PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sarayönü MYO Gıda Teknolojisi Programı

Mr.Muhendis
17.11.2012, 19:57
Gıda Teknolojisi Programı gıda sanayisinde hammaddelerin üretiminden başlayarak tüketici tarafından kullanımına kadar uzanan gıda zinciri içinde, ara eleman olarak görev üstlenebilecek, gerekli bilgi ve beceriye sahip mezunlar yetiştirmeye yönelik olarak eğitim veren bir programdır. Bu programda öğrencilere gıda teknolojisinin birçok dalında ve gıda üretiminin her aşamasında ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin verilmesi hedeflenmiştir.

Gıda teknolojisi alanı, modern teknolojileri uygulayarak tarım ve hayvancılığa dayalı ham maddeleri işleyen; duyusal, fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik yönden gıda kontrol hizmetlerini gerçekleştirerek tüketime uygun gıda maddeleri üreten ve insan beslenmesine sunan bir teknoloji dalıdır.

Gıda teknolojisi programından mezun olan öğrenciler;

· Gıda işlenme teknolojileri ve kimyasal yapılarını ve buna bağlı olarak kontaminasyon kaynakları ve önleyici tedbirlerin nasıl alınması gerektiği hususlarda gerekli bilgi ve beceriye sahip olurlar.

· Teknolojik üretim tipine bağlı olarak fabrikalarda kullanılan makine teçhizatları hakkında teorik ve pratik bilgiyi uygulama becerisine sahip olurlar.

· İşletmede gerekli hijyen - sanitasyonu standartlara uygun olarak sağlayabilme becerisine sahip olurlar.

· Gıda mevzuatı ve kalite güvence kriterleri hakkında bilgiye sahip olurlar.

· Laboratuar alet ve ekipmanları hakkında ve analiz uygulamaları konularında bilgi sahibi olurlar.

Yüksekokulumuz bünyesinde, gıda teknolojisi öğrencilerimizin teorik derslerde öğrendikleri bilgileri pratiğe aktarabilecekleri bir uygulama laboratuarı bulunmaktadır.Eğitim süresince; Genel Kimya, Genel Mikrobiyoloji, Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Gıda Kimyası, Gıda Mikrobiyolojisi, Soğuk Tekniği ve Depolama, Yağ Teknolojisi, Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi, Süt İşleme Teknolojisi, Gıda Kontrol ve Mevzuatı, Beslenme İlkeleri, Gıda Analizleri, Özel Gıdalar, Gıda Biyoteknolojisi,Tahıl ve Fırın Ürünleri İşleme Teknolojisi, Gıda ve İşletme Sanitasyonu, Gıda Katkı Maddeleri, Et ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi gibi dersler verilmektedir.

Gıda teknolojisi, hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyen,insanların sürekli ihtiyaç duyduğu ürünlerin işlenmesi açısından her zaman gereksinim duyulan bir meslektir. (http://www.ziraatciyiz.biz) Bu programdan mezun olan öğrenciler gıdaların üretim, kalite ve pazarlama ile ilgili özel iş kollarında Gıda Teknikeri unvanı ile istihdam edilirler. Tarım İl Müdürlükleri ve Kalite Kontrol Şube Müdürlükleri gibi resmi iş yerlerinde çalışma şansına sahiptirler.. Gıda Teknikeri olarak mezun olacak bu öğrenciler gıda sanayisinin her dalında ve gıda laboratuarlarında çalışabilmektedirler.

Gıda maddesi üretilen her işletmede ara eleman olarak ihtiyaca cevap veren gıda teknikeri; üretim öncesi ve sonrası kalite kontrol analizlerini yapar ve rapor halinde Gıda Mühendisine bildirirler.