PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karapınar Aydoğanlar MYO Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Programı

Mr.Muhendis
22.10.2012, 17:51
Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Programı, 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında açılmış olup; küçük, orta ve büyük ölçekte gıda üretimi yapan kamu ve özel kuruluşların laboratuarında ve üretim süresince görev yapabilecek elemanlar yetiştirmektedir. Programımızda öğrencilere yoğun ingilizce, laboratuar tekniği ve bilgisayar işletmenliği eğitimleri de verilerek mezunların niteliklerini arttırmak amaçlanmaktadır. Bu program mezunlarına Önlisans diploması ve Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Meslek ünvanı verilmektedir. 2 yıllık eğitim süresini tamamlayan öğrenciler DGS sınavında başarılı olmaları durumunda lisans programlarına geçiş yapabilmektedir. 50 öğrenci kontenjanı olup, 50 öğrenciyle eğitim ve öğretim faaliyetine başlamıştır.

Programın Amaçları

1950’li yıllardan bu yana hızla artan dünya nüfusuna paralel olarak gıda maddelerine duyulan gereksinimin çoğalması, şehirleşme ve insanların yaşam biçimlerinde oluşan değişimler, yüksek kalitede ve çeşitlilikteki gıda maddelerine duyulan ihtiyaç, seyahat ve nakil imkanlarının gelişmesi, yeni gıda işleme ve pazarlama yöntemleri nedeniyle tüketici sağlığının korunması amacıyla gıdaların kontrol ve analizlerinin önemi artmıştır. Kaliteli gıda üretimi endüstrileşmiş ülkeler ile bu konuda rekabet edebilmek, tüketici ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak ve bu alanda çalışan işletmelerin verimli çalışabilmelerine katkıda bulunmak amacıyla gıdalarda yapılacak kalite kontrole dayalı analizler çok büyük önem taşımaktadır. Gıda güvenliğinin sağlanmasında önemli bir basamak olan kalite kontrolün etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi Avrupa Birliği yolundaki ülkemiz açısından uyumu olumlu yönde etkileyecektir. Gıda kalite kontrol ve analizleri bölümünün açılmasıyla bölgemizdeki gıda işletmelerinin daha verimli ve üretken hale gelmesi sağlanacaktır. Ülkemizde yer alan 2 yıllık gıda ve teknoloji alanında eğitim yapan meslek yüksek okullarının programlarına bakıldığında 2 yıllık süre içerisinde teknoloji bilgilerinin verilmesiyle birlikte çok az bir zaman gıda analizlerine ayrılmış durumdadır. Konya bölgesi tarım ve hayvancılık bakımından Türkiye’nin önde gelen illeri arasındadır. İlin yerleşim yerinin ülkenin merkezinde olması nedeniyle hayvansal ve bitkisel ürünler bol miktarda üretilip işlenmektedir. Özellikle Karapınar bölgesi hayvansal ürünler, hububat ürünleri ve şeker pancarı gibi ekonomik değere sahip ürünler açısından oldukça yüksek üretim potansiyeline sahiptir. Son zamanlarda Avrupa Birliğine uyum süreci çerçevesinde işletmelerin yapısının iyileştirilmesi ve kapasitesinin artırılması gerekliliği bu işletmelerde teknik elemanların çalıştırılması zorunluluğunu getirmiştir. Bu program yöredeki işletmelerin istihdam etmede zorlandıkları teknik personel ihtiyacını giderecek ve bu alanda yeni işletmelerin kurulmasını sağlayacaktır. Gıdaların denetlenmesi ve kalite kontrolüne dayalı analizler çok hassas dikkat ve özen gerektiren analizlerdir. Ülkemizde mevcut olan laborantlık eğitimi veren ve ayrıca kimya laboratuarlarında uygulanabilecek türden analizler değildir. Gıdaların özellikleri ile ilgili temel alt yapı bilgilerine dayandırılması ve konuların pekiştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış sonuçlar ve yorumlar ortaya çıkabilecektir. Sonuç olarak gıda alanında uzmanlaşmış, bilinçli, güvenli gıdanın önemine hakim yetişmiş gençler, hem vatandaşlarımız için güven ve gurur kaynağı olacak hem de bu gençlerin istihdamları sağlanarak yeni bir iş kolu yaratılacaktır. Gıda kalite kontrolü ve analizleri konusunda uzmanlaşmış ara elemanlarla çalışacak işletmeler, uluslar arası kalite ve standartlarda üretim yaparak ihracat paylarını genişletecek, böylelikle cari açığın kapanmasında önemli rol oynayacaklardır. Programında temel hedeflerinden bir diğeri de; gıda maddeleri ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemeleri üreten ve satan işyerlerinin, asgari teknik ve hijyenik şartları ile bu yerlerde üretilen ve satılan gıda maddelerinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin mevzuata uygunluğunun tespitini, Numune alma işlemi ile başlayan ve o partinin istenilen özelliklere uygunluğunu kontrol etmek için yapılan işlemlerin tümünü yapabilecek elemanlar yetiştirmektir.

Programın Sağladığı Kazanımlar

Tüm sektörlerde olduğu önemli sorunlarından birisi kalifiye ara eleman ihtiyacıdır. Sektörde bu açığın kapatılması ancak bu teknik okullarla mümkün olacaktır. Ayrıca kurulacak program ile yöreye ciddi ekonomik kültürel ve sosyal kazanımlar oluşturacak ve birçok işsiz gezen genç öğrencilerimize istihdam alanı oluşturulacaktır. Sonuç olarak Karapınar Aydoğanlar Meslek Yüksekokulu’nda Gıda Kalite Kontrol ve Analizleri Programının açılması ilçenin ve üniversitenin gelişiminde önemli katkılar sağlayacaktır.

İş ve İstihdam Olanakları

Programı başarıyla tamamlayan mezunlar; kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşların gıda güvenliğinin ve kalitesinin temini için gıda ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin birincil üretim aşaması dâhil olmak üzere üretim, işleme ve dağıtım aşamalarında asgari teknik ve hijyenik şartları gözeterek, gıda denetim ve kontrol hizmetlerini yürütebilirler. Ayrıca kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşlarda gıdaların mikrobiyolojik analizi ile ilgili laboratuarlarda çalışma olanağına sahip olabilirler. Günümüzde gıda güvenliğinin ve kalitesinin temini için gıdaların ve üretim yerlerinin depoların, satış yerlerinin sürekli olarak denetlenmesi gerekmektedir. Bu işte görevli yeterli eleman bulunmamaktadır. Bu nedenle de sağlık ve çevre sağlığı teknisyenleri belli bir eğitimden geçirilerek bu unvan ile çalıştırılmaktadır. Gıda denetimlerinin sağlıklı yapılabilmesi için teknik bilgi ve becerilere sahip fazla sayıda elemana ihtiyaç bulunmaktadır.