PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ Gülü (Rosa damascena Mill) Yetiştiriciliği

haliloymak
07.11.2012, 01:27
Isparta gülü olarak adlandırdığımız yağ gülü; pembe renkli, yarım katmerli ve kuvvetli kokulu, çok yıllık, kazık köklü, dikenli ve kışa dayanımı yüksek çalı formunda bir gül türüdür.

İlkbahar mevsiminde, her birinde 3-9 adet çiçek tomurcuğu bulunan çiçek sapları üzerinde çiçeklenme sabahın çok erken saatlerinde başlar. Bir yağ gülü bitkisinde, gelişme dönemleri farklı çok sayıda çiçek tomurcuğu bulunduğundan, bütün tomurcukların çiçeklenmesi uzun zaman alır. Genellikle bir bahçenin tomurcukları bir ay içinde, bir bölgedeki bahçelerin tomurcukları iki ay içinde çiçeklenmesini tamamlar.

Bir yağ gülü çiçeği ortalama 2.8 g ağırlığında olup, 330-370 çiçek 1 kg gelir. İlkbahar mevsimi çok sıcak ve kuru olduğunda çiçek ağırlığı azalır ve 600-650 adet çiçek ancak 1 kg eder. Normal koşullarda 1 damla gül yağı damıtmak için 25 adet, 1 kg gül yağı damıtmak için 1.250.000 adet çiçek gereklidir.

GÜLLERDE ANA MATERYALiN ÇOĞALTIMI

Yağ gülcülüğü tarımında uygulanan çoğaltım şekli bilindik vegetatif üretim şekillerinden daha faklıdır. Bu üretim şekli ‘DALDIRMA’ yöntemine benzeyen ‘ÇELİKLE’ çoğaltım şeklinde yapılmaktadır. Verimi azalmış, gençleştirme budaması artığı bitkiler yada daha genç bitkiler toprak yüzeyinden, kazma veya odun biçme motorlarıyla kesilir. Elde edilen çeliklere yörede ‘KAZIK’ ismi verilir. Kazıklar yeni bahçelerde hazırlanmış hendeklere doğrudan yatırılır ve üzeri ince bir toprakla örtülür. Bu çelikler burada köklenir ve aynı yıl içersinde sürgün verirler. Daldırma yönteminden farkı da çeliklerin tamamen ana bitkiden koparılarak üretimde kullanılmasıdır.

BAHÇE TESİSİ
Yağ gülü bahçelerinin tesisinde, verimi azalmış yaşlı bahçelerin
gençleştirme budaması artığı olan ve yörede kazık olarak adlandırılan
çelikler kullanılır.

Gül bahçeleri, kasım-ocak ayları arasında 50 cm derinlikte ve 40 cm genişlikte açılan karıklara (hendek) çeliklerin (kazık) yatay olarak uç uca gelecek şekilde yatırılması ve üzerlerine yaklaşık 10 cm kalınlıkta toprak veya iyi yanmış ahır (çiftlik) gübresiyle karıştırılmış toprak örtülmesi şeklinde tesis edilir.
Birbirlerine paralel olarak uzanan 2.5-3 m aralıkla karıklar, eğimli arazilerde eğime dik yönde, düz arazilerde ise kuzey-güney yönünde açılır. Gül bahçeleri; özellikle soğuk ve sert esen rüzgâr yönüne kapalı, ilkbahar geç donlarının zarar vermeyeceği, daha çok güneye bakan ve hafif meyilli olan arazilerde kurulmalıdır. Gülcülükte, yeni bahçe tesisinde, hastalık ve zararlılardan arî çelikler üretim materyali olarak kullanılmalıdır.

(Bu konu ile ilgilenenler olursa daha ayrıntılı bilgi verebilirim, Gül yetiştiriciliğininde forumda bulunması için kısaca birşeyler paylaştım)