp internetten ikinci bir başvuru yapılıyor. Resmi tarih olarak şuraya (http://www.tarim.gov.tr/GKGM_Belgeler/Bitki%20Sa%C4%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20Hizmetleri/Duyurular/2013_bayilik_uygulama_sinav_talimati.doc) bakabilirsiniz.

espial
13.08.2013, 13:55
Daha önce bu sınava girmediniz sanırım. Bayilik sınavında önce başvuru yapılıyor. Daha sonra para yatırılıp internetten ikinci bir başvuru yapılıyor. Resmi tarih olarak şuraya (http://www.tarim.gov.tr/GKGM_Belgeler/Bitki%20Sa%C4%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20Hizmetleri/Duyurular/2013_bayilik_uygulama_sinav_talimati.doc) bakabilirsiniz.

Doğrudur girmedim, tarihleri görünce de şaşırdım cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Utemin yaptığı gibi olacak biliyordum.

Mr.Muhendis
13.08.2013, 13:57
Doğrudur girmedim, tarihleri görünce de şaşırdım cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Utemin yaptığı gibi olacak biliyordum.

Başvuru şekli UTEM sınavından farklı oluyor. Verdiğim dosya bakanlığın sitesindeki dosyadır. Oradan detaylı şekilde kontrol edebilirsiniz.

ziraatç.
13.08.2013, 15:52
reçete yazma yetkisi sınavı yok mu ?bitki koruma bölümü mezunuyum reçete yazma yetkisini nasıl alabilirim bilgi verirseniz sevinirim.

Mr.Muhendis
13.08.2013, 16:31
reçete yazma yetkisi sınavı yok mu ?bitki koruma bölümü mezunuyum reçete yazma yetkisini nasıl alabilirim bilgi verirseniz sevinirim.

Sınav tarihleri henüz açıklanmadı. Reçeteyle ilgili her şeye bu konudan ulaşabilir, yine o konudan sorabilirsiniz.

Tıklayın: 2013 Reçete Yazma Yetki Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-recete-yazma-yetki-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t10272.html)

muppet
13.08.2013, 21:56
Bu yıl onunla ilgili duyuru bulunmuyor.

bu yıl reçete yazma sınavı olmayacak mı

chnglr
14.08.2013, 01:12
bayilikmi yoksa reçete yazma sınavımı hangisi daha iyi öğrenebilirmiyim

Mr.Muhendis
14.08.2013, 02:39
bayilikmi yoksa reçete yazma sınavımı hangisi daha iyi öğrenebilirmiyim

İkisi de önemli ama şu an için bayilik biraz daha ağır basıyor.

GözdeRıza
14.08.2013, 23:52
ben tıbbi ve aromatik bitkiler mezunuyum zirai ilaç bayilik sınavını kazanınca ne işime yarar ???

Mr.Muhendis
15.08.2013, 01:41
ben tıbbi ve aromatik bitkiler mezunuyum zirai ilaç bayilik sınavını kazanınca ne işime yarar ???

Zirai ilaç bayi açabilirsiniz. Başka da bir işinize yaramaz.

predator82
20.08.2013, 12:54
Arkadaşlar merhabalar ben ticaret lise mezunuyum ismim cemal 30 yaşındayım küçüklüğümden beri babamın yanında zirai ilaç bayisiyiz babam 1979 yılında açmış zirai ilaç bayiliğini, şimdi ben meslek lisesi eşit ağırlık mezunuyum sayısal mezunu olamadığım için bu mühendisliği seçemiyormuşum, çocukluğumdan beri halen daha kendi işimde çalışıyorum zirai ilaçları ve bitki korumayı artık bir uzman gibi kendimi yıllardan beri geliştirerek iyice profesyonelleştirdim kitaplar ve uygulamalarıyla bahçelerde gezerek herşeyi öğrendim ve dahada öğreniyorum, ben ilerdede bu işi devam ettirmek istiyorum acaba bir ziraat mühendisinin diplomasıyla bu işi yürütebiliyormuyum? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım cevaplayabilirse çok sevinirim saygılarımla...

Mr.Muhendis
20.08.2013, 13:19
Merhaba,

Neye dayanarak söylendi bilmiyorum. Ama yeterli puanı alırsanız ziraat muh. seçebilirsiniz. Ayrıca, yanınızda bir mühendis istihdam ederek de devam edebilirsiniz.

predator82
20.08.2013, 13:40
Mesul müdürlük iptal olduğunu duydum böyle birşey varmı? Yada ziraat müh.yanımda istihdam etmek derken yanımda çalıştırmak gibimi nasıl tam olarak anlatırmısınız?

azadcab
20.08.2013, 14:55
ilçede başvuru yapılıyormu?

Mr.Muhendis
20.08.2013, 16:08
Mesul müdürlük iptal olduğunu duydum böyle birşey varmı? Yada ziraat müh.yanımda istihdam etmek derken yanımda çalıştırmak gibimi nasıl tam olarak anlatırmısınız?

Bayilik belgesi olan bir ziraat mühendisiyle anlaşıp onun belgesiyle devam edebilirsiniz. İl/İlçe müdürlükleri daha detaylı bilgi verecektir.

Geçtiğimiz yıllarda olmuyordu. Arayıp sormanız iyi olur.

derypek
23.08.2013, 16:36
iyigünler MR.Mühendis ,öncelikle daha önceden olan yardımlarınız için teşekkürler.Tarımsal danışmanlık sınavı için bilgi almıştım sizden kışın.ve o belgeyi aldım.şimdide ilaç bayiliği sınavına hazırlanacağım.sınavla ilgili ders notları sitenize koymuşsunuz fakat inceledim çok fazla yazıcıdan çıkartmaya kalktım paralı falan dedi.o notlara nasıl çalışmalıyız acaba?yöntem ve şekil olarak bilgi verirmisiniz.ağırlık hangisine vermeli o linklerden en önce.

Mr.Muhendis
23.08.2013, 18:14
iyigünler MR.Mühendis ,öncelikle daha önceden olan yardımlarınız için teşekkürler.Tarımsal danışmanlık sınavı için bilgi almıştım sizden kışın.ve o belgeyi aldım.şimdide ilaç bayiliği sınavına hazırlanacağım.sınavla ilgili ders notları sitenize koymuşsunuz fakat inceledim çok fazla yazıcıdan çıkartmaya kalktım paralı falan dedi.o notlara nasıl çalışmalıyız acaba?yöntem ve şekil olarak bilgi verirmisiniz.ağırlık hangisine vermeli o linklerden en önce.

Merhaba,

Danışmanlık belgeniz hayırlı olsun.

Paralı denilen kısmı tam anlamadım ama ders notlarının bütün içeriklerini ücretsiz olarak görebilirsiniz ve yazıcıdan çıkarabilirsiniz. Belki bu dosyaları açmak için kullandığınız Office gibi programların ücret uyarısı gelmiştir. Lisans satın alarak veya internetteki diğer yöntemleri kullanarak programı lisanslı hale getirebilirsiniz.

Herkesin çalışma şekli farklı oluyor. Ben bütün notları tek tek okurum, okurken de kendim çeşitler notlar alırım. Tekrar bu notlara baktıktan sonra kendi notlarım üzerinden çalışırım. Konu çalıştıktan sonra soruları çözüp yanlış cevapların olduğu konular üzerinde tekrar dururum. Bazı sorular her yıl biraz değiştirilerek sorulmuş. Çıkmış soruları birkaç kere çözerken onları da öğrenmiş olursunuz. Bir de kesinlikle ama kesinlikle yönetmeliği birkaç defa okuyun.

elifxx
26.08.2013, 15:31
Arkadaşlar sınavla ilgili bir bilgi bulamadım, mebin sayfasında da bulamadım, verdiğiniz tarihler tahmini mi? Değilse bana link gönderebilir misiniz?

Mr.Muhendis
26.08.2013, 15:36
Arkadaşlar sınavla ilgili bir bilgi bulamadım, mebin sayfasında da bulamadım, verdiğiniz tarihler tahmini mi? Değilse bana link gönderebilir misiniz?

MEB'in sayfasına henüz ekleme yapılmadı. Şu an yazıda yer alan tarihler belirttiğimiz gibi kesinleşen tarihlerdir.

tugse
26.08.2013, 16:43
Bayilikle ilgili kitap almayı düşünenler için bir kaç önerim olacak... bayilikle ilgili olarak bu sene bir kitap siparişi verdim...bir internet sitesinde satılıyor ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..63 sayfalık bir kitap ve yanında cd veriyorlar..kitapdaki yazım hataları berbat...cd ise zaten internette olan bilgiler... yani resmen para tuzağı...hazırladıkları kitap yasal olmadığı için ben hakkımı aradım ve para iademi aldım... yani kesinlikle bayilikle ilgili satışta olan kitabı tavsiye etmiyorum... buradaki dokümanlar zaten yeterli olacaktır... iyi günler .)

Mr.Muhendis
26.08.2013, 17:55

Bunu daha önce çok kez dile getirmiştim. Farklı bir yorum daha okuyunca sanırım hak verenlerin sayısı artacaktır. :good:

DHeMLy-CHaY
27.08.2013, 09:59

evet , belgesi olan bir mühendis ile anlaşmak zorundasınız.

ilçeden başvuru olmuyor

internette satışa sunulan kaynaklara kanmayın arkadaşlar , para tuzağı.
sizin bilmediğiniz bir şey yok yayınlarda.

tugse
28.08.2013, 13:46
iyi günler bir konuda yardımınıza ihtiyacım var...ben şu an yüksek lisans yapıyorum geçici mezuniyet belgem yüksek lisans yaptığım üniversitede... bayilik için başvuru yaparken mezuniyet belgesi yerine öğrenci belgesini mi götürmem gerekiyor acaba ?

