PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi Programı

Mr.Muhendis
16.10.2012, 11:10
Safiye Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Gıda Teknolojisi programı, alanında uzman, çağın gerektirdiği bilgiyi üreten ve yaşamla bütünleştirebilen, ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan, teknolojiye hakim ve yeterli yabancı dil bilgisine sahip bireyler yetiştirme sorumluluğu ile ayrıcalıklı eğitim programlarını hayata geçirmeyi vizyon edinmiştir. Bu programının amacı, gıda endüstrisinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirmektir. Bu amaçla, bu programdan mezun olacak öğrenciler; gıdaların bileşimi, işlenmesi, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri, kalite kontrol, gıda ile ilgili mevzuatları ve işletme kontrollerine yönelik teorik ve pratik bilgilere sahip olacak şekilde eğitim alırlar. Mezunlarımız kazandıkları bilgi birikimi ile gıda sektöründe üretim, analiz ve kalite kontrol alanlarında gıda teknikeri veya mevzuatın verdiği yetki ile kolayca iş bulabilmektedirler. Teknisyenden daha fazla teorik bilgiye, mühendisten daha fazla uygulama becerisine sahip olacak şekilde mezun olan gıda teknikerleri, ara teknik elemandır ve çalışma alanındaki görevi itibariyle üst düzey yönetici ve/veya mühendis ile teknisyen arasında bir pozisyonda iş hayatına atılmaktadır. Yönetime karşı çeşitli sorumlulukları olan tekniker, sahip olacağı bu özelliklerle küçük veya orta büyüklükteki işletmelerde liderlik ve yöneticilik rolü üstlenebilme, usta ve teknisyenlerin çalışmalarını denetleyebilme, sorumluk alabilme ve başkaları ile işbirliği içinde çalışabilme niteliklerine sahip olabilmektedirler.