PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Selçuk Üniversitesi Seydişehir Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
17.11.2012, 19:42
Seydişehir coğrafi konumu itibariyle Beyşehir, Huğlu, Akseki, Ahırlı, Yalıhüyük, Bozkır vs. ilçelerin merkezinde olup, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan belirleyici ve sürükleyici konumdadır. Bu ilçelerden en uzak olanı 50 km mesafededir. Ankara, Konya ve Antalya yolu üzerinde olması ise ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

Selçuk Üniversitesi Seydişehir Meslek Yüksekokulu 1989-1990 eğitim-öğretim yılında Teknik Programlar Bölümüne bağlı Maden Programı (30 öğrenci) ile eğitim öğretime başlamıştır.

Şu anda 2001 yılında taşınılan kendisine ait 4000 m2 kapalı alana sahip 16 derslik, 20’şer bilgisayardan oluşan 4 adet Bilgisayar Laboratuarı, 2 Elektrik, 1 Makine, 2 Otomotiv Laboratuarı, 1 Grafik Tasarım Atölyesi, 1 Çizim sınıfı, Kütüphane, Konferans Salonu ve Toplantı Salonu, Kantin ve Yemekhaneden oluşan binası ve basketbol, voleybol ve sentetik çim saha kompleksi ile eğitim öğretimine devam etmektedir.

http://i.imgur.com/Q3raj.jpg

Yüksekokulumuzda Elektrik, Otomotiv Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı, Makine (bu programlarda normal ve ikinci öğretim var), Grafik Tasarımı ve İşletme Yönetimi Programları mevcuttur.

Seydişehir Meslek Yüksekokulunda öğrenci sayıları 1989 yılından bu yana artarak devam etmiş ve 2009-2010 eğitim öğretim yılına 1700 öğrenci ile başlanmıştır.

Seydişehir Meslek Yüksekokulu Selçuk Üniversitesi nezdinde problemsiz, kurumsallaşmış bir Yüksekokul olarak görülmekte olup, Okulumuz tam kapasite ile eğitim öğretime devam etmektedir. Normal öğretim öğrencileri 16 derslikte 08.00 ile 17.00, ikinci öğretim öğrencileri ise 17.10 ile 23.25 saatleri arasında eğitim öğretim görmektedirler. Özellikle, öğrenci kontenjanımızın tamamına yakınının kayıt yaptırması, yüksek başarı ortalaması ile mezun olunması ve öğrencilerimizin iş hayatında tercih edilmeleri, Yüksekokulumuzda temel amacın gerçekleştiği ümidini güçlendirmektedir. Artan talep doğrultusunda gerekli fiziki alt yapının geliştirilmesi zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Misyonumuz gereği, artan öğrenci taleplerini karşılama ve eğitim-öğretim kalitesini en üst seviyede tutabilme gayretlerimiz devam etmektedir.

Yüksekokulumuzda görev yapan 1 Profesör, 3 Yardımcı Doçent, 2 Okutman, 19 Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 25 öğretim elemanımız mevcuttur.

Meslek Yüksekokulları temel amaç olarak ara insan gücü yetiştirmeyi hedeflemektedir. Yüksekokulumuzda öğrenim gören ve mezun olan öğrencilerimiz kamu ve özel sektörde tekniker unvanı ile istihdam edilmektedirler. Ayrıca Yüksekokulumuz öğrencilerinden başarılı olanların bir kısmı, Dikey Geçiş Sınavı ile lisans öğrenimlerine devam ederek Mühendis olma imkânı yakalayabiliyorlar. Farklı yıllarda Dikey geçiş sınavlarında derece yapan öğrencilerimiz, hatta 40 kişilik sınıftan 15 kişinin dikey geçiş yaptığı programlarımızda mevcuttur.

Uygulamalı eğitim, öğrencilerimizin teorik olarak öğrendikleri bilgilerin uygulamalı olarak el becerilerini geliştirmelerini sağlıyor.

Ülke ekonomisine yön veren ve bulunduğu şehirlerin katma değerini yükselterek insanlarının refah seviyesini yükselten sanayi kuruluşlarından biri olan Cengiz Holding bünyesinde faaliyet gösteren Eti Alüminyum A.Ş. Seydişehir’e yaptığı ekonomik katkılarının yanında, okulumuz öğrencileri için de uygulama ve iş sahası olmuştur. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu stajlarını bu tesislerde yapmaktadırlar. Bununla birlikte Alüminyum yan sanayi olarak Seydişehir’de oluşmuş güneş enerjisi kolektörü, kalorifer petek üretim atölyeleri gibi işletmelerde de öğrencilerimiz hem staj hem de iş imkânı bulabilmektedirler.

http://i.imgur.com/2Brq8.jpg

Yüksekokulumuz sosyal ve kültürel faaliyetlere de gereken önemi vermektedir. Üniversitemiz tarafından düzenlenen spor şenliklerinde tüm branşlarda düzenli katılım sağlanmaktadır. Değişik branşlardaki sportif faaliyetlerinin yanında sürekli olarak konferans, panel, bahar şenlikleri gibi etkinlikler düzenlenmektedir.