PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sarayönü MYO Tohumculuk Programı

Mr.Muhendis
17.11.2012, 20:09
Tohum en önemli tarımsal girdilerdendir. Ülkemizde sertifikalı tohumluk üretimi ve kullanımı ise yeterli seviyede değildir. Bölgemizde ve Ülkemizdeki tohumculuk alanında çalışacak teknik elemanlar yetiştirmek için 2001-2002 eğitim döneminde Yüksekokul bünyesinde Tohumculuk Programı açılmıştır. Her yıl Meslek ve Normal Liselerden mezun 50 öğrenci kayıt yaptırabilmektedir. Tohumculuk programının ikinci sınıfında 71 öğrenci ve birinci sınıf 44 olmak üzere toplam 115 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Yüksekokulumuz bünyesinde bitkisel üretim, araştırma ve deneme, organik tarım uygulama arazisi ve bir laboratuar mevcuttur. Tohumculuk Programında; Doç.Dr. Seyit Ahmet Bağcı, Ziraat Yüksek Mühendisi Öğretim Görevlisi Hayati Akman ve Ziraat Yüksek Mühendisi Öğretim Görevlisi İrfan Özer olmak üzere toplam 3 adet Öğretim Elemanı bulunmakta olup, ayrıca çalışma konularına göre diğer öğretim üyesi ve öğretim görevlilerince dersler yürütülmektedir.

Programda tüm tarla ve sebze bitkilerinin yetiştiriciliği, tohum üretim teknikleri, tohum teknolojisi ve pazarlaması teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Uygulamalı derslerde öğrenci birebir üretimin içinde yer almaktadır. Tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgemizde öğrenci ile yapılan teknik gezilerle teorik dersler pekiştirilmektedir.
TOHUMCULUK TEKNİKERİ
Tanımı

Tüm tarla ve sebze bitkilerinin yetiştirticiliği, tohum üretim teknikleri, tohum teknolojisini bilen ve pazarlama yeteneğine sahip ara elemandır.

Görevleri

Bir Tohumculuk Teknikerinin çalışma ortamında yapması gereken muhtemel işler aşağıda özetlenmiştir;
- Ziraat Mühendisi tarafından hazırlanan üretim planlarını uygulamaya koymak,
- Tarla hazırlığı, ekim, bakım ve hasat işlemleri için planlama yapmak,
- Vejetasyon süresi boyunca bitkileri izleyerek gerekli bakımların yapılmasını sağlamak,
- Üretilen tohumların sertifika işlemlerine yardımcı olmak,
- Tohumların temizleme, ilaçlama, paketleme vb. işlemlerine yardımcı olmak,
- Tohumların pazarlamasını yapmak.

Alet ve Makineler

Bir Tohum Teknikerinin kullandığı alet ve makineler; her türlü tarım alet ve makineleri, tohum temizleme, kurutma, ilaçlama, paketleme makineleri, tohum laboratuar aletleri, bilgisayar, otomobil şeklinde özetlenebilir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

- Tarımı ve tarımsal üretimi sevmek,
- Genetik ve Bitki Islahı, Araştırma ve Deneme Metotları, Bitki Besleme ve Gübreleme,
Zirai Mücadele, Bilgisayar, Yabancı Dil v.b. konulara ilgili olmak,
- Sosyal ilişkileri iyi ve girişimci olmak,
- Seyahati sevmek ve hiçbir engeli olmamak,
- Bitkilerle uğraşmayı seven, hoşgörülü, sabırlı ve dikkatli olmak.

Çalışma Ortamı ve Koşulları

Tohum Teknikerleri tarla ve sebze bitkilerinin üretildiği alanlarda, tohum temizleme-paketleme ünitelerinde ve pazarlama bölümünde görev yapabilirler. Çalışma ortamları açık havada olup, tarladaki tozlar ve zirai mücadele ilaçları ile temas halindedirler. Çalışma ortamında Ziraat Mühendisleri, iktisatçılar, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler.

Mesleki Eğitim

- Tohumculuk Teknikerliği yapılan meslek yüksekokullarında teorik ve uygulamalı eğitim yapılmaktadır.
- Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitimi başarı ile bitirenlere ön lisans diploması ve ‘Tohumculuk Teknikeri’ ünvanı verilir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkânları

- Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan tarımın tohumculuk sektöründe çalışabilirler.
- Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde, Tohum Sertifikasyon kuruluşlarında ve Tohum Üretim İstasyonlarında çalışabilirler.
- Türkiye’de tohum üretimi yapan ve araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan 120’ ye yakın yerli ve yabancı tohum firmalarında çalışabilirler.
- Tohum Bayiliği açabilir ve kendi işlerini kurabilirler.
- Tarım Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda zirai mücadele hizmetlerinde en az üç yıl çalışmış olanlar zirai mücadele ilaçları bayiliği açabilirler.
- Tarım ürünlerini işleyen fabrikaların laboratuarlarında veya analiz laboratuarlarında tekniker olarak çalışabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç Durumu

Tohumculuk teknikerleri eğitim süresince Devlet veya Özel kuruluşlardan belli şartlarda kredi veya burs alabilirler. Yöremizde bulunan tohum bayilerinde yarı zamanlı olarak çalışarak hem bilgilerini pekiştirip hem de azda olsa gelir sağlayabilirler.

Tohumculuk teknikerlerinin mezuniyet sonrası özel sektörde kazanç durumu işveren ile yapılan anlaşma ile belirlenir. Kişinin ücreti, bilgisi, yeteneği, statüsü, çalışma kapasitesi ve sektörün ücret düzeyleri göz önünde bulundurularak belirlendiğinden kazanç durumu kişinin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Meslekte İlerleme İmkânları

Kişinin özelliklerine ve işyeri durumuna bağlı olarak yöneticiliğe kadar yükselme olabilir.
İki yıllık eğitim sonunda yapılan DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile Ziraat Fakültelerine geçiş yapabilirler. Fakülteyi bitirenler ‘Ziraat Mühendisi’ ünvanı alırlar. Maliye, iktisat, işletme, çalışma ekonomisi ve kamu yönetimi gibi Anadolu üniversitesinin kontenjansız bu bölümlerine sınavsız geçiş yapabilirler. Ayrıca, Açıköğretim fakültesinin bu bölümlerinden mezun olabilenler aynı bölümlerde tezsiz yüksek lisans yapma hakkına sahiptir.

kandemir
30.01.2013, 21:52
merhaba, ben sarayönü myo tohumculuk bölümü mezunuyum çok da memnunum iyiki de okumuşum bu bölümü :) bu tanıtım için çok teşekkürler...

Mr.Muhendis
31.01.2013, 07:14
merhaba, ben sarayönü myo tohumculuk bölümü mezunuyum çok da memnunum iyiki de okumuşum bu bölümü :) bu tanıtım için çok teşekkürler...

Merhaba,

Okulun fotoğrafları varsa ekleyebilir misiniz ? Tercih etmek isteyenler için faydalı olacaktır. :)

kandemir
21.02.2013, 15:54
şu an elimde yok okulumuzun internet sitesinde bi çok fotoğraf var.. onlara bakabilirler..