Mr.Muhendis
28.08.2013, 13:50
iyi günler bir konuda yardımınıza ihtiyacım var...ben şu an yüksek lisans yapıyorum geçici mezuniyet belgem yüksek lisans yaptığım üniversitede... bayilik için başvuru yaparken mezuniyet belgesi yerine öğrenci belgesini mi götürmem gerekiyor acaba ?

Elinizdeki tek mezuniyet belgesini enstitüye mi verdiniz ? Keşke birkaç tane kopyasını alsaydınız... Yüksek lisans öğrenci belgesinin kabulüyle/reddiyle ilgili bir yazı bulunmuyor. İl müdürlüklerine ya da GKGM'ne sormanız iyi olur.

tugse
28.08.2013, 16:14
Elinizdeki tek mezuniyet belgesini enstitüye mi verdiniz ? Keşke birkaç tane kopyasını alsaydınız... Yüksek lisans öğrenci belgesinin kabulüyle/reddiyle ilgili bir yazı bulunmuyor. İl müdürlüklerine ya da GKGM'ne sormanız iyi olur.

üniversiteden geçici mezuniyet belgesini almazlar diye düşünmüştüm asıl mezuniyet belgesini de hala mezun olduğum üniversite vermiyor...

Mr.Muhendis
28.08.2013, 18:03
üniversiteden geçici mezuniyet belgesini almazlar diye düşünmüştüm asıl mezuniyet belgesini de hala mezun olduğum üniversite vermiyor...

"Fotokopisini çekip onaylayın" deseydiniz yaparlardı. Yoksa sorgusuz sualsiz direkt alırlar. Öğrenci işlerine gidin, durumu anlatın. Dosyanızdan çıkarıp fotokopisini versinler. Uğraşmamak için olmaz öyle vs. diyeceklerdir. Çok yokuşa sürerlerse enstitü müdürüyle görüşürsünüz.

cansu kömür
28.08.2013, 22:48
notları indiremedim ben kaldırıldı mı acaba.. birde sınava girerken dilekce yazmamız gerkiyormus onun hakkında bilgisi olan var mı? tesekkürler

Mr.Muhendis
29.08.2013, 08:24
notları indiremedim ben kaldırıldı mı acaba.. birde sınava girerken dilekce yazmamız gerkiyormus onun hakkında bilgisi olan var mı? tesekkürler

Hayır, kaldırmadık. Müdürlüklerde matbu dilekçeler vardır. Onlardan alıp doldurursunuz. Yoksa da "bakanlığın yaptığı ... sınavına girmek istiyorum" vs diye basit bir dilekçe yazarsınız.

mangtay
08.09.2013, 00:17
Sadece Teknikerler için bitki sağlığı ile ilgili dersi aldığını gösteren)

bu dersin adı ne

Mr.Muhendis
08.09.2013, 00:19
Sadece Teknikerler için bitki sağlığı ile ilgili dersi aldığını gösteren)

bu dersin adı ne

Üniversitelere, bölümlere göre adı farklılık gösterebilir. Transkripte bir bakın. Orada bitki sağlığı, bitki koruma gibi bir adla geçiyor olabilir. Bulamazsanız aldığınız dersleri buraya yazın, yardımcı olalım.

Caner20
08.09.2013, 22:10
Diplomanın ve transkriptin noter onaylı mı olması gerekiyor?
İlçe tarım müdürlükleri başvuruyu kabul edebilir mi?

Mr.Muhendis
08.09.2013, 22:28
Diplomanın ve transkriptin noter onaylı mı olması gerekiyor?
İlçe tarım müdürlükleri başvuruyu kabul edebilir mi?

Aslına bakıp fotokopisini onaylıyorlardı. Bu yılda aynı şekilde olabilir. Neticede yasal olmayan bir şey değil. Geçtiğimiz yıl sadece il müdürlükleri başvuru alıyordu.

ronida
21.09.2013, 12:08
arkadaşlar bayilikle ilgili meb. sınavla ilgili açıklama yapılması gerekiyrdu olmadı haberi olan varmı?

Mr.Muhendis
21.09.2013, 12:59
arkadaşlar bayilikle ilgili meb. sınavla ilgili açıklama yapılması gerekiyrdu olmadı haberi olan varmı?

Pazartesi günü eklerler sanırım.

asyamuserda
21.09.2013, 18:40
arkadaşlar ben bahçe bitkileri mezunuyum bitki koruma adı altında ders almadım fakat bahçe bitkileri sulaması,çoğaltması,gübrelemesi ve hastalıkları adı altında ayrı ayrı dersler aldım.bunlar sınava girebilmem için yeterli midir acaba?

Mr.Muhendis
21.09.2013, 18:49
arkadaşlar ben bahçe bitkileri mezunuyum bitki koruma adı altında ders almadım fakat bahçe bitkileri sulaması,çoğaltması,gübrelemesi ve hastalıkları adı altında ayrı ayrı dersler aldım.bunlar sınava girebilmem için yeterli midir acaba?

Bahçe bitkileri önlisans programından mezunsunuz sanırım. Bitki sağlığıyla ilgili ders almış olmanız gerekiyor. Bu dersin adının "bitki koruma" olması zorunlu değil ama içeriği kesinlikle bitki sağlığıyla ilgili olmalı. Yazdığınız derslerin içerisinde "bahçe bitkileri hastalıkları" adıyla bir ders var gibi ? Varsa, bu ders sayesinde şartı sağlıyor olmalısınız. Emin olmak için tarım müdürlüklerine, GKGM'ne sormanız iyi olur.

seaman3796
25.09.2013, 12:52
O konuda haklısınız ama biz zaten bu işin eğitimini alıyoruz ve ziraat olarak fazla iş imkanımız yok bu sınavda yılda bir defa yapılıyor başka şansımız yok veteriner ve eczacılarda girebiliyorsa bizde eczane açabilelim

Doğru demişsiniz bizde eczane açabilelim.Bu arada eczacılar çok kazanıyor sanırım cünkü bulunduğum ilçede 20 ye yakın eczane var.

Caner20
29.09.2013, 14:43
Teşekkürler...

big_tiger88
02.10.2013, 14:17
arkadaşlar bu sınav ücreti hangi hesap numarasına yatırılacak?

Mr.Muhendis
02.10.2013, 14:35
arkadaşlar bu sınav ücreti hangi hesap numarasına yatırılacak?

Hesap no yok. Bankaya gidip sınav adını söylemeniz yeterli. Şu açıklamadan daha iyi anlaşılacaktır:

Sınava girecek adaylar, 45 TL ( Kırkbeş TL ) sınav ücretini Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile aday kendi T.C. Kimlik Numarasını belirtmek suretiyle 01/10/2013 - 21/10/2013 tarihleri arasında yatıracaklardır.

Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/2013-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t10271.html?p=21168#post21168#ixzz2gZ05cCz4

kvsrkskn
02.10.2013, 18:07
bankaya para yatırdım ama meb sayfasında sınav başvuralarına girdiğimde bitki koruma ürünleri bayi ve toptancılık sınavı başvurusunu göremedim..2012 sınavı var ama 2013 yok..daha sistem açılmamış olabilir mi ??

Mr.Muhendis
02.10.2013, 18:08
bankaya para yatırdım ama meb sayfasında sınav başvuralarına girdiğimde bitki koruma ürünleri bayi ve toptancılık sınavı başvurusunu göremedim..2012 sınavı var ama 2013 yok..daha sistem açılmamış olabilir mi ??

Olabilir. Sınav uygulama duyurusunu bile kaç gün sonra eklediler.

nigdeli
03.10.2013, 10:29
atm lerden sınav ücreti yatırılabiliyor vakıf bank ta kartsız işlemlereden meb sınavları bölümünden tc ile ödenebiliyor..

Mr.Muhendis
03.10.2013, 10:55
Ziraat Bankası'nda online işlemlerden harç yatırılabiliyor. Diğer bankalar için de olabilir. Kontrol etmekte fayda var.

pharmacist
03.10.2013, 15:59
arkadaşlar ben de sınav ücretini yatırdım fakat mebin sayfasında başvuru ekranı yok bu konu hakkında bilgisi olan var mı?ayrıca burada yazılan yorumları okudum ben de bir eczacıyım. bu sınava eczacıların girmesi bence de mantıksız ama ne yapalım kanun bize bu hakkı vermiş biz de başvurumuzu yaptık.İnşallah rabbim hepimiz hakkında hayırlısını verir.Herkese sınavda başarılar...

Mr.Muhendis
03.10.2013, 16:29
arkadaşlar ben de sınav ücretini yatırdım fakat mebin sayfasında başvuru ekranı yok bu konu hakkında bilgisi olan var mı?ayrıca burada yazılan yorumları okudum ben de bir eczacıyım. bu sınava eczacıların girmesi bence de mantıksız ama ne yapalım kanun bize bu hakkı vermiş biz de başvurumuzu yaptık.İnşallah rabbim hepimiz hakkında hayırlısını verir.Herkese sınavda başarılar...

Başvuruyla ilgili olarak diğer konuda cevap vermiştim.

Sizde suç yok, size bu hakkı tanıyanlarda suç var. Aynı konumda ben olsam, ben de sınava girer; şansımı denerdim.

esma ünal
06.10.2013, 16:44
Arkadaşlar meb sitesinde kayıt için girdigimde 2012 yılının bitki koruma kaydı çıkıyor 2013 yılını göremedim nasıl yapmam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim

Mr.Muhendis
06.10.2013, 17:33
Arkadaşlar meb sitesinde kayıt için girdigimde 2012 yılının bitki koruma kaydı çıkıyor 2013 yılını göremedim nasıl yapmam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim

Henüz eklenmedi. Kimse başvuru yapamıyor.

klapacius
07.10.2013, 16:22
ARKADAŞLAR 2013 ZİRAİ BAYİLİK SINAVI ERTELENMİŞ!!!

