PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Tanıtımı

Mr.Muhendis
12.10.2012, 10:31
Toplam alan 20.363 m2 bir alan sahip olan yüksekokulumuzun eğitim öğretim bloğu kapalı alanı 3.871 m2dir. Bu alanın 817,70 m2’si derslikler, 115,62 m2’si bilgisayar laboratuarı, 182 m2’si kantin diğer bölümler ise idari odalar, öğretim elemanları odaları ve ortak mekânlar olarak kullanılmaktadır.

2009/2010 öğretim yılında 1370 kayıtlı öğrencimiz ve 30 kişilik öğretim kadromuzla eğitim ve öğretimi sürdürmekteyiz.

Yüksekokulumuz 11 derslik, 2 bilgisayar laboratuarı, 1 turizm uygulama alanı , idari ve akademik personel odaları ve ortak kullanım alanlarından oluşmaktadır.

TANITIM

Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ülkemizin ihtiyaç duyduğu ara elemanları yetiştiren iki yıllık mesleki eğitim veren yükseköğretim birimidir. Otuz yılı aşkın bir süredir ülke endüstrisinin ihtiyacını karşılayacak binlerce mezun vermiştir. Yüksekokulumuz Niğde Üniversitesinin kuruluşunda yer alan üç birimden birisidir. Daha önce Selçuk Üniversitesine bağlı iken 1992 yılından itibaren Niğde Üniversitesine bağlanmış ve gelişimini sürdürmüştür. Güçlü öğretim elemanı kadrosuyla servis dersleri dışındaki derslerin %91‟i kendi öğretim elemanlarınca ve rektörlüğe bağlı bölümlerce yürütülürken, %9‟u üniversitemizin diğer birimlerinden gelen öğretim elemanlarınca yürütülmektedir. Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bölgedeki diğer meslek yüksekokullarına göre kurumsallaşma sürecinde oldukça önemli yol almış, kurumsal ilkelerle yönetilen, gelenekselleşmiş yapısı ile eğitim öğretime devam etmektedir.

Yüksekokulumuz, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümüne bağlı Bürü Yönetimi ve Sekreterlik Programı, Görsel İşitsel ve Medya Teknikleri Bölümüne bağlı Radyo Televizyon Programcılığı, Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümüne bağlı Bankacılık ve Sigortacılık Programı, Muhasebe ve Vergi Bölümüne bağlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümüne bağlı Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı, Yönetim Organizasyon Bölümüne bağlı İşletme Yönetim Programı ile Yerel Yönetimler Programına sahiptir.

Çeşitli isimler altında 1974 yılından bu güne kadar onbinden fazla Türk gencini ülke ekonomisine kazandırmanın gurunu yaşamaktadır.

Yüksekokulumuz geniş öğretim elmanı kadrosu ile ikinci öğretim faaliyetini de yürütmektedir. Öte yandan yaz okulu eğitimi ile de tekrara kalan öğrencilerimizin okullarını uzatmadan mezun olabilme imkânını da sunmaktadır. Yılın her döneminde bütün eğitim öğretim imkânları öğrencilerimize sunulmaktadır.

Mezunlarımızın önemli bir kısmı da Dikey Geçiş Sınavlarında başarılı olup dört yıllık fakültelere devam etme hakkı kazanabilmektedirler.

TARİHÇE

Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak 1974 yılında 1 Öğretim Görevlisi, 2 memur ve 1 hizmetli ile bu günkü Atatürk İlköğretim Okulunun yanında bulunan Zihinsel Engelliler okulunun bulunduğu binada YAYKUR bünyesinde Hayat Bilimleri Yüksekokulu olarak öğretime başlamıştır. 1983 yılında bugünkü eğitim-öğretimi sürdürdüğü binaya taşınmıştır. Bir dönem bu buna da eğitim öğretimini sürdürdükten sonra. 1989 yılında Derbent kampusundaki binaya taşınmıştır. Açılışından itibaren beş yıl içerisinde öğretim elamanı sayısı altıya çıkarılmıştır. Makine, Motor, Hayati Bilimler ve Sosyal Bilimler Bölümlerini ücretli öğretim elemanlarıyla yürüten Yüksekokulumuza 1978 yılından 1980 yılına kadar yaygın yükseköğretim öğrencileri de aktarılmıştır. 1980 yılından itibaren İşletme-Muhasebe, Motor, Elektrik Programları ile öğretime devam eden Yüksekokulumuz, 20.07.1982 tarihinde 41 sayılı kanunun hükmünde kararname ile Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmış ve 1990-91 öğretim yılında Dericilik Programı ilave edilmiştir. 1992 yılında Niğde Üniversitesi kurulmuştur. 11.07.1992'de 3837 sayılı Kanun ile bağlantısı değiştirilerek Selçuk Üniversitesinden Niğde Üniversitesine aktarılmıştır. Yüksekokulumuz bünyesinde bulunan Dericilik Programı Bor Meslek Yüksekokulunun nüvesini oluşturmuştur.

Yüksekokulumuz bölgemizin ara insan ihtiyacını göz önünde tutarak programlar açmaktadır. Bu amaçla ilk etapta İktisadi ve İdari Programlar Bölümüne bağlı olarak Muhasebe-İşletme ve Turizm programları açılmıştır. Teknik Programlar Bölümüne bağlı olarak Motor ve İnşaat programları açılmıştır. İktisadi ve İdari Programlar içerisinde; Muhasebe, İşletme, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yerel Yönetimler, Radyo-Televizyon Programcılığı, Bankacılık ve Sigortacılık programları ve Teknik Programlar içerisinde; Otomotiv, İnşaat, Radyo Televizyon Yayımcılığı, Makine ve Endüstriyel Elektronik programlarıyla eğitimine devam etmekte iken 2500’ü aşan öğrenci sayısı ile öğrenci sayısı bakımından Niğde Üniversitesinin en büyük okulu konumuna gelmiştir.

Niğde Meslek Yüksekokulu 2009 yılında yeniden yapılandırılmaya gidilerek İktisadi ve İdari program Bölümünde yer alan Muhasebe, İşletme, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yerel Yönetimler, Radyo-Televizyon Programcılığı, Bankacılık ve Sigortacılık programları; Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Teknik Programlar bölümünde yer alan Otomotiv, İnşaat, Radyo Televizyon Yayımcılığı, programları da Niğde Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak iki ayrı meslek yüksekokulunu bölünmüştür.
2009 yılında yeniden yapılanması ile birlikte yüksekokulumuzun iç akademik yapısında da değişikliğe gidilmiş daha önce iki olan bölüm sayısı altıya çıkartılmıştır. Bu bölümler:

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü
Görsel İşitsel ve Medya Teknikleri Bölümü
Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü
Muhasebe ve Vergi Bölümü
Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü
Yönetim Organizasyon Bölümü

Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu 1989 yılında ayrıldığı binasına 20 yıl sonra 2009 yılında tekrar dönmüştür.

Web: http://www.nigde.edu.tr/nsbmyo
Tel: 0 (388) 211 28 76
Fax: 0 (388) 211 28 75