PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 21. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali

yokole1sey
14.10.2012, 15:58
Kaman ilçesinde belediyenin öncülüğünde düzenlenen "21. Ceviz Kültür ve Sanat Festivali" başladı.

Kaman Kaymakamı Mustafa Çiftçi, Belediye Meydanı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ilçede 13 dekar alanda 230 bin ceviz ağacı ve fidanı bulunduğunu söyledi.

Yıllık 700 ton kabuklu ceviz üretiminin yapıldığı Kaman'da üretimin giderek geliştiğini ifade eden Çiftçi, aşılı ve aşısız ceviz fidanı satışının da devam ettiğini kaydetti.

Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu da Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Kaman'da açıkladığı "Ceviz Eylem Planı" sonrasında, ilçedeki boş arazilerin adeta ceviz ormanına dönüşmeye başladığını anlattı.

Konuşmaların ardından, "Kaman-1" türü ceviz fidanının üretim ve dağıtım hakkının Ahi Evran Üniversitesi'ne devrine ilişkin protokol, Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Baş ile Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güray Erener tarafından imzalandı.

Baş, üniversiteleri tarafından geliştirilerek Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğü'ne 10 yıllığına tescil ettirilen "Kaman-1" türü ceviz fidesinin üretim ve dağıtım hakkını protokolle Ahi Evran Üniversitesi'ne devretmiş olduklarını söyledi.

Törende, "En iyi ceviz" yarışmasında birinci olan Cuma Baykara ile "En iyi ceviz bahçesi" yarışmasında birinci olan Fikri Şahin'e çeşitli hediyeler verildi.

Törene, AK Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan ve Kırşehir Vali Yardımcısı Mehmet Alabacak da katıldı.

Etkinlikler çerçevesinde yarın akşam sanatçı Kıraç konser verecek.