PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Selçuk Üniversitesi Hadim Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
22.10.2012, 17:35
TARİHÇEMİZ

Selçuk Üniversitesi’ne bağlı Hadim Meslek Yüksekokulu, 1992 yılında kurulmuştur. 1992 yılında Harita-Kadastro, 1993 yılında Arıcılık ve Bağcılık, 1995 yılında Makine Resim Konstrüksiyon, 2002 yılında Harita-Kadastro İkinci Öğretim ve Bilgisayar Destekli Tasarım (2003 yılında YÖK kararı ile adı Makine oldu), 2005 yılında Dış Ticaret Normal Öğretim ve 2010 yılında da Dış Ticaret İkinci Öğretim programlarının açıldığı yüksekokulumuzda halen, Harita ve Kadastro (Normal Öğretim), Harita ve Kadastro (İkinci Öğretim ), Makine Resim ve Konstrüksiyon (2009 yılında YÖK kararı ile her iki bölümün adlarına “ve” ibaresi eklenmiştir.), Dış Ticaret (Normal Öğretim) ve Dış Ticaret (İkinci Öğretim) programları ile eğitim ve öğretim sürmektedir.

OKULUMUZ HAKKINDA

Yüksekokulumuz data hattı ile Üniversitemiz Bilgi İşlem merkezine doğrudan bağlanmıştır. Bugün itibariyle bilgisayar laboratuarlarında 60 adet, İnternet çalışma salonunda 20 adet bilgisayar mevcuttur. Yüksekokuldaki bütün bilgisayarlarda data hattıyla 24 saat İnternet bağlantısı mevcuttur. Ayrıca yüksekokulumuzda Wireless (kablosuz internet) bağlantısı da mevcuttur. Okulumuzda 1 adet tepegöz, 1 adet slayt makinesi, 8 adet projeksiyon cihazı, 1 adet televizyon, 1 adet DVD oynatıcı ve görsel ve işitsel eğitim amacıyla öğretim elemanlarının ve öğrencilerin kullanımına açıktır. Ayrıca konferans salonlarımızda eğitim öğrenim amacı dışında sinema gösterimi, konser düzenleme gibi özel programlara yönelik kullanılabilecek profesyonel ses ve görüntü sistemleri de mevcuttur. Okul kütüphanemizde mesleki ve kültürel konularda olmak üzere beş bine yakın zengin bir kitap ve dergi çeşitliliği sağlanmış olup öğretim elemanlarının ve öğrencilerin kullanımına sunulmuştur.

Kampus Sahası

Yüksekokul Kampüs sahası 36.312 m² olup, 4.900 m² bağ alanı, 2.800 m² kiraz bahçesi ve 1.000 m² meyve bahçesi tesis edilmiştir. Kampüs sahasında hizmet binası, uluslar arası standartlara uygun çok amaçlı kapalı spor kompleksi veçık spor kompleksi tesis edilmiştir. Yüksekokul kampus sahası çevre düzenlemesinin yapımı projeye uygun olarak devam etmektedir. Şu an itibariyle yaklaşık 3.500 m² lik alanda çim ve peyzaj düzenlemesi, 6.000 m² lik alanda ağaçlandırma alanları mevcuttur.

Hizmet Binası

Yüksekokul hizmet binası 5 katlı olup 6.000 m² kapalı alana sahiptir ve bina içerisinde;

Müze formatında "Geçmişten Günümüze Haritacılık" Laboratuarı
1 adet kütüphane
2 adet konferans salonu
1 adet toplantı salonu
2 adet çizim salonu
2 adet bilgisayar laboratuarı
1 adet Harita ve Kadastro laboratuarı
2 adet çalışma salonu
14 adet derslik
1 adet öğrenci kantini
1 adet mutfak ve yemek salonu
1 adet müdür odası
2 adet müdür yardımcısı odası
1 adet yüksekokul sekreteri odası
12 adet öğretim görevlisi odası
1 adet öğrenci işleri odası
1 adet tahakkuk servisi odası
Her katta yeterli sayıda lavabo ve WC bulunmaktadır.

Harita-kadastro laboratuarında ise;

2 adet RTK özellikli GPS alıcısı
1 adet el tipi GPS alıcısı
2 adet total station
1 adet digital nivo
1 adet dijital açı ölçer
2 adet yeni tip Wild T1 açı ölçer
9 adet eski tip Wild T1 açı ölçer
5 adet otomatik Nivo
15 adet şakul
15 adet prizma
2 adet digital planimetre
11 adet planimetre
20 adet çelik şerit metre
30 adet jalon sehpası
30 adet jalon
20 adet alet sehpası
50 adet mira bulunmaktadır.

Mevcut imkânlar öğrencilerin uygulama yapmaları ve kendilerini iyi geliştirebilmeleri için sürekli kullanıma açık tutulmaktadır.Makine Resim Konstrüksiyon programında ise çizim derslerinde kullanılmak üzere birçok makine elemanından oluşan parça ve model temin edilmiştir. Kumpas, mikrometre, komparatör gibi ölçme aletleri ölçme derslerinde ve model ile yapılan çizim derslerinde kullanılmaktadır. Mevcut bilgisayar laboratuarlarında programla ilgili CAD ve CAM Programları uygulamalı olarak öğrencilerimize verilmektedir.

Kapalı Spor Kompleksi

Kapalı spor kompleksi uluslar arası standartlara uygun olarak tasarlanmış ve tesis edilmiştir. Spor kompleksinde basketbol, voleybol ve hentbol sahası, 4 adet soyunma odası ve 1 adet hakem odası, soyunma odalarında duş ve WC’ler, seyirciler için portatif oturma alanı bulunmaktadır.

Açık Spor Kompleksi

Açık spor kompleksinde basketbol, voleybol ve mini futbol sahası bulunmaktadır. Spor kompleksleri Selçuk Üniversitesi Hadim Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü’nün denetim ve kontrolü çerçevesinde personelin, öğrencilerin ve halkın kullanımına açıktır.

ADRES : S.Ü. Hadim Meslek Yüksekokulu 42830 Hadim/KONYA
TEL : 0(332) 418 18 41
FAX : 0(332) 418 18 42
E-POSTA : hadimmyo@selcuk.edu.tr