PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bor Meslek Yüksekokulu Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Programı

Mr.Muhendis
12.10.2012, 10:34
Ülkemizde özellikle 1980 sonrası çok büyük ilerleme gösteren et tavukçuluğu (broiler), yumurta tavukçuluğu başta olmak üzere son yıllarda büyük önem kazanan hindi, kaz, bıldırcın, devekuşu gibi yetiştiricilik alanlarında ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 2003-2004 eğitim-öğretim yılında programımızda eğitim-öğretim başlamıştır. Yüksekokulumuz bünyesinde 2000 başlık tam otomatik yemlik, suluk ve havalandırma-aydınlatmaya sahip entansif hindi üretim kümesleri bulunmaktadır. Yine bu kümeslerde dönem dönem bıldırcın yetiştiriciliği, yumurta tavuğu yetiştiriciliği, et tavuğu yetiştiriciliği yapılması düşünülmektedir. İş İmkanları: Bu programı bitirecek öğrencilerimiz Kanatlı sektörünün ihtiyacı olan kaliteli ara teknik elemanlar olarak; entegre çalışan tavukçuluk firmalarından iş bulabileceği gibi kendi imkanları veya devlet kredileri ile çiftlikte açabilirler. Programımızdan mezun olanlar Ziraat Fakültelerine hayvancılıkla ilgili bölümlerine de dikey geçiş yapabilmektedir.