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİ VE TOPTANCILIK SINAVINA KATILMAK İÇİN BAŞVURU YAPAN ADAYLARIN DİKKATİNE
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavının 10 Kasım 2013 tarihinde saat 10.00 ‘da Ankara’da yapılacağı daha önce duyurulmuştu.
Ancak; Danıştay 10. Dairesinin kararı sonucunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talebi üzerine sınav ileri bir tarihe ertelenmiştir.07 Ekim 2013 tarihine kadar ücret yatırarak başvuru yapan adayların hakları saklı kalacak, daha sonra duyurulacak sınav tarihinde tekrar ücret yatırmalarına gerek kalmayacaktır.
Ücret iadesi almak isteyen adaylar ise MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Kaynak: MEB (http://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2013/duyuru/TarimBak_BitkiKoruma_Toptancilik.pdf)

Mr.Muhendis
07.10.2013, 16:27
@ klapacius

Kaynak neresi acaba ?

klapacius
07.10.2013, 17:02
kaynak: http://www.meb.gov.tr/sinavlar/

Mr.Muhendis
07.10.2013, 17:29
kaynak: http://www.meb.gov.tr/sinavlar/

Teşekkürler. Bir de konu dışı olarak; "aaa", "sss" şeklindeki profil bilgilerinizi gerçek bilgilerinizle değiştirirseniz profiliniz daha iyi görünecektir. Değiştirmek için tıklayınız (http://www.ziraatciyiz.biz/profile.php?do=editprofile). :a025:

merhaba33
07.10.2013, 20:59
Sınav erteleme sebebi nedir acaba?

Mr.Muhendis
07.10.2013, 21:23
Sınav erteleme sebebi nedir acaba?

Tarım Bakanlığı'nda, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nde hiç bir açıklama bulunmuyor. Aynı şekilde, Danıştay'ın sayfasında yer alan "güncel kararlar"da da hiç bir şey yazmıyor. O yüzden ertelemenin nedeni bilinmiyor. Belki eczacılara verilen haktan ötürü bir dava açılmıştır.

fetanet_zm
08.10.2013, 10:25
Bazı sitelerde sınav ücret yatırma tarihi 7 ekimde son olarak yazıyordu 21 ekimde son değil miydi? Burada anlatılan 7 ekime kadar yatıranlarınki tamam yeni tarih belirlendiğinde tekrar bir para yatırma dönemi açılacağı değil mi? ben mi yanlış anladım?

agrodev
08.10.2013, 10:33
eczacılar yüzünden biz teknikerlerde arada kaynamasak bari devlet alımı yok iş imkanı bi bayilik var bubuda elimizden alırlarsa o zaman eczacılara dava açanada sınav hakkını teknikerlerden alanada sabah akşam beddua...

Mr.Muhendis
08.10.2013, 11:32
Bazı sitelerde sınav ücret yatırma tarihi 7 ekimde son olarak yazıyordu 21 ekimde son değil miydi? Burada anlatılan 7 ekime kadar yatıranlarınki tamam yeni tarih belirlendiğinde tekrar bir para yatırma dönemi açılacağı değil mi? ben mi yanlış anladım?

Son tarih 7 Ekim yazanlar yanlış bilgi vermişler. Son tarih 21 Ekim'di. Ancak, bu son haberle birlikte şu an için tarihler askıya alındı.

07 Ekim 2013 tarihine kadar ücret yatırarak başvuru yapan adayların hakları saklı kalacak, daha sonra duyurulacak sınav tarihinde tekrar ücret yatırmalarına gerek kalmayacaktır.

Bu cümleden benim anladığım; sınav tarihi duyurulduğunda tekrardan harç yatırma ve internetten kayıt dönemi olacak. Aksi bir durum olsaydı, "harç yatırma tarihleri aynen kalmıştır" gibi bir ibare koyarlardı; koymaları gerekirdi.

pharmacist
08.10.2013, 12:28
sınav tarihi belli mi

---------- Mesaj eklendi (12:28) ---------- Önceki mesaj (12:26) ----------

eczacılar yüzünden biz teknikerlerde arada kaynamasak bari devlet alımı yok iş imkanı bi bayilik var bubuda elimizden alırlarsa o zaman eczacılara dava açanada sınav hakkını teknikerlerden alanada sabah akşam beddua...
sınava giren eczacı sayısı 100 ü geçmez merak etmeyin fazla talep yok

Mr.Muhendis
08.10.2013, 12:29
Sonunda bakanlık iptal nedeniyle ilgili olarak bir açıklama yayınladı. Açıklamayı direkt aktarıyorum:

"Kimya Mühendisleri Odası tarafından Bakanlığımız aleyhine açılan dava sonucunda; Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkındaki Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, eksik düzenlendiği, kimya mühendisleri ve kimyagerlerin de bayi veya toptancı izin belgesi alabilecek kişiler arasında olması gerektiği ileri sürülerek Danıştay 10 uncu Dairesince iptal edilmiştir.
Söz konusu mahkeme kararı gereğince 10 Kasım 2013 tarihinde yapılacak olan sınav ileri bir tarihe ertelenmiştir.
Sınav uygulama takvimine göre, Bakanlığımız İl Müdürlüklerine başvurularını yapan, sınav ücretini yatıran ve internet başvurularını yapan adaylar, başvuru ile ilgili herhangi bir hak kaybı yaşamayacaktır.
İleri bir tarihte yapılacak olan sınavın, hangi tarihte yapılacağı, sınav takvimi ve uygulaması hakkındaki hususlar daha sonra Bakanlığımız web sayfasından ve İl Müdürlükleri aracılığı ile adaylara duyurulacaktır."

ilgili resmi yazı için tıklayınız..... (http://www.tarim.gov.tr/GKGM_Belgeler/Bitki%20Sa%C4%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20Hizmetleri/Duyurular/bku_bayi_toptancilik_sinav_iptali.pdf)

tyszirmüh
08.10.2013, 18:03
arkadaşlar bayilik ve toptancılık sınavının tarihi değişmiş ilgililerin dikkatine 10 kasım 2013 de yapılmayacakmış bilginize

Mr.Muhendis
08.10.2013, 18:05
arkadaşlar bayilik ve toptancılık sınavının tarihi değişmiş ilgililerin dikkatine 10 kasım 2013 de yapılmayacakmış bilginize

İlk sayfada en başta ve son sayfada bununla ilgili bilgilendirme yapmıştık. Katkılarınız için teşekkürler.

mur
08.10.2013, 21:21
Ben ucak bileti almistim gidis donus , benim masrafimi kimyacilar odasi karsilasin o zaman :)

DHeMLy-CHaY
08.10.2013, 22:28
çok enteresan şeyler oluyor

fetanet_zm
09.10.2013, 10:37
Eczacılardan sonra kimyacılara geldi sıra. Bu ülkede neden herkes kendi işini yapmaz anlamış değilim. Ne anlarsınız araziden, bitki zararlısından, sağlığından?

ronida
09.10.2013, 21:31
gübrenin yapısı hepsi kimyasal madde zaten kimyagerlerin bu hakka sahip olması gayet normal ve isabetli bence

Mr.Muhendis
09.10.2013, 22:17
gübrenin yapısı hepsi kimyasal madde zaten kimyagerlerin bu hakka sahip olması gayet normal ve isabetli bence

İlaçlar kimyasal kimyagerler alsın,
bunların gıdalarda kalıntıları olabiliyor gıda mühendisleri alsın,
çevre düzenlemeleri yapılırken de ilaçlar kullanılır, o nedenle peyzaj mimarları da alsın,
zaten zirai ilaçların yeraltı sularında vs. kalıntıları olduğu biliniyor, dolaylı olarak sudaki canlıları da etkiliyor; su ürünleri mühendisleri de alsın,
bizim konularımız hep biyolojinin altında geçiyor, biyologlar da alsın,
e vatandaşlar da bunlardan etkileniyor, onlar niye almasın !?

vs. vs.

Bu mantıkla gidersek, her meslek grubu kendine bir noktadan pay çıkarır; herkesin bu belgeyi alması gerekir. Belgeyi alması gereken tek meslek grubunun/sektörün ne olduğunu hepimiz biliyoruz.

pharmacist
10.10.2013, 14:30
İlaçlar kimyasal kimyagerler alsın,
bunların gıdalarda kalıntıları olabiliyor gıda mühendisleri alsın,
çevre düzenlemeleri yapılırken de ilaçlar kullanılır, o nedenle peyzaj mimarları da alsın,
zaten zirai ilaçların yeraltı sularında vs. kalıntıları olduğu biliniyor, dolaylı olarak sudaki canlıları da etkiliyor; su ürünleri mühendisleri de alsın,
bizim konularımız hep biyolojinin altında geçiyor, biyologlar da alsın,
e vatandaşlar da bunlardan etkileniyor, onlar niye almasın !?

vs. vs.

