PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karapınar Aydoğanlar MYO Laborant ve Veteriner Sağlık Programı

Mr.Muhendis
22.10.2012, 17:49
Laborant ve Veteriner Sağlık Programında; Derse dayalı yöntem, Probleme dayalı yöntem, Görsel ve uygulamalı yöntem, Tartışmaya dayalı yöntem gibi ders işleme metotları uygulanmaktadır. Bu yöntemler kendi içlerinde laboratuar çalışmaları, uygulamalar, proje çalışmaları ve teknik gezilerle desteklenmektedir. Her yıl 50 öğrenci kontenjanı olup, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında öğrenci alımına başlayacaktır.

Programın Amaçları

Laborant ve Veteriner Sağlık Programı; Öncelikli olarak çalışma ortamında sağlık ve iş güvenliğine ilişkin önlemlerini almak. Laboratuar cihazların bakımlarını düzenli yaptırmak ve en verimli şekilde çalışmalarını sağlamak. Laboratuar eksiklerini belirlemek ve istekte bulunmak. Hastadan biyolojik materyalleri (kan, idrar, kültür vs.) almak. Hastadan alınan örneklerin uygun şartlarda saklanması ve muhafazasını sağlamak. Materyalleri analize hazırlamak, Materyal analizlerini ( biyokimyasal, mikrobiyolojik, patolojik hematolojik vs.) yapmak. Materyal analiz sonuçlarını kontrol etmek, materyal analiz sonuçlarını laboratuar uzmanına ulaştırmak, mesleki teknolojik gelişmeleri izlemek. İnsan ve hayvan haklarını unutmadan şefkatle hastalara yaklaşmak ve psikolojilerini anlamaya gayret ederek çalışmak. Her türlü arazi ve doğa şartında teknik donanımı kullanmak, pratik testler uygulamak, veterinerlik alanında sürü tedavisi, aşı uygulamaları konusunda hızlı ve verimli çalışmak. Hayvancılıkta verimin artırılmasına yönelik çalışmalar yapmak. Hasta bakımı, ilkyardım ile hekim ve veteriner hekim tarafından önerilmiş tedavi yollarının en etkili ve hızlı biçimde uygulamayı hedeflemektedir.

1-Bilimsel düşünme, araştırma, incelemeyi geliştirme

2-Laborant ve Veteriner Sağlık alanında teknik bilgiye sahip ara eleman yetiştirme

3-Öğrencilere lisans eğitimini tamamlayabilme imkanın oluşturulması

4-Öğrencilerin mesleki nosyonu almasını, girişimci ve hayata hazır olmasını sağlamak

5-Laborant ve Veteriner Sağlık konusunda temel bilgilere sahip olma

6-Laborant ve Veteriner Sağlık konusunda kazandığı bilgileri sahaya uygulayabilme

7-Hayvan, yetiştirici, ülke, meslek ve çevre yararını kişisel çıkarının üstünde tutma

8-Topluma örnek, güncel ve gelişmeye açık ve çevresiyle barışık elemanlar yetiştirme

9-Üniversite ve Yüksek okulumuzun adını onurla taşıyabilen ve örnek öğrenciler yetiştirme

Programın Sağladığı Kazanımlar

Laborant ve Veteriner Sağlık Programı konusunda uzmanlaşmış teknik elamanlar yetiştirerek bölgesel gelişmelere hız kazandırmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaçladığından bu amaca ulaşabilmek için eğitim ve öğretim süresince öğrencilere; Tıbbi Laboratuar Tekniği, Fizyoloji, Temel Anatomi, Genel Mikrobiyoloji, Hijyen ve Sanitasyon, Çevre Koruma, Hayvan Yetiştirme İlkeleri, Tıbbi Laboratuar Uygulamaları, Temel Tıbbi Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Deontoloji Kuralları ve Mesleki Çalışma Teknikleri, Klinik Uygulama, Üreme Bilgisi ve Tohumlama, Salgın Hastalıklar ve Zoonozlar, Hayvan Sağlığı ve Hastalıklarından Korunma, Meme Sağlığı ve Hastalıkları, Küçük Baş Hayvan Yetiştiriciliği, Büyük Baş Hayvan Yetiştiriciliği, Mekanizasyon ve Proje Hazırlama, Hayvan Besleme ve Yem Bilgi Teknolojisi, Uygulamalı Suni Tohumlama, Hastalıklar ve Tedavi Teknikleri, Doğum Bilgisi, Aşı Bilgisi ve Uygulamaları, Sahada Klinik Uygulama, Arı Yetiştiriciliği ve Hastalıkları, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği ve Hastalıkları, gibi mesleğe yönelik dersler verilmektedir. Öğrencilerimize Bilgisayar laboratuarı ve projeksiyonlu sınıflarda teorik dersler verilmekte, okulumuza ait hayvan barınaklarında da uygulama yapma imkanı bulmaktadırlar. Ayrıca yaz döneminde yapmış oldukları I.EDÖ ve II.EDÖ çalışmalarla almış oldukları dersleri pratikte uygulama imkanı bulmaktadır. Program öğrencilerimiz Eğitim öğretim süresi içinde uzman kişiler tarafından verilen seminerlere katılarak ve özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait işletmelere yapılan teknik geziler sayesinde alanlarında uzmanlaşmaktadırlar.

1-Laboratuvarla ile ilgili temel, güncel bilgileri bilmeli ve bu bilgileri pratikte uygulayabilme becerisinin geliştirilmesi

2-Hayvancılık ile ilgili çiftlik idaresi, bakım-beslenme, bulaşıcı hastalıklar ve zoonozlara karşı koruma, kontrol ve mücadele için uygulamalarda beceri geliştirme

3-Hayvanların yaşam kalitesi ve konforu konusunda bilgiye sahip olma, Alanla ilgili teknolojik yeniliklerin takip edebilme becerisinin geliştirilmesi

4-Ortaya çıkabilecek sorunları tespit edebilme ve bu sorunlara çözüm üretebilme, Yetiştirici ile ilgili meslek kuruluşları arasında koordinasyonu sağlayabilme becerisini geliştirme

5-Mesleki sorumluluğa sahip olma

İş ve İstihdam Olanakları

Laborant ve Veteriner Sağlık Programından mezun olan öğrencilerimiz; Devlete ait Tıbbi Tahlil Laboratuarlarında (KPSS puanına göre ), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilan edeceği açık kadrolarda (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı il ve ilçe müdürlükleri, İl kontrol laboratuarları, Hayvancılık Araştırma Enstitüleri, Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüleri, Belediyeler) (KPSS puanına göre) görev alabileceği gibi, Damızlık yetiştirici (Sığır, Koyun ve keçi) birliklerin, Süt üretici Birlikleri, Özel Veteriner Klinikleri (poliklinik, Pet-klinikleri), Hayvan Hastaneleri, Büyük ve Küçük Baş Hayvan Çiftlikleri, Hayvancılık işletmeleri, kamuya ait üretim çiftlikleri, Gıda üretim tesisleri, Yem sanayii, Deney hayvanlarının üretim yerleri ve deney yapacak olan laboratuarlar, hayvanat bahçeleri, hayvan barınakları, veteriner ilaç, aşı, serum, araç ve gereç üretimini yapan ve bunların tanıtımını pazarlamasını yapan firmalar ile yetki ve sorumlulukları içine giren diğer kuruluşlar çalışma alanlarıdır.