PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Selçuk Üniversitesi Cihanbeyli Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
18.10.2012, 11:19
Selçuk Üniversitesine bağlı Cihanbeyli Meslek Yüksekokulumuzda, gelecek öğretim yıllarında, huzur ortamında başarılı hizmetler verebilme gayreti içerisinde ortaya koyduğumuz varlık yapımız ve yönetim yol haritamız aşağıda sunulmuştur.

A. MİSYONUMUZ

Cihanbeyli Meslek Yüksekokulu olarak misyonumuz;

1. Ülkemizde ve bölgesel coğrafyamızda yaşayan gençlerimize eğitim fırsatı vererek, evrensel nitelikte bilgi ve teknolojiyi üreten araştırmacı, katılımcı, paylaşımcı, özgün ve estetik değerlere sahip çağdaş bir öğretim kültürü oluşturmak; mesleki açıdan yetkin, toplumsal değerlere saygılı bireyler yetiştirmektir.

2. Çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donanmış nitelikli meslek elemanları ile orta ve üst kademe yönetici adaylarını en iyi şekilde yetiştirmek ve hayata hazırlamaktır.

3. Bir eğitim kurumu olarak, eğitim-öğretimin uygulanabilir mevcut yöntem ve donanımlarını kullanarak en kapsamlı ve kaliteli mesleki eğitimi verebilmenin yanı sıra; sürekli yenilenen, gelişmeleri takip ederek çevresine yol gösteren, projeler üreten, rehberlik ve öncülük yaparak toplumun ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunan bir anlayış ve yaklaşımı ortaya koymaktır.

4. Üstün nitelikli, girişimci ve yenilikçi mesleki ‘ara elemanı’ yetiştirerek ülkemizde kamu ve özel sektörün girişimci ve kaliteli insan gücü ihtiyacını karşılamada bu alanda ihtiyaç duyulan boşluğun doldurulmasını sağlamaktır.

B. VİZYONUMUZ

Bağlı olduğumuz Selçuk Üniversitemizin de öz ülküsünü oluşturan,

1. Önderimiz Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık yolunda modern bir eğitim kurumu oluşumunu sürekli kılmak;

2. Halkımızın ve insanlığın bilimsel, sosyal, kültürel, teknolojik ve ekonomik gelişimi için bilgi üretmek;

3. Araştırmacı, sorgulayıcı, analitik düşünceye sahip, insan hak ve özgürlüklerine saygısı olan aydın öğrenciler yetiştirmek;

İlkelerini benimseyen Cihanbeyli Meslek Yüksekokulumuz;

4. Eğitim, öğretim ve araştırma kalitesi ile Türkiye’ de ve Dünyada tanınmış ve ilk sıralarda tercih edilen;

5. Takım çalışmasını teşvik eden, katılımcı ve paylaşımcı bir yönetime sahip;

6. İlimiz ve bölgemiz başta olmak üzere, ülkemizin sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapan, üniversite / sanayi / sivil toplum işbirliğini sağlamada öncü;

7. Internet üzerinden yürütülen ön lisans eğitim ve öğretimi etkin bir şekilde yürüten ve servis sağlayan;

8. Geleneksel sanatlarımızın özünü koruyarak çağdaş, kalıcı ve özgün eserler ortaya koyan;

9. Evrensel değerlere saygılı, ‘toplam kalite yönetimi’ ilkelerini benimseyen ve sürekli gelişmeyi kendisine geniş görüşlülük edinen kurum olma yolundadır.

C. CİHANBEYLİ MESLEK YÜKSEKOKULUNUN KURULUŞU

Yüksekokulumuz 1994 yılında Makine Programı ile eğitim ve öğretime başlamıştır. 2002 – 2003 öğretim yılında Bilgisayar Destekli Endüstriyel Kalıpçılık ve Muhasebe Programları, 2005–2006 öğretim yılında Pazarlama Programı ve diğer mevcut programların ikili öğretimlerinin açılması ile son şeklini almıştır.

D. MEVCUT FİZİKİ ALTYAPIMIZ

Yüksekokulumuz, mülkiyeti Üniversitemize ait 11000m2 yüzölçümlü parsel üzerinde, 890 m2 (48,6*18.40 ebatlı) taban alanı oturumlu 4 katlı binasında 10 adet derslik, 2 adet teknik resim salonu, 75 adet bilgisayarı ile mesleki derslerin bilgi- işlem ortamında yapıldığı 2 adet bilgisayar laboratuarı, 2 adet mesleki atölye (Hidrolik – Pnömatik ve Talaşlı İmalat ), kütüphane ve okuma salonu, konferans salonu, misafirhane, teknik servis birimi, yemekhane ve kantin birimleriyle eğitim ve öğretim hizmeti vermektedir. Ayrıca, Yüksekokulumuz yerleşke alanı peyzajında yer alan yeşil alan dokusu, oturma grupları, otoparkı, halı saha ve açık spor tesisleri (voleybol, basketbol) öğrenci ve personelin kullanımına daima açık tutulmaktadır.