Bu mantıkla gidersek, her meslek grubu kendine bir noktadan pay çıkarır; herkesin bu belgeyi alması gerekir. Belgeyi alması gereken tek meslek grubunun/sektörün ne olduğunu hepimiz biliyoruz.

ben de eczacıyım ama bana göre bu sınava ziraat mühendisleri ve teknikerler dışında kimse girmemeli.ziraat mühendislerine eczane açma yetkisi verilse ya da kimya mühendisliği diploması verilse hepimiz ayağa kalkarız.kendimiz saygı görmek istiyorsak başkalarını haklarına da saygı göstermeliyiz. herkes kensi işini yapmalı bence.

edessa
10.10.2013, 14:46
Arkadaşlar bir çok ilçede sayısız ve de belgesi olmayan bayi var ve bunların çoğu parası olan, çiftçi akrabası çok olan kişiler tarafından açılıyor. şu kadarını söyleyeyim sayıyla ifade edilemeyecek kadar çok (ör. Şanlıurfa'nın harran, akçakale ilçeleri vb. yerler) yani belgeden önce tarım bakanlığının bu denetimleri yapması gerekiyor. Üstelik bu kişiler gerçek anlamda da büyük paralar kazanıyorlar. Bırakın mühendis, eczacı, kimyacıyı hiçbiri lise mezunu bile değil.

mur
10.10.2013, 15:54
sınav ne zaman olur sizce, ona gore adapde olmam lazım :)

Mr.Muhendis
10.10.2013, 17:36
sınav ne zaman olur sizce, ona gore adapde olmam lazım :)

Büyük ihtimal Aralık ayına sarkacak gibi.

mur
10.10.2013, 20:29
Büyük ihtimal Aralık ayına sarkacak gibi.

Umarim aof sinavina denk gelmez

Mr.Muhendis
10.10.2013, 20:40
Umarim aof sinavina denk gelmez

Takvimi belirlerken AÖF, ALES, YDS gibi sınavların tarihlerine pek dikkat etmiyorlar. 2011 yılında ÜDS ile aynı güne denk gelmişti. Umarım bu sefer mümkün olduğunca bu sınavların tarihlerine dikkat ederler.

ronida
11.10.2013, 21:14
Bayilikten bir haber yok ne olacak ne zaman bilen varmı?

Mr.Muhendis
11.10.2013, 21:53
Bayilikten bir haber yok ne olacak ne zaman bilen varmı?

Dediğiniz gibi henüz haber yok.

ronida
13.10.2013, 12:45
sınav nedep iptal edildi

Mr.Muhendis
13.10.2013, 13:41
sınav nedep iptal edildi

İlk sayfada detaylı açıklama bulunuyor.

Mr.Muhendis
13.10.2013, 14:08
ZİRAİ İLAÇLAR HER MESLEK GRUBUNUN SATABİLECEĞİ ÜRÜNLER DEĞİLDİR!..

BAKANLIK, YAP-BOZ TAHTASINA ÇEVİRDİĞİ BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ ALANINDA YANLIŞ ÜSTÜNE YANLIŞ YAPIYOR!..

12.10.2013

Bilinçsiz ve yanlış kullanım halinde insan sağlığı, doğal çevre ve tüm canlılar için hayati tehlikelere yol açabilen zirai ilaçlar, bu alanda eğitim almış uzman kişiler olan ziraat mühendisleri tarafından satılmalı ve yine ziraat mühendislerinin gözetiminde uygulanmalıdır.

Bu alanı düzenlemekle görevli olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2007 yılında çıkartılan Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik (BKÜ Yönetmeliği), aradan geçen 6 yılda birçok kez değiştirilmiş, hatta sil baştan yeniden yapılmıştır. ODA‘mızın yönetmeliğe karşı açtığı pek çok dava da, sürekli değişikliğe gidilmesi nedeniyle mülga hale gelmiştir.

ODA‘mızın açtığı tüm davalar ve soruna ilişkin görüşmelerde verilen sözlere rağmen, bitki koruma ürünleri bayi olmak isteyen ziraat mühendislerine getirilen sınav zorunluluğu kaldırılmamıştır. Bakanlık ziraat fakültelerinde 4 yıl boyunca eğitim gören meslektaşlarımızı ve tarımsal yükseköğrenimi dikkate almayan bu tutumundan vazgeçmek yerine, ziraat teknisyeni ve teknikerler ile eczacıların da bayi veya toptancı izin belgesi alabilmesine olanak sağlayan yönetmelik değişikleri yapmıştır.

Son olarak, Kimya Mühendisleri Odası tarafından açılan dava sonucunda, Danıştay 10. Dairesi, "Kimya mühendisleri ve kimyagerlerin de bayi veya toptancı izin belgesi alabilecek kişiler arasında olması gerektiği" iddiasıyla BKÜ Yönetmeliği‘nin ilgili hükmünü iptal etmiştir. Bu kararın ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 10 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilecek olan Bayi/Toptancılık Sınavı‘nın ertelendiğini açıklamıştır.

7472 sayılı Ziraat Yüksek Mühendisliği Hakkında Kanuna dayanılarak çıkartılan Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük‘te de belirtildiği üzere, Zirai Mücadele, Zirai Karantina ve Tarım İlaçları alanında yetkili meslek grubu, bu alanda eğitim almış olan ziraat mühendisleridir. Dolayısıyla bu alana ilişkin eğitim almayan ve bilgi sahibi olmayan meslek gruplarının zirai mücadele ilaçları, veteriner ilaçları ve çevre sağlığı ilaçları satmaları doğru değildir.

Bitki koruma ürünlerinin perakende veya toptan satışını yapanların zirai mücadele uygulamaları konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olmaları büyük önem arz etmektedir. Yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişilerin, bitki koruma ürünlerini satmaları durumunda;

Zararlının ve hastalığın yanlış teşhisi ve yanlış tavsiyeler neticesinde canlılarda akut ve kronik zehirlenmeler, çevre kirliliği, kalıntı, fitotoksite ve etki düşüklüğü gibi önemli riskler meydana gelebilir.

Kanserojen, teratojen, mutajen, sinir sistemini felç edici sakatlık ve ölümlere bile neden olabilecek istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak çevre, akarsular, göller, yeraltı suları, toprak ve buradan yararlanarak yaşamını sürdüren tüm canlıların ve tüketicilerin yaşamı risk altına girer. Bilindiği üzere tarım ürünlerimizde sıklıkla pestisit (tarım ilacı) kalıntısı tespit edilmekte; gerekli önlemler alınmadığı için ihraç ürünlerimiz geri dönmekte, ülkemiz ve üreticimiz itibarını yitirmekte ve insan sağlığı riske edilmektedir.

Bitki koruma ürünleri ile ilgili yaşanan sorunların çözümü, bu ürünlerin satışının farklı meslek grupları tarafından yapılması değil, bu konuda eğitim almış olan ziraat mühendisleri tarafından yapılmasıdır. İlaç, bitki, toprak, hava ve diğer çevre unsurlarının etkileşimi konusunda eğitim almış olan ziraat mühendisleri, bu alandaki tek uzman meslek grubudur.

Sonuç olarak, bitki koruma ürünlerini satma ve depolama yetkisi YALNIZCA Ziraat Mühendislerine aittir. ODA‘mız meslektaşlarımızın bu alanda hak kaybı yaşamaması için mücadelesine bütün gücüyle devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Dr. Turhan TUNCER

Başkan

(Yönetim Kurulu adına)

ronida
15.10.2013, 01:42
ne oldu bu sınav?

Mr.Muhendis
15.10.2013, 08:04
ne oldu bu sınav?

İki üstteki mesajımda da söylediğim gibi; ilk sayfada detaylı açıklama yer alıyor.

big_tiger88
16.10.2013, 17:00
bu para hangi bankaya yada hangi hesaba yatıyor bayram nedeniyle bankalar kapalı acaba bankamatikten yatabilir mi?
herkese iyi bayramlar...

Mr.Muhendis
16.10.2013, 17:32
bu para hangi bankaya yada hangi hesaba yatıyor bayram nedeniyle bankalar kapalı acaba bankamatikten yatabilir mi?
herkese iyi bayramlar...

Sınav ertelendi. Bu nedenle, bankalar harç almıyor olabilir. Banka bilgisi şurada (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t10271.html?p=21168#post21168) yer alıyor.

big_tiger88
16.10.2013, 18:31
Sınav ertelendi. Bu nedenle, bankalar harç almıyor olabilir. Banka bilgisi şurada (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t10271.html?p=21168#post21168) yer alıyor.

peki başvuru süresi 21 ekim son gün mü yoksa uzattacaklar mı

Mr.Muhendis
16.10.2013, 18:35
peki başvuru süresi 21 ekim son gün mü yoksa uzattacaklar mı

Herhangi bir bilgi vermediler. Sadece sınavın ileri bir tarihte olacağını söylediler. Başvuru süresini de doğal olarak uzatmaları gerekiyor.

azadcab
17.10.2013, 15:55
sınav ücretini internet başvurusundan sonra mı yapacaz yoksa önce yapacaz her hangi bir bilgi verebilirmisiniz

Mr.Muhendis
17.10.2013, 16:36
sınav ücretini internet başvurusundan sonra mı yapacaz yoksa önce yapacaz her hangi bir bilgi verebilirmisiniz

İlk sayfada detaylı bilgi yazıyor.

zemo
20.10.2013, 19:25
GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ
BAYİ VE TOPTANCILIK SINAVINA KATILMAK İÇİN BAŞVURU YAPAN
ADAYLARIN DİKKATİNE
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık
Sınavının 10 Kasım 2013 tarihinde saat 10.00 ‘da Ankara’da yapılacağı daha önce
duyurulmuştu.
Ancak; Danıştay 10. Dairesinin kararı sonucunda Gıda Tarım ve Hayvancılık
Bakanlığının talebi üzerine sınav ileri bir tarihe ertelenmiştir.07 Ekim 2013 tarihine kadar
ücret yatıran adaylara ücretleri iade edilecektir.

