PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çumra Meslek Yüksekokulu Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı

Mr.Muhendis
18.10.2012, 11:28
AMAÇ

Konusuyla ilgili kavram ve ilkeleri özümsemiş, kırsal, kentsel ve özel alanlar için peyzaj projeleri tasarım ve çizim prensiplerini bilen, süs bitkileri yetiştirme, üretim, bakım ve uygulama işlemlerini yapabilen, doğal ve kültürel kaynakları ölçülü kullanabilen, tarımsal konularda bilgili olan, kalite güvence de dahil olmak üzere iş hazırlama, tasarım ve üretim birimlerinde görev alabilecek nitelikte teknik elemanlar yetiştirmektir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Peyzaj uygulama ve süs bitkileri teknikeri yaptığı işin aşamalarına göre değişik yer ve koşullarda çalışmaktadır. Bunlar kısaca; Büro ortamı: Çizim ve projelendirme etapları için gerekli araç gereçle donatılmış aydınlık,temiz ve sessiz ortamlardır. Bu mekanda çalışmalar genellikle oturarak gerçekleştirilir. Arazi çalışmaları: İnşai ve bitkisel uygulamaların gerçekleştirildiği yer dış mekanlardır. Arazinin en uygun nasıl kullanılması gerektiğinin belirlenmesi, bitki dikimi için zemin çalışmaları, bitki yükleme, beton döktürme, taş döşettirme vb. işler açık havada çalışılmasını gerektirir.Genellikle ayakta çalışılır. Çok sıcak ve çok soğuk hava koşulları bitki ve inşaata uygun olmadığından bu meslekte arazi çalışmaları sıklıkla ilkbahar (Nisan-Mayıs-Haziran) ve sonbahar (Eylül-Ekim-Kasım) aylarında yapılmaktadır. Çalışma ortamı tozlu, çamurlu, ıslak ve gürültülü olabilmektedir. Sera ve fidanlık gibi üretim alanları: Seralarda süs bitkilerinin ve kesme çiçek olarak kullanılan bitki türlerinin, fidanlıklarda ise genellikle çok yıllık ağaç ve ağaççıkların üretimi ve bakımı yapılır. Bu alanlar arazi koşullarına göre nispeten daha korunaklı ve temizdir. Hem oturarak hem ayakta çalışılabilir. Bu meslekte bankalar, iş merkezi gibi yerlerin iç mekanlarındaki bitkiler ile spor tesislerindeki yeşil alanların periyodik bakım hizmetlerini de vermek mümkündür. Meslek elemanları peyzaj mimarı, ziraat/inşaat mühendisi, mimar ve arazi sahipleri ile iletişim halinde çalışırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Pejzaj ve Süs Bitkileri Teknikerliği” ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı'nda başarılı oldukları takdirde; - Peyzaj Mimarlığı, - Bitkisel Üretim,- Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım, - Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Çalışırken,beceriye bağlı olarak bilgisayar destekli dizayn proğramlarında, çeşitli donatı elemanlarının tasarımı ve imalatında, ihale dosyalarının oluşturulması ve hakedişlerin düzenlenmesi konularında yada çeşitli süs bitkileri ve kesme çiçek türlerinin üretimi ve ıslahı konusunda uzmanlaşma sağlanabilir. İşyerinin şekline göre şef veya kontrolör konumuna gelinebilir.