D.1. Eğitim Altyapımız:

a. İdari Personel Altyapısı:

Yüksekokul Müdürü ve Yüksekokul Sekreteri yanında bir müdür yardımcısı ve üç bölüm başkanı idari yönetimde görev yapmaktadır. İki öğrenci işleri, bir muhasebe, bir kütüphane memuru, bir teknisyen, bir güvenlik görevlisi ve bir hizmetli kat görevlisi olarak altı kadrolu personel yanında, beş geçici statüde işçi personel idari hizmet vermektedir.

b. Akademik Personel Altyapısı:

Yüksekokulumuz programlarında üç yardımcı doçent, diğerleri lisansüstü eğitim yapan 14 öğretim görevlisi olmak üzere toplam 17 kadrolu akademik personel görev yapmaktadır. Ayrıca, içerisinde bulunduğumuz öğretim yılında teknik, sosyal ve temel bilimlerde mevcut akademik personelin yük ve uzmanlık alanı dağılımı da dikkate alınarak, kurum dışı öğretim elemanlarından yeterli ‘ek hizmet’ alımı yapılmaktadır. Bu yolla, öğrencilerimizin, alanında uzman eğitimciler elinde nitelikli eğitim almaları hedeflenmektedir.

c. Laboratuar, Atölye ve Teknik Araç Altyapısı:

C.1. Makine Programı ve Endüstriyel Kalıpçılık Programının ortak olarak kullandıkları;

Teknik Programlar Bilgisayar Laboratuarında;

Masaüstü PC türünde 35 adet bilgisayarın bulunduğu çalışma ortamında Makine Endüstriyel Kalıpçılık Programları için Auta Cad 2008, Soliç Works 2004–2008, Mastar CAM 8,0–8,5e, vimi, catıa, 4M CNC Simülasyon ve Harrison CNC Simülasyon programları;

Talaşlı İmalat Atölyesinde;

1 adet Freze Tezgâhı, 2 adet Üniversal Torna CE 808, 1 adet Sütunlu Matkap, 1 adet Masa Matkabı, 1 adet Hidrolik Pres, 1 adet Hidrolik Testere, 1 adet Punto Kaynağı, 1 adet Saç Kesme Makası, 1 adet Gaz Altı Kaynağı, büyük ve çanta tipi olmak üzere iki adet Elektrik Ark Kaynağı;

Hidrolik ve Pnömatik Atölyesinde;

Temel seviye hidrolik ve pnömatik deney setleri kullanıma açıktır.

C.2. Muhasebe ve Pazarlama Programlarının ortak olarak kullandıkları İktisadi Programlar Bilgisayar Laboratuarında;

PC türünde 35 adet bilgisayarın bulunduğu çalışma ortamında Muhasebe Programı için ETA 7, Logo, İMS, GMS, Tiger logo ve Om -2000 programları kullanıma açıktır.

C.3. Dersliklerde ve konferans salonunda hizmet veren 4 adet data projeksiyon cihazı, 1 adet slâyt makinesi, 1 adet tepegöz cihazı ve 3 adet fotokopi makinesi donanımı eşliğinde eğitim verilmektedir.

d. Kütüphane:

Öğrenci statüsünde geçici işçi hizmeti veren iki öğrencimizin sorumluluğunda daima açık tutulan kütüphanemizde, mesleki teknik içerikli 797, muhasebe içerikli 410 ve kültürel içerikli 990 olmak üzere toplam 2197 adet kitap mevcuttur. Ayrıca okuma salonu hizmeti de veren birimde, ortak talep oluşturan ulusal günlük yayın yapan iki ayrı gazete de düzenli olarak alınmaktadır.

e. Yemekhane:

Yüksekokulumuz öğrenci ve personeline hizmet için oluşturulan yemekhanede, Üniversitemize bağlı Sağlık- Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı- Mediko-Sosyal Hizmetleri kapsamında, mahallinden ihaleli hizmet alınan özel sektör marifetiyle, günlük öğle ve akşam yemeği çıkmaktadır.

f. Kantin:

420 m2’ lik kullanım alanına sahip Yüksekokulumuz kantininde 1 adet televizyon, 2 adet bilardo masası, 3 adet masa tenisi ve 1 adet masa futbolu bulunmakta olup; sıcak-soğuk taze tüketime yönelik içecek ve gıdalarla, sağlıklı şartlarda her gün 07.00 / 21: 00 saatleri arasında öğrencilerimize hizmet vermektedir.

f.1-Sosyal tesisler:

Yüksekokulumuz spor tesisleri kullanıcısı ve öğrencilerine yönelik olarak hizmet vermekte olan iki katlı 300 m2 lik alana sahip dinlenme (cafe- okuma alanları) ve oyun salonları ile duş ve sporcu odaları mevcut sosyal tesislere sahiptir.

G. Konferans Salonu:

Konferans salonumuz 394 m2’ lik alana sahip olup, Üniversitemiz içi ya da genele açık konferans, panel, seminer, program içi eğitim semineri gibi aktivitelerin sergilenmesi amaçlı kullanılmaktadır.

D.2. Öğrencilerin İskân Durumu:

Öğrencilerimiz, ilçe geneline dağılmış özel evlerde kiracı olarak ya da işletmeciliğini özel sektörün yaptığı 2 adet kız öğrenci yurdunda 137, iki adet erkek öğrenci yurtlarında ise 80 öğrenci iskân edilmektedir. Bunun yanında ilçemizde özel sektör tarafından işletilmekte olan 210 öğrenci kapasiteli üç adet erkek öğrenci yurdu ise Cihanbeyli ilçe kaymakamlığının 09.06.2008 tarihli yazıları gereği; yeterli alt yapı ve yurt işletmeciliği resmi kriterlerini sağlamadıkları gerekçesi ile kapatılmıştır. Yüksekokulumuzun yerleşkesi bitişiğindeki bir imar adası, Cihanbeyli Belediyesi Tüzel Kişiliği adına kayıtlı ve imar planında “Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu” olarak planlanmış olup; talepli işletmecilere tahsisi hazır durumdadır.

Cihanbeyli Meslek Yüksek Okulu Cihanbeyli/KONYA
Tel : 0 332 6734089-91
Faks : 0 332 6734090
E-Posta : cihanbeylimyo@selcuk.edu.tr