Mr.Muhendis
20.10.2013, 19:31
ADAYLARIN DİKKATİNE
duyurulmuştu.
Bakanlığının talebi üzerine sınav ileri bir tarihe ertelenmiştir.07 Ekim 2013 tarihine kadar

Yeni bir haber sanmıştım ama eskiymiş. Önceki sayfalarda aynı duyuru yer alıyor. Yine de teşekkürler.

zemo
20.10.2013, 19:36
ücreti henüz yatırmadım.yarın son gündü.yatırmaya gerek yok galiba

Mr.Muhendis
20.10.2013, 19:51
ücreti henüz yatırmadım.yarın son gündü.yatırmaya gerek yok galiba

Duyuru yapıldıktan sonra sanırım harç ödeme sistemini de kapatmışlar. Bazı arkadaşlar harcı istesek de yatıramıyoruz diyorlardı. Zaten harç yatırılsa bile MEB'in sitesinden internet başvurusu yapılamaz. Benim tahminim; harç yatırma ve internetten başvuru ile sınav tarihi için yeni tarihler belirlenir.

inco
21.10.2013, 20:42
zootekni bölümü mezunları zirai ilaç bayiliği sınavına girebilirler mi?

Mr.Muhendis
21.10.2013, 20:54
zootekni bölümü mezunları zirai ilaç bayiliği sınavına girebilirler mi?

b) Ziraat mühendisi veya eczacı veya ziraat teknisyeni veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker olmak,Yönetmeliğin tamamına burdan (http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html) bakabilirsiniz.

tyszirmüh
23.10.2013, 20:34
arkadaşlar bu 2013 bayilik ve toptancılık sınavının tarihi ne zaman belli olacak bilgisi olan var mı

Mr.Muhendis
23.10.2013, 20:59
arkadaşlar bu 2013 bayilik ve toptancılık sınavının tarihi ne zaman belli olacak bilgisi olan var mı

Bakanlıktan, ilgili genel müdürlükten resmi bir açıklama gelmediği sürece kimse bilemez.

ronida
24.10.2013, 20:32
mrb. arkadaşlar danışmanlık ne zaman bilgisi olan var mı?

Mr.Muhendis
24.10.2013, 20:33
mrb. arkadaşlar danışmanlık ne zaman bilgisi olan var mı?

Henüz belli olmadı.

2013 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t10371.html)

zemo
26.10.2013, 16:27
tarım danısmanlığı ne işe yarıyor.ben yıllar önce sertifikasını aldım

Mr.Muhendis
26.10.2013, 16:58
tarım danısmanlığı ne işe yarıyor.ben yıllar önce sertifikasını aldım

Tarım Danışmanı Ne İş Yapar ? (http://www.ziraatciyiz.biz/tarim-danismani-ne-yapar-t10333.html)
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (http://www.ziraatciyiz.biz/tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-hakkinda-sikca-sorulan-sorular-t8265.html)
Tarım Yayımcısının/Danışmanının Görevleri (http://www.ziraatciyiz.biz/tarim-yayimcisinin-danismaninin-gorevleri-t10343.html)

Ayrıca danışmanlık konusundaki sorularınız için tıklayın: 2013 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t10371.html)

pharmacist
28.10.2013, 16:03
ADAYLARIN DİKKATİNE
duyurulmuştu.

arkadaşlar ücreti yatıranlar nezaman ve nerden iade alacaklar paralarını?

Mr.Muhendis
28.10.2013, 16:32
arkadaşlar ücreti yatıranlar nezaman ve nerden iade alacaklar paralarını?

Ücret iadesi almak isteyen adaylar ise MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

http://www.ziraatciyiz.biz/showpost.php?p=21960&postcount=124

fkarakaya
28.10.2013, 17:59
sınav hangi tarihte olucak bilen warmı?yada tahmini olan?çok önemli benim için planlarımı ona gore yapıcam...

Mr.Muhendis
28.10.2013, 18:16
sınav hangi tarihte olucak bilen warmı?yada tahmini olan?çok önemli benim için planlarımı ona gore yapıcam...

Sınavla ilgili şu anda sadece tahminler yapılabilir. Beyin fırtınası yapalım. KESİN BİLGİ DEĞİLDİR.

Son dakikada bir aksilik çıkmazsa, sınavın Pazar günü ve bu yıl içerisinde olacağı kesin gibi bir şey. Muhtemel sınav tarihleri 17 Kasım, 24 Kasım, 1 Aralık, 8 Aralık, 15 Aralık, 22 Aralık ve 29 Aralık. Sınav harç ücretinin yatırılması, MEB'in sitesinden başvuru yapılması, adayların salonlara dağıtımı, gözetmenlerin salonlara dağıtımı ve sınav giriş belgesinin onaylanması... Bu gibi işlemleri göz önünde bulundurursak Kasım ayında sınavın yapılması imkansıza yakın. Geriye 5 tarih kalıyor.

2014 yılına hiç bir işlemin sarkmayacağını düşünürsek; sınav sonuçlarının ilanı, sınav sonuçlarına itiraz (ki bu süre 7-15 gün arasında değişir) Aralık ayının sonuna kalır. Böylece bize 1, 8 ve 15* Aralık tarihleri kalıyor.

* Bu hesaba göre 15 Aralık tarihi bile çok zor.

rodbalans
28.10.2013, 21:56
bana kalırsa 2013 yılında sınav yapılmayacaktır.varsayalımki sınav 2013 yılında yapıldı. 15 aralıkta misal yapılsa bile kimyagerlerin hicbirisi basaralı olamıyacaktır.cünkü sınav sorularından 50 sorudan 15 üst seviyede sıkı calışmayla yapılacak sorulardır o 15 soruda sınavın kaderini belirlemektedir hiçbir kimyager hele bu konularda bilgisi olmıyan bu sınavda başarılı olacağını zanetmiyorum.hatta bu davayı açan kimyagerlar odası yada kişi bu yıl bu sınav kimyagerler girsin diye bu davayı açmamıştır ilerki yılları düşünerek açmıştır....bu yıl girecek arkadaşların şansızlığı reçete gibi yapılmıyabilir.ancak kitaplar basıldıysa bu sınav 2013 te yaparlar aksi halde 2013 yılında bayii açma yetkisi belgesi alan olmıyacaktır

URBANBAD
12.11.2013, 10:45
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131112-3.htm
Kimyacılar eksikti hayırlı olsun

Mr.Muhendis
12.11.2013, 11:28
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131112-3.htm
Kimyacılar eksikti hayırlı olsun

Hakkımızı savunabilen ne bir meslek odamız var ne de bakanlığımız !!

esma ünal
15.11.2013, 11:19
Sınav tarihi ile ilgili hala bir bilgi yokmu aralıkta olur mu acaba sınav:a056::c034:

Mr.Muhendis
15.11.2013, 11:33
Sınav tarihi ile ilgili hala bir bilgi yokmu aralıkta olur mu acaba sınav:a056::c034:

Kesinleşen bir şey yok.

aslimdayok
15.11.2013, 13:07
en az 30 gün öceden bildirmesi gerekiyor diye okumuştum bir yerde ama.

Mr.Muhendis
15.11.2013, 13:29
en az 30 gün öceden bildirmesi gerekiyor diye okumuştum bir yerde ama.

30 gün olayını hatırlayamadım. Eğer son değişiklikle birlikte sınav başvuruları baştan başlayacaksa;
MADDE 6

(3) Sınav takvimi ve sınavın uygulanması ile ilgili usul ve esaslar Bakanlık tarafından, sınav tarihinden en az üç ay önce ilan edilir.
Kaynak: http://www.ziraatciyiz.biz/bitki-koruma-urunlerinin-toptan-ve-perakende-satilmasi-ile-depolanmasi-y-netmeligi-t7372.html

ronida
15.11.2013, 22:57
mrb.anlayan varmı ne yani kimyagerler falandamı bayiliğe girecek

fetanet_zm
16.11.2013, 10:33
Meslek odamızın çalışmadığının bir sonucudur bu bence. Kimya mühendisleriyle birlikte kimyagerler de katılıverdi nedense.

Mr.Muhendis
16.11.2013, 11:18
mrb.anlayan varmı ne yani kimyagerler falandamı bayiliğe girecek
Evet.

Meslek odamızın çalışmadığının bir sonucudur bu bence. Kimya mühendisleriyle birlikte kimyagerler de katılıverdi nedense.
Sadece açıklama yapmakla kalıyorlar. Yine isteyen istediğini yapıyor. Hakkımızı savunabilen bir tane kurumu/derneği geçtim, göz önünde bir kişi bile yok.

z.m.murataci
18.11.2013, 13:07
Merhabalar, Ben tarım il müdürlüğüne başvuru yaptım fakat sınavın ertelenmesi durumundan dolayı ücretini yatırmadım ve internetten başvuru yapmadım, sınavın ertelendiği duyurusu yapıldığı gün bankaya gittim para yatıramadım bu yüzden ücret yatırma tarihiyle beraber tüm tarihler güncellenecek sandım ama yanılmıyorsam ya tarihler geçmiştir ya da online başvuru ve ücret yatırma işlemlerinin tarihi hala güncellenmedi. Yanıldığım ya da bilmediğim bir durum varsa bilgilerinizi rica ediyorum, Teşekkür ederim.

Mr.Muhendis
18.11.2013, 13:28
Merhabalar, Ben tarım il müdürlüğüne başvuru yaptım fakat sınavın ertelenmesi durumundan dolayı ücretini yatırmadım ve internetten başvuru yapmadım, sınavın ertelendiği duyurusu yapıldığı gün bankaya gittim para yatıramadım bu yüzden ücret yatırma tarihiyle beraber tüm tarihler güncellenecek sandım ama yanılmıyorsam ya tarihler geçmiştir ya da online başvuru ve ücret yatırma işlemlerinin tarihi hala güncellenmedi. Yanıldığım ya da bilmediğim bir durum varsa bilgilerinizi rica ediyorum, Teşekkür ederim.
Merhaba,

Ertelendiği açıklandığı günden itibaren ücret yatırmak mümkün olmadı. MEB başvuru sayfası ise zaten hiç açılmadı. O yüzden, sınav ücretinin yatırılması ve internetten başvuru yapılması için ek süre vereceklerdir.

zemo
19.11.2013, 15:03
sınav tarihi ile ilgili bir gelişme varmı

Mr.Muhendis
19.11.2013, 15:13
sınav tarihi ile ilgili bir gelişme varmı

Hayır.

ECE DOĞAN
29.11.2013, 09:37
Ya arkadaşlar bu sınavlar ne zaman yapılacak...:madd::madd:

Mr.Muhendis
29.11.2013, 10:04
Ya arkadaşlar bu sınavlar ne zaman yapılacak...:madd::madd:

Belli değil.

pharmacist
30.11.2013, 22:11
ne güzel sınava hazırlanmıştım iyice çalışmıştım.fakat bu kimyagerler işi karıştırdı. iptal edildiği günden itibaren kitap yüzü açamadım.konsantrem sıfıra indi. şimdi sınav bitmiş burada sonuçları konuşuyor olacaktık ama malesef olmadı. madem kimyagerler dava açtıysa 2014 te girselerdi sınava. tarihi açıklanan bir sınavı nasıl ertelerler hala aklım almıyor. bu nasıl demokrasi acaba biz gerçekten demokrasiyle mi yönetiliyoruz?

ylz2711
02.12.2013, 09:14
Bizde eczacılara dava açalım madem bu sınavla bayi açıyorlar bizde eczane açalım bi sınava girip

Mr.Muhendis
02.12.2013, 09:38
Bayilik sınavı 2014 yılı Mart ay içerisinde yapılacak.

esma ünal
03.12.2013, 23:16
Parasını yatıranlar da bi problem olurmu yada tekrar yatırılmasımı gerekir 2014te

Mr.Muhendis
03.12.2013, 23:18
Parasını yatıranlar da bi problem olurmu yada tekrar yatırılmasımı gerekir 2014te

Dekont ibraz edildiği sürece bir sorun olmayacaktır.

zemo
08.12.2013, 18:21
başvuru ne zAMAN yapılacak?

Mr.Muhendis
08.12.2013, 18:38
başvuru ne zAMAN yapılacak?

Belli olmadı.

amadeuszeus
09.12.2013, 09:21
2014 yılı Mart ayı yapılacak Tarım ilaçları bayilik sınavına nereden başvuru yapacağız?
Teşekkür ederim.

Mr.Muhendis
09.12.2013, 09:33
2014 yılı Mart ayı yapılacak Tarım ilaçları bayilik sınavına nereden başvuru yapacağız?
Teşekkür ederim.

Yine il müdürlüklerinden başvuru yapılacak. Ancak, henüz tarihler duyurulmadı. Tarihleri öğrenince buradan detaylı bilgi vereceğiz.

cancafe
09.12.2013, 15:56
2013 zirai ilaç bayılık basvurusuna yetısemedım bı daha kı basvuru ne zaman olur acaba bı bılgınız var mı _??? teşekkurler ...

Mr.Muhendis
09.12.2013, 16:07
2013 zirai ilaç bayılık basvurusuna yetısemedım bı daha kı basvuru ne zaman olur acaba bı bılgınız var mı _??? teşekkurler ...

Sınav iptal oldu. 2014 yılında Mart ayı içerisinde yapılacak. O sınav için yeniden başvuru alınacak.

lqphoenix
09.12.2013, 23:33
Sınav iptal oldu. 2014 yılında Mart ayı içerisinde yapılacak. O sınav için yeniden başvuru alınacak.

başvuru yapanların başvuruları gecersizmi sayılacak birde önceden sınav ücretini yatırmıstım 1 sonraki sınav için kullanılabilir denmişti şu an içinde gecerlimidir teşekkür ederim .

Mr.Muhendis
10.12.2013, 07:15
başvuru yapanların başvuruları gecersizmi sayılacak birde önceden sınav ücretini yatırmıstım 1 sonraki sınav için kullanılabilir denmişti şu an içinde gecerlimidir teşekkür ederim .
Büyük olasılık yeniden başvuru alacaklarını söylediler. Öyle bile olsa herkesin belgeleri il müdürlüklerinde duruyor. En fazla başvuru dilekçesi yenilenir. Dekontu saklayın, bir sorun çıkarsa gosterirsiniz.

Mr.Muhendis
13.12.2013, 13:56
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİ VEYA TOPTANCILIK SINAVI TAKVİMİ VE UYGULAMA TALİMATI

Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKGM) ile Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) arasında imzalanan protokol çerçevesinde sınav ile ilgili olarak aşağıdaki hususlar belirlenmiştir.

Sınava girmek isteyen adayların, protokol ile belirlenerek aşağıda belirtilen takvim ve hükümlere uygun olarak hareket etmeleri zorunludur.

1- Bitki Koruma Ürünleri Bayi veya Toptancı İzin Belgesi almak için Yönetmelik hükümlerine göre sınava girecek olan ziraat mühendisi veya eczacı veya kimya mühendisi veya kimyager veya bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyenlerinin Bakanlığımız İlgili İl Müdürlüklerine 31/01/2014 tarihine kadar aşağıda belirtilen bilgi ve belgelerle müracaat etmeleri gerekmektedir.

- Diploma veya Mezuniyet Belgesinin onaylı sureti,
- Transkript (Sadece Teknikerler için bitki sağlığı ile ilgili dersi aldığını gösteren)
- T.C. Kimlik Numarası

2- Sınav ile ilgili bilgilendirme amaçlı hazırlanan Sınav Uygulama Duyurusu, 03/02/2014 tarihinde www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır.

3- Sınava girecek adaylar, 45 TL ( Kırkbeş TL ) sınav ücretini Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile aday kendi T.C. Kimlik Numarasını belirtmek suretiyle 03/02/2014 - 14/02/2014 tarihleri arasında yatıracaklardır.

8 Mart 2014 tarihinde yapılacak sınav, 12.11.2013 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik hükümlerine göre yapılacağından buna göre yeni bir sınav olarak değerlendirileceğinden sınav için yapılan tüm iş ve işlemlerin bu sınav için ayrıca yapılması gerekmektedir.

Bu sebeple 10 Kasım 2013 tarihinde yapılacak iken iptal edilen sınav için sınav ücreti yatıran adaylar da, sınava ilk defa başvuracak adaylar ile birlikte 03/02/2014 - 14/02/2014 tarihleri arasında bu sınav için sınav ücretini yeniden yatıracaklardır.
10 Kasım 2013 tarihinde yapılacak iken ertelen sınav için ücret yatıran adayların sınav ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iade edilecektir.

SINAV BAŞVURUSU

4- Sınav ücretini yatıran her aday başvurusunu, 03/02/2014 - 14/02/2014 tarihleri arasında www.meb.gov.tr adresinde oluşturulacak sistem üzerinden kendisi yapacaktır.

a) Adayların, 03/02/2014 - 14/02/2014 tarihleri arasında www.meb.gov.tr adresinden yapacakları başvuru, sınava girişe esas başvuru olacaktır.

b) Adayların www.meb.gov.tr adresinden yapacakları başvuruda girilmesi gerekli tüm bilgileri doğru ve eksiksiz girmeleri gerekmektedir.

c) Adayın başvurusu sırasında girdiği bilgilerde hata olması veya başvurusunu süresi içerisinde yapmaması durumunda, tüm sorumluluk adayda olacak ve bu durumdaki aday/adaylar sınava alınmayacaktır.

ç) Başvuru sırasında girilen bilgiler, 24/02/2014 - 07/03/2014 tarihleri arasında Bakanlık İl Müdürlükleri tarafından Sınav Giriş Belgesinin onaylanması aşamasında kontrol edilecek, başvuru bilgilerinde eksik ve yanlışlık olan adayların Sınav Giriş Belgeleri Bakanlık İl Müdürlükleri tarafından onaylanmayacaktır. Bu durumda olan adayların sınava girmeleri mümkün olmayacaktır.

SINAV GİRİŞ BELGELERİ VE ONAYLANMASI

5- Adayların sınava girecekleri yerleri, sınavın yapılacağı bina ve salonları belirten Sınav Giriş Belgeleri, 24/02/2014 - 07/03/2014 tarihleri arasında www.meb.gov.tr internet adresinden yayınlanacaktır.

Adaylar; 24/02/2014 - 07/03/2014 tarihleri arasında Sınav Giriş Belgesini www.meb.gov.tr internet adresinden alıp, fotoğraf yapıştırarak yine aynı tarihler arasında başvuruda bulundukları ilin Bakanlık İl Müdürlüğüne veya GKGM’ye başvurarak onaylatacaklardır.

Sınav Giriş Belgelerini, GKGM’ye onaylatacak adaylar, onay aşamasında sınav başvurusunda istenilen bilgilerin kontrol edilmesi için gerekli belgeleri (nufüs cüzdanı, fotoğraf, diploma v.b) yanında bulunduracaklardır.

SINAV UYGULAMASI

6- Sınava başvuranlar arasında sınav öncesinde ve sınav anında YEĞİTEK tarafından tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir özür durumuna sahip olan aday/adaylar var ise, adaya ait sağlık kurulu raporunun, özürlü kimlik kartının kurum onaylı örneği veya adayın özür durumunun resmi olarak işlenmiş olduğu nüfus cüzdanı örneğinin herhangi birini bir nüsha halinde adayın bağlı bulunduğu kuruma teslim etmesi, aday tarafından elektronik başvuru ekranından “özür durumu” ve “almak istediği hizmet” ile ilgili uygun olan kutucukların işaretlenmesi gerekmektedir. Beyan edilen özür durumunun doğruluğundan başvuruyu yapan aday, raporun geçerliliğinden ise ilgili kurum sorumlu olacaktır. Sınavla ilgili yapılacak duyurularda bu husus belirtilecektir.

7- Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir.

8- Sınav, 08/03/2014 Cumartesi günü saat 10.00’da Ankara’da yapılacaktır.

9- Adaylar, sınava fotoğraflı sınav giriş belgesi ve özel kimlik belgelerinden birisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) ile gireceklerdir. Fotoğraflı sınav giriş belgesi ile özel kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.

10- Sınav soru ve cevap anahtarı 13/03/2014 tarihinden sonra www.meb.gov.tr ve www.tarim.gov.tr internet adresinde yayınlanacaktır.

DEĞERLENDİRME VE İTİRAZLAR

11- Adaylar, sınav sonuçlarını 14/04/2014 tarihinden sonra www.meb.gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir.

12- Adaylar, sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde GKGM’ne yapabileceklerdir. GKGM’ye gelen evrak kayıt tarihi geçerli olacaktır.

Sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar, sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren en geç 10 (on) günü içerisinde GKGM’ne yapılacaktır. GKGM’ne bu itirazları YEĞİTEK’e gönderecektir. YEĞİTEK bu itirazları 10 (on) gün içerisinde inceleyip sonuçlandırarak GKGM’ne bildirecektir. YEĞİTEK’e gelen evrak kayıt tarihi geçerli olacaktır.

Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı ile ilgili konulara ait sorulara ilişkin itirazları ise GKGM inceleyip sonuçlandıracaktır. İtirazlara yönelik tüm sonuçlar adaylara GKGM tarafından bildirilecektir.

Adaylar, itiraz başvurularını Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (On Türk Lirası KDV Dahil) itiraz ücreti yatırarak alınan banka dekontu ve itiraz konusunun ve iletişim adreslerinin açıkça yazılı olduğu dilekçe ile yapacaklardır.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T.C. kimlik numarası, imza, adres ve banka dekontu olmayan dilekçeler ile yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

13- Sınav takvimi ve uygulaması hakkında yukarıda belirtilen talimattaki hükümlere uymayan adayların, Sınav başvurularının kabul edilmesi, sınava alınması veya sınav sonuçlarının değerlendirilmesi mümkün olmayacaktır.

maruf
13.12.2013, 21:57
ARKADASLAR NASIL OLUYORDA SINAV BASVURUSU SINAV UCRTINI YATIRMASINDAN ONCE OLUYOR?:e010:

Mr.Muhendis
13.12.2013, 22:07
ARKADASLAR NASIL OLUYORDA SINAV BASVURUSU SINAV UCRTINI YATIRMASINDAN ONCE OLUYOR?:e010:

İlk başvuruya aslında "ön başvuru" desek daha doğru olur. Bununla birlikte adayların bilgilerini sisteme giriyorlar. Ön başvuruyu yapanlar harcı yatırıp MEB üzerinden asıl başvuruyu yapıyorlar. MEB üzerinden başvuru yaparken bilgiler çıkıyor. İşte orada çıkan bilgiler, ön başvuru sırasında verdiğiniz bilgilerdir. Yani, ön başvuruyu yapmak tek başına bir şey ifade etmiyor. Aynı şekilde ön başvuruyu yapmadan MEB üzerinden başvuru yapmak da mümkün olmuyor.

Sınavı MEB yaptığı için sanırım ilk başvuruda bilgilerin sisteme girilmesini istiyorlar. Yine de bunun yerine harcı yatırıp direkt başvuru yapılsa daha az zahmetli olurdu.

chnglr
14.12.2013, 02:14
bayilik sınavı için ders notu elimde yok nereden çalışacağımı bilmiyorum. ziraat fakültesinin bitki koruma kitabı yeterli olur mu sadece öğrenebilirmiyim.

Mr.Muhendis
14.12.2013, 07:26
bayilik sınavı için ders notu elimde yok nereden çalışacağımı bilmiyorum. ziraat fakültesinin bitki koruma kitabı yeterli olur mu sadece öğrenebilirmiyim.

Bizim eklediğimiz ders notları var. Onlardan faydalanabilirsiniz.

crazy07
14.12.2013, 17:53
Öncelikle teşekür etmek istiyorum bizleri bilgilendirginiz ve ders notları için. Ben sınav ücretini daha önce yatırdım şimdide tekrar yatırcaksınız ve daha önce yatırdıgınız para meb tarafından iade edilecek diyorlar ama ne zaman ve nasıl iade edicekler bir bilginiz varmı?

Mr.Muhendis
14.12.2013, 18:01
Öncelikle teşekür etmek istiyorum bizleri bilgilendirginiz ve ders notları için. Ben sınav ücretini daha önce yatırdım şimdide tekrar yatırcaksınız ve daha önce yatırdıgınız para meb tarafından iade edilecek diyorlar ama ne zaman ve nasıl iade edicekler bir bilginiz varmı?

Soru: Merkezi sistem ve protokollü sınavlara ilişkin yanlış yatırılan ücretlerin iadeleri nasıl yapılmaktadır?

Cevap: Bakanlığımız tarafından Merkezi Sistemle yapılan sınavlara sehven yatırılan ücretlerin ilgi Yönergenin 28. Maddesinde yer alan "Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların/kurumların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde Genel Müdürlük tarafından ücret iadesi yapılır." hükmü gereği iade işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamdaki ücret iadeleri herhangi bir başvuruya gerek kalmadan sınav gerçekleştirildikten 1 ay sonra yalnızca T.C Ziraat Bankası "Merkezi Ödemeler Ekranından" adayların TC Kimlik Numaraları ile yapılmaktadır. E-Sınav (elektronik sınav) ücret iadeleri süreci dilekçe ve dekont fotokopisi ile MEB Döner Sermaye İşletmesine müracaat edildikten sonra başlamaktadır. Dilekçede TC Kimlik Numarası belirtilmesi zorunludur. Sorular İçin: 0(312) 417 50 70-4214 ve 4252

Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesi

ftemel
14.12.2013, 20:07
sınav başvurusu şu an için yapılamıyo benmi yanlış yapıyorum acaba

Mr.Muhendis
14.12.2013, 20:17
sınav başvurusu şu an için yapılamıyo benmi yanlış yapıyorum acaba

İlk sayfadaki bilgileri okudunuz mu ?

ftemel
14.12.2013, 20:20
evet okudum meb den başvuru yapmayı deniyorum kaçırdığım bişeymi var anlayamadım...

Mr.Muhendis
14.12.2013, 20:35
evet okudum meb den başvuru yapmayı deniyorum kaçırdığım bişeymi var anlayamadım...

Bu noktaları kaçırmışsınız.

Mağdur olmamak için yayınlanan uygulama talimatını kesinlikle okuyunuz. Talimatı okumak için tıklayınız (http://www.ziraatciyiz.biz/2013-zirai-ilac-bayilik-sinavi-basvuru-ve-sinav-tarihi-t10271.html?p=22554#post22554).
...

ÖNEMLİ : 10 Kasım 2013 tarihinde yapılacak olan sınav iptal edildiği için, 8 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan sınav, yeni yönetmelik hükümlerine göre yeni bir sınav sayılmaktadır. Bu nedenle, 10 Kasım'daki sınava başvuru yapanların yeniden bu sınava (bütün işlemleri en baştan) başvuru yapmaları gerekmektedir.

ftemel
14.12.2013, 21:11
tamam işte bu işleri en baştan yapmaya çalışıyorum :)

Mr.Muhendis
14.12.2013, 21:22
tamam işte bu işleri en baştan yapmaya çalışıyorum :)

İşte ilk başvuru MEB'e değil ki. :) Önce il müdürlüğüne başvuru yapacaksınız. Ama başvuru almaya başladılar mı o konuda bilgim yok.

yokole1sey
16.12.2013, 11:02
Allah Bızı bu duruma dusurenlerın belasını versın ? Madem bu ıs boyle bızde sınava gırıp eczalık belgesı alıp eczane alalım Ben bu Ülkenın Başbakanı başta olmak olmak uzere hıc bırıne hakkımı helal etmıyorum alllah belanızı versın....

onurhan
17.12.2013, 16:33
Arkadaşlar 3 gündür mebi arıyorum konuyla ilgili bilgi veren yok. Sınav ücreti yatıranlar para iadelerini nereden ve ne zaman alacak bilgisi olan var mı ?

Mr.Muhendis
17.12.2013, 21:53
Arkadaşlar 3 gündür mebi arıyorum konuyla ilgili bilgi veren yok. Sınav ücreti yatıranlar para iadelerini nereden ve ne zaman alacak bilgisi olan var mı ?

Şuradaki numaraları deneyin. (http://www.ziraatciyiz.biz/showpost.php?p=22565&postcount=212)

MAYTAP44
19.12.2013, 18:21
allah aşkına arkadaşlar sınav için karşı koyun yaw

---------- Mesaj eklendi (18:21) ---------- Önceki mesaj (18:20) ----------

herkes sınava girebiliyor yaw ozaman bende eczane açayım demi sizce bana bi akıl verin bizim o dalar yatıyor mu acaba

onurhan
21.12.2013, 12:11
Şuradaki numaraları deneyin. (http://www.ziraatciyiz.biz/showpost.php?p=22565&postcount=212)

Hocam 3 gündür arıyorum dahili numarada dahil. Ne telefona bakan var nede telesekreter doğru düzgün çalışıyor. Dahili numarayı girince bir süre çalıyor daha sonra kendi sesinizi duymaya başlıyorsunuz. Gidip görüşmek lazım sanırım.

Mr.Muhendis
21.12.2013, 12:12
Hocam 3 gündür arıyorum dahili numarada dahil. Ne telefona bakan var nede telesekreter doğru düzgün çalışıyor. Dahili numarayı girince bir süre çalıyor daha sonra kendi sesinizi duymaya başlıyorsunuz. Gidip görüşmek lazım sanırım.

Resmi sitelerinde bu bilgi ve numara yazıyor. Güncelleme yapmamışlardır belki, bilemiyorum. Ulaşabildiğiniz bir numarayı ya da bilgiyi öğrenince buradan paylaşırsanız iyi olur.

onurhan
21.12.2013, 18:03
Resmi sitelerinde bu bilgi ve numara yazıyor. Güncelleme yapmamışlardır belki, bilemiyorum. Ulaşabildiğiniz bir numarayı ya da bilgiyi öğrenince buradan paylaşırsanız iyi olur.

Tabiki bilgi edindiğimde mutlaka paylaşırım. Numaralar doğruda sanırım santrallerinde sıkıntı var.

MAYTAP44
23.12.2013, 23:05
arkadaşlar başbakana sesleniyorum gerçi bu aralar başı yoğundur ama yaw tarım ilde hiç aklı çalışan biri yok mu? ki diyemiyorlar mı? yaw arkadaşlar bayilik belgesinde Ecz. veya kimyagerlerin nasıl alabiliyola diyee okumayı bilmeyenlere sorsan veya bu işten anlamayana sorsan bu işi yapanların ya aklı yok yada nerden mezun yada bunu mezun eden ünv.nasıl mezun etmiş demezler mi

mehmetcansun
27.12.2013, 10:57
MERHABA ben tarımsal yayın ve danışmanlık sınavı ne zaman yapılacak acaba başvuru felan bilginiz varmı?

Mr.Muhendis
27.12.2013, 12:57
MERHABA ben tarımsal yayın ve danışmanlık sınavı ne zaman yapılacak acaba başvuru felan bilginiz varmı?

2014 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2014-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t11456.html)

mehmetcansun
27.12.2013, 14:44
evet 2014

Mr.Muhendis
27.12.2013, 16:27
evet 2014

2014 yazısının üzerine tıklayın.

greenpeace
03.01.2014, 12:50
Sınav konuları geçen seneyle aynı mı? Değişen bölümler var mı?

Mr.Muhendis
03.01.2014, 14:56
Sınav konuları geçen seneyle aynı mı? Değişen bölümler var mı?

Yönetmelikteki son değişikliklerde bu konulara değinilmedi. O yüzden, değişen bir şey şu an için yok.

evrim62
04.01.2014, 01:36
arkadaşlar Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınav başvuru tarihi hakkında bilgiler vardı şimdi bulamıyorum bir değişiklikmi oldu yoksa benmi yanlış hatırlıyorum?

Mr.Muhendis
04.01.2014, 09:28
arkadaşlar Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınav başvuru tarihi hakkında bilgiler vardı şimdi bulamıyorum bir değişiklikmi oldu yoksa benmi yanlış hatırlıyorum?

2014 Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Sınavı (http://www.ziraatciyiz.biz/2014-tarimsal-yayim-ve-danismanlik-sinavi-t11456.html)

seaman3796
10.01.2014, 23:38
Her şey sınavı kazanmakla bitmiyor ki. Birde sermaye gerekiyor. Bi arkadaş yazmış sadece evraklar için 4- 5 bin tl lazım diye. Nerden baksan 30 bin tl lazım.Yanlışmı düşünüyorum.

yokole1sey
11.01.2014, 10:55
Elbette SAdece resmi işlemler için 4 5 bın tl arası para gerekıyor... İlaç vs için yanı iş yerını doldurmak ıcın para gerekıyor.

Mr.Muhendis
11.01.2014, 12:46
Her şey sınavı kazanmakla bitmiyor ki. Birde sermaye gerekiyor. Bi arkadaş yazmış sadece evraklar için 4- 5 bin tl lazım diye. Nerden baksan 30 bin tl lazım.Yanlışmı düşünüyorum.

Bu sınava girenler herhalde sermayesiz bu işin olmayacağını biliyordur. 4-5 bin TL'ye her şeyini hallederim diye düşünen var mıdır ki ? Sadece evraklar için o kadar gider. Sermaye ise kişinin maddi durumuna, girebileceği riske bağlı olarak değişir. Kimi 30 bin TL yatırım yapar, kimi de 100 bin TL...

seaman3796
11.01.2014, 23:50
Bugün gittim bi zirai ilaç bayisi ile konuştum. Dayı dedim durum böyle böyle ben bu işi düşünüyorum sınava felanda girmek istiyorum...Cevap şuydu sakın bu işlere girme. piyasaden 60 bin tl alacağım var. Alamıyorum. İcraya, vergi dairesine gitmekten bıktım.
Ben vazgeçtim. Güçlü bir sermaye yoksa bu iş zor. Güçlü bir sermaye mi onuda ancak rüyamızda görürüz. Özelde sürünmeye devam.

Mr.Muhendis
12.01.2014, 09:32
Bugün gittim bi zirai ilaç bayisi ile konuştum. Dayı dedim durum böyle böyle ben bu işi düşünüyorum sınava felanda girmek istiyorum...Cevap şuydu sakın bu işlere girme. piyasaden 60 bin tl alacağım var. Alamıyorum. İcraya, vergi dairesine gitmekten bıktım.
Ben vazgeçtim. Güçlü bir sermaye yoksa bu iş zor. Güçlü bir sermaye mi onuda ancak rüyamızda görürüz. Özelde sürünmeye devam.

Bu işi yaptım, ailemde halen yapanlar da var. Çiftçiler her zaman ödeme yapamaz. Bir şeyler satacak, onun parasını alacak ki yapabilsin. Bunu düşünerek bu işe girmeliniz. Zaten hepimiz ziraatçı olduğumuz için bunları biliyor olmamız lazım. Sermayesi olmayan, veresiye vermeyen bu piyasada tutunamaz.

onurhan
13.01.2014, 11:50
Arkadaşlar merhaba,

İptal olan sınav için ücret ödeyenler 0312 417 50 70 den dahili 4203/4214 numaralarından ücretlerinin nezaman geri ödeneceğini öğrenebilirler. Bün Meb'e gittim Görüştüğüm memurlar bu şekilde söylediler. Bilgi işlem dairesinden onay bekliyolarmiş onay çıktıktan sonra ziraat bankasından paralarınızı geri alabilirsiniz. Tabi bu numarayı arayıp bunaltmakta fayda var.

seaman3796
13.01.2014, 21:36
Bu işi yaptım, ailemde halen yapanlar da var. Çiftçiler her zaman ödeme yapamaz. Bir şeyler satacak, onun parasını alacak ki yapabilsin. Bunu düşünerek bu işe girmeliniz. Zaten hepimiz ziraatçı olduğumuz için bunları biliyor olmamız lazım. Sermayesi olmayan, veresiye vermeyen bu piyasada tutunamaz.

Kapitalist sistem nereye gitsek karşımıza çıkıyor. Ben şunu anladım hanımlar beyler bu iş eğer aileden kalmıyorsa yani sizin gibi sıfırdan bankadan kredi alarak felan yapmak hayal.

Mr.Muhendis
13.01.2014, 21:44
Kapitalist sistem nereye gitsek karşımıza çıkıyor. Ben şunu anladım hanımlar beyler bu iş eğer aileden kalmıyorsa yani sizin gibi sıfırdan bankadan kredi alarak felan yapmak hayal.

Bana ailemden bir şey kalmadı. Ben yolumu akademisyenlik yönünde çizdim. Ticaretin her türlüsü tamamen ayrı bir "sanat" dalı. Ticarete yatkın olan, kredi çekmek, borç ödemekten çekinmeyen insanlar daha başarılı olacaktır. Zaten bu sektörün içinde olanlar az çok nasıl zorlu bir iş olduğunu biliyordur.

seaman3796
13.01.2014, 22:04
Zaten ticaret risk işidir.Ya çıkarsın ya batarsın. Çekirdekten yetişmeyen bir adamada 30 yaşından sonra ticaret yaptıramazsın.

eda2362
15.01.2014, 01:42
merhaba arkadaşlar bu sınavın geçme notu kaçtı hatırlayanınız var mı acaba?

musabican
15.01.2014, 08:46
merhaba arkadaşlar bu sınavın geçme notu kaçtı hatırlayanınız var mı acaba?

sınavı geçme notu 70 ' tir.
50 sorunun 35 ini yapmanız gerekir...

capan48
15.01.2014, 19:12
merhaba Arıcılık mezunuyum ve Botanik dersi aldım.bununla birlikte bayilik sınavı başvurusu yapabilir miyim?

Mr.Muhendis
15.01.2014, 21:17
merhaba Arıcılık mezunuyum ve Botanik dersi aldım.bununla birlikte bayilik sınavı başvurusu yapabilir miyim?

Merhaba,

Botanik dersi almak "bitki sağlığı ile ilgili ders almış olmak" şartını sağlamaz. Yine de arayın sorun isterseniz.

capan48
16.01.2014, 00:29
nereden nasıl öğrenebilirim?bir bilginiz var mı?

Mr.Muhendis
16.01.2014, 00:30
nereden nasıl öğrenebilirim?bir bilginiz var mı?

Dediğim gibi olmuyordur. Bitki sağlığı dersleri ile botanik farklı. Sormak isterseniz; tarım il müdürlüklerine, genel müdürlüğe telefon ederek sorabilirsiniz.

meskaline
20.01.2014, 12:01
merhaba arkadaşlar başvuru dilekçesinin örneği var mı ?